Google Earth ve Navigasyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,726

jeep

Zirve
Yer
Gaziantep
Web
www.gandoff.org
Arkadaşlar bayramda bir offroad gezisi düzenledik. Offroad açısından başarılı ama yolumuzu bulmak açısından çok kötü bir gezi oldu. Zaten yolumuzu kaybettiğimiz için offroad zevkli oldu. ;D Ama bizi hedefe götürecek sistemi kuramadığımızı anladık.

Önce ne yapmak istediğimizi anlatayım.

AMAÇ:

Google earth üzerinden belirlediğimiz rotayı kaydedip (150-200 km ), bu dosyayı bir navigasyon ya da GPS cihazına yükleyip yola çıkmak. Seyir halindeyken belirlediğimiz yolun neresindeyiz görmek. Geçtiğimiz mesafe ve kalan mesafe hesapları. Ok ile yön göstermesine gerek yok.

BİZ NE YAPTIK:

Google Earth ile bir güzergah belirledik. Bunu .kmz formatında bilgisayarımıza kaydettik. Garmin eski model bir GPS e yüklemeye çalıştık, yükleyemedik. Zaman az kalmıştı acele edip bilinçsiz bir şekilde cihaz da almak istemedik. Yazıcıdan çıktı alarak (40 sayfa) yola çıktık. Devamlı olarak her yol ayrımında durup, çıktılardan nerede olduğumuzu ve nereden gideceğimize karar vermeye çalıştık. O kadar konuştuk ki telsizlerin şarjı bitti. İlk 21 sayfayı şaşırmadan geçtik. 21 sayfa yaklaşık 50-60 km ve biz bunu 5 saatte geçebildik. Sonrasında nerede ve hangi sayfada olduğumuzu karıştırarak 36. sayfada tekrar yolu bulduk. Saçma bir şekilde 10. saatin sonunda hedefe ulaştık.

Geziden önce yanımıza bir bilgisayar alıp google earth açık bir şekilde GPS modülü ile yolumuzu bulalım diye düşündük. Laptop un şarj problemi ve offroad şartlarında (su çamur vs) sorun olabileceğini düşünüp vazgeçtik.

SORU:

Google earth kullanarak ya da topografik bir harita üzerinden önceden güzergah belirleyip, sonrasında bizi hedefe götürebilecek bir sistem arıyoruz. Ne yapmalıyız?

Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Google Earth ve Navigasyon

Selamlar
kmz formatındaki bir veriyi bildigim herhangi bir GPS'e yukleyemezsiniz. Zira, kml ve kmz sadece GoogleEarth programına has bir veri formatıdır. Bu nedenle, bun verileri once "gpx" formatına cevirmelisiniz. Daha sonra da, GPS üzerinden izleyebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile internette "kml" formatını "gpx" formatına ceviren programlar bulunabiliryor. Forumlarda bir yerde görmüştüm sanırım linkini.

Ayrıca, bilgisayar kullanmak "büyük" ekranı ve gprs destekli bir Gogle Earth kullanrsanız , gerektiğinde "karar" vermeniz kolaylaşır. Ornegin, GPS ve Google Earth ile realtime navigasyon yapmak mümkün.. yine forumlarda bu konuyu da tartışmıştık. Sarj icin artik invertorler cok ucuzlardi.. Ve hatta yeni minik notebooklar (eeepc gibi) cok cok ucuzladigi icin iyi bir alternatif olur gibi geldi bana.

iyi gunler dilerim, reha

Reha, alternatif olarak iPhone+igo yada Blackberry+GE kullanmak mümkün müdür?

Reha bey öncelikle teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla sıradan bir araç navigasyon aleti ile kmz formatını çeviren bir program bu işi çözecek.

nkurtkaya' Alıntı:
Reha, alternatif olarak iPhone+igo yada Blackberry+GE kullanmak mümkün müdür?

Nejat,
PC olmasının en büyük nedeni, 2GB. disk cache'si tanınlayabilmen. Dolayısı ile, GE'de "gezmeyi planladığın yerleri" önceden gezinirsen, arazi de GPRS bağlantı olmasa bile GE üzerinden bulunduğun yeri görebiliyorsun. Ama maalesef, iPhone ve BB , GPRS baglantisi olmadan çalışmıyorlar ;-((

Tabii, beni asıl cezbeden "büyük ekran"..

selamlar, reha

reha' Alıntı:
Nejat,
PC olmasının en büyük nedeni, 2GB. disk cache'si tanınlayabilmen. Dolayısı ile, GE'de "gezmeyi planladığın yerleri" önceden gezinirsen, arazi de GPRS bağlantı olmasa bile GE üzerinden bulunduğun yeri görebiliyorsun. Ama maalesef, iPhone ve BB , GPRS baglantisi olmadan çalışmıyorlar ;-((

Tabii, beni asıl cezbeden "büyük ekran"..

selamlar, reha

BB'ye Google Maps yükledim. Uydu görüntüsü veya harita üzerinde konum gösteriyor, güzel birşey (GPS açık değilken GSM baz istasyonlarından aldığı sinyal ile de yaklaşık bir bölge içersinde çalışıyor). PC'nin cache olayı ve büyük ekranı büyük avantaj. Üreticiler navigasyon cihazlarına Google Maps yükleme imkanı verse (özellikle uydu görüntüsünü kullanabilme) ne güzel olurdu, 3.5" ekran benim için yeterli olur.

Yardımı olurmu bilmiyorum.Ben deneyimimi aktarayım.
Hepsiburda.com dan gpstürk (ncs-navi ) gps ve data logger aldım.90 usd.Alet kredi kartı büyüklüğünde ve bluetooth ile notebooka bağlanıyor ağırlığı yok gibi..15 mt ye kadar denedim sorun yok.Kendi cd sinden çıkan photolocater diye çok işe yarayan bir program çıkıyor .Niye bu ismi vermişler anlamadım.Bu programı kurunca notebook gps ile bluetooh üzerinden haberleşiyor ve gmap üzerinden yada seçiminize göre gearth üzerinden rotaınızı yerinizi ,yüksekliği zamanı vede hızınızı gösteriyor.Ayrıca isterseniz kmz olarak ta çeviriyor ve kaydedip sonra gearth te hemen açıyorsunuz.Tabiki internet bağlantısı gerekli.Ancak gps ile haberleşebilen önceden yüklü bir harita programı bilgisayarınıza yüklü ise internet bağlantııda gerekmez.sadece notebookunuzu çakmaktan şarj edebiilin yeterli olur.Aletin en güzel tarafı kayıt ta tutması ki 10 saat denedim pili bitmedi.Bu sayede aleti boynuma asıyorum.Seyahatim bitince bilgisayara yükleyip bakıyorum.Çıktı resimlerini ekte gönderiyorum

Ncs navi

Gearthvehz

Gmapveyukseklik

Gmapvehz

Bütün bilgiler süperde, benim kafam karıştı...
Zira, bu konuda sadece temel bilgilere sahibim....
Biraz öğrenip, gene okuyacağım... ;D

reha' Alıntı:
Selamlar,
açıklayabileceğimiz bir konu olur ise bildirin lütfen, reha

Sağolun,
Konulara v.s. ne kadar alaka ile yaklaştığınızı ve ne kadar yardımsever olduğunuzu biliyorum....

Ben bişeyi sıra ile öğrenmezsem, yani işi ezbere dökersem rahat uyuyamam ;D
Ezbere yatmam çok zor yani....

O yüzden yavaş yavaş sindire sindire araştırıcam. Sonra buraları yeniden okuyup gerekli yerleri sorucam. Bide çok basit sorular sorduğumu sonradan farketmek kahrediyor beni, önce araştırmalıyım... Öyle armut pişsinde, ağzıma düşsünde, hiç sevmem :smiley:

Benim cihazın kullanma kılavuzu çıkmamıştı içinden, yanında verdikleri hafıza kartı içinde de bu data yoktu. Bayağı arıza çıkardım aldığımda, firmaya telefon etti satıcı, gerçekten kutulara koymayı unutmuşlar, hem de tüm partiye. Bana pdf formatında yolladılar, diğer kutularıda tamamlayacaklarmış sayemde :smiley:

Yanlız, bu kutuya koyacakları, bana da mail attıkları kullanma kılavuzu çok çok yetersiz... Bi sürü özelliği var makinenin ve bu kılavuz sadece bir kaç sayfa...

İnterneti araştırdım. Cihazın birsürü sayfalı manuelini buldum. Orada eminim birçok tanıtıcı bilgi vardır. Önce onu hatim edeyim, sonra size döneyim.... :smiley: :smiley:

Takıldığım yerleri sormaktan çekinmeyeceğim....

Samimiyetiniz için teşekkür ederim.....

merhabalar bende tıpkı göktuğ bey gibi aynı düzeneği merak ediyorum google earthte paraşütle uçmak istediğim rotayı belirleyip gps e yüklemenenin bir yolu olsa mükemmel olacak. aslında bunu topographik bir harita ile el yordamiyla yapmak mümkün google earthteki dağları vadileri köyleri nirengi alıp gps teki harita üzerine işaretliyorum ama tamamen bi iz takip etmekle aynı şey değil..

ben garmin 76 csx kullanyorum izohips harite yeterli fakat zoom in out ve haritada gezinme fonksyonu yavaş olduğu için havada kullanmak zor oluyor bu yüzden beni yönlendirecek kmz dosyas çok daha fazla işime yarar..

kucağımda eepc ile uçmayı düşündüm ama harita günceleme olay sıkıntı olacak sanırım.

mertyazan' Alıntı:
Yardımı olurmu bilmiyorum.Ben deneyimimi aktarayım.
Hepsiburda.com dan gpstürk (ncs-navi ) gps ve data logger aldım.90 usd.Alet kredi kartı büyüklüğünde ve bluetooth ile notebooka bağlanıyor ağırlığı yok gibi..15 mt ye kadar denedim sorun yok.Kendi cd sinden çıkan photolocater diye çok işe yarayan bir program çıkıyor .Niye bu ismi vermişler anlamadım.Bu programı kurunca notebook gps ile bluetooh üzerinden haberleşiyor ve gmap üzerinden yada seçiminize göre gearth üzerinden rotaınızı yerinizi ,yüksekliği zamanı vede hızınızı gösteriyor.Ayrıca isterseniz kmz olarak ta çeviriyor ve kaydedip sonra gearth te hemen açıyorsunuz.Tabiki internet bağlantısı gerekli.Ancak gps ile haberleşebilen önceden yüklü bir harita programı bilgisayarınıza yüklü ise internet bağlantııda gerekmez.sadece notebookunuzu çakmaktan şarj edebiilin yeterli olur.Aletin en güzel tarafı kayıt ta tutması ki 10 saat denedim pili bitmedi.Bu sayede aleti boynuma asıyorum.Seyahatim bitince bilgisayara yükleyip bakıyorum.Çıktı resimlerini ekte gönderiyorum

mertbey programn isminin "photolocate"r olmasnın nedeni muhtemelen fotoğraf makinanızla sekroneize ettiğinizde (ya da saatiyle) kare kare çektiğiniz fotoğraflarn yerlerini haritada gösterme özelliği olmasıdr. doğada yüzlerce fotoğraf çektiğimizi düşünürsek eğlenceli bir özellik:smiley:

serhatkocaerol' Alıntı:
kucağımda eepc ile uçmayı düşündüm ama harita günceleme olay sıkıntı olacak sanırım.

Selamlar,
bence kocaginizda bir notebook ile ucmaniz..
1) Allah korusun acil bir durumda, ekranin parcalanip size zarar verme olasiligi
2) yere "sert" inislerde HDD'nin zarar gormesi olasiligi
nedeni ile biraz riskli gibi geldi bana.. Benca, harita guncellemesi (GE kasr ettginizi saniyorum) cok dert olmayacaktir bence.. Malum, Turkcell'in icinde SIM kartı olan mini notebooklarında kampanya var ;-))
iyi aksamlar dilerim, reha

o küçük laptoplardan bahsetmiştim onlarla çok sorun olacağını sanmıyorum. onlarda google earth açıkken baz istasyonu gördüğü sürece harita yükleniyor doğru. zaten havada iyi çekiyor telefonlar :smiley:
şimdi google earth plusun ne gibi teknik veri sağladığını öğrenmek kaldı. süzülüş, dikey iniş çıkış hızı gibi verileri ekranda ne derece yeterli gösteriyor. bilen arkadaşlardan cevap bekliyoruz

Herkese selamlar ,
Bende bu iş üzerine hayli kafa yordum . Sonunda bolca tırmalayarak ve NİVATR den Yusuf Hocamında bilgilendirmelerinden çok çok yararlanarak işime yarayacak bir sisteme kavuştum .

GE den çizilen KMZ formatındaki rota trackmaker programı kullanılarak kullanılan gps cihazına uygun formata çevirilir ve bu şekilde GPS e atılabilir .

Yalnız özellikle arazi kullanımı için Araç navigasyonları yerine el gps lerini tavsiye ederim . İz kaydı , dayanıklılık vs gibi özellikleriyle bence çok daha kullanışlı ...

Bununla birlikte Garmin ile Direk GE den eşzamanlı navigasyon yapılıyorbiliyormuş ben denemedim .

Ben Magellan Triton cihazımı Franson GPSgate programını kullanarak Pc ye bağlıyorum ve GE üzerinden canlı navigasyon kullanabiliyorum . Bu sistem birde netbook üzerine kurulursa arazide son derece kullanışlı oluyor .

slmlar

ben bu sorduğunuz işleri şu şekil yapıyorum..ilk üçünü yaptım..sonuncusun da mümkün oldğuınu biliyorum

bendeki gps garmin 60csx..çözümler garmine göre yani..

1) birincisi google earthe hiç gerek yok gpse rota yada nokta atmak için..şöyle yapıyosunuz google mapsa google hesabınızla gidip istediğiniz rotayı yada yolu çiziyosunuz.. sonra sağ üstte link diye bi yer var oraya basıp o linki kopyalıyosunuz..sonra http://www.takitwithme.com/ adresine gidip oraya yapıştırıyosunuz..sanırım bir de garmin communicator plugin denen bişeyi ve garmin usb driverları yüklemeniz lazım..bunlar nette mevcut...sonra yükle diyosun yüklüyooo..
kısa rotalar için google maps daha mantıklı google earthten..çünki hem terrain hem de maps görüntüsü var ve yüklemek daha zahmetsiz

2) ikincisi google earthten atmak..rotanızı yapın..kmz ya da kml olarak saklayın...internetten gpsbabel ve expert gps programlarını bedava indirin......gps babelle kmz ya da kml dosyasını(hangisi hatırlayamıyorum) gpxe çevirin... expert gpsle açın bunu..isterseniz edit edin mesafeyi öğrenin...send to gps deyince hemen gönderiyo
ben şu anda bu şekilde yükledim ve yolculuktayım

3) üçüncüsü ve en zevklisi google earthle navigasyon yapmak..bunun keyfi hiçbirşeyde yok...gerekli malzemeler..laptop..araç şarj kiti..garmin 18 usb gps ya da başka bi garmin(hangi modeller uyumlu bilemem.ben usb gpsle denedim oluyo hatta bunun altı mıknatıslı, arabanın camını açıp üstüne yapıştırıyosunuz..çok pratik)) ve turcell connect kart...bu düzenekle turkcelin çektiği heryerden google earthle navigasyon yapmak mümkün...ben bütün gökovayı böyle gezdim..ve bu düzenek olmasa kaybolurdum çünki google earthte toprak yolları çizip gpse atıyosunuz ama yol sapaklarında bi kaç yol çıkınca karşınıza şaşırabiliyosunuz çünki sapaktaki yol ayrımlarının yönü herzaman o yolun gerçekte gittiği istikameti göstermiyor..şu anda sürekli bu sorunu yaşıyorum ..ondan biliyorum..
google earthle ama kaybolmak imkansızzz..ve inanılmaz zevklii...bence arabayla gidiyosanız bu sistemi deneyin... hepsiburada dan almıştım ben usbye takılan gpsi..çok pahalı değil sanırım.

4) son çözüm..belki de ilk çözüm..iphone alın..artık google earth iphone için var ve 2gb cachei var...gitmeden evde gezin yerleri(2gb en detaylı görüntüde bile gezseniz çok büyük bi alan) sonra arazide kullanın..araç şarjıyla tabi..gpsin iphoneların pilini yuttuğunu duydum çok.....bu iphonenun doğrudan kalem pille çalışan versiyonu çıksa ve 1000 tl ucuzlasa kesin alır ve tuvalete bile onunla giderdim

umarım yeterlidir

ps. yukarıdaki arkadaş yazmış...Franson GPSgate....bunu ben de yuklemiştim ge ile gpsin haberleşmesi için... gerçi bunsuz da bi şekil yaptığımı hatırlıyoırum ama emin değilim uzun zaman oldu....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR