Duster "REKOR YAKIT" Tüketimleri (Resimli)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karadeniz Otoyolu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,822
Yer
Rize
Web
www.xudisa.com
Arkadaşlar, aracı bayiden sıfır aldım ve depoyu mazot kapağına kadar doldurdum.

Kilometreyi sıfırladım ve her 10 km'de bir cep telefonumla fotoğrafladım. Ama tabi bütün fotoğrafları yüklemeyip sadece yakıt göstergesindeki değişimlerin olduğu anların fotoğraflarını yükledim.

Dağlık bir arazide birkaç kez köye çıkıp indim, şehir içi günlük kullanımlarla birlikte zaman zaman uzun yolda da kullanıldı. Yani tamamen ortalama kullanım değerleri diyebiliriz.

Araç 4x2 90 bg dizel (Klimalı Ambiance modeli).

2j0b6g9.jpg

htctxx.jpg

on5uf.jpg

14uw594.jpg

zxabzs.jpg

neyjgy.jpg

2aeqs5k.jpg

dexkrc.jpg

14d2b8z.jpg

2vjsd90.jpg

bfj02b.jpg

2a5kwwo.jpg

Etiketler
Ynt: Duster "REKOR YAKIT" Tüketimleri (Resimli)

Dağlık arazide köy yolları + Şehir içi + Şehir dışı.
Yani karma tüketim olarak ortalama:

1277 km'de 63.13 lt mazot tüketti.
Yani 100 km'de 4.94 lt yakıt tüketimi.

Bu, aracın bayiden ilk alındığında ilk 1000 km'lik ölçüm değerleridir.
Yani aracın rodaj süresi dolmadan ki, en fazla yakıt tükettiği dönem.
Gerçek rakamlar 7000-8000 km'den sonra daha da netleşir.

Karadeniz Otoyolu' Alıntı:
Dağlık arazide köy yolları + Şehir içi + Şehir dışı.
Yani karma tüketim olarak ortalama:

1277 km'de 63.13 lt mazot tüketti.
Yani 100 km'de 4.94 lt yakıt tüketimi.

Bu, aracın bayiden ilk alındığında ilk 1000 km'lik ölçüm değerleridir.
Yani aracın rodaj süresi dolmadan ki, en fazla yakıt tükettiği dönem.
Gerçek rakamlar 7000-8000 km'den sonra daha da netleşir.

Yakıt dolduğunda km zaten 480 de

Bu durumda 63.13 / (1277-480) = 7,9 LT olması gerekmiyor mu?

4x4-90bg' Alıntı:
Yakıt dolduğunda km zaten 480 de

Bu durumda 63.13 / (1277-480) = 7,9 LT olması gerekmiyor mu?

Yakıt deposu şamandırası...50 LT ..üzerini algılamıyor...yakıt 50 Lt.altına düşmeye başladığı zaman gösterge hareket ediyor...

Dolayısı ile 63 Lt.yakıt alınınca...km. 480 olduğu halde deponun full görünmesi normal...

En azından benim aracımdada aynı şey oluyor...gidiyorum gidiyorum...yakıt hep fulll...

Öztürk FX' Alıntı:
Yakıt deposu şamandırası...50 LT ..üzerini algılamıyor...yakıt 50 Lt.altına düşmeye başladığı zaman gösterge hareket ediyor...

Dolayısı ile 63 Lt.yakıt alınınca...km. 480 olduğu halde deponun full görünmesi normal...

En azından benim aracımdada aynı şey oluyor...gidiyorum gidiyorum...yakıt hep fulll...

O da mantıksız, 13 LT ile 480 KM mi yapmış oluyor? Olamaz..

Ben bu işin mantığını çözdüm : )

480 den sonra ki yakıt düşüşü 6,2 LT gibi görünüyor ve mantıklı.
Demek ki arabayı sıfır almış arkadaş depoyu fullemiş sonra bir akrabası yada arkadaşı 350-450 km arası aracı alıp alıp 100TL lik mazot ekletmiş habersiz..
Hatta arabanın sol cebindeki buruşturulmuş fiş bunun kanıtıdır ( çok kurgu oldu : )

Arkadaşlar
480. km'de yakıt göstergesindeki bütün dişler dolu halde,
484. km'de bir diş düşüyor.

Sıfırıncı kilometreden itibaren bütün dişler dolu görünüyor. 1-2-3.....460-470-480 gibi. Ama 484'de bir diş düşüyor.

Yoksa yakıt alındığında kilometre 480'de falan değil. Zaten yakıt alındığında kilometre 480'de olsa 4 kilometre sonra bir diş düşer mi?

4x4-90bg' Alıntı:
O da mantıksız, 13 LT ile 480 KM mi yapmış oluyor? Olamaz..

O zaman deneyin.

Ben benim aracımda olanı anlattım.

Aynı yukarıdaki arkadaşın yaptığı gibi...

Depoyu Full yapıyorum ve ilk çizgi 400 Km civarında sönüyor...

Çünkü...fazladan 13 Lt yakıt ve ilk çizginin sönmesi için harcanan yakıt...Bu şamandıranın hassasiyeti ile ilgili bir durum...

Aynı olay VW.aracımdada var...

Arkadaşlar böyle 4,5--5 lt gibi değerler yazıp durmayın,adamın zoruna gidiyor .benim duster 9 lt gösteriyor şehir içi hala...

Benim ortalama yakıt tüketimim 7 litre civarı...

İş için kullanmayıp sadece gezmek için kullanırsam...yakıt ekonomisi sağlıyorum...

Örneklendirmem...yakıt göstergesi ile ilgili bilgi vermek içindi...

Ayrıca bu araçların en kötü taraflarından bir taneside...40 litre üzerinde yakıt alırsanız...Arka koltuktan çalkantı sesi geliyor ve buda rahatsızlık veriyor...

Genelde 40 litre üzeri yakıt almam/almayız...

Bir kaç sefer tam fullledim...git git gösterge düşmemişti...onu anlatmaya çalıştım...vs vs vs..

4x4 110 beygir aracım Ankara Polatlı arası dümdüz yol inat ettim 70 km 80-90 km arası gittim 5 litre yakmıştım zorla ama... en son çalınmadan önce şehir içi 7.9 litre gösteriyordu. Eğer ben ki 7.9 yakıyorsam şimdiye kadar çoğu aracımda fabrika verilerine yakın yakmışımdır (Duster hariç)bilmiyorum bu işte bir yanlışlık var...

7400 km de 4x2 90 hp duster son depoda ortalama tüketimim 6.4 lt.
Ev iş arası 3.5 km ve şehir içi sürüş.Ekonomi yapma kaygısı olmadan ama kuyruğuna teneke bağlanmış kedi temposu da olmadan!

Uzun yolda yüksek hızda tüketim fazlaca artıyor(180000 km logan kullandım daha önce).120+ hızlarda hemen 6.5 litrelere dayanıyor ve 8lt lere kadar çıkabiliyor.100 km/h civarı sürülürse 5.5 lt yakıyor.

Benim aracımda yol bilgisayarı yok. Verdiğim rakamlar kesin sonuçlardır.

Acaba diyorum ki, yol bilgisayarı hafif de olsa ölçümde hata yapabilir mi? Hesaplama hatası değil de, ölçme sırasında yani.
Yakıt hortumundan geçen mazotu küçük bir sayaçla mı ölçüyor, yoksa depoda kalan yakıta göre mi hesaplıyor bilemiyorum.

Çünkü depoyu kapağına kadar doldurunca belki ölçüm hatası yapabilir. Dediğim gibi sistemi bilmeden söylüyorum.

emrerd' Alıntı:
7400 km de 4x2 90 hp duster son depoda ortalama tüketimim 6.4 lt.
Ev iş arası 3.5 km ve şehir içi sürüş.Ekonomi yapma kaygısı olmadan ama kuyruğuna teneke bağlanmış kedi temposu da olmadan!

Uzun yolda yüksek hızda tüketim fazlaca artıyor(180000 km logan kullandım daha önce).120+ hızlarda hemen 6.5 litrelere dayanıyor ve 8lt lere kadar çıkabiliyor.100 km/h civarı sürülürse 5.5 lt yakıyor.

Aynen 90beygir 4x4 var 6,5 ortalamam

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,621
Kayıtlı Üye Sayımız
172,266
Kaydolan Son Üyemiz
tomas1984.cat@gmail.

SON KONULAR

Geri