7 Gün Likya Yolu - Kasım 2010

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan axoyum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,374

axoyum

Ana Kamp
herkese merhabalar.
biz ankarada yaşayan 3 kafadar arkadaş kurban bayramında bir haftalık yürüyüş planlıyoruz. arkadaşlarım likya yolunu tercih etmişler.
arkadaşlarımdan birinin daha önce profesyonel yürüyüş ve kampçılık tecrübesi var, bizlerinse birkaç kez amatör kamp ve yürüyüşlerimiz oldu.
şimdi likya yolu hakkında bilgi toplama dönemindeyiz.
fethiye tarafından 13 kasım 2010 da başlayan yolculuğumuzu 20-21 kasım 2010 da bitirmeyi planlıyoruz.
ankara-fethiye ve ???-ankara otobüs biletlerimizi gelecek hafta içinde almalıyız zira bayram başı ve sonu otobüslerde yer bulmak imkansız olur.

sitenizle likya yolu araştırmalarımda karşılaştım. bu yolun 7 günlük kulvarını daha önce yürüyen arkadaşlar umarım tecrübelerini esirgemezler.

Etiketler
Ynt: 7 Gün Likya Yolu - Kasım 2010

gün boyu internetten araştırma fırsatım oldu.
ölüdeniz-kaş arası yani planladığımız 8 (veya 9) günlük program aslında öyle abartılacak bir güzergah değil,
Sn Hüseyin Sarı nın kaleme aldığı, Likya Yolu Yürüyüşü: Muğla Ölüdeniz-Antalya Üçağız (Kekova) ( 19-27 Mayıs 2007) kaynagı çok güzel bilğiler veriyor başucu bilgilerim olacak kendilerine şimdiden teşekkür ederim.
ayrıca ilk 6 paftasına ihtiyacım olacak haritalarıda edindim. harita her ne kadarda tersten numaralandırlmış olsada iş görür.
en çok hoşuma gidense; 3-4 noktada bakkal, lokanta olması, bu demek oluyorki maksimum 2 günlük yani 6 öğünlük yiyecek taşımak gerekli.
rahat bir yürüyüş akakkabısı, bir pantalon (kumaşı kaliteli-yan cepli), 45 veya 60 litrelik bir sırt çantası tabiki içine maksimum 10 kg yük. + su
benim gibi çok su tüketen biri için 2 adet 1.5 l lik pet şişe. (trekking ayakkabı 100 tl, çanta 90 tl pantalon 60tl )
ancak, 13 kasım cumartesi başlayan yürüyüş 8. gün olan 21 kasımda kaşta olmalıki kaş fethiye arası dolmuşla geçip akşam fetiye ankara otobüsüne binebilelim.
kaba bir hesapla ulusoy ile gidiş dönüş 86
kıyafet 250
çanta içine yeyecek kuruyemiş vs. 50
pansiyon lokanta köy bakkalı 120
yani 500 lira 9 günlük kurban bayramı.

Merhaba
Lİkya yolu yürüyüşü çok istediğim bir yürüyüş. Ancak zaman yokluğu nedeniyle nasıl gerçkleştirebilirim bilemiyorum. Bu yürüyüşün keyfini çıkarın. Kate Clow un yazdığı ve İbrahim TURGUT ' un çevirisin yaptığı " Likya yolunda yürümek" adlı kitap en iyi kaynak sanırım. Sizlere başarılar dilerim. Umarım oralarda görüşürüz.

umut_01' Alıntı:
Merhaba
Lİkya yolu yürüyüşü çok istediğim bir yürüyüş. Ancak zaman yokluğu nedeniyle nasıl gerçkleştirebilirim bilemiyorum. Bu yürüyüşün keyfini çıkarın. Kate Clow un yazdığı ve İbrahim TURGUT ' un çevirisin yaptığı " Likya yolunda yürümek" adlı kitap en iyi kaynak sanırım. Sizlere başarılar dilerim. Umarım oralarda görüşürüz.

teşekkür ederim umur_01 henüz kitabı edinmedim arkadaşlarımda var.
siz o tarihte likya yolunda olacamısınız?

Merhaba axoyum
Aslına bakarsak Likya yolu gezisini çok istiyorum . Kasımın 18'i uygun gibi duruyor. Gidebilirsem bile iki gün yürüyebilirim. Malzeme eksiğim yok sayılır. Ancak buradan benimle gelecek arkdaş bulmak zor. . Susurluk küçük bir ilçe pek öyle faaliyet yapacak insan bulunmuyor. Belki vardır da bizim haberimiz yoktur. İnşallah o zaman kadar kilo da veririm, bu kilolarla hamallık yapmaya benzer. Ben de uzun zamandır likya yolunu araştırıyorum. Tüm gidenlerin hayran olduğu bir yer. İnşallah gidersiniz. Mutlaka görülmesi gereken bir yer. İnşallah karşılabilriz. Öyle olmasa bile size kolaylıkar dilerim.

merhabalar,
biz 3 kişi olarak 2 hafta önce Fethiye (ölüdeniz)-Kaş (Kalkan) etabını yürüdük,
toplam 4,5 günde Kalkan'a indik, doğrusu çok güzeldi, gittiğimiz mevsim itibariyle
önce üzümü ve narı akabinde portakal ve mandalinayı dalından koparıp yiyerek yürüdük desem yeridir.
Sidyam'a (Dodurga köyü) üzeri giderseniz muhakkak İmam Özcan'a uğrayın yemek yiyebilir yada konaklayabilirsinizde,
kendisi ve ailesi çok yardımsever insanlar.
yolun bana göre en zor kısmı Kalkan'a 2-3 km kala vardığımız KEMER noktasında zor olan yolu seçip kemerdeki kapıdan geçerek
Kalkan'a gittik ki hakkikatten bence en zor ama en çok hoşlandığımız bölüm idi.
yanınızda muhakkak sırt çantası kılıfı ve panço olması gerekir.Yollarda işaretler son derece sık ve yeni ancak karanlığa kalma ihtimaline
karşılık GPS almanızda fayda var derim.
Biz en kısa sürede geri dönüp kalan yolu bir kaç etaba bölüp Antalya'ya kadar gideceğiz kısmetse.
size kolay gelsin şimdiden.

umut_01' Alıntı:
Merhaba axoyum
Aslına bakarsak Likya yolu gezisini çok istiyorum . Kasımın 18'i uygun gibi duruyor. Gidebilirsem bile iki gün yürüyebilirim. Malzeme eksiğim yok sayılır. Ancak buradan benimle gelecek arkdaş bulmak zor. . Susurluk küçük bir ilçe pek öyle faaliyet yapacak insan bulunmuyor. Belki vardır da bizim haberimiz yoktur. İnşallah o zaman kadar kilo da veririm, bu kilolarla hamallık yapmaya benzer. Ben de uzun zamandır likya yolunu araştırıyorum. Tüm gidenlerin hayran olduğu bir yer. İnşallah gidersiniz. Mutlaka görülmesi gereken bir yer. İnşallah karşılabilriz. Öyle olmasa bile size kolaylıkar dilerim.

teşekkür ederim umut_01
bende ankara polatlıda yaşıyorum senin susurluk olayı benim polatlı içinde geçerli, çevremdeki insanlar bu tür aktiviteleri ne işin var gibi karşılıyor. benim kamp arkadaşlarım üniversiteden ve ankarada ikamet ediyor. ilerki aktivitelerde beraberde katılabiliriz.

ak_firat' Alıntı:
merhabalar,
biz 3 kişi olarak 2 hafta önce Fethiye (ölüdeniz)-Kaş (Kalkan) etabını yürüdük,
toplam 4,5 günde Kalkan'a indik, doğrusu çok güzeldi, gittiğimiz mevsim itibariyle
önce üzümü ve narı akabinde portakal ve mandalinayı dalından koparıp yiyerek yürüdük desem yeridir.
Sidyam'a (Dodurga köyü) üzeri giderseniz muhakkak İmam Özcan'a uğrayın yemek yiyebilir yada konaklayabilirsinizde,
kendisi ve ailesi çok yardımsever insanlar.
yolun bana göre en zor kısmı Kalkan'a 2-3 km kala vardığımız KEMER noktasında zor olan yolu seçip kemerdeki kapıdan geçerek
Kalkan'a gittik ki hakkikatten bence en zor ama en çok hoşlandığımız bölüm idi.
yanınızda muhakkak sırt çantası kılıfı ve panço olması gerekir.Yollarda işaretler son derece sık ve yeni ancak karanlığa kalma ihtimaline
karşılık GPS almanızda fayda var derim.
Biz en kısa sürede geri dönüp kalan yolu bir kaç etaba bölüp Antalya'ya kadar gideceğiz kısmetse.
size kolay gelsin şimdiden.

çok teşekkür ederim beklediğim sizden geldi.
mevsim itibariyle muhtemelen karanlığa kalıcagız malum günler iyice kısaldı. GPS cihazı olarak benim cep telefonumda navigasyon var bayagı işimizi görecek gibi, bolca pil ve şarj olayı cözecek (kalem piden şarj) çözümler buldum.
sırt şantamı profesyonel dağcı tipi aldım altında yağmurluğu mevcut.
pançoyu arkadaşlarımdan birisi daha alalım desede ben ağırlık etmeyelim diye istememiştim, ama siz de tavsiye ettikten sonra düşünmeye başladım.
daha önceki gezi notlarında açık olması umulan bazı bakkal-market tarzı yerlerin kapalı imiş. siz nerelerden alış veriş yapma fırsatınız oldu.

şimdiden çok teşekkür ederim.

merhabalar,

bakkal köylerin bir kısmında var bir kısımında yok, ancak çok zorluk çekmedik zira hava çok sıcak olmadığından su ihtiyacı fazla olmuyor,
diğer şeyleri ise yanımızda bulundurduk (şeker, çikolata,redbull gibi)
kolay gelsin

bugün biletlerimizi aldım ankara fethiye 43x2=86 lira
3. arkadaşımız gelmekten vazgeçti. zaten pek inanmamıştım geleceğine.
uyku tulumları sipariş edildi perşembe yada cuma günü elimizde olacak.
bir plan dışı durum da pazartesi günü yarım gün arkadaşımın işi olması, ancak pazartesi yani arefe günü akşam binecegiz otobüse
bayram sabahı fethiye otogarında bayramlaşırız artık.

uyku tulumda sorunlar çıktı internetten sipariş verdiğimiz tulum 8 kg ağırlığında kullanışsız çıktı. mağazalardan bakıcagız.
dönüş içinse fethiye ankara otobüs bulamadık antalya üzerinden döneceğiz.

artık son ayarlamaları yapıyoruz gezi gerçekleştiğinde fotografları başka bir başlık altında yüklerim

tüm aksiliklere ragmen 7 gün olarak planladığımız gezimizi 4 gün gerçekleştirebildik.
parkurumuz fethisye-kabak koyu, kelebekler vadisi (gidiş dönüş), alınca, boğaziçi (sydma), kumluova (letoon-patara plajı)- fethiye şeklinde gerçekleşti.
en yakın zamanda başka bir başlık altında gezi resmilerini ekleyeceğim.
bu parkurlar hakkında istenen tüm sorulara cevap verebilirim
ayrıca geziye çıkarken alınması gerekenler, alınmaması gerekenler ve bir çok önemli bilgi daha ekleyeceğim.

MDY ARKADAŞIM,
SORDUĞUN SORUNA ÖZELDEN CEVAP VEREMEDİM ÇÜNKÜ 20 MESAJ ENGELLEMESİ VAR.
İSTERSEN BURADA YAZAYIM
KESİNLİKLE SIRT ÇANTASI 45 L Yİ GEÇMESİN, YANINIZA REŞO YAKITI ALMAYIN.
TRAKİNG KLUPLERİ VEYA TURİZM İL MÜDÜRLÜKLERİNDEN TEMİN EDECEĞİNİZ A2 EBATINDA LİKYA HARİTASINI KESİNLİKLE EDİNİN.
YANINIZA GEREKSİZ AGIRLIK KESİNLİKLE ALMAYIN. BOŞ VAKTİNİZ OLAYACAK KİTAP FELAN ALMAYIN.
TERLİK ALIN. TAŞIYACAGINIZ YİYECEĞİNİZ MAKSİMUM 2 GÜNLÜK OLSUN YANİ 6 ÖGÜN (ASLINDA 1 GÜNLÜK YETERLİ) ÇÜNKÜ 1 GÜNLÜK MESAFELERDE BAKKALLAR MEVCUT. VEYA YÖRENİN HALKI KAHVALTI SATIYOR İKİ KİŞİLİK 15 LİRA.
KELEBEKLER VADİSİNİ YUKARDAN İZLEMEK İÇİN YANIMDA KALİTELİ BİR DÜRBÜNÜM OLMADIĞINA ÜZÜLDÜM.
SU SORUN DEĞİL 1,5 LİTRELİK BİR PET ŞİŞE YETERLİ.
YAZ AYLARINDA YAPMANIZI TAVSİYE ETMEM BİZ KASIMDA BİLE SICAKTAN SIKILDIK.
KAMPLARA PARA VERMEK İSTEMEYEBİLİRSİNİZ ZİRA BEN VERMEK İSTEMEDİM, KAMP YERİNDE YEMEGİNİZ YAPMAK İÇİN ATEŞ YAKAMIYORSUNUZ SANKİ KIZLILAY DAYIZ. AMA DAGDA KALIRSANIZ KÜÇÜK BİR KAMP ATEŞİ ÇOK DAHA ZEVKLİ.
PARKURA BAŞLANGIÇ NOKTASI OLAN MONTANA OTELDEN BAŞLAMADIK BİZ, AMA KARAR SİZİN.
BİZİM GİTTİĞİMİZ PARKURDA TÜM GÜZERGAH İŞARETLİ KAYBOLMAK İÇİN APTAL OLMAK GEREK.

KELEBEKLEBEKLER VADİSİ

EN GÜZEL PARKUR KELEBEKLER VADİSİ KABAK KOYU ARASI EN FAZLA 5 SAATTE GEÇERSİNİZ BURADA AKTAŞ VE AKVARYUM KOYUNDA DENİZE GİREBİLİR, TERKEDİLMİŞ KÖY BAHÇELERİNDEN MANDALİN NAR PORTAKAL LİMON ALABİLİRSİNİZ. (AKŞAMA BARBUNYA KONSERVESİNİ VEYA TON BALIĞINI LİMONLAMAK İÇİN)
KABAK KOYUN BİR KAÇ KM KALA HALİL ABİ VAR SÜPER BİR İNSAN SOHBET EDEBİLİRSİNİZ. KENDİSİ PANSİYON İŞLETİYOR MİSAFİR OLABİLİRSİNİZ.
KABAK KOYUNDA DENİZE GİRİP YOLUNUZA DEVAM EDİN BENCE KONAKLAMAYI DÜŞÜNMEYİN ÇÜNKÜ KENDİ ÇADIRINIZDA KİŞİ BAŞI 15 LİRA VE KEYİFLİ DEĞİL BU AKTİVİTENİN DOGASINA AYKIRI SİZ YOLA DEVAM EDİN İLERDE ŞELALENİN YAKINLARINDA ÇADIR KURUN GÜZEL YERLER VAR.
EN ZOR GÜZERGAH ŞELALE ALINCA ARASI GERÇEKTEN DİK VE YORUCU.
ALINCAYA VARINCA İLK EVDEKİ ABLA KAHVALTI SATIYOR. KÖYDE BAKKAL YOK. SU BOL VAR.
BURADAN SONRA YOL ASVALT VE ÇOK ZEVKİ 5-6 KM İNİŞ ŞEKLİNDE SAĞ TARAFINZDA AKDENİZ ÖYLE GÜZEL GÖRÜNÜYORKİ, BURADA DA KALİTELİ BİR DÜRBÜNÜM OLSUN İSTEDİM.
BOGAZİÇİ KÖYÜNDE BAKKAL VAR SU VAR. KÖYÜN İÇİNDEN SYDMA ANTİK KENTİNE ÇIKIYORSUNUZ 3 KM KADAR TIRMANIŞ YOLU VAR. BİZ GECE ANTİK KENTTE KONAKLADIK VE GERÇEKTEN ÜŞÜDÜK KOCA KOCA KÜTÜKLERİ YAKTIĞIMIZ HALDE.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR