Yurtdışına Karavan İle Çıkmak Ve Araç Kişi Sayısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Niyazi Zorlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,369

Niyazi Zorlu

Kamp I
Yer
Ankara
Balkanlara Yunanistandan çıkmak üzere karavanımla 4 kişi seyahat yapmak düşünüyorum.Ruhsat 1+2 kişilik. 4 kişi sorun olurmu.Ayrıca önerilerinizi ve yurt dışı çıkışlarda nelere dikkat edilmesi gerekir.Önerilerinizi bekliyorum.

Etiketler
Sorun olur çıkmayın !!!

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Balkanlara Yunanistandan çıkmak üzere karavanımla 4 kişi seyahat yapmak düşünüyorum.Ruhsat 1+2 kişilik. 4 kişi sorun olurmu.Ayrıca önerilerinizi ve yurt dışı çıkışlarda nelere dikkat edilmesi gerekir.Önerilerinizi bekliyorum.niyazi bey ruhsat 1+2 kişilik değil. sadece iki kişilik.sanırım bir yanlış anlama var.

Araç 3 kişilik. 4 kişi sorun olurmu?
Cevap verilmesi zor bir soru. Bu biraz da hangi ülkede ve kontrol eden polise bağlı. Bir diğer konu da 4 kişinin içinde küçük çocuk var mı? Kontrollerde araçta kaç kişi olduğu soruluyor ama ruhsatttaki sayıyla çoğunlukla karşılaştırılmıyor. Sorun çıkma ihtimalini yükselten iki durum var. Birincisi, Avrupa ülkelerinde ki mülteci kontrolleri. Türkiye plakalı araç daha sıkı ve sık kontrol edilebilir. Ikinci durum da, artık bir çok ülkede koltukların emniyet kemerli olması gerekli. Ayrıca, aracın taşıyabileceği ağırlığa dikkat etmek gerekir. Netice olarak bence şunu söylemek mümkün, sorun çıkma ihtimali oldukça fazla. Önemli soru: Sorun çıkarsa yola nasıl devam edeceksininiz?

Sorun çıkarsa yola nasıl devam edeceksininiz sorusunu biraz açayım. Yolda yapılan kontrolda, verilen ceza ödendikten sonra, araçtaki dördüncü kişi yola nasıl devam edecek? Bir çok ülkede polis 4. Kişinin karavanda yola devam etmesine izin vermeyecektir.

Doğrudur izin verilmiyecektir ama 4. kişinin o mahalden yürüyüp gitmesine de karışılmayacaktır.
İki sokak öteden yine karavana binebilir.
Tabiki bu yazdığım kanunun etrafından dolaşılması yani çok akıllılık yapılmasını hiç bir şekilde onaylamıyorum

Uyarılar için teşekkür ederim.Çocuk yok,4 yetişkin olarak düşünmüştük.Gezi Yunanistan,Mekodonya,Arnavutluk ve Bosna Hersek olarak düşünmüştük.

Uyarılar için teşekkür ederim.Çocuk yok,4 yetişkin olarak düşünmüştük.Gezi Yunanistan,Mekodonya,Arnavutluk ve Bosna Hersek olarak düşünmüştük.
Yunanistan dan başla , diğerlerinde pek sorun olmaz diye düşünüyorum . Yolun açık olsun , gitmeyi çok arzu ediyorsunuz , turizm sezonu olduğunda , kim kime dum duma olur .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçen yıl iki ruhsatı iki kişilik motorkaravanla Arnavutluk ve Yunanistanı gezdik hiç bir sorun olmadı, Makedonya'da ters bir polise rast gelirseniz belki sıkıntı olur ancak o da düşük bir ihtimal.

Dünyanın neresinde olursa olsun memurlarla işimiz olduğu zaman, onların düşünme tarzını es geçerek konuya girmek çoğu zaman yanlış oluyor.

Sizin durumunuzda, yolcuların yeterli ve düzgün yerleri var ve kemerli olarak yerlerinde oturuyorlarsa mesela memur olarak ben, hemen ilk başta tersinden gidip ruhsatın bütün maddelerinin pratik ile uygunluğunu kontrol etmezdim. Mesela farlar yanıyorsa ayarını kontrol etmemek gibi.

"Herkez olması gerektiği gibi yerli yerinde ve düzgünce bağlı oturuyor ama , hadi şimdi bir de sayısı ruhsata uygun mu ona bakayım" düşüncesi empatik açıdan memurlarca bana daha az uygulanır gibi geliyor. "Bunlar gerçi turist olarak geliyorlar ama, bir tane çoçukları bile fazla olsa hemen indir" diyen amirleri olur mu ? Doğrusu şüpheliyim. Sizinki ticari minibüs ya da otobüs de değil zaten.

Fakat bahsettiğim memur maalesef ben değilim biliyorsunuz.. ;)
Ama siz yine de bu minval, benzer olasılıkları düşünün derim.:yum:

Not
Bir de şu var Niyazi bey,
bir kişinin fazlalığı ne aracınızın kaldıramıyacağı bir ağırlık, ne da kanunlara uygun bir oturma yeri varsa kişiyi tehlikeye sokan bir durum. Olsa olsa ruhsata daha sonra işleteceğiniz, kimseyi tehlikeye sokmayan bürokratik bir şey.

Siz kanunu değil, uygulamayı bilmek istediğinizden böyle spekülasyon yaptım.

Son düzenleme:

Dünyanın neresinde olursa olsun memurlarla işimiz olduğu zaman, onların düşünme tarzını es geçerek konuya girmek çoğu zaman yanlış oluyor.

Sizin durumunuzda, yolcuların yeterli ve düzgün yerleri var ve kemerli olarak yerlerinde oturuyorlarsa mesela memur olarak ben, hemen ilk başta tersinden gidip ruhsatın bütün maddelerinin pratik ile uygunluğunu kontrol etmezdim. Mesela farlar yanıyorsa ayarını kontrol etmemek gibi.

"Herkez olması gerektiği gibi yerli yerinde ve düzgünce bağlı oturuyor ama , hadi şimdi bir de sayısı ruhsata uygun mu ona bakayım" düşüncesi empatik açıdan memurlarca bana daha az uygulanır gibi geliyor. "Bunlar gerçi turist olarak geliyorlar ama, bir tane çoçukları bile fazla olsa hemen indir" diyen amirleri olur mu ? Doğrusu şüpheliyim. Sizinki ticari minibüs ya da otobüs de değil zaten.

Fakat bahsettiğim memur maalesef ben değilim biliyorsunuz.. ;)
Ama siz yine de bu minval, benzer olasılıkları düşünün derim.:yum:

Not
Bir de şu var Niyazi bey,
bir kişinin fazlalığı ne aracınızın kaldıramıyacağı bir ağırlık, ne da kanunlara uygun bir oturma yeri varsa kişiyi tehlikeye sokan bir durum. Olsa olsa ruhsata daha sonra işleteceğiniz, kimseyi tehlikeye sokmayan bürokratik bir şey.

Siz kanunu değil, uygulamayı bilmek istediğinizden böyle spekülasyon yaptım.
Teşekkürler,bilgilendirmeniz ve ilginiz için.

Merhaba

Mayıs ve Haziran ayı içerisinde çıktığım Yunanistan-Makedonya-Bulgaristan-Yunanistan turu ile Yunanistan-Makedonya-kosova -Bulgaristan-Yunanistan turunda polisler ve sınır kapılarındaki kontrollerde 1+1 yani şöför dahil 2 kişi olan motokaravanımla 4 kişilik ailemle sorunsuzca seyahat ettim.

Bu konunun Türkiyedeki bir trafik polisinin sizlerden yangın söndürme tüpünüzü görmek istemesi olasılığı ile aynı derecede bir kanuni zorunluluk meselesi olduğunu düşünüyorum.

Ancak şuda bilinmelidirki Allah korusun herhangi bir kaza durumunda kazanın sonuçlarına göre bu konu önümüze gelirmi bilinmez.

Genel olarak bence sonuç yüzde 80 yada 85 problem yaşamadan seyahat edilebilir. (kişi sayısını göze batacak kadar abartmamak şartı ile)

Merhaba

Mayıs ve Haziran ayı içerisinde çıktığım Yunanistan-Makedonya-Bulgaristan-Yunanistan turu ile Yunanistan-Makedonya-kosova -Bulgaristan-Yunanistan turunda polisler ve sınır kapılarındaki kontrollerde 1+1 yani şöför dahil 2 kişi olan motokaravanımla 4 kişilik ailemle sorunsuzca seyahat ettim.

Bu konunun Türkiyedeki bir trafik polisinin sizlerden yangın söndürme tüpünüzü görmek istemesi olasılığı ile aynı derecede bir kanuni zorunluluk meselesi olduğunu düşünüyorum.

Ancak şuda bilinmelidirki Allah korusun herhangi bir kaza durumunda kazanın sonuçlarına göre bu konu önümüze gelirmi bilinmez.

Genel olarak bence sonuç yüzde 80 yada 85 problem yaşamadan seyahat edilebilir. (kişi sayısını göze batacak kadar abartmamak şartı ile)
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Konaklamalarınızı karavan kamp alanlarındamı yaptınız.Seyahatiniz süresince tavsiye edeceğiniz yerler.En uygun yol güzergahi konusunda bilgilerinizi ve tecrubelerinizi paylaşırsanız bizi aydınlatırsınız.Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR