Yurtdışından Çekme Karavan Almak Nasıldır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 77
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,524
ben anlamadım hiç bir şey o yüzden sormak istiyorum. hadi amerikaya gittim diyelim 3000 dolara yokta o kadar sallayayım güneş gözlüğü aldım diyelim. kılıfını çantama koydum faturasını belgelerini kutusunu çünkü amerikada yaşamayacağım garanti ile işim olmadığı için attım diyelim. şimdi ben uçağa binerken o gözlüğü çöpe mi attıracaklar yada o 3000 değerinde biz şu kadar değerde mi olmalı diyecekler.

karavan yada araç almak ne fark eder vergisini gümrüğünü vs ödedikten sonra neden alamıyoruz

Etiketler
iyi günler, ben almanyadan çekme karavan türkiyeye getirmek istiyorum. anlamadığım noktalar:
1. ikinci el karavan almaya gücüm yeter hangi belgeler gerekiyor
2. türkiye vardığımda ne tür işlemle karşılaşıyorum (pek anlıyamadım)
3. ebediyen türkiyede kullanabilir veya satabilirmiyim
şimdiden tşk

iyi günler, ben almanyadan çekme karavan türkiyeye getirmek istiyorum. anlamadığım noktalar:
1. ikinci el karavan almaya gücüm yeter hangi belgeler gerekiyor
2. türkiye vardığımda ne tür işlemle karşılaşıyorum (pek anlıyamadım)
3. ebediyen türkiyede kullanabilir veya satabilirmiyim
şimdiden tşk

Forumda daha önce konusu geçmiş, bildiğim kadarıyla malesef yurtdışından 2. el karavan getirilemiyor, yasak.

Sıfır getirebilirsiniz. Gümrükte bir ton işlemi var tavsiye etmem. Bu işler için başlık vardı fakat başlığı bulamadım.

Merhaba,
Almanya ve Hollanda da 7-9 bin avro arası (bütçem bu kadar) 10 yaş civarı çeşitli marka çekme karavanlar var. Örnek ilanlar:
https://www.mobile.de/tr/Motorlu-Ka...3000,dmg:false/pg:vipmotorhome/268710214.html

https://www.mobile.de/tr/Motorlu-Ka...3000,dmg:false/pg:vipmotorhome/268761767.html

Aynı paraya Türkiye'de sıfır çekme karavanlar var!

Merak ettiğim konu hangisi daha mantıklı: 2. el Avrupa karavan almak mı yoksa aynı paraya sıfır yerli karavan almak mı?

Çekme karavan kullanan ve bu konuda bilgi tecrübe sahibi kişilerin görüşlerini merak ediyorum..

Not:Karavanı getirmekle ilgili yasal bir sorunum yok.
Yurt dışında ikamet ediyorum, Türkiye'ye kesin dönüş yaparken tanınan ''bedelsiz araç ithalat hakkıyla'' araba getirilirken; arabanın yanında getirilebilecek karavan hakkında Cimer üzerinden yaptığım bilgi talebi ve talebe gelen yanıt aşağıdadır.

Talep:
Bedelsiz Araç İthalatıyla getireceğim araca ek olarak, aynı araca takılı halde çekme karavan da getirmek istiyorum. (Bir Motorlu araç ve Bir çekme karavan)
Araçla ilgili gerekli şartları öğrendim fakat araca takılı halde getirilecek çekme karavanla ilgili bir açıklama yok.
sadece şu bilgi var : ''Motorlu özel nakil vasıtaları: Otomobil ile bunlarla birlikte getirilen römorklar ve karavanlar, motosikletler, özel uçaklar ile diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar
Motorsuz özel nakil vasıtaları: Her türlü bisiklet ile kürekli kayıklar ve kanolar....''
Bilgi istediğim husus: bedelsiz araç ithalat hakkına sahip bir kişi, bu kapsamda getireceği aracıyla birlikte, aracına takılı olarak çekme karavan da (motorsuz) getirebilir mi? bedelsiz araç ithalat hakkı yararlanılan araçla birlikte getirilen karavan için şartlar nedir, (ağırlık uzunluk yaş vb) çekme karavan için vergi nasıl hesaplanır?
yukarıdaki konularda bilgi verilmesini rica ederim.
Gereğini arzederim.

Yanıt:
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvuru incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın "Tanımlar" başlığında motorlu özel nakil vasıtaları; otomobil ile bunlarla birlikte getirilen römorklar ve karavanlar, motosikletler, özel uçaklar ile diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar olarak tanımlanmış olup, ülkemize kesin dönüş yaparken yalnızca otomobil ile birlikte getirilen karavanlara muafiyet tanınmaktadır.
Muafiyet kapsamında getirilmesi planlanan aracın taşıması gereken şartlara ilişkin detaylı bilgiye, Bakanlığımız kurumsal internet sayfasında
Bedelsiz Nakil Vasıtası İthali
adresinde yer alan broşürden de ulaşılabilir.
Diğer taraftan, muafen ithal edilmesi talep edilen karavana ilişkin olarak anılan mevzuat kapsamında herhangi bir (ağırlık, uzunluk, yaş vb. gibi) koşul bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Merhaba, 2007 yılında aynı düşüncelere sahip olarak Almanya da fuara gittim. Gördüklerim beni çıldırtınca 2008 yılında alma niyeti ile gittim. Hobby Prestige in bir modeli ile anlaştım. Ancak 2008 yılında çıkan global kriz nedeni ile alımdan vazgeçmek durumunda kaldım.
Oradan getirmenin bir kaç yolu var;
1 - Ödemeyi yapıyorsun. Konteynere sığmadığı için gemiye direk yüklüyorlar ve sen buradaki limandan alıyorsun. (pahalı bir yöntem)
2 - Jumbo TIR a yüklüyorlar ve Almanya dan buraya, şehrinin gümrüğüne geliyor, sende ithalatı yapıyorsun ( çok pahalı bir yöntem)
3 - Firma İtalya daki bayisi üzerinden satış yapıyor. Sen karavanını İtalya da teslim alıyorsun. Sana geçici plaka veriyorlar ve İtalya da tatilini yapıyorsun. Sonra oradan gemiye binip direk İzmir e geliyorsun. Sıfır ürün olduğu için faturası üzerinden KDV sini ödüyorsun ( karşı taraf ürünü ihraç ettiği için sana KDV siz fatura kesiyor) Ürünün menşei Avrupa olduğu için de KDV dışında bir vergi ödemiyorsun. Ürün faturası ile birlikte ilgili tüm uygunluk belgeleri de firma tarafından sana veriliyor. TSE ye belgeleri sunduğunda onlar zaten uygunluğunu hemen veriyorlar. Sonrasında 750 kg üstü karavan için ne belge gerekiyorsa (plaka, ruhsat vb) bunları da çıkartıp, İtalya da yarım bıraktığın tatile Çeşme den devam ediyorsun :smiley:

2008 yılında çok ciddi niyetine girip araştırma yaptım. Almanya ya fuara gittim. Hobby Prestige modelinde karar kıldım. Proforma faturasını aldım. Bursa ya döndüm. Tam projeye start verecekken ( ekstra donanım istemiştim ) 2008 krizi patladı, ben de alımı iptal etmek durumunda kaldım. Aslında direk Almanya ya araç ile gidip oradan geze geze gelmekti niyetim. Ancak Hobby yetkilileri verecekleri seyahat dökümanlarının (geçici) sadece Almanya da geçerli olacağını söyledikleri için İtalya formülüne karar kılmıştık. Nasip olmadı :(

.......
3 - Firma İtalya daki bayisi üzerinden satış yapıyor. Sen karavanını İtalya da teslim alıyorsun. Sana geçici plaka veriyorlar ve İtalya da tatilini yapıyorsun. Sonra oradan gemiye binip direk İzmir e geliyorsun. Sıfır ürün olduğu için faturası üzerinden KDV sini ödüyorsun ( karşı taraf ürünü ihraç ettiği için sana KDV siz fatura kesiyor) Ürünün menşei Avrupa olduğu için de KDV dışında bir vergi ödemiyorsun. Ürün faturası ile birlikte ilgili tüm uygunluk belgeleri de firma tarafından sana veriliyor. TSE ye belgeleri sunduğunda onlar zaten uygunluğunu hemen veriyorlar. Sonrasında 750 kg üstü karavan için ne belge gerekiyorsa (plaka, ruhsat vb) bunları da çıkartıp, İtalya da yarım bıraktığın tatile Çeşme den devam ediyorsun :smiley:

Konu ile ilgili ithal karavan alan coskunince beyin yazısında detaylar bu konunun 2.sayfasında yazılmıştı.

Coşkun bey, tırla getirtmişti. İlk defa geçici plaka ile Italya'dan gemi ile Çeşme ye getirme imkanından bahsetti arkadaş. O ilgimi çekti.

2005 yilindan beri karavan hayalim vardı. Son 2 yıldır bu forumu çok yakından izledim. Bu yıl BE ehliyetimi alıp aracıma çeki demiri taktirdim. Henüz karavan almadım. Ama çok yakında alacağım inşallah.

Konuya katkisi olacağını düşündüğüm bir bilgiyi aktarmak istiyorum.

“D” Geçici Trafik Belgesi
Madde 49- (Değişik:RG-25/5/2012-28303)

“D” Geçici Trafik Belgesi, yurt dışından satın alınan veya yurtdışına satılan araçların karayollarında sürülerek götürülmesi veya getirilmesi için trafik tescil kuruluşlarınca verilen belgedir.
Bu belge isteklilere, dilekçelerinde; her türlü hukuki ve mali sorumluluğu kabul ettiklerini beyan etmeleri, araçların cins ve sayılarını, niteliklerini ve götürülüp getirileceği ülkeyi belirtmeleri şartıyla otuz gün süre ile verilir.
Yurtdışından getirilecek veya yurtdışına götürülecek araçlar için verilecek dilekçeye her araç için olmak üzere;
a) Proforma fatura örneği veya sahiplik belgesi,
b) Zorunlu mali sorumluluk sigortası,
c) Harç makbuzu,
eklenir.
“D” Geçici Trafik Belgesi verilen araçlarla, yük ve yolcu getirilmesi mümkündür.
Yurtdışından getirilecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar, araçlara bulundukları ülkede getirileceği gün takılır ve yurda gelişlerinde herhangi bir trafik tescil kuruluşuna iade edilir.
Yurtdışına götürülecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar ise karayoluna çıkarılacakları zaman araçlara takılır ve aracın ihraç edilen ülkeye tesliminde sökülüp ilgililerce iptal edilir.

Merhaba ben geçen yıl Almanya'dan Fendt Saphire karavan ithal edip Türkiye'de kendi adıma tescil ettirdim.
Yürürlükteki kanunlara göre ikinci el ve kullanılmamış olsa dahi model yılı eski karavanı ithal edemiyorsunuz.
Karavanı satıBirde sanırım %4 gümrük vergisi vardın aldığınız yerden Türkiye'deki gümrüklü antrepoya kadar tırla taşımak zorundasınız çekerek getiremiyorsunuz.
Ben Düsseldorf'tan aldım karavanı, nakliyeye 2700 euro verdim. Almanya'dan ihraç kayıtlı alıp %19 Alman KDV'sini ödemiyorsunuz.
Türkiye'ye ithalatın ilk adımı satıcı firmanın karavanı
Almanya kdv dahil listelerde gördüğünüz satış fiyatı Türkiye'deki %1 eksiğiyle değeri. Çünkü Almanya'da KDV %19 iken ülkemizde %18. Dolayısıyla ithalat için üzerine eklenen bir maliyet yok. Ancak burada fiyatı etkileyen en önemli faktör yasadaki düzenle me nedeniyle karavanın çekilerek değil taşınarak gelmesi. Ben bu bilgiye baştan sahip olmadığım için İstanbul'a oldukça uzak bir noktadan aldım. Bu da doğrudan navlun maliyetini arttırdı. Eğer Avrupa'dan ithalatı düşünen bir olacaksa tavsiyem Türkiye'ye en yakın bir acentadan alımı yapması olacak. Karavanım 2,5 m eninde olduğu için dorseyi sadece bana ayırmak zorunda kaldı nakliyeci. Çünkü tır dorseleri 2,36 m yanılmıyorsam. Tenteyi açarak getirmek zorunda kaldı. Bu durumda tırın tüm maliyetini üstlenmiş oldum. Nakliyenin dışında gümrük, tse ve tescil masrafı olarak yanılmıyorsam 4bin lira kadar harcadım. Sorunuza tam cevap olması adına şöyle örnek vereyim . 119 euro karavan Tükiye'ye 118 euro'ya mal oluyor. Bunun üzerine navlun ve 4000 tl diğer masrafları ekleyin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

n faturası ile birlikte bulunduğu yerdeki ticaret odasına giderek ATR (Avrupa birliği'nden Türkiye'ye ithal edilecek mallar için düzenlenen belge) belgesini düzenletip onaylatması ile başlıyor. Bu belge düzenlendikten sonra mal gümrüklenmiş oluyor.
Türkiye'de bir gümrük müşaviriyle anlaşıp hangi antepoya indireceğinizi belirledikten sonra nakliye başlıyor. Karavan antrepoya girdikten sonra tip onay belgesi, COC (certificate of conformity), fatura ve ödeme dekontlarınızı, vekaletnamenizi gümrük müşavirine veriyorsunuz. Karavan ithali çok nadir olduğu için daha önce tecrübe etmiş birin bulamadım. İlk aşama karavanın TSE tarafından karayollarına uygunluk belgesinin düzenlenmesi. Bu tamamlandıktan sonra müşavir gümrük işlemlerini başlatıyor. Türkiye'de geçerli %18 KDV'yi ve bir kısım harçları ödedikten sonra gümrük müdürlüğü evraklarınızı ikametinizin olduğu ilçenin trafik tescil müdürlüğüne gönderiyor ve plakayı alarak ithalatla trafik tescili tamamlıyorsunuz.
Karavan motorlu olmadığı için ayrıca bir vergi ödemedim. Bir kısım harçları ödedim. %18 KDV hariç TSE onayı ve müşavirlik hizmetleri yaklaşık 4000 lira tuttu. Karavan 750 kilonun üzerinde olduğu için B tipi ehliyetinizi BE'ye çevirmeyi de ihmal etmeyin. O da vakit alıyor.

birincisi karavan çekerek getirilmiyor. tır kasasında getiriliyor. ikincisi araştırdım firmayı mesela dubai de de 1 tane şubesi yok ama dubai vıngır vıngır o markayı içermekte. firma bana kapıma kadar getiririm diyorsa biz neyi tartışıyoruz ki. sonra faturası ile ruhsatına işletiyorsun bu kadarmış yani. gümrükte çalışan birine sordum dediği firmalar halleder sen takma kafana yoksa getiririz demezlerdi dedi
Merhaba,

firma bilgilerini paylaşabilir misiniz... Biz de bakalım...
Ve ayrıca, bu geçen zaman içinde bu şekilde karavanınızı aldınız mı ?

Merhaba,

firma bilgilerini paylaşabilir misiniz... Biz de bakalım...
Ve ayrıca, bu geçen zaman içinde bu şekilde karavanınızı aldınız mı ?
Almadı alamaz. İthalatçı belgesi olan şirket kurması gerekiyor. Şirketi kur, %4 gümrük yaklaşık 1500 - 2000€ navlunu öde. Sonrasında TSE belgesini çıkart. Trafiğe çıkış için gerekli olan belgeyi (adı aklıma gelmedi) çıkart. Ruhsat çıkart.
Distribütörden almak daha ucuza geliyor. Hemde garantili.

Normal bir kişi adresine karavan getirtse bile (ki getiremez) trafiğe çıkaramaz. Onun için uğraşması gerekecek.

Bu işi 1 kere yapan distribütörlük alıp bu işe giriyor yoksa girişmiyor.

2005 yilindan beri karavan hayalim vardı. Son 2 yıldır bu forumu çok yakından izledim. Bu yıl BE ehliyetimi alıp aracıma çeki demiri taktirdim. Henüz karavan almadım. Ama çok yakında alacağım inşallah.

Konuya katkisi olacağını düşündüğüm bir bilgiyi aktarmak istiyorum.

“D” Geçici Trafik Belgesi
Madde 49- (Değişik:RG-25/5/2012-28303)

“D” Geçici Trafik Belgesi, yurt dışından satın alınan veya yurtdışına satılan araçların karayollarında sürülerek götürülmesi veya getirilmesi için trafik tescil kuruluşlarınca verilen belgedir.
Bu belge isteklilere, dilekçelerinde; her türlü hukuki ve mali sorumluluğu kabul ettiklerini beyan etmeleri, araçların cins ve sayılarını, niteliklerini ve götürülüp getirileceği ülkeyi belirtmeleri şartıyla otuz gün süre ile verilir.
Yurtdışından getirilecek veya yurtdışına götürülecek araçlar için verilecek dilekçeye her araç için olmak üzere;
a) Proforma fatura örneği veya sahiplik belgesi,
b) Zorunlu mali sorumluluk sigortası,
c) Harç makbuzu,
eklenir.
“D” Geçici Trafik Belgesi verilen araçlarla, yük ve yolcu getirilmesi mümkündür.
Yurtdışından getirilecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar, araçlara bulundukları ülkede getirileceği gün takılır ve yurda gelişlerinde herhangi bir trafik tescil kuruluşuna iade edilir.
Yurtdışına götürülecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar ise karayoluna çıkarılacakları zaman araçlara takılır ve aracın ihraç edilen ülkeye tesliminde sökülüp ilgililerce iptal edilir.
Merhaba, bu geçici belge ne amaçlarla kullanılabiliyor peki? Kendi şahsı aracımla ab ye gidip sıfır çekme karavan alıp yasal prosedürleri tamamlayarak vergi izin belgeleri vs, aracımla da geze geze ülkemize getirebilsek ne güzel olurdu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri