Yurt Dışından Hummer Getirmek ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Rothfuss Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,138
Değerli forum üyeleri;
Sadece meraktan soruyorum.Yurt dışından ülkemize hmmer getirmek kaç liraya patlar?Ülkemizde 100.000-200.000 arası değişen hummerlar amerikada örneğin 30.000-50.000$ arası değişiyor taş çatlasa 90 bin tl ediyor.Bana kesin olarak söylermisiniz yurt dışından türkiyeye kesin dönüş yapan biri için kaça mal ollur?
not:6 aylık değil 6 aylıkta para alınmadığını biliyorum.

Etiketler
Ynt: Yurt Dışından Hummer Getirmek ?..

İkinci el araç girişi yasak satış anlamında. Ancak yabancıdan yabancıya denilen bir statü ile oluyor diye biliyorum. Sıfır hummer için ise ÖTV + KDV + gümrük vergisi bayii karı araç 4 e katlıyor.

henüz tam olarak cevabıma ulaşamadım.Diyelim 45 bin $ bir hummerı tam olarak kaç liraya ülkeye sokarım?ve bunun için yurt dışıonda kaç yıl oturmam gerekir?

valla yurt dışından araç getirmek için ilk önce oranın vatandaşı olup yanı çifte vatandaşlar bir tane araç sokma şansları var

ama gümrükte sokarken vergisiydi oydu buydu derken türkiye deki araç fiyatları hemen hemen aynı oluyo yanı türk plaka

olucağandan bunları gümrükte ödemek şart,benım bıldığım kadarıyla eskısı gıbı 6 ay bı edırne kapısından giriş çıkış yapma şansınıda

ortadan kaldırdılar benım bıldığım kadarıyla iyi günler

jan' Alıntı:
valla yurt dışından araç getirmek için ilk önce oranın vatandaşı olup yanı çifte vatandaşlar bir tane araç sokma şansları var

ama gümrükte sokarken vergisiydi oydu buydu derken türkiye deki araç fiyatları hemen hemen aynı oluyo yanı türk plaka

olucağandan bunları gümrükte ödemek şart,benım bıldığım kadarıyla eskısı gıbı 6 ay bı edırne kapısından giriş çıkış yapma şansınıda

ortadan kaldırdılar benım bıldığım kadarıyla iyi günler

Yurtdisindan arac getirmek icin cifte vatandas olmana gerek yok (ben cift vatandasim). Yurtdisinda 24 ay sure ile yasayan (resmi oturum ve calisma vizesi ile) herkes bedelsiz arac ithalat hakkina sahip olur. Tabi bedelsiz ithalat hakkina sahip oldugun andan itibaren hic bir gumruk vergisi odemiyorsun. Ama maalesef aracin OTV ve OTV uzerinden olusacak KDV`sini odemek zorundasin. Yurtdisindan getirecegin aracin satin aldigin andan itibaren 3 yasindan buyuk olmamasi gerekir yoksa araci bedelsiz ithalat hakki ile getiremezsin (ornek olarak 2009 senesinde arabayi satin aliyorsan 2006 veya daha ust model olmak zorunda). Odeyecegin OTV ve KDV`nin ne kadar oldugunu detay bir sekilde ogrenmek istersen arac ithal isleri ile ugrasan bir gumruk komisyoncusundan detay bilgi alabilirsin. Aracin yasina ve motor hacmine gore odeyecegin OTV ve buna bagli olarak KDV degisir. Arac ihtiyaladikca odeyecegin rakam duser.

Butun bunlari nereden biliyorum. Ben yurtdisinda Hummer H3 sahibiyim ve onumuzdeki aylarda aracimi Turkiye`ye getirmeyi planliyorum. 2007 yilinda sifir olarak 27 bin USD`ye satin aldigim Hummer H3 icin o zaman yaptigim arastirmada 49 bin USD (OTV+KDV) odemem gerekiyordu. Bu odemem gereken 49 bin USD`nin benim arabayi satin aldigim fiyatla hic bir alakasi yoktur. Her sene maliye ve gumruk bakanligi tarafindan aciklanan araba marka, model ve motor hacimlerine gore fiyat listesi uzerinden OTV`si hesaplanir bu OTV`nin ustunede KDV eklenir. Buna gore sizin yurtdisinda arabayi kaca aldiginizin hic bir onemi yok. Onemli olan aracin yukarda bahsettigim listedeki fiyatidir.

Arkadasim dediklerin dogru. Benim bildigim kadari ile de ayrica
1 kesin donus sart.
2 aracin ruhsati kesin donus tarihinden 6ay once senin adina olacak.
3 esinde var ise O da bu hakki kullanmayacagina dair taahhut verecek.
Daha ayrintili bilgi icin perme hakki diye arastirma yaparsan konuya daha iyi hakim olursunuz.
Dua ile.

Arkadaşlar benim bi sorum olucak bu konuda bilgi sahibi arkadaşlardan cevap bekliyorum yukardaki yorumladı okudum fakat sorularıma kesin bir yanıt bulamadım cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

1-) Birincisi ben türk vatandaşıyım bulgaristan dan ikince el araba getirmek istiyorum arabanın satışını nasıl alabilirim?
2-) Aracın satışını almadan türkiyede kullanabilirmiyim ayrıca satışını ve T.C plaka almam için gümrük ödemem gereklimi?
3-) Farz edelim T.C plaka almadım aracı burda kaç ay kullanabilirim vede kaç ayda bir giriş çıkış yapmam gerekli?
4-) Bizim kanunlarımıza göre satın alacağım aracın yaşı kaç olmalı?
5-) Araca burda kasko yaptırabilir miyim?
6-) Birde şunu sorucam benim babanın makedonya vatandaşlığı mevcut oradan bir araba getirtsem burada gümrük vergisi ödemeden kaç ay kullanabilirmiyim her sene giriş çıkış yapmak mecburiyeti varmı?

Arkadasim ben gumruk musaviri degilim bu yazdiklarimi netde ogrenip yazdim. Bence "bedelsiz italat" yazip arama yapsan tum proseduru ogrenirsin.

usta ben direk sana sormadım bu soruları genel olarak sordum bilgisi olan arkadaşların daha önce öyle birşey yapmış arkadaşların yardımını bekliyorum senin dediğin bedelsiz ithalatı da okudum CIF değeri üzeinden vergi alınıyormuş CIF değeride fatura navlun ve sigorta bedeli diyor fakat ben 0 araç getirtmicem ki fatura bedelini nasıl belirliyeyim.

yurtdisindan arabasini getirecek arkadaslarin dikkatine : kesinlikle degmez.. zaten bu vergilerde onu soyluyor ;D

öncelikle araç ithal etmek için servisle rile anlaşması olan bir italat şirketin olması gerekiyor ama bu işi çok samimi olduğun bir galerici arkadaşın üstünden yapacağımızı farz edelim;

araç fiyatı x 84 : 100 = ötv'li araç fiyatımız
ötv'li araç fiyatımız x 18 : 100 = tüm vergiler dahil araç fiyatımız

bunlara plaka masrafları ve nakliyeyi ekledin mi aracın fiyatı belli oluyor

araba getirmek bi dert buradan almak başka dert,, ithal edilmiş hummerlar bile şaibeli....en iyisi hiçbirini almamak ;D

arabaci_58' Alıntı:
öncelikle araç ithal etmek için servisle rile anlaşması olan bir italat şirketin olması gerekiyor ama bu işi çok samimi olduğun bir galerici arkadaşın üstünden yapacağımızı farz edelim;

araç fiyatı x 84 : 100 = ötv'li araç fiyatımız
ötv'li araç fiyatımız x 18 : 100 = tüm vergiler dahil araç fiyatımız

bunlara plaka masrafları ve nakliyeyi ekledin mi aracın fiyatı belli oluyor
bu dediğin şeyi pek anlamadım aracın fiyatını 84 le çarpıp 100e bölünce fiyat azalır. dediğin şeyleri hesapladıktan sonra arabanın fiyatının üstüne mi eklemesi lazım yada bu bilgi doğru mu :S basit bi hesap yaparsak 10.000 x 84 = 840.000 / 100 = 8.400 x 18 / 100 = 1.512 oluyo bu mudur yani arabanın fiyatı

hakkiniz olsa bile ithal proseduru,ötv kdv.. muameleler için harcayacağınız para,zaman emekleriniz dışında konu 1-3 yaş aralığında hummer ithalatı ise araca TR plakası taktıktan sonra Yıllık motorlu taşıt vergisinin "14.689,00 TL" olduğunuda hatırlamakta fayda var ....

LÜTFEN DİKKATLİ OKUYUN BİRLİKTE HAREKET EDELİM.
Nerhaba arkadaşlar, ben önce iyi bir hukukcu arkadaşla görüşüp dava açmak niyetindeyim.
Olay şu, biliyorsunuz ülkemizde gemi, yat,açık deniz balıkçı teknesi gibi ürünler saç, ahşap, fiber ve beşka malzemelerden özel tersanelerde ülkemizin patronu, mühendisi, işçisi nin gücüyle başarıyla üretilip dünya pazarına satılıyor.Bu ürünlerin her biri milyon dolarları buluyor ve o piyasada ülke olarak iyi bir yerimiz var.
Örnek bu ekonomik koşullarda bile Tuzla tersanelerinde kuyruk var, Antalya'da yapılan mega yatlar dünyanın en iyileri arasına girdi bile.Küçük işletmelerdeki guletlerin yeri zaten bambaşka.
Sözün özü biz ülke olarak deniz araçları üretiminde gerçekten çok iyiyiz.Fakat vergi gibi nedenlerle bir çok zenginimiz milyon dolarlık yatlarını yabancı bayrak ve bandıra olarak kullanmakta.Yani milyon dolarlık o teknelerin plakaları yabancı tescilleri haritalarda bile görülemeyen ada devletlerinde yapılmış ve o muhterem itibarlı zengin büyüğümüz o teknesine binip dostlarıyla kıç üstünde viski içerek koylarımızı geziyor hemde ucuz yakıt bile alabiliyor.
O teknelere ve sahiplerine plakaları için bir sıkıntı yok değilmi?
Sorum şu; Eğer bu ülkede eşitlik varsa ki olduğu söyleniyor o zengin yabancı bandıralı milyondolarlık mega yatına binsin fakat ben ve benim gibilerde o mega yatı alamayanlar yabancı plakalı otomobil,4X4 pick up, karavan kısaca kara taşıtı binebilsin.Megayat sahiplerine tanınan olanaklar ben ve benim gibilerede tanınsın.
Anayasa'da herkes eşit ise bizlerinde böyle bir hakkı olmalı.Ha derlerseki siz kendi aranızda eşitsiniz, onlar daha fazla eşit onu bilmem.
Niyetim bu konuda dava açmak.Aramızda bunu okuyan bir hukukcu arkadaş var ise ve bilgi verirse sevinirim.
(Unutmadan, Yabancı bayraklı yatların ülkemiz limanlarına tescil işlemleri için başlatılan çalışma tahmin edilen gibi olmadı çok az bir tekne ülkemiz limanlarına kayıt yaptırdı)
Kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri