Kampçılığa Yeni Başlıyorum, Ekipman Önerisine İhtiyacım Var?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan modexl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,290
Ynt: Kampçılığa Yeni Başlıyorum (Ekipman Yardım - Öneri)

tommycan' Alıntı:
Tanıdığım biri var.. Ocak ayında kapısının önünde korna çalıp "Bolu -Aladağlar'a gece konaklamalı gidiyoruz" çağrısına 10 dk. içinde hazırlanıp, üstüne oduncu gömlek, altına kadife pantolon, en üste de pazar malı çoook teknik bir ceket giyen, ceketin cebine de iki kutu ton balığı konservesi ile bir bütün ekmek alan, yanına iki paket de sigara zulalayan 50 küsür yaşında biri bu..... Bundan dolayı kendisinden o gün bu gündür "CEKET" diye bahsedilir... Ha cebinde de gazetenin verdiği 1 TL. lik plastik bir fener taşır sürekli....
Kıssadan hisse...... Temel yalınayak başkabak kış ortası Kaçkarlara tırmanmaya kalkışmış... Köylü itiraz etmiş "Ula Temel deli misuuun? Temel - uy uşaklar şart midur?

Doğadan nasıl zevk alacaksanız, öyle yapın..... İster tam tekmil.. İster yalınayak-başkabak..... Tek şartı var doğanın..... Doğa ile şaka olmaz... (sağlığı tehlikeye atmamak açısından)

Kalın sağlıcakla...
işde en güzel yorum sizden geldi kadir bey

Etiketler
Ynt: Kampçılığa Yeni Başlıyorum, Ekipman Önerisine İhtiyacım Var?

Aynen.
Katılıyorum Serkan'a .
En güzel yorumu Kadir bey yazmış.

Teşekkürler.

Ve diğer arkadaşlara;
Gezenbilir forumumuzda böyle bir sayfaya zaman ayırıp değerli yorumlarınızı yazdığınız için teşekkürler ediyorum.

Burak bey için tavsiyelerim;

Teknik tırmanış yapmayacaksanız ip gereksiz. Sadece 2-3 mm yardımcı ip bulundurun sırt çantanızda. Çadır germeye , çamaşır asmaya , ağaçlar arasında gölgelik-yağmurluk germeye yarar.

40 litrelik sırt çantanız kamplar için pek uygun değil. Çadır mat uyku tulumunu dışına bağlayabilirsiniz ama uzun yürüyüşlerde denge problemine sebep olacağı için tavsiye etmiyorum.
İlerleyen yıllarda 60+10 Lt'lik tam kamp çantası almanız gerekecek ve Doğa Yürüyüşleri+Kampçılık kanınıza tamamen yerleşirse bu tarz büyük bir çantayı zaten koşa koşa almaya gideceksiniz.

Doğa Sporları hayatınızda şimdiden başarılar diliyorum.

İltifatınız için teşekkür ederim arkadaşlar.... (Bize -adeta dikte ettirilen- şartmış gibi ileri sürülen şeyler olmaksızın da doğa ile dost olabileceğimize dikkat çekmek istedim. Yoksa kimsenin ürününü kötülemek gibi bir niyetim yok... Zaman içinde ihtiyaçlara göre talepler de şekilleniyor zaten... )
Yeni başlayan arkadaşlara naçizane tavsiyemdir.......... Kaliteli -profesyonel ürünleri sonraya saklayın derim... Acemilikten mi şanssızlık mı diyelim.... İnsan başlangıçta bu tür ürünlerin ya tam hakkını veremiyor.. Ya da zarar görmesinden endişe edip strese giriyor... Önemli olan rahat olmak, rahat etmek değil mi.... Öyle ya bir sürü para vermişsin, çalıya takılıp çaaarrrrttt.. Gitti güzelim gömlek veya çanta neyse işte..... Çantadan örnek verecek olursak..... Reklama girmesin ama ismi de vermek lazım... Kipa'da çok güzel ve fiyat olarak da çok ehven 50-70 TL: civarı, sırt çantaları var. Özellik olarak da diğer çantalardan bir farkı yok.... Başlangıç için bana uygun gibi geldi.... Zarar görme endişesini de ortadan kaldırıyor.. :smiley:)))) Ama öte yandan çok amaçlı bir çakı için elbette marka kollamak lazım.... Hem uzun yıllar kullanılır.. hem de doğada sizi yolda bırakmaz..

Kalın sağlıcakla....

tommycan' Alıntı:
İltifatınız için teşekkür ederim arkadaşlar.... (Bize -adeta dikte ettirilen- şartmış gibi ileri sürülen şeyler olmaksızın da doğa ile dost olabileceğimize dikkat çekmek istedim. Yoksa kimsenin ürününü kötülemek gibi bir niyetim yok... Zaman içinde ihtiyaçlara göre talepler de şekilleniyor zaten... )
Yeni başlayan arkadaşlara naçizane tavsiyemdir.......... Kaliteli -profesyonel ürünleri sonraya saklayın derim... Acemilikten mi şanssızlık mı diyelim.... İnsan başlangıçta bu tür ürünlerin ya tam hakkını veremiyor.. Ya da zarar görmesinden endişe edip strese giriyor... Önemli olan rahat olmak, rahat etmek değil mi.... Öyle ya bir sürü para vermişsin, çalıya takılıp çaaarrrrttt.. Gitti güzelim gömlek veya çanta neyse işte..... Çantadan örnek verecek olursak..... Reklama girmesin ama ismi de vermek lazım... Kipa'da çok güzel ve fiyat olarak da çok ehven 50-70 TL: civarı, sırt çantaları var. Özellik olarak da diğer çantalardan bir farkı yok.... Başlangıç için bana uygun gibi geldi.... Zarar görme endişesini de ortadan kaldırıyor.. :smiley:)))) Ama öte yandan çok amaçlı bir çakı için elbette marka kollamak lazım.... Hem uzun yıllar kullanılır.. hem de doğada sizi yolda bırakmaz..

Kalın sağlıcakla....
kesinlikle size katılıyorum kadir.ama ç o anki ihtiyaçları karşılasın yeter.tabi bu uzun süreli kaplardada geçerli.sadece kışın biraz daha dikkat gerektiriyor.
üniversite zamanlarımda çok iyi hatırlarım hani şu haki renk asker çantaları vardı hatırlarmısınız bilmem.ne omuz desteği vardır ne bel desteği vardır.onlardan bir tane alıp gitmiştim ilk kampıma.
ama orda ne malzeme aradım nede başka bir şey.maksat sadece orada olmak ve huzuru yaşamaktı.zaman ilerledi yaş ilerledi para kazanmaya başlayınca ve aktiviteler artınca e haliyle o malzemeler yetersiz kalmaya başladı ve imkanlar ölçüsünde daha iyilerini almaya çalıştık.fakat yine amaç aynıydı.doğada olmak ve huzuru hissetmek.

serkan saygın' Alıntı:
kesinlikle size katılıyorum kadir.ama ç o anki ihtiyaçları karşılasın yeter.tabi bu uzun süreli kaplardada geçerli.sadece kışın biraz daha dikkat gerektiriyor.
üniversite zamanlarımda çok iyi hatırlarım hani şu haki renk asker çantaları vardı hatırlarmısınız bilmem.ne omuz desteği vardır ne bel desteği vardır.onlardan bir tane alıp gitmiştim ilk kampıma.
ama orda ne malzeme aradım nede başka bir şey.maksat sadece orada olmak ve huzuru yaşamaktı.zaman ilerledi yaş ilerledi para kazanmaya başlayınca ve aktiviteler artınca e haliyle o malzemeler yetersiz kalmaya başladı ve imkanlar ölçüsünde daha iyilerini almaya çalıştık.fakat yine amaç aynıydı.doğada olmak ve huzuru hissetmek.

Her cümlenin altına imzamı atarım Serkan kardeşim.... (Bu arada çantayı da hatırladım da güldüm kendi kendime.... İstanbullu olanlar bilir.. Beyazıt meydanının Bakırcılar çarşısı girişinde Üniversite kütüphanesinin revaklı yolunda bir pazar kurulurdu.... Şimdikine kıyasla iğrenç kamp malzemeleri satılırdı... Doğu bloktan veya orta doğudan gelmiş kullanılmış şeyler işte... O zaman çakı bulmuş şopar gibi atlardık üstüne iğrenç tulum veya çantaların.... Ha ha haha amma güldüm kendi kendime yaaa... O zamanlar amma da safmışız yahu.... Elin kullanılmış tapon mallarını matah bir şey sanıp, satıcının da bir sürü kaprisini çekiyorduk......)

Burak affetsin bizi ,
Öneriler istiyor ama biz eski hikayelere dalacağız mecburen.

Doğa Yürüyüşlerine ve ardından yüksek irtifa dağcılığa başlamıştım.
ilk senelerde (1995) yağmurdan korunmak için kalın çöpçü yağmurluğu kullanıyordum. Eniştemin hediyesi idi. Ağır ve çok terletiyor olsa da 1-2 sene işimi görmüştü.
Tozluk olarakta, Alışveriş poşetlerinin 4 köşesine taktığım çengelli iğneleri pantalonuma ve ayakkabıya monte ediyordum.
Yağmur olmadığı zamanlarda da molalarda minder görevini görüyordu.
Baton niyetine kızılcık sopası ucuna fide çukur açma demiri.
25 lt.lik küçük bir dasport çantam vardı. Onunla kamp yapmışlığım bile vardı. :smiley: Çadır elimde , uyku tulumu ve mat çantanın alt ve üstünde.
Goretex Dağ ceketini bile ancak 2001 de alabilmiştim.
Geçen bu süre içersinde naylon yağmurluklar ile idare etmiştim.
Serkan'ın yazdığı gibi amacım Doğa da olmak olunca malzemenin marka olması pek şart olmuyordu.
Ne zaman ki daha üst etkinlikler yapmaya başladım (örneğin Niğde aladağlar yedigöller de 3100 metrede kamp) daha kaliteli çadır - uyku tulumu ve mat kullanmaya başladım.

Mat demişken , metro hipermarketlerde ve çoğu yapı markette bulabileceğiniz Alüminyum Plaj minderleri ile plaj hasırı ve ince plaj minderleri (lastik benzeri bir malzeme den yapılmış) mat niyetine hala kullanmaktayım. Çok ince oldukları için üst üste konan bu materyallerin arasında kalan havanın (şişme mat mantığı :smiley: ) verdiği yalıtımı hiç birşeye değişmem.
Hasır plaj minderini (60*200 cm) bu yaz tekrar satın almayı planlıyorum. ( Sezon kapansın fiyatlar ucuzasın hele ;D )

Burak öneri istiyor ben neler yazıyorum.
;)

Üstad sizde ne hikayeler vardır.... Bir gün ateş başında zevkle dinlemek isterim doğrusu....

serkan saygın' Alıntı:
burak şu an uçuştadır biz burda mangal partisi bile yapacak kıvamda muhabbetler yapıyoruz :D:D:D:D

valla uçuştaydım...trabzon yatıdan geldim :smiley: bir gün öncede Basle'e gittim,gelirken alpler bazen boylu boyunca gözüküyor, fotosunu çekip koyucaktım siteye makineyi aldım yanıma ama full buluttu hava kapalıydı, çekmedim... :-\
yokluğumda muhabbet koyulaşmış eski alışverişler dökülmüş ortaya :smiley: iyi iyi ne güzel anılar işte...yaa bu arada doğu bloğu falan diye bahsetmişsiniz, aksarayda sanırım roket pazarı diye bi pazar vardı böyle dürbünler çakılar falan satılıyodu rus malı sanırım..hiç gitmedim ama öyle duydum diye hatırlıyorum ..bilginiz var mı duruyomu orası, satarlar ı işe yarayacak bişeyler

modexl' Alıntı:
valla uçuştaydım...trabzon yatıdan geldim :smiley: bir gün öncede Basle'e gittim,gelirken alpler bazen boylu boyunca gözüküyor, fotosunu çekip koyucaktım siteye makineyi aldım yanıma ama full buluttu hava kapalıydı, çekmedim... :-\
yokluğumda muhabbet koyulaşmış eski alışverişler dökülmüş ortaya :smiley: iyi iyi ne güzel anılar işte...yaa bu arada doğu bloğu falan diye bahsetmişsiniz, aksarayda sanırım roket pazarı diye bi pazar vardı böyle dürbünler çakılar falan satılıyodu rus malı sanırım..hiç gitmedim ama öyle duydum diye hatırlıyorum ..bilginiz var mı duruyomu orası, satarlar ı işe yarayacak bişeyler

Ohoooo... ordaki çamlar çoktan bardak oldu kaptan....... Mercan'da Polonya pazarı vardı yakın zamanlara kadar.... Belediye kavga döğüş yıktı oraları... Ürünlerin tamamı kaçak olduğu için...... ama işe yarar şeyler de yok değildi hani...

Valla gece görüş dürbünü (gerçekten de gerçek gece görüş dürbünü idi , hani içinde gece görüşünü sağlayan bir gaz barındıranlardan) 20 $ dan gidiyordu o aralar.. Ama bazı dürbünlerin içindeki gaz kaçmıştı..... )

modexl' Alıntı:
burak hoşgeldin.
senin o dediğin yerler ben ortaolkuldayken vardı.şimdi kadir beyin dediği gibi oraları bardak çanak çömlek oldu.zaten mağaza kültür geldikten sonra pek bir şey kalmadı.he belki ekicide vardır varsa abi.yoksa bulmak okadar kolay değil artık.
ben baya bir ürün almıştım ordan.

merhabalar eren ben kafkas üniversitesi veterinerlik fakültesinde öğrenciyim.
hayatımda ki monotonluktan ve boş geçirilmiş zamanlardan fazlasıyla sıkıldım ve
okuldan arttırabileceğim zamanlarda trecking yapmaya karar verdim.
yapmayı düşündüğüm treckingler iki kişilik, çadırla konaklamalı yani tek gecelik kamp
ve ilkbahar-sonbahar aylarında olacak.
öncelikle; marmot limelight 2 kişilik 4 mevsimlik çadır düşünüyorum ilkbahar ve sonbahar
ayları fazlasıyla yağmurlu ve soğuk olabilceği için ve bütçe olarakta bu fiyattan fazlasını ayıramam
malesef.
mat için montana marka dört mevsim 12mm matın yeterli olabileceğini düşünüyorum.
uyku tulumu ve sırt çantası için henüz karar veremedim.
sırt çantasında tercihim olabildiğince iç hacim(75lt üstü) yanıma alacağım herşeyi bi şekilde orasına burasına asıp
bağlayabileceğim donanımlara sahip olması.
uyku tulumunda ise mumya tipi uyku tulumlarını sevmiyorum rahatlıktan ve uykuda serbestlikten yanayım
hareket etmeden yatamıyorum.
bu koşullarda tavsiyelerinize şiddetle ihtiyacım var. çadır ve matlara alternatifleriniz ve
uyku tulumu sırt çantası önerileriniz benim için çok önemli.

karderen' Alıntı:
merhabalar eren ben kafkas üniversitesi veterinerlik fakültesinde öğrenciyim.
hayatımda ki monotonluktan ve boş geçirilmiş zamanlardan fazlasıyla sıkıldım ve
okuldan arttırabileceğim zamanlarda trecking yapmaya karar verdim.
yapmayı düşündüğüm treckingler iki kişilik, çadırla konaklamalı yani tek gecelik kamp
ve ilkbahar-sonbahar aylarında olacak.
öncelikle; marmot limelight 2 kişilik 4 mevsimlik çadır düşünüyorum ilkbahar ve sonbahar
ayları fazlasıyla yağmurlu ve soğuk olabilceği için ve bütçe olarakta bu fiyattan fazlasını ayıramam
malesef.
mat için montana marka dört mevsim 12mm matın yeterli olabileceğini düşünüyorum.
uyku tulumu ve sırt çantası için henüz karar veremedim.
sırt çantasında tercihim olabildiğince iç hacim(75lt üstü) yanıma alacağım herşeyi bi şekilde orasına burasına asıp
bağlayabileceğim donanımlara sahip olması.
uyku tulumunda ise mumya tipi uyku tulumlarını sevmiyorum rahatlıktan ve uykuda serbestlikten yanayım
hareket etmeden yatamıyorum.
bu koşullarda tavsiyelerinize şiddetle ihtiyacım var. çadır ve matlara alternatifleriniz ve
uyku tulumu sırt çantası önerileriniz benim için çok önemli.
Uyku tulumu için, everest outdoor'da lafuma'nın dikdörtgen uyku tulumu vardı, tavsiye ederim (-11 C, sıkı bir pazarlıkla 100 TL civarında ) Tulumu 2010 Ocak ayında Bolu'da yaylada test ettim. Geniş olduğu için çadır veya kapalı ortam için enfes bir konfor sağlıyor. Fermuarı tamamen açıldığı için yorgan olarak da kullanılabilir.
Çanta için de Kipa mağazasının kamp malzemeleri bölümünde 79,90 TL. ye gayet iş görecek bir çanta mevcut.
İki kişilik çadır için de Troll A (ki bulunması artık zor) veya Troll B çadırı tavsiye ederim. Fiyatı gayet uygun. A ve B arasındaki tek fark pol=çubuk kalınlıklarıdır.
Saygılarımla...

çok teşekkür ederim uyku tulumu aklıma yattı ama sırt çantası için emin değilim taşıyacağım malzemeler yürüyeceğim uzun mesafeleri düşündüğümde yeterli
rahatlığı sağlayacak mı bana sırt destek üniteleri vs çantanın altında ezilmeyeyim sonra :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR