Yurt Dışı Haberleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,447
Alman Otomobil Kulübünün (Adac) verdiği bilgiye göre Almanya'da otomobil sürücüleri ve yolcuların % 98’ i emniyet kemeri takıyor. Kemer takmayan yüzde iki oranındaki sürücü ve yolcular ama kazalarda ölenlerin yüzde onyedisini teşkil ediyor. Korkunç bir rakam!

Bir diğer bilgide 80 km hızla giden araçların frenleme mesafeleri:

Otomobiller 23,2 m

Çekme caravan ve çeken araç 25,2m (Yazmıyor ama, çekme karavanın frenli olduğunu düşünüyorum).

Motokaravanlar 29,8 metrede durabiliyorlar.

Karavanlarımız taşıma kapasitelerinin üzerinde yüklüyse tabiki fren mesafeside daha uzun olacak.

Son düzenleme:

Etiketler
Bugün Avrupa Parlamentosundan önemli bir karar:

Avrupa Birliği ülkelerinde 15.07 2017 tarihinden itibaren roaming ücreti kalkıyor. Böylece Avrupa gezilerinde telefon ve internet ucuzlamış olacak.

Sevgili Hüseyin abi: gerçekten güzel bir haber yurt dışı gezilerinde internete uygun fiatlardan girebilmek çok önemli.Ben sırf bu sebepten Turkcell aboneliğinden Vodofene aboneliğine geçmeyi düşünüyorum.
Bu sene bize Sulzemoos buluşmamızda verdiğin Fransız telekom kartı çok işimize yaradı teşekkürler.Eski avatar resmini ben Poyrazlarda çekmiş idim hatırlıyorsan.Şimdiki de muhteşem Ren manzarı ile çok hoş gitmiş.Loreley şatosunun bahçesindeki bu balkon manzarasından birkaç görüntüde bizden olsun.Karşı kıyıdaki olağanüstü güzel ren kıyısı kamp alanında buluşmak ümidiyle Almanya'ya selamlar.
IMG 5958
IMG 5963
IMG 5956
IMG 5950
IMG 5950

IMG 5949

Bugün Avrupa Parlamentosundan önemli bir karar:

Avrupa Birliği ülkelerinde 15.07 2017 tarihinden itibaren roaming ücreti kalkıyor. Böylece Avrupa gezilerinde telefon ve internet ucuzlamış olacak.
Darısı Türkiye'nin başına diyelim.
Ben sırf bu sebepten Turkcell aboneliğinden Vodofene aboneliğine geçmeyi düşünüyorum.
Güzel fotoğraflar Mustafa Bey.
Vodafondaki pasaport seçeneği güzel uygulama, günlük 10TL'ye Türkiye'deki gibi konuşuluyor. Tabiki o ücret de kullanılırsa alınıyor.:smiley:

Sevgili Mustafa,

Resimler Ren nehrinin en güzel yerlerinden birisini gösteriyor.
Burayı gezmek isteyenlere bilgi olsun diye izninle bir ilavede bulunayım.
Bildiğin gibi, birinci resimde durduğunuz yerin sol tarafında „Lorelei Kayası“ var. Nehir burada daralıyor, derinleşiyor ve hızlanıyor. Eskiden burası balıkçılar için çok tehlikeliymiş. Buranın birde efsanesi var. Meşhur Alman şairi Heinrich Heine aşağıdaki şiirinde bu efsaneyi anlatıyor. Bu şiir nedeniyle de burası dünyada meşhur oldu. Her yıl buraya milyonlarca yerli yabancı turist gelir. Özet olarak söylemek gerekirse, bu şiir milyarlarca euro’ya bedel, daha doğrusu paha biçilemeyecek değerde. Resimler için teşekkürler.

Heinrich HEİNE

(Almanya, 1797-1856)

LORELEİ

Bilmem ki ne mâna vermeli?

Beni böyle mahzun eden

Eski efsanelerden biri,

Çıkmaz oldu düşüncemden.

Hava serin, kararmak üzeredir;

Ren nehri akmakta sakin sakin;

Parıldayan dağın zirvesidir

Işığında akşam güneşinin.

Dilber peri kızı çıkmış oturmuş

Tepeye, üstünde bütün ziyneti, güzelliği;

Altın başına ışıklar düşmüş;

Tarıyor altın örgülerini.

Bir yandan altın tarakla taranırken

Bir yandan da şarkı söylüyor

fiarkının cana can katan, alıp götüren

Bir ahengi var ki dayanılmıyor.

Kayıkçı, içinde küçük bir kayığın;

Amansız bir acı sarmış içini;

Farkında değil yaklaşan kayalıkların

Tepeden ayıramıyor gözlerini.

Derler ki gömülür dalgalara

Sonunda kayıkçı da tekne de

Ve bunu şarkılarıyla

Lorelei yaptı gene.

Türkçesi: Dora Güney – Necati Cumalı

LORELEİ / HEİNE

Yukardaki Lorelei şiirinin şarkısı da var. Lorelei şiirini ve şarkısını hemen her Alman bilir. Aşağıdaki linkteki videoda bu şarkıyı dinlemek ve yöreyi bir videoda görmek mümkün. Viedonun bir kısmı avatar olarak kullandığım resmin çekildiği yerden, bir kısmıda Sevgili Mustafa’nın yukardaki birinci resimde durduğu yerden çekilmiş. Videodaki gemiler süratlendirilmiş olsa da hem Lorelei kayasını hem de Almanya’da en çok sevdiğim kampingi tekrar görmek çok hoşuma gitti. Bu çevreyi gezmek isteyenlere biraz bilgi verebilir.

Son düzenleme:

Karavanlarımız otomobillerden hem daha yüksek hem de daha geniş. Karavandan daha alçak bir tünele veya alt geçite girerek kaza yapanlara Almanya’da kasko sigortaları hasarı ödemekte sorun çıkarıyor. Yüksek mahkemelerin verdiği bir çok kararda sigortalar haklı çıkıyor. Yollarda tünellerin veya alt geçitlerin yüksekliğini gösteren levhalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Almanya’da karavan kiralayanlarında bu konuda imzaladıkları kontratları dikkatlice okumaları lazım.

Aşağıda böyle bir kontratın bu konuyla ilgili bölümünü kopyaladım. Bu kısımda kırmızı işaretli yerlerin basit bir tercümesi:

1.Karavanla bir yardımcı olmadan geri giderken oluşan hasar.

2.Karavanın yüksekliği ve genişliği dikkate alınmadığı için oluşan hasarları,

karavanı kiralayan karşılıyor. Verilen depozite az geliyorsa üstünü de ödemek gerekiyor.

Kiralk karavan

Kontratın tümü: Wohnmobilvermietung | Vermieter Wohnmobile | Wohnmobil-Vermietung

Hotspot

Bavyera’da herkese açık internet (Hotspot) sunan yerlerin sayısı süratle çoğalacak. Maliye bakanı 2020 yılına kadar Bavyera’da 10.000 yerde herkese açık, süresiz ve ücretsiz internet sağlanacağını söyledi. Burada önemli olan bir nokta, hiç bir bilgi (e-mail adresi gibi) vermeye gerek olmadan doğrudan intenete girmek mümkün olacak. Bugüne kadar herkese açık internetin yavaş gelişmesinin önemli nedeni kötüye kullanma halinde (izinsiz bilgiler, hakaret, vs. gibi) doğacak sorumluluk olduğu belirtiliyor. Hukuki bir düzenleme ile herkese açık intenet kötüye kullanıldığında sorumluluk internet sağlayıcılarında (provider) olacak. Internet sağlayıcısı da internete girilen bilgisayar bilgileri üzerinden suç işleyeni bulabilecek.

Not: Resim ve bilgilerin kaynağı Süddeutsche Zeitung

Araç Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Bugünlerde araç kullanmak hiç kolay değil. Hava çok nemli olduğu için araçtaki camlar içten buğulanıyor. Iki gün önce karavanda olmuştu. Dün Sonja’da önünü görmekte zorluk çektiğini söylüyordu. Az önce tesadüfen bu sorunun bir çözümü olduğunu internette görünce hemen yazıyı okudum. Cevabını bilmeyenlere faydalı olacaktır sanıyorum.

Araba Camının Buhar Olmasını Engellemenin Kolay Yolu

Sevindirici Haber!
Diesel

Almanya’da seneler sonra dizel bir €‘nun altına düştü.

Not: Resim Faz gazetesinden.

Hubbet1

Hymer karavanlarının bazılarında yükseltilip alçaltılabilen bir yatak var „Hubbet“. Karavancılar genellikle iki kişi gezmelerine rağmen, bir gün torunlarda gelebilir diyerek karavanlarına böyle bir yatağı yaptırıyorlar. Yatak çoğunlukla kullanılmıyor. Hymer, bu yatağın kullanılmadığı zamanlar minderin yerine konulan bir organisatör satıyor. Yukardaki resimde gördüğümüz „organisatör“ platikten yapılmış ve çok hafif.

Aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi kazak, pantalon ve her türlü iç çamaşırı buraya konulabilyor. Yatak yukarıya kaldırıldığında her şey gözden kayboluyor.
Hubbet

HYMER Hubbett Organizer - Sonstiges - Innenraum - Kategorien HYMER Original Teile & Zubehör

Gezi hazırlıklarını yaparken gezeceğimiz ülkelerdeki mazot fiyatlarına baktım.

Avusturya 0,98€

3,5 tonun altındaki karavanlar için yol ücreti 10 gün için 8,80€

Macaristan 1 €

Karavanlar için yol parası 10 gün için 22 €

Sırbistan 1,06€

Makedonya 0.71 €

Yunanistan 1,09€

Mazot fiyatları Avrupa gezilerinin maliyetini oldukça düşürdü. Türkiye’deki karavancıların şansızlığı mazot fiyatları düşerken Türk lirasının değer kaybetmesi oldu.

Bugünkü Almanya’daki haberler vizenin önümüzdeki günlerde kalkacağı yönünde.

Bugünkü Almanya’daki haberler vizenin önümüzdeki günlerde kalkacağı yönünde.[/QUOTE' Alıntı:
İnşaallah vize kalkar da karavan dostları rahat rahat gezer .
Güzel haberiniz için teşekkürler Hüseyin bey .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri