Yurt Dışı Haberleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,418

Süleyman Bey, Avrupa birliği vize konusunda kararını önümüzdeki Çarşamba günü verecek. Haberler vizenin kaldırılacağı yönünde. Fakat vizenin kalkmasının tek yönlü bir yol olmadığı, Türkiye’nin üzerine düşeni yapmadığı takdirde tekrar konulabileceği de haberlerde söyleniyor. Vizenin kalkması yurt dışi gezilerini kolaylaştıracaktır.

Etiketler
Rauchmelder

Almanya’da her yıl 500 insan yangınlarda hayatını kaybediyor. Hayatını kaybedenlerin çoğu yanarak değil duman zehirlenmesinden ölüyor. Bu nedenle Almanya’da her eve duman dedektörü mecburiyeti geldi.

Pahalı olmayan bu cihazların mutlaka karavanlarımızda da olmasında fayda var.

Rauchmelder-Pflicht gilt in fast allen Bundesländern

Izmir-Ayvalık arasında bir Alman karavancı dolandırıldı.

Karavanı durdurarak arka tekerin arızalı olduğunu söyleyen birisi karavancı aileden 350 dolar tamir parası almış.

Karavancı durumu Alman Karavan Forumda yazdı.

GEZGIN ARKADASLAR
Haziran ayinin 12 sinde Bulgaristana Kapikuleden sorunsuz giris yaptim iki gun sonra Makendonyaya cikis yapmak icin Bulgaristanin GYHESHEVO Kapisina gelince dananin kuyrugu koptu.
SIMDI YAZACAKLARIM YASANMISTIR SIZIN BASINIZA GELMESIN.
Gumrukcu evraklarima bakip `DOZLOVA` nerede diye sordu yani transit yuk tasima belgesi soruyormus.Benim aracimin ozel arac oldugunu ayrica zaten yuk tasimadigimi soylesemde hic bir sey para etmedi.Daha evvel ayni aracla belki 10 kere giris cikis yaptigimi belirttim neden simdi bu benim arac icin alakasiz belgeyi istiyorsunuz ayrica zaten aracimin ruhsattaki kullanim amacindaki sinifindan dolayi bana Turk makamlari bu belgeyi vermezki dedigimde cevap olarak Bulgar gumruk kapilarina yeni bir talimatin geldigini bu talimata gore ARACIN RUHSATTA YAZAN TOPLAM AGIRLIGINA BAKILACAGI YOLCU TASIMA DISINDAKI VE RUHSATINDA KULLANIM AMACI NE OLURSA OLSUN_____ AMAN DIKKAT_____ BU TARIFE MOTOKARAVANLARDA GIRIYOR________RUHSATTA YAZILI TOPLAM AGIRLIK 1650 KG GECIYORSA BU ARACIN TRANSIT YUK TASIMA BELGESI BEYAN ETMESI GEREKTIGI BEYAN EDEMEZSE 1550 AVRO _BINBESYUZELLI_ CEZA ODEYEREK BULGARISTANDAN CIKISINA IZIN VERILECEGI
gibi berbat bir durumla karsilastik.Neden Bulgaristana giris yapilirken bu evrak sorulmadi deyince sadece omuz silkelediler.Gumruklu sahada uc gun kaldik.Sofya buyukelciliginin gayretleri ile Turkiye Gumruk bakanligindan plakama cikarilan istisnai durum sartlari geregi transit yuk belgemi taaaa kapikuleye otostopla gidip aldim yine otostopla gumruge gelip Mecburi olarak Makedonyaya cikis yaptim.otostop yapma sebebim aracimi gumruklu sahada alikoyduklari icindi.
Daha sonra donus yolunda Bulgaristana baska kapidan giris yaptim Dozlovayi sormadilar Kaptan Andrev den cikis yaptim sormadilar.
BUTUN BUNLARI KARAVANCI ARKADASLARI IKAZ ETMEK ICIN YAZDIM.AMAN BULGARISTANA GIRECEKSENIZ BU DURUMU SIZDE YASAYIP UZULEBILIRSINIZ ONUN ICIN GUMRUK BAKANLIGI ILE GORUSUP BU BELGEYI ALMANIN BIR YOLUNU BULUN DERIM.

Son düzenleme:

GEZGIN ARKADASLAR
Haziran ayinin 12 sinde Bulgaristana Kapikuleden sorunsuz giris yaptim iki gun sonra Makendonyaya cikis yapmak icin Bulgaristanin GYHESHEVO Kapisina gelince dananin kuyrugu koptu.
Almancılar da boşuna yaka silkmiyor bu bulgaristandan . hiç duraksamadan eğlenmeden , transit gir çık diye nasihat ediyorlar . size ne yaptı bu bulgarlar . sizde vize problemi yok bildiğim kadar yeşil pasaportunuz var . ben de de yeşil var , olaki bizde yaşamayalım bu problemi . merakla bekliyoruz devamını .

Arkadaslar yazim hatalari icin ozur dilerim.Bilgisayarim 11 senelikti duzelmez sekilde arizalandi yani oldu.VISTA kullaniyordum.Bu gun satin aldigim LENOVA ideapad 300 pc de Windows 10 yuklu ve ben hala klavyeye hakim olamadim hangi harf nerede bulamiyorum.

GEZGIN ARKADASLAR
SIMDI YAZACAKLARIM YASANMISTIR SIZIN BASINIZA GELMESIN.
Gumrukcu evraklarima bakip `DOZLOVA` nerede diye sordu yani transit yuk tasima belgesi soruyormus. ...
İlginç bir sorun. Her kapıda istemediklerine göre, acaba o kapıdaki görevli memurun uydurduğu bir şey mi acaba. Veya aslında rüşvet istiyor olabilirmi? Karavandan aslında teknik olarak olarak yük taşıması yapmıyor olarak görülmesi gerekir.:eek:

Bu sınır kapısı huysuzluk çıkarmak, anlayışsızlık, dediğimiz dediktir türden zorluklar çıkarmakla ünlüymüş. Sofya büyük elçiliğinin konuşma arasında bahsettiği gibi benim gibi özel aracınla aynı sıkıntıyı yaşayan birkaç kişi daha olmuş onlara da istisnai transit belgesi vermişler. Türkiye ve Bulgar yetkilileri bu biçimsiz uygulama ve durumu müzakere ediyorlarmış,yani konu rüşvet almak için uyduruk bir konu değil.
Ben yine bir daha-- İKAZ EDEYİM-- Her an Bulgar gümrüğünden çıkarken bu yeni Bulgar genelgesi uygulaması ile karşı karşıya kalıp sıkıntı yaşayabilirsiniz

Gümrük bakanlığında normalde transit belgesi ile ilgili birimi arayıp durumu anlatacaksınız,ikna olurlarsa Kapıkule Gümrüğündeki transit belgesi veren bölüme talimat verecekler sizde oraya gidip 20 TL karşılığında bu belgeyi alacaksınız.
İlgili birim ikna olmazsa bir yolu daha var ama şansa kalmış bu durum.Size kanuni olarak verdikleri Transit belgesinde doldurulması gereken yerler var (aracın plakası,taşıyıcı firma adı gibi) buraları size boş olarak veriyorlar siz kendiniz dolduruyorsunuz.(ben sadece aracın plakasını yazdım diğer yerleri boş bıraktım Bulgarlar bir şey demedi).İşte bazı T.I.R. şöförlerinde bu belgeden fazladan bir tane daha oluyormuş,boş olanını 50-100 tl aralığında bir fiyata el altından satıyorlarmış.
Boş olanı satın aldınız mı transit belgeniz kanuni olarak tamam demektir.Ben bu yolu deneyeceğim bir sonraki Bulgaristana girişimde.
Transit belgesi ile ufak bir sıkıntı detayı daha var.Benim Kapıkuleden aldığım Belge sadece Türkiyeden Bulğaristana girmeye ve sadece Türkiyeye dönmek üzere olanı imiş.Ama ben Gümrükte Makedonyaya Girmeyi beyan ettiğim için Bulgar gümrükçüleri bu belge ile olmaz deyip 50 leva ceza yazıp belgeyi uygun hale getirdiler.Ben ellerinden 1500 avro yerine 50 leva ile kurtulduğum için vede bu nakliyeci belgesi hakkında bilgim olmadığı için cezaya sebeb olan detayla ilgilenmedim.Bu işlerle ilgili gümrük işleri aracılığı yapan arkadaşım var ondan bu detayı öğrenince onuda burada yazarım.

Mümkünse Bu yazınızı facebookta paylaşsanız sizden başka bu sıkıntıyı yaşayanlar olup olmadığını öğrensek.siz face kullanmıyorsanız izin verirseniz bende paylaşabilirim çünkü önemli bir konu.

by pass edin , girmeyin şu bulgara , olsun bitsin . yunanistan alternatifi var nasıl olsa . yunanistandan direk sırbistan . pes yahu .

Mümkünse Bu yazınızı facebookta paylaşsanız sizden başka bu sıkıntıyı yaşayanlar olup olmadığını öğrensek.siz face kullanmıyorsanız izin verirseniz bende paylaşabilirim çünkü önemli bir konu.
Elbette Facebook ta paylaşabilirsiniz memnun olurum.Vede teşekkür ederim.

Sicak si sisesi

Yukarda resimlerini gördüğümüz sıcak su şişeleri soğuk gecelerde karavanda bize çok yardımcı olurlar. Böylece ısıtıcıyı devamlı çalıştırmak gerekmeyebiliyor. Bizim karavanda bu şişelerden 2 tane var. Aynı şişeler sıcak yaz gecelerinde de bize yardımcı olabiliyorlar. Bu şişeleri soğuk su ile doldurup iki bacağımızın arasına koyabiliriz (dizlerden yukarıya). Şişelerdeki soğuk suyun serinliği kann dolaşımı sayesinde bütün vücuda dağılıyor ve uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Uyku uzmanlarına göre önemli olan uykuya dalabilmek. Bir defa uykuya daldıktan sonra sıcaklık artık bünyeyi rahatsız etmiyor.
Bilgileri Promobil karavan mecmuasında okudum. Almanya’da şu günlerde havalar geceleri nadiren 20 derecenin üzerinde olduğu için kendi deneyimim mümkün değil. Türkiye ve Yunanistan’da gezide olanlar bir deneyebilirler. Neticeyi burada yazarlarsa güzel olur.

Almanya’da otomobiller için de planlanan otoban ücreti tehir edildi. Avrupa Birliği, kendi vatandaşi ile yabancılar ayarında ayırım yapıyor diye Almanya’yı mahkemeye verdi. Mehkeme neticeleninceye kadar otoban ücreti uygulamaya konmayacak. Mahkeme kararı 2020 yılından önce beklenmiyor. Avrupa Birliği sayesinde şimdilik kurtulduk.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri