Discovery V8i ' me Sonunda Kavuştum. Geliştirmek İçin Yardımlarınızı Bekliyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan piekaan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,745

piekaan

Ana Kamp
Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır almak için hayal kurduğum Discovery V8i' mi 3 gün önce alabildim. ;) Çok şanslıyım ki gören herkesce temiz olduğu söylenen bir araç almışım.

Offroad araçları ve ekipmanları konusunda tecrübesiz ve bilgisiz sayılırım. Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Yavaş yavaş aracı toplamayı, eksiklerini gidermeyi ve sağlam bir offroad aracı yapmayı hedefliyorum.

Yardımlarını esirgemeyecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Sevgiler.

Kaan

Etiketler
Ynt: Discovery V8i ' me Sonunda Kavuştum. Geliştirmek İçin Yardımlarınızı Bekliyorum.

Aracımın şu anki hali.

DSC 3282

DSC 3286

DSC 3283

Ynt: Discovery V8i ' me Sonunda Kavuştum. Geliştirmek İçin Yardımlarınızı Bekliyorum.

Öncelikle hayırlı olsun.
Tabi şimdi,ne kadar off-road yapmak istediğinizede bağlı.
Ama kısaca şöyle söyliyim,gayet iyi yapılmış D2 ler var.Sahipleri birikimlerini paylaşmaktan keyif alacaklardır. :smiley:

CDM-SUBARU' Alıntı:
Öncelikle hayırlı olsun.
Ama kısaca şöyle söyliyim,gayet iyi yapılmış D2 ler var.Sahipleri birikimlerini paylaşmaktan keyif alacaklardır. :smiley:

Teşekkür ederim. İşin açıkçası yapmak istediğim offroadun derecesinin teknik bir tanımlaması varmı bilmiyorum ama heralde hard offroad denilen ve yarışmalara katılan arkadaşlar kadar yapmak istemediğim kesin. Ama çamurda, arazide de kalmak istemeyecek kadar donanımlı bir araç olsun istiyorum.

Bu durumda klasik ;
1-Yükseltme
2-Vinç
3-Tampon
4-Lastik

Kabaca ilk aklıma gelenler bunlar ;)

CDM-SUBARU' Alıntı:
Bu durumda klasik ;
1-Yükseltme
2-Vinç
3-Tampon
4-Lastik

Bu durumda vince göre tampon, lastiğe göre yükseltme yapmak gerekiyor sanırım. Bu konuda tavsiyesi olan arkadaşlar var mı acaba? Nasıl bir denge kurmalıyım? 33" paletli dedikleri (yanları kalın dişli ve geniş lastikler) cins lastikler görünüşte arazide çok başarılı gibi duruyorlar. Eğer bu lastikleri seçersem yükseltme konusunda nasıl bir yol izlemem doğru olur? Kimilerinden kulak dolgunluğu duyduğum bu aracı sadece lastik çapının elverdiği ölçüde lastikler ile yükselt diyorlar. Yükseltme kiti araca nasıl negatif ve pozitif etkiler sağlar?

Tampon konusuna gelince, mevcut koruma barlarını da üzerinde tutarak tampon arkasına bir vinç yerleştirmek mümkün müdür? Yoksa bu tampon ve korumalar tamamen iptal edilerek metal bir tampon yapılıp vinci sonra mı yerleştirmek mantıklı?

bence port bagajın ön kısmını iyleştirin ilk adımlardan biri olarak, yakıt sarfiyatını ciddi manada arttıracaktır

İyi günlerde kazasız belasız kullanmanız dileğiyle... Ben de discovery 1 v8 arıyorum; sizin aracınızı sahibinden.comda görüyordum; sizin baktığınız araclar içinde bana tavsiye edebileceğiniz var mı?..

bende dıscovery 2 aklına takılan soruları sorabilirsin.

bence

1lastik
2yükseltme
3snorkel
4winch

bence tampona dokunma güzel görünüyo sadece winch takarken sorun olabilir bende o tarz plastik bir tampon var arabada vinch ve snorkel var yarın fotoğrafını ayrıntılı çeker yayınlarım belki yardımcı olur

saygılar

Bence de öncelikle

Yükseltme
Lastik (duruma göre spacer)
Şnorkel
Vinç (Ön tamponu diğer örneklere bakarak karar verebilirsin, belki şu anki yaklaşma açısını az gelecek sana ve tampon değiştireceksin)
Rock Slider
Hi-lift kriko
Ekibe bağlı telsiz olabilir.

Cok güzel bir aracınız var hayırlı ugurlu olsun... Bu arada bu arac d1 değilmi ?

CDM-SUBARU' Alıntı:
Öncelikle hayırlı olsun.

İşi karıştıran bizim TYT hayranı arkadaşımız Erkan ;D ;D ;D Ulen D2 ney, bu araba D1 yani offroad efsanesi , Camel trophy lerin vazgeçilmez aracı ;)

Bu arada arkadaşımza hayırlı uğurlu olsun, çok sağlam ve dökülmez bir araçtır iyi günlerde kullanın.

discovery-V8' Alıntı:
İşi karıştıran bizim TYT hayranı arkadaşımız Erkan ;D ;D ;D Ulen D2 ney, bu araba D1 yani offroad efsanesi , Camel trophy lerin vazgeçilmez aracı ;)

Bu arada arkadaşımza hayırlı uğurlu olsun, çok sağlam ve dökülmez bir araçtır iyi günlerde kullanın.

;D ;D ;D

sabri77' Alıntı:
İyi günlerde kazasız belasız kullanmanız dileğiyle... Ben de discovery 1 v8 arıyorum; sizin aracınızı sahibinden.comda görüyordum; sizin baktığınız araclar içinde bana tavsiye edebileceğiniz var mı?..

Öncelikle çok teşekkürler.

Ben fiyat sıralamasına göre 3-4 araç gezdim. Yanımda Land ustası Caner Usta ile gittik. İzmit' teki araca baktık. Motorunun berbat olduğunu söyledi, vazgeçtik. AlpinAlfaromeo açıklamalı bir araç var. Onu görmek için İstanbul' a gittik. Motor ve yürüyeni fena değil ama kaporta ve iç kısımlar masraf istiyor. Fiyat uygun, hatırı sayılır indirim de yaptılar ama Caner Usta'nın içine o da sinmedi. Göztepe minibüs caddesi üzerinde 1-2 araç vardı, onlar da manuel olduğu ve km leri fazla olduğu için bakmadık. Artık Bursa' ya dönmek üzere iken bu ilan sahibini aradık. Usta da çok beğendi. Fazla pazarlık yapmadan aldık.

Aklımızda aynı sitede ilanı bulunan Mersin/Tarsus' da bir araç vardı. Güzel görünüyor. Ama mesafe uzak. Gidip hayal kırıklığına uğramak da var. Yine de güzel bir araç gibi görünüyor. Bir de İst' da bayan sahibinden açıklaması ile bir araç satılıyordu. Bu araç olmasa idi ona bakacaktık. Fiyatı biraz yüksek. Umarım bu bilgiler az da olsa yardımcı olur.

İyi dileklerini sunan herkese çok teşekkür ediyorum.

Kabaca da olsa geliştirme faaliyetlerine nereden başlayacağım ve hangi sıra ile devam edeceğim oluşmaya başladı.

Sanırım önce iyi bir lastik seçeceğim. Sonra yükseltme işine ve tampona bakacağım. Burdan yola çıkarak, bana lastik önerebilir misiniz? 33" doğru ölçü müdür? Diş yapısı nasıl olsa daha iyi olur? Araziye çıkarken lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum. Diğer zamanlar mevcut lastikleri kullanacağım.

Yükseltme yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Bu konuda tecrübeli ve bilgili değilim. Beni yanıltacak ya da gereksiz masraf yaptıracak önerilerde bulunabilirler mi? Masrafları konusunda da bilgi sahibi değilim. 10 liralık şeye 15-20 vermek istemiyorum.

Bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

hayirli olsun, once bu arabaya kac inc lastik takmak istediginize karar verin, ve sonra digerlerine baslayin. Cunku takacaginiz lastik ebatina gore yapacaginiz hersey degisir. Yada gidip yukseltme kiti alirsiniz ona takabileceginiz lastigi takarsiniz. Benim size tavsiyem makul olcude yukseltip lastik degisimi yapip bir sure oyle soft odd roadda kullanin, araci taniyin, off roaddan ne istediginizi ne beklediginizi anlayin. daha sonra yapacaginiz ilk sey arka difransiyele kilit almak olsun. eger off road a tek gitmeyip birileri ile gidiyorsaniz, vinc ihtiyaciniz bir sure bekleyebilir, ama kilit arazide yurumenizi saglar.

port bagaji degistirin :smiley: sanirim defender icin port bagajlardan yapmislar buna, oysa bu araclara g4 tarzi port bagajlar cok yakisiyor. discovery 1 lerdeki en iyi jantlara sahipsiniz cok begenirim bunlari. eger 2 inc den fazla yukseltirseniz arabanizi mutlaka spacer takin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR