Land Rover 110 için Lastik Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan FaTaLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,724
Ynt: Land Rover 110 için Lastik Seçimi

arkadaşlar kış kapıda benim 110 a da lastik lazım ama bir türlü karar veremedim sizlerden fikir vermenizi rica ediyorum hemen hemen her pazar köye gidiyorum yaklaşık gidiş dönüş 160km. ve tamamı asvalt yolun birde günlük sabah işe akşam eve kullanıyorum gidiş dönüş 10km. kışın karda çok yağıyor zaman zamanda arazide kullanabileceğim bir lastik türü varmı acaba ? dört mevsimmi tavsiye edersiniz yoksa yazlık kışlık değişecek şekildemi lastik öneriyorsunuz? dört mevsim alıpta kışın karlı buzlu yollarda patinaj zinciri kullansam arabayı çok yorarmı? ilginize şimdiden teşekkürler

Etiketler

Bence Defender'da patinaj zincirine hiç ihtiyacınız olmaz, lastiğiniz kabak olmasın herhangi bir lastik olsun rahatlıkla 25-30 cm. e kadar karda gider araç, inişte de Low range ile frene hiç basmadan güvenli bir iniş yaparsınız, kar lastiği Defender gibi bir araçta sadece yolda daha stabil gitmenizi sağlar, buz kalkışında faydasını görebilirsiniz ama sizin durumunuzda şart değil. Ben size her mevsim kullanmak için arazide de tatminkar bi lastik olan BF goodrich i öneririm, ayrıca TEKNİK bölümünde MT-AT lastik seçimi başlığı var bi göz atın derim

mert bey bf goodrich i inceledim ama lastik ölçüleri konusunda sıkıntım var benim aracın üzerindeki lastikler 17.5 75 R16 bunun yerine hangi ebat lastik alayım birde mt veya at konusundada siz tavsiyede bulunursanız sevinirim

Sizin lastikler sanıyorum 7.5 16R dir yani 31" e denk gelir, 235 85 16R ebat 32" oluyor, bunun yorumunu Defender kullanıcılarına bırakmak lazım ama araç 300TDI değilse 32" zorlayabilir, yaylalarda gezme odaklıysanız, parkura ve yayla yollarına girerim keşif yaparım diyorsanız lastiğiniz MT olsun, ben Marshal (veya Kumho da aynı lastik) MT sini kullanıyorum, kar performansı da çok iyi tavsiye ederim

aracınız 2,5 düz dizel yada benzinliyse 235 85 16 MT size düz yolda %15 ~%20 hız/yakıt (performans) kaybettirecektir.
defender için ideal ölçü 7,50 16R dir,
ancak görüntü olsun derseniz kayıplarıda göze alıyorsanız 235.85.16 AT de olur elbet,
aynı ölçü MT de kaybınızın daha çok olacağını unutmayın, tecrübe ile sabittir.

selamlar.

http://www.lassa.com.tr/product.asp?actionType=viewproduct&primary=105

Mesut bey tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Ben 7.50 ile 235.85.16 ebadlarının aynı olduğunu sanıyordum ayrıca MT ve AT lastikler arasındaki farkı biraz daha açıklarsanız memnun olurum
İyi günler.

MT=mud terrain
kaygan ve çamurlu yüzeylerde maksimum tutunmayı sağlamak için gereken agresif taban desenine sahip lastiklerdir. Bu agresif desenler sayesinde suyu ve çamuru en hızlı şekilde tahliye etme özelliğine sahiptirler. Ancak bu agresif desenler nedeniylede AT tipi lastiklere göre aracı daha fazla yorarlar.
Genelde off-road tutkunlarının beklentilerine cevap verebilecek şekilde dizayn edilmişlerdir.
%100 yoldışı kullanımı içindir diyebiliriz.

AT=All terrain
her tip yol koşulu için üretilmişlerdir.
Daha doğrusu %50 yol dışı(offroad) %50 otoyol (onroad) (üreticilere göre bu oranlarda değişikler olabilir, %60 a %40 gibi, vs.)
Durum böyle olunca otoyolda, %100 otoyol için üretilmiş lastiklere göre, yol dışında yani arazide de %100 yol dışı lastiklere göre dezavantajlıdır ama bu tip lastiklerin avantajıda her iki yol şartında da kısıtlıda olsa kullanılabiliyor olmasıdır.

özetle;
MT lastik yoldışında AT den daha iyidir.
AT lastik otoyolda MT den daha iyidir

bu noktadan sonra seçim kullanıcıya kalır, kullanıcı aracının kullanım şartlarına göre gerekli lastiği belirler.

selamlar.

sonunda lassa da karar kıldım 750 16 lastik aldım 12 kat taktım bu gün yarın balans ayarına götüreceğim gürültüden bahsetmiştiniz ama bu gün balans yaptırmadan 90km. sürate ulaştım ses fazla yok

Takdığınız lastik hangi seriden bilgi verirmisiniz. Ayrıca kat sayısı fazla değilmi? lastikte kat sayısı yükle alakalı yani bizim araçlar kamyonet değil o yüzden fazla kat fazladan ağırlık ve esnekliğin azalması demek. Bu benim naçizane fikrim ama bu işi daha iyi bilen arkadaşlarında fikirlerini alabiliriz.
Bu arada hayırlı olsun güzel günlerde kullanmanız dileğimle
İyi akşamlar.

aldığım lastik lassa nın LTA modeli zaten bunu defender için ürettiği yazılı 750/16 lassa nın sitesine girerseniz bayağı teferruatlı anlatmış aslında bende tam bilinçli şekilde karar vermedim hoşuma gitti karda buzda iyi olduğunu söylediler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR