Işıklı Camii (Ardeşen)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,423

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Son zamanlarda kuzey cephesinde bir son cemaat mahalli eklenmiştir. Esas cami muntazam taş duvarlı, kırma çatılı bir yapıdır. 1887 yılında yaptırılmıştır. Süsleme bakımından ahşap minber, tavan ve mahfil önemlidir. Minber süslemesi, Tunca Camii minberine benzer. Büyük bir dair içerisinde çıkan C kıvrımları ile barok karakterli diğer motifler bütün yüzeyi kaplamıştır.

Etiketler
Ynt: Işıklı Camii (Ardeşen)

ışıklı camii tarihi eser olmasının yanında güzel bir camidir. ayrıca ışıklının çok eski bir yerleşim yeri olmasınında kanıtıdır.

Oralardaysaniz size zahmet iki resim koysaniz bizde bilsek memleketimizde neler var.

ben normalde ışıklılıyım fakat istanbulda büyüdüm. her sene gitmeye çalışırım. fotograflarını bulursam ben eklerim

Bu caminin yapılış hikayesi çok ilginçtir cami yapılacak malzeme yok bir gece denizde fırtına kopar bütün caminin inşaatında kullanılan taş kum vs caminin yapıldığı yere dolar...gerçektir bu yüzdende ziyaretcisi fazladır cuma günleri bayram havasında geçer...huzur verici yönü vardır yolu ordan geçen ziyaret eden onu mutlaka hiseder..
sevgiler

İyi günler
Fotografları sabırsızlıkla bekliyoruz.
Saygılar