Zıpkınla Balık Avı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Önder Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 221
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,234

Etiketler
Ynt: Zıpkınla Balık Avı

bu yaz başladık çok keyifli oluyor, zıpkının önüne geçme şansı yok yinede.....

asker' Alıntı:
arkadaslar zıpkın ın çok tehlikeli olduğu söylenir hep taşdan sekerek kendini vuranların bile olduğunu duymuşdum sizce doğrumu nelere dikkat etmemiz gerek???

Zamanını bilemiycem bile ne zaman başladığımın zıpkın avcılığına... Oldukça uzun zamandır zıpkın avcılığı yaparım, ne şişin sektiğini ne geri döndüğünü ne gördüm ne duydum...
Genelde karada bırakıldığında yaptığı hız ile düşünür bir çok kişi.... Suyun yoğunlğundan dolayı sürtünmedeki yüksek direnç inanılmaz bir düşük hızlar ve çok düşük menzilleri ortaya çıkarıyor... şu boy zıpkın iyidir diyemem... her mera, her balık için değişiklik gösterir... çok kayalık taşlık manevranın yüksek olduğu yerde zaten uzun zıpkın kullanamazsınız evririp çevirmek doğrultmak o kadar kolay değil... bu tür avlarda hızlı çıkış yapabildiğğiinden 60-75 lik havalı zıpkınlar tercih edilmeli... Ama onun haricinde 100 lük lastikli zıpkın benim idealim olmuştur her zaman... ama yasal avcılık kategorlierine göre 90lığın üzerini kullanmakta yasaktır... açık denizlerde özel yapım değişik zıpkınlarda kullanılmaktadır...
Ancak size önerim "Jak Boeno-Sualtı Avcılığı" kitabını okumanızdır... Çok şey öğretecektir emin olun... ;)

akut23' Alıntı:
mrb ben avcılığa zıpkınla başladım gerçekten çok keyifli suyun altında balık arayıp avlamak çok keyifli fakat bizim sularda herzaman avlanamıyoruz ama yüksel beyin dediği gibi gerçek bir hastalık

2

3

Görünen köy klavuz istemez derler...
Özür dilerim ama çok yadırgadım sizi...
1- Kurulu zıpkın her ne koşulda olursa olsun sudan çıkarılmaz!!!
2-Zıpkının su üzerinde göründüğü fotonuzda maskenizde bir şnorkelde görünmüyor bir sonraki resimdeki scuba ekipmanlarıda bu kaçak avcılığı belgeliyor...
Kusura bakmayın sizi hiç tebrik filan etmiycem... Üstüne şiddetle kınıyorum!!! Herkesinde kınamasını gerektiğini düşünüyorum...!
Scuba yada herhangi bir hava kaynağı ile zıpkın avcılığı demek... çek vur, çek vur.... Agaşon, kule, endien... vs. filan hak getire...
Ama sorsalar en kral avcıda sizsinizdir üstünüze yoktur...

"JAK BOENO-SUALTI AVCILIĞI" kitabını öneriyorum herkese..
Oldukça büyük bir araştırma ve tecrübenin yazıya dökülmüş halidir...
[attachment=1]

141795 2

Zıpkın avcılığı adında kategori oluşturulmasında hem fikirim....
Ancak sadece zıpkın avcılığı değil, olta avcılığı, ve kara avcılığınada da bir kategori oluşturulmalı...
Su sporları başlığı altında pek uygun düşmeyebilir... Ancak "AVCILIK" diye yeni bir kategori oluşturulursa
Bunun içinde,
AVCILIK
*Olta Avcılığı
--- Tatlı su avcılığı
--- Deniz avcılığı
*Zıpkın Avcılığı
--- Trofeler
--- Ekipman Teğmini/Yapımı
--- Teknik Bilgi
--- Avlar
*Kara Avcılığı
--- Teknik Bilgi
--- Kuş avcılığı
--- Büyükbaş avcılığı
gibi kategoriler yer alabilir...

ZEUSSSS' Alıntı:
erhan abi çok saglam sino tebrikler... bi ara ayarlayıp gelecem sizin meralara bizim bölgede malesef sinarit hiç yok tehlikeli bölge oldugunu biliyorlar yaklasmıyorlar.. :D
selçuk kardeş balıklar yukarı çıkmaya başladı su biraz daha sogusun güzel av verir...
sen geleceğin zaman erkenden haber ver bir proğram yaparız...

meseregan' Alıntı:
11 ekimden sonra oradayım Selçuk. Ayrıca burası kırmızı benekli alabalık cenneti :smiley::smiley::smiley:

bekliyorum adamımm bu hafta sonu yine dalış çıkmıcak gibi görünüyor deniz çok kötüymüş tatlısu balıkçılıgına başlıcam az kaldı.. :smiley::smiley: nasıl olatay wuruyorlarmı ne tür yem kullanıyorsunuz..?

asem spor' Alıntı:
selçuk kardeş balıklar yukarı çıkmaya başladı su biraz daha sogusun güzel av verir...
sen geleceğin zaman erkenden haber ver bir proğram yaparız...

tamamdır erhan abi haberlesiriz benim işler hafiflemiş olur ilk fırsatta kaçacam sizin oratafa..

Zıpkınla balık avı kategorisinin oluşturulmasını isteyen arkadaşlar, Şu oylamaya katılabilir mi acaba?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=79746.0

Saygılar...

Kelebek olta kullanılıyor. Akıntıya sırtını verip yukarıya doğru atıyorsun oltayı. Alabalı kmereti akıllı hayvan yemlenirken azını akıntı yönüne çevirip yemin azına gelmesini bekliyor :smiley::smiley:
Gerçe olta ile alalı avı pek zevkli değil. Hatta kış ayları Dışında yapmam. Ben genelde el ile tutmayı seviyorum. Bu arada Selçuk burada tipi var donuyoruz. :smiley::smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.