Yurtdışına Karavan İle Çıkmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tayfunvw Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 75,637
Ynt: Yurtdışına Karavan İle Çıkmak

Teşekkür ederim Mesut Bey,
haklısınız ilk yurtdışı gezimizde stresimizi atalım,10-15 gün Yunanistan,kısmetse bu yaz,karavanımıda hazırlayıp yola koyulalım...

Etiketler

:smiley:Selam geçte olsa bende geldim.gulozkolayli ile karaali71 gezilerini gerçekleştirebildiler mi?Yazarlarsa memnun olurum.Bizde nisanda Yunanistan ve balkanları gezmeyi düşünüyoruz.

Balkanlar 2761   Kopya

Yurtdışına 750 kg dan ağır karavan çekerek çıkmak için kesinlikle D sınıfı ehliyetmi gerekir? Yoksa B sınıfı ile çıkılabilirmi?. Yunanistan ehliyet kontrolunu ciddi olarak mı yapıyor , yani tolerans faktörü işliyormu?.

İnternette yaptığım araştırmada B den D ye geçmek için sadece sürüş sınavı gerekiyormuş. Teorik sınav gerekmiyormuş. Yine de minibüs kullanan B sınıfı ehliyetli birinin TIR ehliyeti alır gibi kamyonla sınava girmesi çok abes bir iş.

Sevgili Sadık Bey, bir arkadaşım Dukato araç aldı onu karavana çeviricez . Bizden rica etti bizde onu kırmayıp bu gezimizi arkadaşımızın karavanını tamamladıktan sonra kısmetse 2 veya 3 araç yapmaya karar verdik. Çalışmalarımız hızlanmaya başladı kısmetse Yazın okullar kapandıktan sonra bu hayalimizi gerçekleştirmeye çalışacağız. Hevesimizi yaza sakladık. Hepinize İzmirden selamlar sevgiler. Nisan için Yurt dışına çıkıcam diyorsunuz, eğer uygun görürseniz özelden mesajlaşalım ve konuşalım.tekrardan iyi geceler.

Sevgili Sadık Bey, bir arkadaşım Dukato araç aldı onu karavana çeviricez . Bizden rica etti bizde onu kırmayıp bu gezimizi arkadaşımızın karavanını tamamladıktan sonra kısmetse 2 veya 3 araç yapmaya karar verdik. Çalışmalarımız hızlanmaya başladı kısmetse Yazın okullar kapandıktan sonra bu hayalimizi gerçekleştirmeye çalışacağız. Hevesimizi yaza sakladık. Hepinize İzmirden selamlar sevgiler. Nisan için Yurt dışına çıkıcam diyorsunuz, eğer uygun görürseniz özelden mesajlaşalım ve konuşalım.tekrardan iyi gec
Merhabalar görüşmemizden memnun olurum.e-posta:sakuplemez@mynet.com tel:5326506522

Ben köpeğimi karavan ile 2015 ekim de yurtdışına çıkardım. Yunanistan ne köpeğe ne de 3 ay beklediğimiz dokümanlara bakmaya tenezzül bile etmedi. 14 ülke sınırı gectim, sadece İngiltere de kontrol edildim. O da şöyle oluyor. Britanya ya girmeden 3 gün içinde bir veterinerden kurt hapı tedavisi olduğuna dair evrak isteniyor.Avrupa ya pet çıkarmak için Türküyede prosedür şöyle. 1- Köpeği veterinere götürüp aşılarını yaptırıp kan örneği alınıyor. Kan Ankara laboratuar a gönderilip. Sonuç iyi ise 3 ay bekleniyor. 3 ay sonunda Tarım ve Köy işlerine ait müdürlüklerde İngilizce form doldurulup harç yatiriliyor

MotoG3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben köpeğimi karavan ile 2015 ekim de yurtdışına çıkardım. Yunanistan ne köpeğe ne de 3 ay beklediğimiz dokümanlara bakmaya tenezzül bile etmedi. 14 ülke sınırı gectim, sadece İngiltere de kontrol edildim. O da şöyle oluyor. Britanya ya girmeden 3 gün içinde bir veterinerden kurt hapı tedavisi olduğuna dair evrak isteniyor.Avrupa ya pet çıkarmak için Türkiye de prosedür şöyle. 1- Köpeği veterinere götürüp aşılarını yaptırıp kan örneği alınıyor. 2--Kan Ankara laboratuar a gönderilip. Sonuç iyi ise 3 ay bekleniyor. 3- 3 ay sonunda Tarım ve Köy işlerine ait müdürlüklerde İngilizce form doldurulup harç yatırılıyor.İngilizce evrak ve köpeğin karnesi (pasaportu) ile çıkış yapılıyor. Köpek ile Avrupa da bazı kamplarda konaklama kabul edilmiyor. Bence kamp yerlerine gidip sardalya gibi sıralanıp bir sürü Euro harcayıp uykusuz kalmayın. Motorway tır parklarında bedava konaklayin. Süpermarketlerde alışveriş yapın ve izin isteyip parklarında geceleyin. Köylerde köye yakın yerlerde geceleyebilirsiniz.Wild camping yasak diyebilirler.Eğer bir soru n olursa araç ta bir sorun olduğunu tamir ettiğinizi söyleyin.Ben Avrupada 2 ay karavan ile 15 ülke gezdim .Sadece su almak ve atık boşaltmak için 3 defa kamp alanında kaldım.Not: Makedonya da sahte polislere dikkat edin. Issız yerlerde polis kontrolü olmaz sakin durmayin.

Taner bey, ben sizin yerinizde olsam, Konya`dan Balkanları 2 haftada sadece görmek yerine, yabancılık çekmiyeceğiniz Yunanistanın yalnızca bir bölümünü, sakin sakin ve gerçekten yaşayarak gezmeyi tercih ederdim. Konyadan Lapseki 'yi normal şartlarda 12 saatde almanız zor. Gerisini siz düşünün. Belki Bursa misi kampında konaklama sonrası Alexsandrapolise (Dedeağaç) kadar giderek 2. gün Halkidiki ve Selaniği icine alan bır geziye başlamak yerinde olabilir. Eğer yurdışına aracınızla ilk çıkışıniz ise, bence stressiz bir gezi için bu en uygun çözüm olmalı. Herşeyi görmek istemek, özellikle kısıtlı zaman aralığında hiçbirşeyi yeterince içinize sindirememek demek. Bu kulvarda da her gününüzü dolduracak, beklediğinizden fazla görülecek çok yer var. Otoban ucuz olsada, normal yolları kullanmanız daha da çok sey görmeniz demek. Zaten gideceğiniz çok yol olmayacak.
Tabii en uygun mevsim, bilirsiniz bizim Ege ile parelel durumda.

Ferhat beyin,(fsirin) faydalanabileceğiniz böyle çok detaylı, güzel bir gezi yazısı var.
Yunanistan 2013 “bir Deneme Gezisi”

Ben size geçişi uygun Tassos (Taşoz) adasını muhakkak iki gün de olsa planınıza almanızı tavsiye ederim.

merhaba
yeni chip'li ehliyetlerin kullanımıyla beraber uluslararası ehliyete gerek kalmadığı söyleniyor.bu doğrumudur?

Aslinda bu ehliyetlerde bllinen chip yok.sadece oyle tanimlaniyor.gercekte ise bu bir barkod.butun kisisel bilgileri iceriyor.trafik tescilde bu ehliyeti aldigimda sormustum.verlen cevap:turing tarafindan verilen international ehliyete artik gerek kalmadigi seklindeydi

Merhaba adım Osman TOK anladığım kadarıyla karavanla gezmeyi seviyorsunuz biz yaklaşık olarak 1996 dan beri geziyoruz. Almanyada karavanımız mevcut isteyen gruplara avrupanın her yerine alp dağlarına nereye gitmek istiyorsanız götürüyoruz 5 kişilik ekip kurun ortaklaşa yemek ve mazot masraflarını uçak biletini siz karşılayın biz sadece 10 gün için karavan kirası 300 euro talep ediyoruz ve orada masrafları siz kendi elinizden ödeyeceksiniz bize sadece oraya varınca karavan bedelini ödeyeceksiniz başkada birşey yok yaklaşık olarak 1.500.000 km yaptık bugüne kadar www.karavanlatur.com adresindende bakabilirsiniz masrafları kendi elinizden yapacaksınız gezeceğiniz yerleri siz belirleyeceksiniz bu konuda daha ayrıntılı bilgi isterseniz haberleşelim
5
Davos Yolu SVRE
Rheinfall elalesi SVRE
Sylverstein Gl AVUSTURYA
Venedik TALYA
Sylversteinda Salda Kahvalt AVUSTURYA
Davos Yolu SVRE
Rheinfall elalesi SVRE

Yurtdışına karavan ile çıkmak isteyen arkadaşlar için bilgi paylaşımı olsun istedim. 2. yurtdışı gezisini gerçekleştiriyoruz ve bu prosedürleri artık ezberledik diyebilirim.

PASAPORT
Her TC vatandaşı 2 biyometrik fotoğraf ile Emniyet müdürlüklerindeki pasaport dairesinden 6ay, 1, 2, 3, 10 yıllık pasaportları alabilir. Pasaport cüzdan bedeli bu gün itibarı ile 75 TL'dir. Yaşı ne olursa olsun çocuklar içinde aynı mevzuatlar geçerlidir. Fakat 16 yaşına kadar en fazla 3 yıllık pasaport alabilirler. Çocuk için anne babanın muafakatnamesi gereklidir. Bu kural ailenin aynı anda başvurduğu hallerde geçerli değildir.

Pasaport harcı istenilen yıla göre değişiklik gösterir.

Harç Bedeli
6 AY 96,1 TL
1 YIL 140,5 TL
2 YIL 229,3 TL
3 YIL 325,5 TL
10 YIL 458,7 TL

VİZE
Avrupa birliğinin schengen vizesi seyahatler için yeterlidir. Birlik üyesi ülkelere sorgusuz sualsiz girip çıkmanıza, birlik harici ülkelerden transit geçiş yapmanıza yarar. Schengen vizesini aldığınız ülkeye etik olarak uğramak gerektiğinden genelde Yunan schengen vizesi alıyoruz. Yunan başkonsolosluğu vize tarihleri konusunda çok cimri. İtalya'nın 1 yıl verdiği durumlarda Yunanistan 3 ay verir. Bu süre o ülkede kalacağınız süre değildir. Vizede yazan multi veya tek giriş süresi ki 3 aylık vizeye yaklaşık 45 gün multi giriş çıkış hakkı verilir. Yeni bir değişiklikle her ülke konsolosluğu kendi bünyelerinde bir vize şirketi kurmuş ve başvuruları bu birimlerden takip ettiriyor. En son güncel fiyatlarla yetişkin için "vize çıksın çıkmasın" 180 TL vize, 60 TL vize firmasının komisyonu olarak ödeme yapılır.
Kişiye özel sigorta yapılması zorunludur. Yine her acentanın yapabileceği gibi başvurunuz esnasında 3 aylığı 30 - 35 TL gibi bir fiyata yaptırabilirsiniz. 2 biyometrik fotoğraf ve internet şitesinde yazılı evraklarla yapılan başvuru 3 gün içinde ve genellikle müspet sonuçlanır. çocuklar için "0 - 12" vize ücreti alınmaz fakat 60 TL aracı kurum komisyonu ödenir.

GREEN SİGORTA

Pasaport ve vize işlemlerinizi hallettikten sonra, aracınız için yurtdışında olacağınız süreyi kapsayacak GREEN SİGORTA yapılması gerekiyor. Bu sigortayı her acenta yapar. Ekte Turing'in fiyatlarını bulabilirsiniz.

ULUSLARARASI EHLİYET

Bu çok karmaşık bir konu. Yunan Gümrüğü bu ehliyeti mutlaka görmek istiyor. Diğer kapılarda ve transit geçişlerde sorulmayan bir belge, fakat İpsala'dan yapılacak çıkışlarda mutlaka olması gerekiyor. Turing Otomobil kurumunun gümrük kapısındaki bankosunda 15 dakikada bu işlem yapılıyor. fiyatlar yine Turing'den

İlk Alım Ehliyet Harç KDV TOPLAM
120,53 231,10 21,70 373,33 TL.
Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
120,53 57,78 21,70 200,01 TL.

Bunların dışında aracınızın muayenesi, sigortası, cinsi, sınıfı v.s çıkışınıza engel değil.

Avrupa birliği ülkelerinin ortak vizesi schengen ile bütün Avrupayı rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Schengen birliğine dahil olmayan bazı Balkan ülkelerini o ülkelerin transit geçiş hakkı ile, kimisini 2 kimisini de 5 gün içinde terketmek koşuluyla konaklayabilirsiniz. Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya gibi Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelere girişte zaten problem olmaz fakat Türkiye'den bu ülkelere ulaşmak için yine schengen vizesine ihtiyaç olacaktır.

Herkese iyi gezmeler...
Tayfun beyin yazdıklarına ek olarak, yurt dışına çekme karavanla çıkacaklara karavanları için ayrıca green card almalarını önermek istiyorum. Sitede bu konu ile ilgili olan yazışmalar aşağıdaki linkten takip edilebilir;
Turing Kurumunun Sebep Olduğu Çile.

Aslinda bu ehliyetlerde bllinen chip yok.sadece oyle tanimlaniyor.gercekte ise bu bir barkod.butun kisisel bilgileri iceriyor.trafik tescilde bu ehliyeti aldigimda sormustum.verlen cevap:turing tarafindan verilen international ehliyete artik gerek kalmadigi seklindeydi
Doğrudur...Yeni tip ehliyetler yurtdışında geçerli. Geçen sene Turingten ehliyet almıştım ancak Temmuz ayında çıkmadan önce yeni tip ehliyeti aldım. İpsaladan çıkarak Balkanları dolaştım ve hiç bir sorun yaşamadım.

Balkanlara Motokaravanımla seyahat etmek istiyorum.Karavan ruhsatim 2+1 .Fakat 4 kişi olarak çıkmak mümkünmü. 4 kişi sorun olurmu.

Bence dert olabilir.Gümrüklerde araç içini kontrol etmek için baktıklarında ne söylenecek?
Her hangi bir şekilde bir Balkan devletinde yolda çevirme yapılırsa ruhsata göre fazladan kişiler için ne denecek?
Bence sıkıntılı bir konu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri