Galloper ile Off-Road

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nrlates Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,063

nrlates

GAZROVER (Nurullah Ateş)
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
123
Pajero'ya alan hayranlığım sonsuz. Ancak Off-Road yaparken çok avantajlı olan dizel modelleri ancak 5 kapılarda mevcut. Bundan dolaya incelemeye aldığım Hundai Galloper 2.5 TDI araçları yakından tanık için 1999 model satın aldım.
İlk yaptığım ise çok basit bazı araçlara 33" silverstone lastik takmak için çok yüksek paralar harcanıyor.
Oyseki Galloper 2.5 TDI araç standart haline 33" lastiği direk taktık ve aynı gün off-road turuna çıktık.
İlk gün sonunda lastiklerin biraz sürtmesinden başka bir sorunla karşılaşmadık.

Şimdi yapacaklarımız ise çok basit biraz yükseltme alt ve yan koruma iş bitti.

IMG 2547

IMG 2435

IMG 2405

IMG 2402

IMG 2407

IMG 2414

IMG 2392

Etiketler
Ynt: Galloper ile Off-Road

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/kS3sBL4fvms" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Yakışır..

Nurullah bey hızınıza yetişemiyoruz..

Maşallah kaçıncı araç bu..saymayı unuttum.. ;D ;D

;D ;D ;D Nerde duracağımı bende bilmiyorum ama her aracı deniyorum.
Bende böyle hobi yapıyorum işte.

Yeni aldığım Pajero'nun ruhsatında sorun çıkıncı Şimdilik bununla devam.
Tabi Bu arada Pajero duruyor.

güzel araç. hayırlı olsun. takip ve merak ettiğim araçlardandır.
selamlar. fatih.

sisdagili61' Alıntı:
Merhabalar,
Aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Teşekkürler Allah herkese sağlık sıhhat versin.

Selamlar.. Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun. Benimde epeydir galloper niyetim var 3 kapı dizel ancak birtürlü müsait olamadım. Size sormak istediğim soru arac üzerine taktığınız lastikle ilgili. 33'' lastikler 33x12,5x15 midir? (Amerikan ölçüsü ile ilgili bir araştırma yapmıştım bir dönem Nissan Terrano'm için, yanılmıyorsam avrupa ebadında en yakın ölçüsü bunun 315/70/R15, hatta 33'' bu ebadtan biraz daha büyük yani tam karşılığı 318/72/R18 gibi birşeydi.)
ikinci sorum ise çamur performansındaki artışı tartışılmaz kuşkusuz ancak galloper ın standart ebadında bir MT lastik (yanılmıyorsam standart olan 235/75/R15) yerine neden 33'' kullandınız? dik rampalarda çekişi olumsuz yönde etkilemiyormu? Yaklaşık 5.2 cm lik bir yükseklik te kazandırmış olmalı bu 33'' lik lastikler size, bunun yolda gezinme olarak bir dezavantajı oldu mu ??

Şimdiden teşekkürler.

Tubbs' Alıntı:
Selamlar.. Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun. Benimde epeydir galloper niyetim var 3 kapı dizel ancak birtürlü müsait olamadım. Size sormak istediğim soru arac üzerine taktığınız lastikle ilgili. 33'' lastikler 33x12,5x15 midir? (Amerikan ölçüsü ile ilgili bir araştırma yapmıştım bir dönem Nissan Terrano'm için, yanılmıyorsam avrupa ebadında en yakın ölçüsü bunun 315/70/R15, hatta 33'' bu ebadtan biraz daha büyük yani tam karşılığı 318/72/R18 gibi birşeydi.)
ikinci sorum ise çamur performansındaki artışı tartışılmaz kuşkusuz ancak galloper ın standart ebadında bir MT lastik (yanılmıyorsam standart olan 235/75/R15) yerine neden 33'' kullandınız? dik rampalarda çekişi olumsuz yönde etkilemiyormu? Yaklaşık 5.2 cm lik bir yükseklik te kazandırmış olmalı bu 33'' lik lastikler size, bunun yolda gezinme olarak bir dezavantajı oldu mu ??

Şimdiden teşekkürler.

Ölçülerle aram çok iyi değildir ama size yardımco olacak bilgiler verebelirim.
Taktığım Lastik 33" - 10.5 - 15 dir. Bu lastik ebadını orjinal jantlarına ve orjinal haliyle direk takabiliyorsunuz.
Performans eksikliği yada yokuşlarda zorlanma gibi bir durum sözkousu değil. Yolda da sorun yoktur.
Bu haliyle ilk hafta araziye girdi karşılaştığımız tek sorun lastiklerin çok agrasif kullanmada lastikler kupaya sürütme yaptı.
Daha sonra 5 cm kadar kupa yükseltme ve sonlandırma takozları yapıldı.
Arkaya LSD kilit takıldı ve AynaMahruti oranları 39/8 oldu daha önceki ön arka farklı olduğu için orj. kaçtı bilmiyorum.

Bu haliyle bu hafta tam olarak deneme şansımız olocak bakalım son izlenimleri bildiririm.

33 x 10.5 x 15 in avrupa karşılığı 267/86/R15 tir. Bu lastikte jant sonunun, lastik dişinin yere temas eden kısmı ile arasındaki mesafe 22,9 cm dir. Orjinal lastiklerinizde (235/75/R15) bu mesafe 17,6 cm dir. Buda demek oluyorki aracınız yerden 5,3 cm yükselmiştir. Bu konuya bir dönem birhayli kafa yormuştum, insan öğrenmek zorunda olduğu için değilde kendisi istediği ve merak ettiği için öğrendiği şeyleri uzun zaman unutmuyor :smiley:) Kupaya sürtme sorunlarınızı da yükseltme işleminden sonra gidereceğinizi düşünerek, takmış olduğunuz lastiğinizin problemsiz şekilde kullanılıyor olmasından büyük mutluluk duydum, en azından bu araç için üst limitlerin sonlarına yakın değerlerin neler olduğunu öğrenmiş oldum sayenizde, teşekkürler.

AynaMahruti gibi şeylerin tam olarak ne oldukları ve ne işe yaradıkları konusunda çok bilgisizim açıkçası, dolayısıyla ileride bu tip işlemlere ihtiyaç duyarsam sizlerin uygulama değerlerini referans almak yolunu seçeceğim :smiley:))) Benim Evvelden sahip olduğum Suzuki Vitara, Nissan Terrano, Ford Explorer ve şu anda kullandığım SSangyong Action Sprts ile off road olayım zevkten çok sakarya sınırlarında bulunan köyümdeki evime kış şartlarında ulaşma ihtiyacından ileri gelmekteydi ve dolayısıyla standardın dışına sadece lastik değiştirerek çıktım bugüne kadar hep.(bundan 30 sene kadar önce bizim köye kız vermezlermiş çamurundan sebep gidip kızımızı göremeyiz diye :smiley: ) ancak şimdi yollar yapılınca ihtiyaçtan çok hobiye dönüştü.

Değerli vaktinizi alıyorum farkındayım ancak karar vermek konusunda yardımınıza ihtiyaç duyuyorum. Forumlardan anladığım kadarıyla çok sayıda araç kullanmışsınız bugüne kadar. Sizce,birbirlerine yakın fiyatları olan 2000 model Galloper 3k 2.5 dizel mi, 93 model Pajero 2.5 benzinli model mi arazi kullanımı için daha doğru bir tercihtir? mistubishinin daha sağlam fakat yedek parçalarının daha pahalı,hyundainin nispeten kalitesiz fakat parça maliyetlerinin daha düşük olduğu gibi bir kanı var bende. Hafta sonları şehir içi ve arazi gezintileri ve içimde bulunan karşıkonulamaz çamur bulunan her yola dalma isteği düşünüldüğünde sizce hangi araç beni daha mutlu eder? Şimdiden teşekkürler.

nurullah abı hayırlı olsun daha yapacak 4x4 kalmadı sen bu gıdısle yakında bınek arabalara arazı sanzumanı koyar onlarla offroadyapmayı bıle denersın ;D ;D ;D ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,621
Kayıtlı Üye Sayımız
172,266
Kaydolan Son Üyemiz
tomas1984.cat@gmail.

SON KONULAR

Geri