Yürüyüş Sırasında Kaybolmamak Için

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yürüyüşçü Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,901

yürüyüşçü

Yeni Üye
Merhaba ,
Forumda yeniyim.Daha önce uzun soluklu dağ yürüyüşleri yapsam da bunları hep yanımdaki tecrübeli kişilerle ve yolu avuçlarının içi gibi bilen insanlarla yaptığım için işin yön bulma kısmıyla çok ilgilenmemiştim. Şimdi ise eşimle birlikte yürüyüşler gerçekleştirmek istiyoruz ama kaybolmaktan korkuyoruz wikiloc gibi sitelerdeki parkurları kullanmak istiyoruz telefon yordamıyla gps kullanarak ama nasıl olacağını hiç bilmiyorum araştırıyorum araştırıyorum elde var sıfır. Bu işi yapan insanlar olarak bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
not olarak ta telefonum iphone 7

Etiketler

Siz nick'inize ayrıca "HIZIR" ı ilave etseniz iyi olur.
Gene bilİnmedik yada çok az bilinen konuda "hızır" gibi yetişmişsiniz.
İleride N'olur N'olmaz diye dosyayı indirdim.
teşekkür ederim.
.

Orhan bey durum; vakti bol bir emeklinin eline bilgisayar verilerek, internete salınmasıyla ilgili..:p

Abartmayın Allah’ın aşkına...:yum:

.

Ben viewranger kullanıyorum. Hem internet sitesi var hem de uygulaması. Uygulama ve site senkronize edilebiliyor. Böylece internette hazırladığınız bir rotayı kolayca uygulamadaki hesabınızda görebiliyorsunuz. Çevrimdışı harita indirildiğinde gayet işlevsel. Sadece GPX formatında dosya tanıyor. Google earth ya da wikiloc'tan indirdiğiniz dosyaları basit bir çeviriciyle GPX formatına çevirip viewranger'a yükleyebiliyorsunuz. Yola çıkmadan önce bütün rota hazırlıklarını çeşitli kaynaklardan (wikiloc, viewranger, topoğrafik harita) yapıp daha sonra son şeklini verdiğim rotayı viewranger'a yüklüyorum. İhtiyaç duyduğumda rotadan sapıp sapmadığımı akıllı telefonumdaki viewranger uygulamasını açarak kontrol ediyorum. Ayrıca uygulamada çeşitli harita özellikleri mevcut. Hem topografik haritaya hem de google'ın uydu görüntülerine ulaşabiliyorsunuz. Böylece merak ettiğinizde bulunduğunuz noktanın arazi yapısını da inceleme şansınız oluyor. Uygulamada ayrıca rota hazırlama özelliği var. Şayet bir sebeple daha önce hazırladığınız rotadan ayrılmak isterseniz yeni bir rota hazırlayıp onu takip edebiliyorsunuz. Hasılı viewranger bugüne kadar beni hiç üzmedi. Tavsiye ederim. Son olarak bütün bunlara ücretsiz ulaşılabildiğini de söylemiş olayım.

Ben viewranger kullanıyorum. Hem internet sitesi var hem de uygulaması. Uygulama ve site senkronize edilebiliyor. Böylece internette hazırladığınız bir rotayı kolayca uygulamadaki hesabınızda görebiliyorsunuz. Çevrimdışı harita indirildiğinde gayet işlevsel. Sadece GPX formatında dosya tanıyor. Google earth ya da wikiloc'tan indirdiğiniz dosyaları basit bir çeviriciyle GPX formatına çevirip viewranger'a yükleyebiliyorsunuz. Yola çıkmadan önce bütün rota hazırlıklarını çeşitli kaynaklardan (wikiloc, viewranger, topoğrafik harita) yapıp daha sonra son şeklini verdiğim rotayı viewranger'a yüklüyorum. İhtiyaç duyduğumda rotadan sapıp sapmadığımı akıllı telefonumdaki viewranger uygulamasını açarak kontrol ediyorum. Ayrıca uygulamada çeşitli harita özellikleri mevcut. Hem topografik haritaya hem de google'ın uydu görüntülerine ulaşabiliyorsunuz. Böylece merak ettiğinizde bulunduğunuz noktanın arazi yapısını da inceleme şansınız oluyor. Uygulamada ayrıca rota hazırlama özelliği var. Şayet bir sebeple daha önce hazırladığınız rotadan ayrılmak isterseniz yeni bir rota hazırlayıp onu takip edebiliyorsunuz. Hasılı viewranger bugüne kadar beni hiç üzmedi. Tavsiye ederim. Son olarak bütün bunlara ücretsiz ulaşılabildiğini de söylemiş olayım.
İnternet olan yerde , google maps ve navigasyonuna ilaveten google earth ve yandex ürünleri çok çok yeterli oluyor . İnternet olmayan yerlerde wikiloc ve oruxmaps yeterli oluyor . Bahsettiğiniz wievranger uygulamasının yorumları genelde olumsuz .

İnternet olan yerde , google maps ve navigasyonuna ilaveten google earth ve yandex ürünleri çok çok yeterli oluyor . İnternet olmayan yerlerde wikiloc ve oruxmaps yeterli oluyor . Bahsettiğiniz wievranger uygulamasının yorumları genelde olumsuz .

Üstadım ben değerlendirmemi "ücretsiz ve çevrimdışı" kıstaslarına göre yaptım. viewranger'dan hep memnun kaldım. Değinilen olumsuzluklar nedir bilmiyorum, daha önce rastlamadım. oruxmaps, evet, çok övülüyor, fakat an itibariyle playmarket'te ücretli. Elbette ücret verilecekse oruxmaps çok daha işlevsel bir uygulama. Wikiloc şahane bir site. Ancak arazide çevrimdışı kullanımda henüz denemedim. Bu zamana kadar viewranger'ı kullandım ve belki alışkanlıktan, kullanımını rahat hissettim. Bu yaz wikiloc'un mobil uygulamasını kullanmayı düşünüyorum, fakat yine de viewranger'dan vazgeçeceğimi zannetmiyorum. Değerlendirmeniz için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri