Lada Niva'nın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vosdost Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 169
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 144,999

vosdost

Zirve
Bu lada niva arazide yeteri kadar başarılı fakat bir aracın yalnızca arazide veya yolda başarılı olması sürücü için ne kadar önemli

Bence olumlu yönleri
1- Hafif
2- Parçası ucuz
3- Araç arazi için yeteri kadar çevik
4- Arazide başarılı
5- Kaleriferi çok kuvetli
6- Fiyatları uygun
7- Arazi için ikinci bir araç düşünülürse akla gelen tek araç

Olumsuz yönleri
1- Bagajı çok ufak
2- Taşıma kapasitesi çok az
3- Asfalta başarılı değil ( Son hız çok düşük )
4- Tek kapı
5- Yolcu taşımasıda kısıtlı
6- Araç yükseltilse bile aracın dingili yere çok yakın
7- Konforsuz

Etiketler
Ynt: Lada Niva'nın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Bence normal ve orta kademe arası geziler için başarılı ama yeterli teknik donanımla hazırlanınca zaten daha başarılı olan araçların fiyatına yaklaşıyor.Ağırlık konusunda çokda hafif olduğunu düşünmüyorum.Ama daha kendiminde çözemediğim bir şekilde arazide kapasitesinin üstünde başarılı bir araç.Ama gerçek off-road aracı deyil bence.

<olumlu yönleri> başlıklı bilgiler yeterlidir aracı tercih etmek için (en azından ikinci bir araç için)
artı teknik ilaveler de yapılması halinde sadece zor olan yerlerde araca zarar verme yüzdeniz azalmakta
zarar verdiğinizi varsayalım, parçalarının ucuzluğu kullanıcıyı fazla üzmüyor

gerçek off-road aracının ne olduğu konusu (yazılanlarıda okuyunca) kişisel olmaktan öteye geçmiyor
150.000 TL üstü araçlardan bahsedilirse bunu alabilecek olan kişi zaten inceleme gereği duymadan 3 marka arasından birini alıyor.
okuyupta nereye varacak, yani hizmeti satın alacak imkanı var.

biz ortalama araçlar üzerinde neler yapılabilir ile bu araçların verimliliğini konuşmalıyız

mesela gerçek off-road aracı için hangi aracın neresini tavsiye edersiniz gibi bir soruyla ideal araç bir nevi puzzle gibi oluşturabilir (mi ?)

tam bu noktada fiyat/performans dengesi devreye giriyor ki bu da Lada'yı tercih edilebilir kılıyor

benim düşüncem bu. ustalar daha fazla yazar sanırım, bu sayede de yeni başlayacaklar için referans olur

Niva -> almalı mı / almamalı mı ?

Ahmet abi artı- eksi kısmına bizimkiler gibi bir şasesinin olmadığını da eklemelisin bence.

sürekli 4çeker mi, çürümeye karşı nasıllar vs bunlar da karar vermek için gerekli bence...

bir de nivayı fiyat ve özellik olarak kıyaslayabileceğimiz arazi araçlarını ekleyip bir sıralama yapılabilir mi?

Elbete niva ve yaptıkları tartışılmaz ben 2 yıl sorunsuz kullandım ama ikinci araç olarak şehirde binek tip aracım vardı o nedenle doğa ve dağ gezilerinde işimle ilgili çok keyifli günler yaşattı bana gelelim bu duygusal yönden reele..
elbette sürekli bakım gerektiren parçaları ve parça kalitesinin çok iyi olduğunu düşünnmüyorum bilhassa rulman aks vb.aksamlar.
çürüme konusunda çürümeye çok açık bilhassa alt kısmı çabuk çürümekte ve şasiye bağlı olan yürür aksamın dengezini bozmakta..
elbette bu sorunları aşacak yeterli izolasyon malzemesi var bunlarla çözülmeyecek bir şeyde yok.
ben mecburen satttım nivamı bu gün şartlarım düzelse alırmıyım evet hemde hiç düşünmeden.... nasıl vosvoslar canlıymış gibi gelir sahibine nivada aynen öyle ben her arazide konuşuyordum onla....... arkadaşlar her aracın sahibine güzel gelen yanları vardır herkesin malı kendine güzel... saygılar

Benim Lada eleştirim yani gerçek off-road aracı olarakdı.Öncelikle bir araziaracından ne bekliyorsunuz.Sonra ne sıklıkla ve netür araziye giriyorsunuz.Yani gezi türümü,hard off-road mu.Ardından eğer hard-offroad sa,araç gezi bitiminde ne sorunlar çıkarıyor ve maliyet nekadar.Bunlar gibi daha birkaçalt başlıkda açabiliriz bence.

bizim bir arazi aracına ihtiyacımız vardı ve 2 ay önce 2005 model bir niva aldık alırken çok hesaplar yaptım. yalnız aracı almakla iş bitmiyor. benim için araç alırken yaptğım hesaplarda en önemli unsurlar sıralamasıyla
1. oturduğum şehirde servis yaygınlığı
2. Vergi........ daha yeni bandrolünü aldım 6 aylık 235 ytl
3. yedek parça fiyatları
4. yakıt aldığım araç lpgde şehir içi bir depo 70 ytllik gaz ile 354 km yol yaptık
5. motor gücü

olumlu yönleri
-tamiri basit
-servis yaygın olmasa bile her usta yapabiliyor.
- asfaltta şahin gibi bir taksiden daha rahat
-160 km'ye kadar hızı var ama 100 den sonra güvenli değil
-parçası ucuz
-hafif olduğu için arazide rahatça dolaşabiliyorsunuz .(1200 kg)

olumsuz yönleri
1. tek kapılı olması
2. araç 82 hp iyi gidiyor ama 100- 120 bg olmasını isterdim.(insan oğlu hep daha iyisini ister..)
3. kaportaya iyi bakılması gerekiyor.
4. defransiyel kilidi bulmak çok zor.hatta türkiyede yok
5. büyük lastik takamıyorsunuz

ama şunu belirteyim bizde iki tane niva var birisi 1989 model diğeri 2005 hız ve konfor'a göre aralarında çok fark vaar.

Lada Niva kullanan bir kaç arkadaşımız var pek şikayetçi değiller http://s442.photobucket.com/albums/qq149/eeg52/?action=view&current=18012009056.flv

Ercan'ın demesine göre hard off-road yapabilir duruma getirilmesi mümkün ki aşırı
tutarlara ulaşmadan olabilirmiş. İzmir'deki yarışları izlerken nedeni nasılını sorarken anlatmıştı.
sonuçta tüm araçlar demirden, daha sağlam olanı neyse yapılır .belki sorulacak olan soru sektörün
güvenilirliği, iş bilirliği.

bir zaman sonra markadan bağımsız olmaz olanın ne olduğunu soruyor insan.
araçları daha geliştirmek için çaba sarfedilmesi gerekirken araçların farklılığının insanlara
yansımalarını izlemekse çok daha ilginç.

konu kısaca etiğe dayanıp kısırlaşıyor

evet Niva'da şase yokmuş monoblok bir kasaya yürüyen aksam monte ediliyormuş, çürümeye karşı daha hassasmış
motor gücü daha fazla olabilmeli idi (kasaya göre orantıyı bilmiyorum)
ama dünyadaki örneklerinde böyle bir şikayetle karşılaşmadım acaba buraya gelen araçlardan bir takım özellikler esirgenmiş
olmasın diye düşünüyor insan

genede sonuçta
tercihinizin Niva olmaması için bir sebep ve cevap yok gibi

(sosyal statü bir gerekçedir: söylenebilmelidir)

şu anda discovery'de Overhaulin araç yenileme programını izliyorum
neredeyse tam çürümüş bir araç, onlar bu işi daha mı iyi biliyorlar yada daha mı dürüstler ?
pek çok modifikasyonlar yaptılar. bizde eksik olan ne ?

geçen hafta 90 model bir niva aldım kendi çapımızda küçük bir yaylamız var amacımız oraya giderken kullanmak yolun son 7 km si toprak ve yaz ayları dışında zor bir yol oluyor
almadan önce sizlerin fikirlerinizi ve gezilerinizi izledim karar vermemde çok faydası oldu hepinize teşekkür ederim aracım şu an bakımda denemek için sabırsızlanıyorum

Lassa Ok 144 lastik takın pişman olmazsınız

Eğer 13 000-14 000 liranın altında bir bütçeyle neler yapabilirim diyorsanız ve civarınızda güvenebileceğiniz bir tamirciniz varsa sadece arazide kullanmak üzere ikinci araç olarak niva iyi bir seçenek olabilir ama biraz daha zorlarım diyorsanız asfalt konforu olarak kesinlikle daha konforlu olan vitaraya ya da MT lastik takılıp azıcık yükseltilmiş bir Jimny'e bakılabilir. Yok babam bana daha iyi bir şey diyorsanız Jeep markalı araçlara bakmalısınız derim. Daha fazla paranız varsa CJ alırsınız ve gönlünüzün çektiği yere gidersiniz. Ben araziye çıkınca beni bir şey engellememeli derseniz bir UNIMOG edinmelisiniz. Arada başka markalar da var tabi ama yaygınlık olarak bu sıralama çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum.

yasarergun' Alıntı:
Lassa Ok 144 lastik takın pişman olmazsınız

Eğer 13 000-14 000 liranın altında bir bütçeyle neler yapabilirim diyorsanız ve civarınızda güvenebileceğiniz bir tamirciniz varsa sadece arazide kullanmak üzere ikinci araç olarak niva iyi bir seçenek olabilir ama biraz daha zorlarım diyorsanız asfalt konforu olarak kesinlikle daha konforlu olan vitaraya ya da MT lastik takılıp azıcık yükseltilmiş bir Jimny'e bakılabilir. Yok babam bana daha iyi bir şey diyorsanız Jeep markalı araçlara bakmalısınız derim. Daha fazla paranız varsa CJ alırsınız ve gönlünüzün çektiği yere gidersiniz. Ben araziye çıkınca beni bir şey engellememeli derseniz bir UNIMOG edinmelisiniz. Arada başka markalar da var tabi ama yaygınlık olarak bu sıralama çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum.

aynen katılıyorum yok bu da yetmez diyen olursa müracaat :paletli !

arkadaşlar lada aracı parasına göre mükemmelbir arac cj nin cikdıgı heryere cıkar artı parca sorunu yok heryerde bulabilirsin usta sorunu olmaz tofaşcı dahi anlar 1.7 olursa daha iyi olur kısacası fena arac deyildir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR