Yürüyüşün 24 Faydası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,690

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR:
1- Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.
2- Sağlık sorunları olanlar ve 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.
3- Diyabet, hipertansiyon ve diğer sistematik hastalığı bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmeli.
4- Ciddi bir yemek sonrası hızlı ve ağır yürüyüşler yapılmamalı.
5- Yürüyüş öncesi ve sonrasında susuz kalmamaya dikkat etmeli.
6- İnce tabanlı ve makosen ayakkabılar ile yürüyüş yapılmamalı.
7- Çok sıcak havalarda ve saatlerde yürüyüşten kaçınmalı.
8- Bir sıkıntı hissedildiğinde yürüyüşe inatla devam etmemeli.

İŞTE, YÜRÜYÜŞÜN 24 FAYDASI:
1-Yürüyüş, kan akımını ve kan damarlarının miktarını artırarak, dolaşımı iyileştirir, kalp-damar ve beynin damarsal hastalıkları riskini azaltır.
2-Kalp kası dâhil, vücut kaslarını kuvvetlendirerek, daha etkin çalışmalarını sağlar.
3-Her bir kasılmada kalbin pompaladığı kan miktarını artırarak, istirahattaki kalp atım sayısını (nabzı) azaltır.
4-Egzersiz ve stres durumunda arteriel kan basıncında (tansiyonda) oluşan yükselmeyi azaltır. 5-Kan basıncını düzenler.
6-Kalp kasının yan damarlardan da beslenmesini destekler. Böylece kalbin ana damarlarında oluşacak tıkanıklıkların vereceği zararı azaltır.
7-Şişmanlık riskini azaltır.
8-Sindirimi kolaylaştırır.
9-Beyine oksijen sağlanmasını artırarak, zihinsel keskinlik ve yaratıcı düşünce potansiyelini yükseltir.
10-Lenfatik dolaşıma yardımcı olur.
11-Egzersiz sırasında ve sonrasında metabolizmayı uyarır.
12-Solunumsal kapasiteyi ve aerobik gücü artırır.
13-Büyümeyi ve travma sonrası toparlanmayı olumlu etkiler.
14-Kan yağlarının (trigliserid) düzeyini düşürür.
15-HDL/LDL (iyi huylu-kötü huylu kolestrol) dengesini düzenler.
16-Koordinasyona olumlu etki yapar.
17-Eklem ve kasların esnekliğini artırarak, bel ve boyun ağrılarını hafifletir.
18-Kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar.
19-Dayanıklılığı artırır.
20-Yorgunluk duyumunu engeller.
21-Uykusuzluğ u azaltır, rahatlamaya yardımcı olur.
22-Vücudun doğal keyif verici hormonu olan endorfinin salınımını artırır.
23-Yaşlanma sürecini geciktirerek, genç bir görünüm sağlar.
24-Moral, özgüven ve iyimserliği artırır.

Etiketler

Ynt: Yürüyüşün 24 Faydası

Yapılmaması gereken şeyleri genelde herkes yapar.Tşk. Dikkat edilmesi gereken şeyler.

Arkadaşlar yürüyüşe giderken yapılmaması gereken önemli bi konuyu eklemek istiyorum...
Birçok kez karşılaştığım bir durum olduğu için uyarmak istedim... Lütfen yapmayalım ve yapan tanıdıklarımız varsa engelleyelim...
Sabah yürüyüşüne çıkan bazı teyzelerimizin yürüyüşe giderken akşamdan anlaşıp yürüyüşten hemen önce veya sonra yapacakları kahvaltı niyetindeki piknikler için pastalar,börekler ve tatlılar yaptıklarına şahit oldum..
SAKIN....! Tıkanıp kalırsınız sonra... Arkadaşlar bu teyzelerimiz arasında yeni bir trend... Lütfen uyaralım ve engelleyelim :smiley:
Merak ettiğim börekleri götürmek için mi yürüyoruz yoksa yürüdük diye mi börekleri götürüyoruz :smiley:

mrb gerek teknik bilgiler gerkse sağladığı faydalar konusunda tşk. kemik erimesini geciktirdiğini veya önlediğinin bir örneği olduğum için yazayımda herkese bir örnek olsun istedim ana ,bacı ,teyze, hala ,dayı, amca,çocuk , genç,yaşlı yani lütfen herkesi uyaralım .kendimi sağlıklı hissetmemin tek nedeninin veya 55 yaşında olmama rağmen tabiiki benden iyileri varda iki defa bel fıtığı ameliyatı geçirmiş bir kişi olarak mümkün olduğunca taşıt ve ,yürüyen merdiven kullanmadan gidip gelmeyi tercih ettiğmden kaynaklandığını düşünüyorum. gerçekten yaşadığınız şehirde yürüyüş parkurlarında ki insanların yanında olmaya çalışıp acaba onlara yeme konusunda ve yürüyüş sırasında dedikodu veya ailevi sıkıntıları paylaşmamaları gerktiğini sadece yürüyüşe ve o güzelim spor aletlerinden yararlanmalarını önersek daha çok gerginlik yapıp nefeslerinin daralıp oturmak zorunda kaldıklarına şahit oldum.aslında çözüm galiba düşüncelerimizi yaşadığımız şehirde bulunan gezen bilir ekiplerinden birileriyle şehrin her yerine konmuş olan yürüyüş parkurlarını ayda bir defa bir araya gelip nasıl faydalı olabiliriz diye baksakmı. çünkü o börek çörek yiyenlerin çoğu inanın sadece kilo verebilmek değilde neyse yazmıyım nedenleri çok fazla mühim olan çözüm olabilirmiyiz .

yararlı bilgiler için teşekkürler..bende bel fıtığı ve kemik erimesi rahatsızlığı olan biri olarak yürümediğim zamanlarda kendimi rahatsız hissediyorum..diğer arkadaşlarımın da dediği gibi farklı amaçlar için değilde gerçekten sağlığımızı düşünerek yapmalıyız bunu..yapmayan ya da yapamayan arkadaşlara: hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatıyor..:smiley:

Tesekkurler bu bilgiler icin
ben de de bel fıtığı olduğunu sandığım ağrılar vardı (ayağa yansıyan bel ağrısı ...)
doğa yuruyusune basladıgım dan beri (kasım 2008)
ağrılar azaldı.
herkes yurusun

İnsan vücudunun anatomik yapısı aslında uzun süreli yürüyüşler için uygundur.
Vücutta kısa süreli enerji patlamalarını karşılayacak yapı mevcut olsa da
Uzun süreler boyunca anaerobik(enerji açığa çıkarabilmek amacıyla glukozun oksijensiz yakımı, düşük enerji oluşumu, laktik asit oluşumu) egzersizler yapabilmek için uygun değildir.
Yani insan yapı gereği yemek bulabilmek üzere uzun yürüyüşler yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.
İnsan vücudunda iki çeşit kas vardır.
Tip 1 kaslar daha ince yapılı, kuvveti düşüktür. Ama uzun süre dayanıklılıklarını korurlar (endurance)
Tip 2 kaslar ise çok kalın, kas fibrillerinden zengin, kuvvetli, ama çabuk yorulurlar.
İnsan sağlığı için aerobik şartlarda, çoğu zaman izometrik kasılan kasların miktarının artması uygundur.

Konuyu fazla derinleştirmeden söylemek gerekir ki:
İnsan sağlığı için en güzel sporların başında yürüyüş ve hafif tempoda koşu gelir.

Yürüyüşün faydası saymakla bitmez. Hele doğa ile birleştirilirse..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri