Yurtdışından Alınan Garmin'e Harita Yükleme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan darkbluemask Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,946

darkbluemask

Yeni Üye
Değerli arkadaşlar,

Bu sorunu yaşayan birisi olarak sizlere yardımcı olmak boynumun borcudur. 10 Saat boyunca çözüm aradım ancak kimseden desktek alamadım. Sorunu da kendim çözdüm. Buyrun çözüme;

Bilgi: Ben 265w versiyonunu getirttim. İçinde kuzey amerika haritası vardı.

1. Bilgisayarınızda bir dosya oluşturun ve tüm araçları bu dosya altına toplayın ki düzenli iş yapmış olun. İhtiyacınız olanları sıralıyorum;
- Navcity'in en son versiyonu img (örn 2010.01)
- Garmin Unlock Generator v1.5 (internette her yerde var.)
- Img2GPS programının son versiyonu (sitesinden indirebilirsiniz)
2. Garmin'in üzerinde SD kart takın
3. SD kart içerisinde "garmin" adında bir dosya oluşturun
4. Garmin Unlock Generator'u çalıştırın. Şimdi buraya dikkat;
- "Enter your unit ID" yazan yere garmininizin seri numarasını yazacaksınız. Garmin menüsü içerisinde "hakkında" kısmında ya da garmin folder ı içindeki xml dosyasında yazar bu seri no.
- Garmin Mobile PC yi seçin
- Select map product "custom mapset" i seçin
- Çıkan popup ekrana harita id si girin. Bu önemli, harita id si nedir bilmeniz gerek. (MapID)
5. Sayfanın altına bulunan Generate butonuna basın ve çıkan unlock kodunu kopyalarayarak bir notepad dosyasına yapıştırın. Dosyanın adını "gmapsupp.unl" olarak değiştirin.
- Buradaki önemli nokta şu; oluşturduğunuz dosyanın adı "gmapsupp.unl.txt" değil "gmapsupp.unl" olmalı. Uzantısı txt olmayacak. Bu konuda dosya uzantılarını görecek şekilde windowsunuzu ayarlayaınız.
6. IMG2GPS programını çalıştırın.
7. Load folder seçeneğinden img dosyanızın bulunduğu dosyayı seçin. dosyanın geldiğini göreceksiniz.
8. I/O port seçeneğinden folder/card seçeneğini seçerek sd kartınızdaki daha önce oluşturduğunuz garmin dosyasını seçin.
9. dosya oluşmaya başlayacak. bittiğinde de mesaj verecek.
10. "gmapsupp.unl" dosyasını da yanına kopyalayın.
11. usb den çıkarın.
12. garmin üzerinden haritalar bölümünden daha önce yüklenmiş olan haritayı kapatın. tr haritasını açın.

Hayırlı olsun... artık kullanmaya hazırsınız.

Sevgiler,

Etiketler
Ynt: Yurtdışından Alınan Garmin'e Harita Yükleme

peki üzerindeki yüklü haritayı silmeden 2 nci bir harita olarak yükleyebiliyormuyuz ? ve nasıl yükleyebiliriz 2 nci haritayı ?

İşlemlerden anladığım kadarı ile GPS de yüklü olan harita zaten silinmemiş.
SD karta 2. bir harita yüklenmiş.

Mükemmelsiniz çok teşekkürler emeğinize sağlık.. :smiley: Tam sizin durumunuzdaydım ki bir baktım ! O da ne hayallerimdeki başlık hemen daldım içeri çok işime yaradı gerçekten şimdi bir sürü haritam var sayenizde :smiley:

@darkbluemask

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
Gerçekten açıklayıcı bir anlatım olmuş

ancak benim gibi bir acemi istisna :smiley:

Amerikadan alınmış bir Garmin Nuvi200 var elimde.
Türkiye haritasını yüklemek istiyorum ve bugüne kadar hiç GPS haritası yüklemedim.
Anlatımların gayet açıklayıcı , ancak tek sormak istediğim konu Harita ID si ne olması gerekir türkiye için?
Birzahmet bu konuyu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum
Çok teşekkürler

speedman' Alıntı:
@darkbluemask

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
Gerçekten açıklayıcı bir anlatım olmuş

ancak benim gibi bir acemi istisna :smiley:

Amerikadan alınmış bir Garmin Nuvi200 var elimde.
Türkiye haritasını yüklemek istiyorum ve bugüne kadar hiç GPS haritası yüklemedim.
Anlatımların gayet açıklayıcı , ancak tek sormak istediğim konu Harita ID si ne olması gerekir türkiye için?
Birzahmet bu konuyu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum
Çok teşekkürler

http://www.gpsfiledepot.com/tools/Garmin_Map_ID_Finder.zip

Bu programı kullanarak bulabilirsiniz. Kolay gelsin :smiley:

Paylaşımın için çok Teşekkürler

denedim oldu :smiley:

Başarıcam gibi bu işi :smiley:
Yarın ilk işim SD kart almak olucak. İçerisinden çıkmamış çünkü :(
2GB SD kart alsam yeter sanırım.

Bilgileri veren arkadasa cok tesekkurler. Nuvi 255Wya Gayet rahat bir sekilde yukledim haritalari. SD kart takmadim yalniz ben, Garminin kendi hafizasi yetti. Tekrar tesekkurler...

Kendi garmin maceramı anlatıyım. 215 modeli var. ilk önce ne olur olmaz diye garminin orjinal içeriğini bilgisayara yükledim.
Sonra mapsource programını nette bulup bilgisayara yükledim. Yüklemesi biraz uğraştırdı. Örneğin Vistaya yükleyemedim, emektar sp3 lü XP de çalıştı. Ayrıca önce garmin training center programını yükledikten sonra garmin mapsource programını yükleyebildim.
SD karta mapsource programını kullanarak harita yükledim. ( İlk önce mapsource programından cihaza direk harita yükledim. Cihazdaki Orjinal haritam kayboldu. Sonra cihazdaki içeriği tamamen silerek yedeklediğim orjinal içeriği cihaza tekrar yükledim. Mapsource programında harita yüklerken sd karta yükle seçeneğini farkettim. Haritayı sd karta yükleyince orjinal haritalarım kaybolmadı. )
Open source haritalar : http://www.openmaps.eu/
Bir de Bob adında motosikletiyle dünyayı dolaşan kişinin sitesinde yıllık 50 dolar /sonraki yıl 20 dolar üye olup genel dünya haritaları indirebileceğiniz site : http://www.smellybiker.com/

Arkadaşlar 1350T modeline olur mu acaba bu işlemler? http://www.amazon.de/Garmin-Navigationssystem-Touchscreen-Display-Fu%C3%9Fg%C3%A4nger-PhotoNavigation/dp/B002DYAUR4/ref=sr_1_12?ie=UTF8&s=ce-de&qid=1279542320&sr=1-12

mrblar öncelikle böyle bir konu ve herşeyi açıkça anlattığınız için teşekkür ederim..
elimde garmin 1490t cihazı var türkiye haritası için dediğiniz işlemleri adım adım uyguladım ancak harita açlıamıyor msjı veriyor önce cihazın kendi hafızasına yükledim sonra sd kart ile denedim aynı işlemleri yapamadım:( sorun neyden kaynaklanıyor olabilir teşekkürler...

lütfen yardımcı olun arkadaşlar haritalar çok pahalı okadar para vermek istemiyorum bu şekilde çözebilirsek minnettar kalırım sizeee....
teşekkürler

Merhaba arkadaşlar,

ABD den aldığım Garmin 265W'a buradaki bilgileri kullanarak TR haritası yükledim. Haritalar gayet güzel çalışıyor ancak bir sorunum var.
Adres bulmayı denediğimde sürekli 'eşleşme yok' diyor. POİ leri falan güzelce tarif ediyor. Adres bul seçeneğinde ilçeyi hecele deyip klasör resmini seçince sadece 'Canada' gözüküyor. Adres bul dediğimde hiçbir adresi bulamıyor. İlçeler seçeneğinden baktığımda ise yakın çevredeki mahalleler gözüküyor ancak bu mahalleler bile adres bul ile bulunamıyor.

forumda ayrı başlık altında sordum ama kimse birşey yazmadı, darkbluemask belki sen biliyorsundur diye buraya yazıyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

benim de garmin nüvi250w var.teknik sorunu var.bursada bakılacak yetkili servis bilen varmı arkadaşlar.tşk...

ne biçim iş yaw.dünkü günden beri bi açıklama göremedim... :-[

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri