Zeytintaşı Mağarası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguz dik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,807

oguz dik

Yeni Üye
Yer
ANTALYA
ANTALYA SERIK ILCESINDE BULUNUYOR. mAGARALARLA ILGILENENLER ICIN MUTLAKA GORULMESI GEREKLI,SARKIT DIKILER MUHTESEM.ICERIDE FOTOGRAF CEKILEMEDIGI ICIN RESIM KOYAMADIM.

DSC05424

DSC05425

Etiketler

Ynt: Zeytintaşı Mağarası

Biraz bilgi aktaralım mağara ile ilgili..

Zeytintaşı Mağarası, Antalya'ya bağlı Serik ilçesinin 15 km. kuzeyinde bulunan Akbaş köyünün Gökçeler Mahallesi'nin güneydoğusunda Zeytinlitaş Tepesi'nin güney yamacında yer alır. Zeytinlitaş Tepe, Köprüçay'ın önemli bir kolu olan Koca Dere ile Gökçeler Deresi arasında parçalanmış bir sırt şeklinde uzanır. Mağaraya Serik'ten Urundu - Deniz Tepesi - Kızıllar - Gökçeler - Akbaş yoluyla gidilmektedir. Stabilize olan bu yolun 15. km'sindeki Gökçeler Mahallesi'nden doğuya ayrılan 400 m'lik tali yol ile mağaranın önüne kadar varılmaktadır.

Taşocağı işletmesi için yeni açılan bir galeri ile tesadüfen bulunan Zeytintaşı Mağarası küçük fakat bozulmamış zengin damlataşları ile kaplı ilginç bir mağaradır. Mağara girişinin hemen kapatılarak koruma altına alınması ( l. derece SİT alanı) içindeki damlataşların tahrip olmasını önlemiştir.

Zeytintaşı Mağarası içi, görünümleri son derece güzel her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır. Özellikle mağaranın her kesiminde gelişen ve boyları yer yer 0.5 m’yi bulan makarna sarkıtlar Zeytintaşı Mağarası'nın karakteristik şeklidir. Gelişimleri hala devam eden bu yavru sarkıtlara, ülkemizde her mağarada rastlamak mümkün değildir. Ayrıca büyük sütunlar arasında yer alan gölcükler mağaranın görünümünü daha da ilginç şekle dönüştürmektedir. Bu özellikleri, Zeytintaşı Mağarası'nın turizm amacıyla kullanımı için son derece uygun ortam hazırlamıştır. Ayrıca bulunduğu doğal çevrenin vahşi güzelliği, ulaşımının kolay oluşu, Antalya-Alanya karayolu ve Aspendos'a yakınlığı, mağaranın turizm değerini daha da arttırmıştır. Zeytintaşı Mağarası turizme açıktır.

Belekte 1 yıl kaldım aspendosa gittim beş konak ve köprülü kanyona gittim fakat zeytin taşına bir türlü gidemedim...

Magara icinde fotograf cekme imkanim olmamisti.TURKIYE NIN DOGAL MAGARALARI adli kitaptaki resimleri ekliyorum.

Picture

Picture 001

Picture 002

Picture 003

Picture 004

Doğanın kendi güzelliği insanı hayretler içinde bırakıyor. :D

Arkadaşlar 2 gün önce mağarayı ziyaret etme fırsatımız oldu. Aspendostan sonra 18 km lik asfalt yol ile ulaşılıyor. Kapısı daima kilit altında ve görevli eşliğinde ziyaret ediliyor. Görevli fotoğraf konusunda oldukça hassas. Onun söylemine göre karayollarının dinamit patlatma çalışmaları sırasında açılan delik sayesinde keşfedilmiş. 2 kattan oluşmakta. Biz 1.ci katını gezebildik. 2.ci katı için merdiven ve gezi yolu düzenlemesi yapılacakmış. Ancak ödenek yetersizliğinden yapılamıyor. Turizm açısından ilk yıllarda epey ziyaretçi almış sonasında hiçbir tur firması rotasına eklememiş mekanı. Kişi başı 4 TL ye geziliyor. Video ve foto kesinlikle yasak. İçerdeki sarkıtlar kesinlikle bugüne kadar hiçbir yerde göremeyeceğiniz cinsten. Spagetti makarna kadar ince sarkıtlar sanki bir hava fişek patlamasını andırıyor. Özelliği ise pipet gibi suyun içinden gelerek damlamasıymış. Bu nedenle diğer mağaralardaki sarkıtlar gibi kalınlaşmadan incecik kalmış. Diğer bir dikkat edilecek durumsa kilit altında kaldığı için çok iyi korunmuşlar. Yolunuz Aspendos tarafına düştüyse mutlaka rotanıza ekleyin derim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR