El Telsizleri ve CB' ler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafa coskun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,646

mustafa coskun

Ana Kamp
Arkadaslar bu telsiz konusuna merakliyim ama ne yalan söyleyeyim hic bilgim yok ve forumdan okuduklarima kafam basmiyor.eveli ezeli zaten elektriktir, elektroniktir, telefondur pek kavrayamamisimdir.( telin iciden ses nasil gider dimi? :D )Neyse uzatmayayim.Pmr el telsizleriyle mesela aselsan mt 975 modeliyle herhangi bir cb telsizle baglanti gerceklestirmek mumkun mudur?Yani 300 350 tl verip cb telsiz almaktansa ayrica montaj ücreti, kalibrasyon derdi, kalk gidelim oldu derdi, malum herkesin kapali garaji yok, pmr telsiz alsakta arac konvoyundaki cb telsizle iletisim kursak...Mantik olarak mümkün gibi geliyor ama yoksa bi uyanik ben miyim.Mumkunmudur cb yle baglanti kurmak?

Etiketler
Ynt: El Telsizleri ve CB' ler

mustafa coskun' Alıntı:
Arkadaslar bu telsiz konusuna merakliyim ama ne yalan söyleyeyim hic bilgim yok ve forumdan okuduklarima kafam basmiyor.eveli ezeli zaten elektriktir, elektroniktir, telefondur pek kavrayamamisimdir.( telin iciden ses nasil gider dimi? :D )Neyse uzatmayayim.Pmr el telsizleriyle mesela aselsan mt 975 modeliyle herhangi bir cb telsizle baglanti gerceklestirmek mumkun mudur?Yani 300 350 tl verip cb telsiz almaktansa ayrica montaj ücreti, kalibrasyon derdi, kalk gidelim oldu derdi, malum herkesin kapali garaji yok, pmr telsiz alsakta arac konvoyundaki cb telsizle iletisim kursak...Mantik olarak mümkün gibi geliyor ama yoksa bi uyanik ben miyim.Mumkunmudur cb yle baglanti kurmak?

bahsettiğiniz sistemi kurmak imkansız.cb farklı frekansda bahsettiğiniz pmr cihazlar ise farklı frekansda çalışmaktadır.size tavsiyem yüksek çıkışlı pmr almanız.bahsettiğim ürünler piyasada mevcut...

Tam emin olmamak ve cevabını aramakla birlikte sanırım bu amatör telsiz CB frekanslarını kapsamakta.
CB frekansı 27 mHz bu cihaz 136-174/216-280Mhz.
Ben anlamadım bu işi bizim araçlarda kullandığımız CB ler 27 mHz mi 270 mHz mi ?
Benimde amacım hem amatör hemde cb frekanslarına hakim olabilecek bi telsiz almak.
Araçtaki CB ile bağlantı kurabilmek el telsiziyle.

http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=104294

Dünya çapında CB telsizler 27 MHZ ile çalışır... Sadece Avustralya ve Yeni Zellanda da 477 MHZ ile çalışan CB telsizlerin kullanımı mevcut.

Araçlarda kullanılan CB telsizler de aynı şekilde 27 MHZ ile çalışır.

ProntoBasso' Alıntı:
Tam emin olmamak ve cevabını aramakla birlikte sanırım bu amatör telsiz CB frekanslarını kapsamakta.
CB frekansı 27 mHz bu cihaz 136-174/216-280Mhz.
Ben anlamadım bu işi bizim araçlarda kullandığımız CB ler 27 mHz mi 270 mHz mi ?
Benimde amacım hem amatör hemde cb frekanslarına hakim olabilecek bi telsiz almak.
Araçtaki CB ile bağlantı kurabilmek el telsiziyle.

http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=104294

BU CİHAZ VHF / VHF dir ve dünyanın belli ülkelerinde kullanılır

CB ve VHF/UHF tek cihazda olmaz ( RX olur ) TX yapmak için TRİPLE ANTEN ve TUNER gerekir
yani

27 MHz
145 MHZ
440 MHZ anten gerekir o zamanda en kısa Anten ( FERİT KÖMÜR ile ) 77.8 CM e çıkar...
tabii kimse yapabilirse...

en ıyı sı ıkısınden de aractabulunması ucuz fıata cbler ıstanbul da mevcut faturalı satılıyor 1 cıft te pmr alırsınız

ali aksoy' Alıntı:

CB ve VHF/UHF tek cihazda olmaz ( RX olur ) TX yapmak için TRİPLE ANTEN ve TUNER gerekir
yani

27 MHz
145 MHZ
440 MHZ anten gerekir o zamanda en kısa Anten ( FERİT KÖMÜR ile ) 77.8 CM e çıkar...

Olur ali aksoy olur

706MKIIG ile mümkün

VHF/UHF anten için dual anten

27mhz halk bandı için herhangi bir CB anten.

Teknik olarak bunu yapmak mümkün ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değermi sanmam

ali aksoy' Alıntı:

yani

27 MHz
145 MHZ
alı by kusurumu bahıslayın sızın bılgınıze ve tecrubenıze dayanarak bırsey danısmak ıstıyorum bugun arastırıp fıat aldıgım aselsan cobra 19 dx ıv eu cb halk bandı fm am 26960/27410 mhz bandına sahıp bu telsızle arazıdekı arkadaslarımızla aramızdakı ıltısım ıcın yeterlımıdır yoksa bana tafsıyede bulunacagınız bırsey varmı ılgınıze sımdıden tesekkurler.

aselsan cobra 19 telsizi avrupa birliği normlarına göre üretilmiştir.Ama cihaz bunun dışında 7 ayrı ülkenin standartlarınıda destekler.Bu sebepten diğer halk bandı telsizlerle görüşmenizde sıkıntı olmaz.

umutkaptan' Alıntı:
aselsan cobra 19 telsizi avrupa birliği normlarına göre üretilmiştir.Ama cihaz bunun dışında 7 ayrı ülkenin standartlarınıda destekler.Bu sebepten diğer halk bandı telsizlerle görüşmenizde sıkıntı olmaz.
umutkaptan oncelıkle ılgınıze tesekkur ederım tabı dıher arkadaslarımız ne tur cıhazlar kullandıklarını bılmedıgım ıcın kendı capımda aselsan olarak arastırmamda copra 19 u behenmıstım tum arkadaslarımızla gorusmelerımızde sorun olmazsa benım ıcın okeydır ( sızın tafsıyenızıde beklıyorum ) tesekkurler.

yasar arıf baskı' Alıntı:
alı by kusurumu bahıslayın sızın bılgınıze ve tecrubenıze dayanarak bırsey danısmak ıstıyorum bugun arastırıp fıat aldıgım aselsan cobra 19 dx ıv eu cb halk bandı fm am 26960/27410 mhz bandına sahıp bu telsızle arazıdekı arkadaslarımızla aramızdakı ıltısım ıcın yeterlımıdır yoksa bana tafsıyede bulunacagınız bırsey varmı ılgınıze sımdıden tesekkurler.

Yaşar bey Merhaba ksura bakmayın yakın zamanda giremedim...
bugün gördüm yazıyı,

Kısaca şöyle söyliyeyim
1985 den beri bu konu ( CB ) ile ilgiliyim
diğer konular zate uzun zaman dayanıyor....
fakat COBRA ( ASELSAN ) yeni digital versiyonlarında çok ucuza kaçtığı için ben beğenmiyorum
bunun yanında MİDLAND bir kalite daha iyi , hele SSB li olanlar , işçilik bakımında iyi ( tabii fiyat da )

en son PRESIDENT JACKSON II kalıyor ,
yeni versiyonlarda ASC ve VOX olması büyük avantaj
ayrıca 400 kanal olması ve USB olması büyük fark atmasındaki rolü ( fiyatda farklı )

siz şimdi soracaksınız ... onun için sormadan

( ASC :OTOMOTİK GÜRÜLTÜ GİDERİCİ )
( VOX : ELLER KULLANILMADAN SES İLE GÖNDERME YAPMAK )

İŞTE bunlar ARTILAR ve EKSİLER
bu arada en önemli konu antendir... aklınızda olsun
yani ben SANDİEGO 1200 derim araçta ( bazıları beğenmesede )

forumda çeşitli cihazlar var bakarsanız kesenize uygun olanı bulabilirsiniz..
Görüşmek üzere
Saygılarımla

ali aksoy' Alıntı:
Yaşar bey Merhaba ksura bakmayın yakın zamanda giremedim...
bugün gördüm yazıyı,

Kısaca şöyle söyliyeyim
1985 den beri bu konu ( CB ) ile ilgiliyim
diğer konular zate uzun zaman dayanıyor....
fakat COBRA ( ASELSAN ) yeni digital versiyonlarında çok ucuza kaçtığı için ben beğenmiyorum
bunun yanında MİDLAND bir kalite daha iyi , hele SSB li olanlar , işçilik bakımında iyi ( tabii fiyat da )

en son PRESIDENT JACKSON II kalıyor ,
yeni versiyonlarda ASC ve VOX olması büyük avantaj
ayrıca 400 kanal olması ve USB olması büyük fark atmasındaki rolü ( fiyatda farklı )

siz şimdi soracaksınız ... onun için sormadan

( ASC :OTOMOTİK GÜRÜLTÜ GİDERİCİ )
( VOX : ELLER KULLANILMADAN SES İLE GÖNDERME YAPMAK )

İŞTE bunlar ARTILAR ve EKSİLER
bu arada en önemli konu antendir... aklınızda olsun
yani ben SANDİEGO 1200 derim araçta ( bazıları beğenmesede )

forumda çeşitli cihazlar var bakarsanız kesenize uygun olanı bulabilirsiniz..
Görüşmek üzere
Saygılarımla
alı by ılgınıze tesekkurler tekrar bır arastırma yapıcam ıyı aksamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR