Yurt Dışı Haberleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,463

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Alman Otomobil Kulübü (ADAC) Türkiye´ye gideceklere karavan kiralamıyor. Dün Alman Karavanforumda bu konu paylaşıldı. Bu yıl Türkiye´yi gezmek isteyen bir karavancı, karavan kiralayarak kendilerine refakat etmek isteyen arkadaşlarına, Alman Otomobil Kulübünün karavan kiralamadığını paylaşarak, bu konuda bilgi istedi. Forumda, nedenlerin yanısıra, Türkiye´ye
gitmek için karavan kiralayacak bir firma aranıyor. Ben alternatif olarak karavanın Türkiye´de kiralanabileceğini yazdım ve Türkiye´de karavan kiralayan iki firmanın linklerini verdim.

Nedenleri konusunda bir tabela paylaşıldı. Bu tabelada Türkiye dahil bir çok ülkedeki zorunlu trafik sigortalarındaki maddi ve bedeni hasar limitleri paylaşılıyor.

Aşağıdaki linkte göreceğimiz tabelanın kolay anlaşılması için açklama:
Personenschäden pro Ereignis:Kaza başına bedeni hasar teminatı.
Sachschäden pro Ereignis:Kaza başına maddi hasar teminatı.

http://goo.gl/sSzvnf

Teminatlar konusunda bir başka link:
http://goo.gl/R7gp5a

Etiketler
Ynt: Yurt Dışı Haberleri

Hüseyin bey zorunlu trafik sigortası haricinde personel için ayrıca koltuk sigortası uygulaması var ve koltuk başına limit
yazdırarak sigorta yaptırılabiliyor,ancak 1 yıl olmak zorundamı araştırmak gerekir.
Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan D belgeli araçlarda koltuk sigortası zorunlu diğer araçlar için tercihe bırakılmış.

Kiralama yapılacak firmadan kasko ve koltuk sigortası talebi ile anlaşma yapılabilir.

Karavanda Meteoroloji Istasyonu

Linkteki ilginç buluşu Promobil karavan mecmuasında gördüm. Özellikle sıcak yaz günlerinde buzdolabının kaç derece soğuttuğunu ara sıra kontrol etmekte fayda var. Ben sensoru kablolu olan bir termometre kullanıyorum. Sensor buzdolabının içerisinde termometre ise kolay görülebilecek yerde. Ama aradaki kabloyu döşemek biraz uğraştırıyor. Linkte gördüğümüz termometrenin sensorunun kablosu olmadığı için kullanması kolay. Sonsorunu buzdolabının içine, termometreyi göz önünde bir yere koyabiliriz. Ben aynısını 7-8 yıldır evde kullanıyorum. Sensor pencerenin dış tarafında evin duvarında, termometre oturma odasında. Pilini senede bir defa değiştiriyorum.
Bu sistemi karavan buzdolabında kullanların ayrıca birde "meteoroloji istasyonları" olur.
http://m.promobil.de/ratgeber/kuehlschrank-unter-kontrolle-97930.html

Hüseyin bey açtığınız bu topiği yeni gördüm, faydalı bilgilendirmeleriniz devam ediyor. Emekleriniz için teşekkür ediyorum :smiley:

Haşmet Bey, konulara gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

========================================================

Almanya´da yayınlanan "Bordatlas" karavanpark atlasını hemen her yıl alırım. Bugün gelen bir e-mail ile, Bordatlas 2014 sayısını satın alana karavana takılmak için duman dedektörü hediye ediyorlar. Duman dedektörünü Almanya´da evlere takma mecburiyeti de geldi. Aslında yangın durumunda en ucuz hayat kurtarma şekli. Karavanda ve evde gece uyurken dumanı farkedip bizi uyandırıyor. Karavanda yemek pişirirken pencereyi açmazsak hemen yaygarayı basar. Duman havadan daha hafif olduğu için dedektörü başucuna ve yüksek bir yere takmak lazım.

Aynı dedektörü evimde katı yakıt kullanan kaloriferim için kullanıyorum. Değerlendirmekte fayda var ;)

Haşmet Bey,

bizim karavanda kızarmış ekmek hiç eksik olmaz. Resmini gördüğümüz toaster gaz ocağınin üzerine konulduğu için elektrikten bağımsız.

Ekli dosyalar

• 8450460329497072.jpg
    8450460329497072.jpg
    145.5 KB · Görüntüleme: 477

Hüseyin bey başlıklarınızı kirlilik olmamasın diye yazmasak da ilgiyle takip ediyoruz,
faydalı bilgiler için teşekkürler,
selamlar

Levent Bey, okunma sayıları, yazılanların gördüğü ilgi konusunda bir fikir veiyor. Ama ara sıra sizinki gibi bir paylaşım iyi oluyor :smiley:.
Teşekkürler.

1983 yılında LT 28´in yatak ve oturma yerini hazır olarak satın aldığım karavan malzemelerini satan yerdeki satıcı, benim marangozluktan pek anlamadığımı farkedince, bana aşağıda resmini gördüğümüz köşe profilini tavsiye etti. Bunlarla bir dolabı çok çabuk yaparsın, görünüşüde güzel olur dedi. Bu profilleri hala kullanırım. Bu profiller plastik veya aliminyumdan olabilir. Bunlar karavanlarını kendi yapanların işini çok kolaylaştırır. Dolapta iki tahtanın birleştiği köşeyi bu profille çabuk, sağlam ve güzel görünüşlü yapmak mümkün. Içten çivileniyorlar.

Eckprofil grau

Ekli dosyalar

• Eckprofil.jpg
    Eckprofil.jpg
    37.5 KB · Görüntüleme: 242

Hüseyin bey, ekmek kızartıcınız ilginçmiş, böyle bir şeyi ilk kez görüyorum. Biz ocak üstünde kullanılan yeflon tost makinelerinden kullanıyoruz :smiley:
Karavan mobilyası için öneriniz çok güzel, bu profillerden ülkemizde de kullanılıyor. Benim karavanımın da imalatında köşelerin keskin olmaması için kullandırmıştım :smiley:

Tost mak

Yurt dışına çekme karavan ile çıkmayı ancak kampinglerde konaklamayı düşünmeyen arkadaşlar için güzel bir haber vereyim.Adac 2014 kamping programını cep telefonumda dün güncelledim.Fiatları ortalama 10 euro olan stelplatzs (karavanpark) lardan Almanya'da kayıtlı 2467 tanesinin 1067 adeti çekme karavan kabul ediyor.

Image

Image

Image

Image

Image

Merhaba Arkadaslar ,bende Ekmek kizartmada bir tip vereyim, Biz Teflon tavanin icine Aliminyum folye koyuyoruz icinde kizartiyoruz. Tavaya yapismiyor Ekmek kiriklari Folyenin icinde kaliyor tertemiz sekilde tavayi tekrar soguyunca yerine koyuyoruz. Karavanda fazladan esya olmuyor :smiley:

Süzgec kullanmada ise bildiginiz gibi su Karavancilikta cok önemli, Plastik Kesenin icine konserveyi koyuyoruz altina Delik aciyoruz Süzgec vazifesi görüyor ve Fazla bir Bulasik cikmadan Konserve yikaniyor. :smiley:

Selamlar

Mustafa Bey,ADAC uygulamasını 2013 de almıştım. Sizin yazıyı görünce ne güzel güncelleyim dedim. 2014 için tekrar para istiyorlar. Android uygulamalarında güncelleme genelde bedava olduğu için bu uygulamayı satın alacakların bilmesi gerekir diye düşündüm. Sanırım güncellemeleri o yıl içerisinde parasız.
BU programın tek dili Almanca, zorla Almanca öğretiyor . Sevdiğim tarafı harita kısmına dokunduğunuzda etrafınızdaki kamp yerlerini gösteriyor, haklarında fiyat dahil etraflıca bilgi veriyor ve navigasyon programı varsa direk kordinatları ona atıyor. Offline olarak kullanılırsa bu harita çok detaylı olmuyor ama konumunuza göre nerelerde olduğunu görme şansı veriyor. Diğer sevdiğim tarafı Avrupa'da hangi ülkelerde hangi kamplar var diye sizin resimdeki kriteleri de belirleyerek aratabiliyorsunuz.

Türkçe-Almanca Menü Kartı

Türkiye´de turistlerinde gittiği bir çok lokantada menü kartları sadece Türkçe.
Lokantaların çoğunda yemekleri görerek seçmek mümkün olsa da, menü kartında okuyabilmeninde faydaları var.
Ilişikteki dosyada yemek ve içeceklerin bir kısmının Almancasını da yazdım. Uygun gördüğümüz lokantalara bu listeyi verebilirsek gelişmeyi süratlendirme de bizimde payımız olur diye düşünüyorum.
Ayrıca Almanca bilen dostlar listeyi zenginleştirirlerse sevinirim.

Ekli dosyalar

• Speisekarte-Menü Kartı.docx
    12.9 KB · Görüntüleme: 198

Güzel bir düşünce. Turistik yerlerde menülerde en azından bir yabancı dil de yer almalı. :smiley:

Ancak ülkemizde dikkatimizi çeken bir durum da var. Bazı esnaf turiste hizmet edeceğim derken Türkçe'yi de unutuyor. Menüler hazırlanırken ürünün adı öncelikle büyük olarak Türkçe altında daha ufak puntolarla İngilizce Almanca gibi dillerde ifade edilmesi gerekiyor. Böylelikle gelen turist Türkçesini de öğrenecektir.

Aşağıdaki fotoğraflar Side'den!

SAM 7469

SAM 7470

Ikinci resim, Türkiye´de çok rastladığımız tezatların ilginç bir örneği. Bazı lokantalar turist müşterilerine rağmen menüye bir başka dil ilave etmeyi düşünmezken, turist müşteri çekebilmek için Türkçeyi unutan bir başka lokanta. Yani ye hep ya hiç ;)!
Yabancı karavancılar Türkiye´de en fazla para bırakan turistlerden oldukları halde, belediyelere karavanparkı anlatabilmenin çok zor olması ve bu resimde görünenler.

Manavgat yakınlarında otellerin arasındaki bir avm´nin önünde bir defa geceledik. AVM´nin içinden geçerek bir lokantaya gittik. Lokantaya varıncaya kadar dükkanların önündeki görevliler neredeyse bizi kolumuzdan tutup içeriye çekecekler. Beni de turiste benzettikleri için uygun buldukları bir dille bize hitap ediyorlardı. Dönüşte durumun oldukça sahin olması hemen dikkatimi çekti. Niye çağırmıyorlar diye düşünürken, bir bana birde elimde taşıdığım Hürriyet gazetesine baktıklarını gördüm. Beni hangi dille çağıracaklarına bir türlü karar veremiyorlardı ;D.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

SON KONULAR

Geri