110 Benzinli 2.5 Defender, Dizele Çevrilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SUVARİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,854
S

SUVARİ

Ziyaretçi
Selamün aleyküm arkadaşlar.

Sağlık bakanlığından çıkma 110 defender Land var, fiyatı ise 6.500 tl. civarında.

Aracın arka tarafı ambulans şeklinde, çoğunuz bilirsiniz. Bu araç çekme belgeli deniyor. Şimdi sorum şu;

1- Bu araç yeni ruhsata ARAZİ TAŞITI olarak işletilebilinir mi? (Kamudaki Land'lar kamyonet geçiyor çoğunlukla)

2- Araç bilindiği gibi 2.5 benzinli. Motoru dizele çevirmek için ne gerekir? Kanunen bunu yapmak mümkün mü?
Ben araçların benzinli motorunu atıp dizel motor takmanın yasaklandığını duydum. Fakat aracın kendi benzinli matorunu dizele çevirmek nasıl olur.

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Araç aşağıdaki resimle aynı. Böyle kasa aracı olan arkadaşlarım var mı? Ruhsatta ne geçiyor?

1 image for silan 2332350 800x600

Etiketler
Ynt: 110 Benzinli 2.5 Defender, Dizele Çevrilir mi?

Selamlar
oncelikle aracınızı iyi gunlerde kullanmanızı dilerim. Aracınızın Dizel'e nasıl cevirilecegi ile ilgili forumlar da cok miktarda yazısmalar var, onları incelemenizi oneririm. reha

Değerli arkadaşım Reha, nasılsınız?
Ben araştırma yaptım iki konu buldum ama soran arkadaşlara tam cevap verilmemiş.

Arama butonlarından soruyorum ama bir sonuç alamadım belki konu başlıkları değişiktir. Yinede ilginize teşekkürler.

Benzinli motoru dizele çevirme konusu aynı blok kullanılarak silindir kapagı, piston ve kollar,mazot pompası takılıyor eksantrik zinciri triger sistemi ile degiştiriliyor,
başka bir dizel motor ile olacaksa para+prosedür+psikolojik destek gerekli,
aracın modelinden daha yaşlı bir motor takamıyorsunuz,hacimin örtüşmesi gerekiyor,üretici firmadan alabilirseniz veya m,m,o,sından benzinli motorun yenilenemeyecek şekilde hasarlı veya yıpranmış olduguna dair rapor bunlarla tespit yaptırıp ruhsata işletebilirsiniz,
sanırım, zannımca,galiba.

Bu konuyu geçen zaman içerisinde daha da araştırdım. Çok zaman, para, bilgi, sabır ve şans gerekli.................

Aracın benzinli motorunu oynamamak daha iyi sanırsam......................Teşekkür ederim arkadaşım.

talha bey aynen boyle bir araci forumda Erhan110 takma adi abimiz karavana cevirdi eger benim karavanim erhan 110 adli basliga bakarsaniz, tek tek karavana cevrim asamalari ile bulabilirsiniz.

kendi motorunu dizele dönüüm yaparsınız fakat ruhsata işletmeniz zor hatta imkansız
ama aynı modelin dizel motorunu koyrsınız vede fabrikadan bu motorun tip onay belgesini alabilirseniz masrafınız çok az olur
yok başka tip dizel versiyon uygulatayım derseniz buna tip onay belgesi almanız gerekecek ve de bunun maliyeti sadece testler için 3000 euro civarıymış
bilgi için otomotiv teknolojileri araştırma merkezi yani otam diye bir kurum var buradan bilgi alabilirsiniz kolaylıklar dilerim
saygılar

otam bu testleri yapıp onay verecek kuruluştur

Teşekkür edrim arkadaşlar, çok aydınlatıcı oldu.

02122853456 barış bey yada metin ergeneman
metin bey bu testleri yapan onaylayan hocadır otam kuruluşu itü bünyesinde çalışma yapan bir kuruluştur
burayı aradığınızda istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz

hayırlı olsun güle güle kullnın evet değiştirile bilinir 7 8 binede mal olur fakat bu konuyu irdeleyen bir çok başlık var aradığınız tüm cevapları bulursunuz mutlaka
benim açtığım bir konu vardı benzinli aracın dizele dönüştürülmesi başlılklı , benzinli araç kullanan var mı gibi bir başlık vardı bende tararım bulduğum başlıkları aktarırım.

İyi akşamlar ben Erol benim arcımda ambulansdan çıkma benzinli sözü edilen

iyi akşamlar ben Erol benim aracımda ambulansdan çıkma benzinli sözü edilen Metin beyle görüştüm aracıma fort motoru takamayacagımı ama kendilerinden onay almak kaydıyla düz dizel ve dıger lr motorlarını aracımın 1995 modelden aşagı oldugu için takabilecegimi söyledi. Şimdi düz dizel lr motoruna dönmeye degermi ve ne kadara çıkar teşekkürler.

kendilerinden alınacak onayın nekadar maliyet olduğunu size söylemiş olmaları gerekiyor sanırım
ama yinede ben söyleyeyim
takacağınız landrover dizel versiyon motorun tip onay belgesini verebidiğiniz zaman itü maliyet 300€
yok bu tip onay belgesi olmadan motora rapor çıkartalım derseniz fiyat tam on katı yani 3000€ bunun yanında makinacılardan proje tuvden muayene ruhsat vs
saygılar kolay gelsin sonucu bizimle paylaşırsanız seviniriz

[/quote]

uyarınız için teşekkürler bu forumdan okudugum kadarı ile transıt motoruda takılır deniyor ama metin bey takamazsın diyor bu motorun adı puma olunca takılıyorda transiymi takılmıyor anlamadım abi saygılar.

kanatoglu' Alıntı:
uyarınız için teşekkürler bu forumdan okudugum kadarı ile transıt motoruda takılır deniyor ama metin bey takamazsın diyor bu motorun adı puma olunca takılıyorda transiymi takılmıyor anlamadım abi saygılar.
puma motoru aracı zaten dizel olanlar takabiliyorlar yani dizelden dizele prosüdür daha farklı ve kolay sanırım çokta fazla masrafı yok diye söyleniyor

peki abi benim aracım anbulans kasaydı kendimiz binek beş kapıya çevirdik plan pureje işlerini daha yapmadık şimdi düz dizel bir lr motoru takıp onay alsak daha sonrada pumaya dönebilirmiyiz yoksa bu motor son motorumuzmu olur teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR