Yurt Dışından Posta Ile Alınan Malların Gümrük Vergi̇si̇

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ince999 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,913

ince999

Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar
Yer
İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
Arkadaşlar Ebay dan sipariş ettiğim 2.99 dolar değerindeki cep telefonlarını sudan koruyan şeffaf naylon torba elime ulaştı. Postahanede üzerine yapıştırılan etiket ile gümrük vergisinin de 15 tl olduğunu öğrenip ödemiş oldum.
Mal değeri 2.99 dolar yani kabaca 18 tl vergi 15 tl bu nasıl iştir böyle !!!!!!

Etiketler
Gümrük vergisi (%20)+Gümrüğe sunma ücreti+damga vergisi
Aldığınız ürünün nereden geldiğine göre gümrük vergisi de değişiyor, doğudan gelenlere daha fazla, batıdan gelenlere daha az vergi vardı diye hatırlıyorum.
Yurtdışından ürün getirmenin avantajını kaldırmak için son dönemlerde alınan kararlar sonucu bunlar.

Gümrük Vergisi Hesaplama 2020 - HESAPLAMA.NET

Aliexpress'den son aldığım tüm ürünlerde fahiş vergi eklenmişti. Ancak şahsen ücrete gore hesaplandığını düşünmüyorum. Sanki birini oturmuşlar başına keyfine göre yazıyor arkadaş. 0.10 cent'lik saç lastiklerine bile 12-13 tl vergi geldi. Ayrıca tek tek bakıp vergi işlemi de eklenince bazen siparişler 90 güne varıyor. Tüketici koruma süreleri de aşılmış oluyor bu sebepten.
Artık gümrük vergisi de önceden ödeyebileceğim yerlerden alışveriş yapıyorum.
Amazon.com, banggood.com gibi.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar
eskiden olan 22 euro ya kadar olan vergi muafiyeti kalktı mayıs 2019 dan itibaren kalktı 1 euro olsa bile ithal üründe gümrük vergisi var

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.