Balıkesir'den Bir CJ-5 Hikayesi..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan feeling Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,830

feeling

SIRIUS... the star of stars
Yer
Balıkesir
Web
www.siriusotomotiv.com
Uzun süredir CJ-5 arıyordum.
Neden CJ-5 ? dediklerinde hep aynı tebessümle “seviyorum ya kardeşim, karışmayın” demiştim herkese.

Gerek askerlik yıllarından kalan bir nostalji, gerek klasik otomobillere olan ilgim etkendi tabi tercihe. Ayrıca kullanıcılarının CJ5’in arazi performansı ile ilgili yorumlarını imrenerek okuyordum bu güne kadar.

Şimdiye kadar bir çok “Amerikan”ım oldu. Bunların arasında, Chevrolet TAHOE, Dodge RAM ve Grand Cherokee gibi güncel 4x4l’eri de severek kullandım. Nedense onları araziye vurmaya kıyamadım.

CJ5 için taa Ankara’lara İstanbul’lara kadar gittim baktım, ya beğenemedim ya da anlaşamadık. Sonunda komşu il Kütahya’dan buldum aradığımı. Adam gibi adam olan bir sahibi vardı, Sahibini de arabayı da çok sevdim, anlaştık. Bana araba ile birlikte köpeğinin yavrusunu da hediye etti sağ olsun. Köpeğin ismini “Sirius” koydum.
Dönüş yolculuğunda 1977 model bir CJ-5 ve bir de belçika kurdu cinsi köpeğim vardı.

Arabayı aldım geldim ama, o kadar çok iş vardı ki; uğraşmaktan daha doğru dürüst binemedim bile. Görsel modifikasyonların ve eksiklerin çoğunu tamamladım.
Buraya kadar olanları sizlerle paylaşmak ve benim için çok değerli olacak yorum ve önerilerinizi almak istedim.

Biraz da fotoğraflarla anlatayım.

Arabanın dışına herkes çok ilgi gösterirken, hiç kimse kapısını açıp baksın istemiyordum.
Zira dışarıdan çok ilgi çeken arabanın içi berbat haldeydi.
Koltuklar anormal derecede rahatsızdı.
İçindeki düğmeler eksik göğüsteki torpido kapağı ve diğer aksamlar çok kötü durumdaydı.
Dış aksamlardaki paslanmaz veya kromaj gibi görünen bir çok parça gri renkle boyanmıştı. :smiley:

DSC 244oo

DSC 2462

IMG00350 20091031 1109

Jeep1

Jeep3

Jeep4

Etiketler
Ynt: Balıkesir'den Bir CJ-5 Hikayesi..

Buna rağmen arabanın arazi performansı cidden beni etkiledi.
Bir hafta sonu oğlum ile birlikte çıktığımız kısa gezintide çok zevk almıştım.

SANY1603

SANY1622

SANY1628

SANY1631

SANY1634

SANY1639

SANY1640

SANY1650

Bu gezi arabaya binebildiğim tek haftasonu oldu. :smiley:
Başladım arabası soymaya…
Yandaki yazıları söktüm.
Koltukları söktüm attım.
Orijinal ara konsol taktım.
Direksiyonu söktüm attım.
Ön tamponu söktüm. Paslanmaz tampon taktım.
Far, sinyal ve stoplara koruma teli taktım.
Arka tamponu kendim dizayn ettim ve paslanmazdan bastırdım.
Ön Grill’i paslanmaz aldım taktım.
Ön tampondaki alakasız koruma barı’ını kestim ve tampona monte ettim.
Tabana kadar soydum. Çürük sacları söktüm temizledim ve yenisini bastırdım.
Arabanın içine Roll-Bar’ı bağladım.
Elektrik tesisatını baştan sona elden geçirdim.
Kontak anahtarını orijinal yerine aldım. (çok zor oldu)
Çat-Çat kornalar ile birlikte 3 değişik korna taktım.
Siz Farlarını düzenledim. Faal hale getirdim.
İçeride göğüste aklınıza ne geliyorsa yeniledim. (göstergeler dahil)
Çok özel bir kontrol ünitesi tasarladım uyguladım. (siz faları, ilave fonksiyonların kumandası ile civalı hararet göstergesi için)
Teybi ara konsole aldım.
Telsiz getirttim.
Benzin depo çerçevesini hand-made olarak uyguladım.
En önemlisi arabayı TUV den muayeneye soktum ve başarıyla tek seferde geçirdim.
Çok uğraştım ama sonunda çeki demirini de ruhsata işlettim.
Taban döşemesi yaptırdım. Koltuklara da araba rengine uygun yeni döşeme yaptırdım.

Bir çırpıda yazdığım bu işlemler için yaklaşık 2-3 ay uğraştım. Ulus oto ve Tar oto ile arkadaş olduk :smiley:

Bu işlemlerin bir çoğu kendi işyerimizde yapıldı. Şoförümüz Nadir Abi’nin hakkı, emeği ve yaratıcılığı ile harika işler yaptık.

İyi günlerde kullanın aracınızı, çok güzel olmuş. Edremit' e yolunuz düşerse beklerim, güzel bir Kazdağları turu yapabiliriz, saygılar...

sword7' Alıntı:
İyi günlerde kullanın aracınızı, çok güzel olmuş. Edremit' e yolunuz düşerse beklerim, güzel bir Kazdağları turu yapabiliriz, saygılar...

Teşekkür ederim. Bandırma'dan da Mete (lokosit) davet etti sağolsun, arabayla uğraşmaktan hiç bir yere gidemedim.
Artık dağlar benim, gelirim inşallah, sizi de beklerim.

feeling' Alıntı:
Teşekkür ederim. Bandırma'dan da Mete (lokosit) davet etti sağolsun, arabayla uğraşmaktan hiç bir yere gidemedim.
Artık dağlar benim, gelirim inşallah, sizi de beklerim.

Ben teşekkür ederim, görüşmek üzere. Saygılar...

Elinize sağlık güle güle kullanın sevgiler

Hayırlı olsun emeğinize değmiş çok güzel olmuş.

Cj5 e yeniden hayat verdiniz. El yapımı bir araç oldu. Gördüğümde koltuklar takılmamıştı ve harika görünüyordu.
Benide bulaştırdınız ya:smiley:))
Güle güle kullanın, çok uğraş verdiniz. Bence uğraştığınıza deydi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR