Disco v8 yakıt tüketimi..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan designerb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 52
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,470

designerb

Ana Kamp
Yer
istanbul
Selamlar.. Discovery v8 kullanıyorum şehir içinde 250 tl lik benzinle ancak 200 km yapabiliyorum.Aynı araçtan kullanan varsa yakıt sarfiyatı diğer araçlardada aynımı konu ile alakalı paylaşımlarınızı bekliyorum ...
İkinci bir husus ise yurt dışı sayfalardan birinde aracımın alt kısımına egzostun 2 kenarına ayrı ayrı 2 tane ince uzun tüp takılmış olduğunu gördüm.Türkiyedeki üretici firmalardada buna benzer uygulama yapılmaktamıdır.Bu konu ile alakalıda paylaşım beklyorum.. Saygılarımla....

Etiketler
Ynt: Disco v8 yakıt tüketimi..

Selam , bende v8 mi alalı henüz 3 ay kadar oldu benim aracım istanbul trafiğinde benzinde 0.80 , 0.85 kuruş arası yakıyor tabiki gaza yüklenmemek şartıyla! aracımda şuan lgp var ve yakıt tüketimim 0.60 , 0.65 kuruş arası ben hala çok yaktığını düşünüyorum ve hala gazcıya gidip geliyorum. :(

1996 Discovery1 Ankara şehir içi, dışı karışık 140liraya dolan depo ile 255km yol yaparak 550krş civarlarında LPG tüketmekte. buna bir de her depo başına 20-30 liralık benzini de ilave edebiliriz.

Selam su kurus hesabını bir türlü çözemiyorum:smiley:
ama benimki sanırım 1250 kurus yakıyor sizinki gayet normal ve hatta süper bence fazla kurcalamayın:smiley:
Yabancı sitelerdende baktım ortalama fabrika verisi 16 ila 22 litre / 100 km yazmıslar.
Bu hesaba göre Türkiyede 100kmde 90 tl lik benzin sarfiyatı bu araçlar için normal fabrika verisi
benimki ise 100kmde 125 tl yakıyor.saygılarımla...

en son yaptığım ölçümde
265.75.16 BFG a/t lastik ve 2" yükseltme ile 100 km / 23 Litre benzin tüketimi oldu.

Değerli paylaşımlarınız teşekkür ederim .Arkadaşlar bu yakıt tüketimi anormalliği borusanda ve benzeri servislerde engine check ( test cihazı) edilse anormallik nerdedir tamir olurmu olmazmı anlasılırmı? deneyeniniz oldumu?
..Ben bujileri, benzin filtresini , hava filtresini değiştirdim,şanzumandada bir anormallik yok 4 tanede yeni lastik aldık gittikçe tüketim dahada arttı sanırım :smiley:
Motor bloğunun üzerinde bir su devirdaim pompası var ordan su kaçırıyodu ustalar birtek onda anormallik görebildiler onuda yaptırttım...
Önceki sahibi acaba motora aşırı hareretmi yaptırttı diye düşündüm ama ,benzin yakışıyla alaka kuramıyorum bu olayında...
şimdiden teşekkürler..

istanbul'dasınız sanırım. hangi ustalara gittiniz? araçla kimler ilgilendi?

bir de diğer yazan arkadaşıma ithafen LPG'de 55 kuruşun altına inmek imkansız özellikle soğuk havalarda ve bu son zamlardan sonra şehir içi 55-65 arası normal değerler.

ilkakdeniz' Alıntı:
istanbul'dasınız sanırım. hangi ustalara gittiniz? araçla kimler ilgilendi?

bir de diğer yazan arkadaşıma ithafen LPG'de 55 kuruşun altına inmek imkansız özellikle soğuk havalarda ve bu son zamlardan sonra şehir içi 55-65 arası normal değerler.

diğer arkadaş ben oluyorum herelde :smiley: hocam lpg de %40 lık tassarufdan bahsediliyo oyuzden benzinde 0.85 kuruş yakan bir araçtan da 0.50kuruş olmasada en azından 0.55 kuruş bekliyorum; bu arada pazar günü aracın (lpg) regülatörüne giden sıcaksu borularının ekten su sızdırdığını fark ettim ve suyun azaldığını ve regülatörün fazla ısınmadığını gördüm büyük ihtimalle bu yüzden de fazla yakıyo olabilir.

evet teoride %40 tasarruftan hep bahsedilir ancak bunu etkileyen bir milyon tane faktör vardır. hava şartları, alınan gazın kalitesi, motor durumu, filtreler, sağ ayağın balansı vs vs vs...... :smiley: gelin şunu % 30 da bağlayalım ;D

regülatöre sıcak su gitmemesi gazın verimli çalışmasını engeller hatta siz regülatörü ve borularını da söktürüp diyframları kontrol ettirin. aynı arıza ekim ayında başıma geldi regülatöre sıcak su gitmediği için araç LPG'ye çok geç geçiyor bu geç dediğim 15 dakikaları buluyordu. ayrıca gaza en ufak abanmamda da benzine atıyordu kendisini,

sonuç; regülatörün içerisindeki incecik bir conta gibi lastik parçanın delindiğini, burdan sızan gazın önce boruları tıkadığını abakinde de regülatörün içerisinde biriken gazın taşlaştığını ve regülatörü tamamen tıkadığını gördük.
İstanbul'de yetkili bir serviste yapıldı tespit, ben regülatörün olmazsa diyaframların komple değişmesini istedim ellerinde parça olmadığnı söylediler! birgün sonraya ancak getirilebileceğini de eklediler. benim kalma ihtimalim olmadığı için de parçaları temizleyip taktılar. o günden bu yana sıkıntım yok gaz sorunsuz çalışıyor tam zamanında devreye giriyor gazı ne kadar köklesemde benzine geçmiyor.

Selam lar evet İstanbuldayım.. Açıkcası bilindik bir servise götürmedim arabamı.Çok eskiden tanıdığım ameraikancı bir ustam bakıyor.Hatta eski buick motorlarının modernize edilmiş hali olduğunu bir kaç ustadan daha duydum..Anıla gittim bir keresinde normaldir dediler. Bende makinaya bağlatmadım.Sanırım en doğrusu makinaya bağlatmak olacak hastanın röntgen çekilmeden tam olarak hastalığı nedir anlaşaılamıyacağı gibi ....
Bu arada sizin tüpler bagajamı monteli,daha önce yazdığım gibi bir resminde egzostun 2 yanına uzun ince tüpler takılmış.Ben mümkün mertebe tüp taktırmamaya çalışıyorum ,şu avmlere girememe ve patlama olayları kafamı karıştırıyo.Gerçi hiç patlayan lüx bir araba duymadım hep yerliler sanırım onlarda ucuz fiyatlı kötü işçilikli yerlere taktırrtıkları için bu olaylar oluyor...
Bir diğer merak ettiğim konu ise aracım sanki az km gösteriyor.Çünkü çevre yoluna cıkıp en sol şeritten giderken çoğu aracı geçmeme rağmen hala en fazla 11o-120 km gösteriyor.Eski sistem olsa km ile oynamak için sökülmüş diyeceğim ama dijitaller için dash board sanırım sökülmüyodur.:smiley:

doğrudur bizim V8 ler 1961 Buick 200 motorlardır.
şimdi sizin yazdıklarınıza istinaden 100 km ortalama 31 litre benzin yakıyorsunuz ve standart bir araçla. bu bence oldukça fazla bir rakam. yukarıda belirttiğim lastik ve liftle ben 23 litre yaktım.

LPG bizim araçlarda bagajda başka alternatifimiz yok daha önce de forumda tartışmıştık. bahsettiğiniz tüpleri anladım aşağıda verdiğim linkte bahsi geçiyor inceleyin.

amerikancı bir ustaya götürdüğünüzü söylemişsiniz lakin motor amerikan da olsa enjeksiyon sistemi vs ingiliz. Maslakta Hüseyin Ustayı deneyin derim, aracınızda bir sorun varsa ilacı ondadır.

şöyle söyleyeyim, lpg arızası ve yükseltme işi için istanbul'a gitmiştim. Hüseyin ustanın yanına gittik bize "önce LPG'yi halledin bizim işimiz hallolur" dedi. gittik LPG servisine oradaki usta "bu aracın devir daimi bozuk lpg ondan çalışmıyor" dedi. tekrar döndük hüseyin ustanın yanına baktı inceledi boruları kontrol etti ve "regülatöre giden borular tıkalı devir daimde sıkıntı yok sıcak su regülatöre ulaşmıyor" dedi tekrar döndük LPG'cinin yanına baktı baktı bir daha baktı sonra regülatörü söküp boruları vs temizlemeye başladı. ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım ;) :smiley:

Yeri Maslak 2. sanayide uğramaktan zarar gelmez ayrıca bilgisayarı da var bağlar ve ne varsa görürsünüz.

LPG ile ilgili link http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=36032.0

İbrahim bey teşekkür ederim ilk fırsatta maslağa gideceğim.
Ben bu arabayı 3 aydır kullandığım için bazı sorularım ve yorumlarım çocukça gelebilir anlayanlara:smiley:
Bugün benzin bitti ikaz lambası yanmaya başlamıştı depoyu fullettim 350 tl beklerken 285 tl doldu.Bakalım kaç km yapacağım bu benzinle.Yazdıklarımdanda anladığınız üzere ben genelde şehir içi kullanıcısıyım.Kısmetse bu aralar dağa kaçacağım bir ara...
fakat bu arabayı almakla kötü bir alışkanlığım oldu başka araçlar beni tatmin etmez oldu:smiley:çekiş gücü arabanın rahatlığı v.s. çok tatmin edici...
Şu benzin sarfiyatını bir halledersem sırada basamaklar ön bar far korumaları,arka çeki demiri ön vinç gibi aksesuarlara yönelicem kısmetse.Birde 18 jantlar va tabiir piyasada ..16 lara kar lastiği takıp 18 lere asvalt lastiği takmayı düşünüyorum..
Yemeden içmeden arabaya çalışır olduk ama değer bence:smiley: inşallah bir gün bende sizlere yardımcı olma fırsatı bulabilirim saygılarımla...

paylaşmak iyidir rahat olun, keyfini çıkarın
her ne kadar beğenmeyeni çok olsa da disco 2 son mohikan olarak görülür :smiley:

ilkakdeniz' Alıntı:
evet teoride %40 tasarruftan hep bahsedilir ancak bunu etkileyen bir milyon tane faktör vardır. hava şartları, alınan gazın kalitesi, motor durumu, filtreler, sağ ayağın balansı vs vs vs...... :smiley: gelin şunu % 30 da bağlayalım ;D

regülatöre sıcak su gitmemesi gazın verimli çalışmasını engeller hatta siz regülatörü ve borularını da söktürüp diyframları kontrol ettirin. aynı arıza ekim ayında başıma geldi regülatöre sıcak su gitmediği için araç LPG'ye çok geç geçiyor bu geç dediğim 15 dakikaları buluyordu. ayrıca gaza en ufak abanmamda da benzine atıyordu kendisini,

sonuç; regülatörün içerisindeki incecik bir conta gibi lastik parçanın delindiğini, burdan sızan gazın önce boruları tıkadığını abakinde de regülatörün içerisinde biriken gazın taşlaştığını ve regülatörü tamamen tıkadığını gördük.
İstanbul'de yetkili bir serviste yapıldı tespit, ben regülatörün olmazsa diyaframların komple değişmesini istedim ellerinde parça olmadığnı söylediler! birgün sonraya ancak getirilebileceğini de eklediler. benim kalma ihtimalim olmadığı için de parçaları temizleyip taktılar. o günden bu yana sıkıntım yok gaz sorunsuz çalışıyor tam zamanında devreye giriyor gazı ne kadar köklesemde benzine geçmiyor.

tamam %30 olsun ;D onada razıyım ama benimki hala %27 geçmiyo ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR