Dağcılık Federasyonu ve Üniversite Kulüpleri Kaosu...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iceman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,030

iceman

Kamp III
Yer
Tekirdağ-İstanbul
Dağcılık camiasında anlamlandıramadığım bir kaos var sürekli...Federasyon ile Üni.kulüpleri her fırsatta birbirlerini yiyorlar..
kulüpler neden ellerinin altında devlet desteği olan bir kurumla sürekli tartışıyorlar ki? 2 organizasyonunda temeli aynı değil mi?
İkiside dağcılık yapmıyor mu? yoksa biri yanlış diğer doğruyu yapıyor da kıyamet buradan mı kopuyor?
Bana çok ilginç gelen bu durum hakkında etrafımdaki hiçbir dağcı arkadaşımda gerçek sorunun ne olduğunu açıklamıyor veya açıklayamıyor? bilen var mıdır?

Etiketler

Ynt: Dağcılık Federasyonu ve Üniversite Kulüpleri Kaosu...

Sanırım federasyon, dağcılık kulüplerini kulüp olarak değil de öğrenci topluluğundan farklı görmüyor. Bu öğrenci kulüplerinin seçimlerde filan yasal hakları bulunmuyordu bizim federasyondan hatırladığım kadarıyla. Fakat kendileri bu sporun gelişimine katkıda bulunduklarından bu halleriyle seçimde yer almak istiyorlar. Bir birleşme durumu da yok değil. DAST adlı bir kulüpler birliği kuruldu.

cok karısık ya hersey sorun oluyor bnde tam cozemedım cozunce anlatcam sıze:smiley: ama sorun butun ogrencı kuluplerıyle degıl bazılarıyla

İşte buda yanıtsız kalan sorular arasında...Çekememezlik desem değil,iktidar savaşı desem hiç değil öle değişik bi yapı var ne yazıkki....

Hımm belkide ölede diyebiliriz... :smiley:
Klübler arasında çok ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum...Federasyon olayına dönecek olursak;o biraz farklı bence...yeni bir polemik yaratmamak adına çok bişe yazmak istemiyorum ama bana nedense dağcılık sporunu tekeline almaya çalışan ve üniversite klublerini yok sayan bir kurum gibi geliyor...

Periyodik olarak federasyonla klüpler arasındaki fikir ayrılıkları gündeme gelir ;
konu hakkında çok sert yazılır ve konuşulur ama çözüm anlamında pek birşey olmaz.
Dağlarkızı'na katılıyorum. Polemik yaratmamak için bu konuda ben de çok derine
inmeyeceğim ama kangren misali bir durumdur bu. Umarım ülkemiz dağcılığı
adına en faydalı şekilde çözüme kavuşur.

Bence temel sorun şudur ki "federasyon herkesin federasyonu olmayı başaramıyor".

Olan ne yazık ki sporculara oluyor. Bu tip polemikler her daim sporun kendisine ve sporculara zarar vermiştir. Karşılıklı görüş alışverişinin mümkün olduğu ortamlarda gelişme mümkün olabilir.

Dağcılık Fed.te seçim nasıl yapılıyor? kimler oy kullanabiliyor? kulüplerin söz hakları nedir biliyorlar mı acaba?

Iceman®' Alıntı:
Dağcılık Fed.te seçim nasıl yapılıyor? kimler oy kullanabiliyor? kulüplerin söz hakları nedir biliyorlar mı acaba?
federasyon seçimleri diğer federasyonlar gibi yapılıyor
çok bir farklılık yok

http://www.gsgm.gov.tr/sayfalar/yonetmelikler/yonetmelik_htm/spfaal_fed_secim.htm

bu linki inceleyebilirsiniz

Bu gerçekten kaos

1997 yılından beri federasyonun içindeyim ve takip ediyorum

yukarıdada bahsedildiği gibi bazı üniversite klüpleri federasyona tavır içindeler

federasyon karşıtları federasyonun dağcılığın gelişimi için gerekeni yapmadığını savunuyor

Dağcılık Federasyonu 1997'den ber Alaaddin Karaca yönetiminde
birçok gelişmelere tanık olduk bunların sonuncusu ise
forumumuzdada ayrı bir konusu olan milli takımımız; yapılan yarışmalar sonucu oluşturuldu
bazı şeyler temmelleri oturtulmaz ise çöker
federasyonun kısıtlı bir bütçesi var ve milletimizin klasik özelliği herşeyi biryerlerden bekliyorlar.

dağcı sayısı az olan bir ülkede dağcılık ne kadar gelişebilir.

ödenekler eğitime ve altyapılara harcanmaz ise yeterli sayıda sporcu yetişmez ise en basit olarak milli takımı nasıl oluşturup başarı bekleyebiliriz.

eğitmenler belli standartlara göre seçilmez, her önüne gelen eğitmenlik yapar ise ve eğitim belli standartlara oturmaz ise olacak kazalar kimin üstüne kalacak.

federasyonun görev ve yetkileri bellidir, kimseye kapıları kapalı değildir.

federasyon eğitmen olmak için bu kampları almalısın diyor. kampları almayan eğitimi belgelenmemiş insanlara ülke çapında yetki verilebilirmi ? bu mantıklımı. pekala bir sistem getirilebilir sınav sitemi vs.... ama bunun alt yapısı oluşmalı ilk önce

altyapılar sağlanmadan şu alttaki kursların hangisini açabilirsiniz.

2.KADEME EĞİTMEN KURSU(PRATİK)
2.KADEME EĞİTMEN KURSU(TEORİK)
SPOR TIRMANIŞI EĞİTİM KURSU
SPOR TIRMANIŞI ANTRENÖR KURSU
SPOR TIRMANIŞI ROTA YAPICI KURSU
DAĞ MİHMANDARLIĞI KURSU
EĞİTMEN EĞİTİM SEMİNERİ
TIRMANIŞ SPORU HAKEMLİK KURSU
UIAA EĞİTİM STANDARTLARI SEMİN.,
ULS.TIRMANIŞ ŞAMP.HAZ.KAMPI
KUL.Y.İÇİ-Y.DIŞI DAĞ.ŞENL.(5 ADET)
TDF.KURULUŞUNUN 40.YILI DAĞCILIK ŞENLİĞİ
DAĞCILIK SPORU PANEL KONF(4 adet)(TDF.KURUL.40.YILI)
DAĞKAYAĞI HAKEM KURSU
DAĞKAYAĞI YARIŞMA ORG.VE İDARECİLİK KURSU
SPOR TIRMANIŞ YARIŞMA ORG.VE İDARECİLİK KURSU

açılır ama nekadar verim elde edebilir.

karşıt görüşlü kişilerin bir kısmı federasyonu ve federasyondan eğitim alan insanları
kötülerken bir kısmı aşağılamaya kadar varan söylevleri olmuştur ki bu normal insan davranışı olarak da
pek hoş karşılanacak birşey değil

sorunlar olabilir, ülkemizde dağcılık sporu daha çok yol katedecek şuanki federasyon bunun için çalışıyor
ama bu tartışarak, konuşaran, uzlaşarak olur, federasyonu tanımıyarak değil.

ben hiçbir dağcının bu ülkede dağcılık sporu kötülüğünü istediğini sanmam.
ama karşıt gürüşlülerbu tavırları ile hiçirşey elde edemeyeceklerdir.

genel olarak olaylar bu şekilde
eleştirmek kadar, çözümün bir parçası olmak ve çözümsel yaklaşmakta önemlidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR