Yunanistan'da 7 Hafta, Mayis-temmuz 2016

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 184
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,751
Gürkan Bey merhaba
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederiz
ben birşeyler daha sormak isterim yanıtlarsanız çok sevinirim
para işini nasıl yapmalıyım kredi kartı ilemi yoksa nakitmi daha avantajlı? ( biz karavanla ilk defa yurt dışına çıkmayı planlıyoruz )
Hırsızlık oluyormu, biz motosikletimizide götürmek istiyoruz sabahtan akşama kadar belki aracımıza uğramayacağız
Direksiyonum oldukça iyidir ama aracımın arkasına motoruda koyduğumda 7 metrelere yaklaşıyorum
zorlanırmıyım :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Şimdiden teşekkür ederim
Cem ÇE
Ben nakit kullandım, giderken özellikle 5-10-20 € gibi bozuk sayılabilecek paraları yanımda hazırladım, daha büyük paraları pek ortalık yerde çıkarmadım. Hırsızlık her yerde mümkün, evinizin önünde de soyula bilirsiniz. Motorsikletinizi ve karavanınızı tek kişi olarak gümrükten çıkaramazsınız, bunun için yanınızdaki kişiye bir tanesini zimmetlemeniz gerekiyor.
Karavanınız önden çekişli ise arkadaki motosiklet yükü yokuşlarda patinaja neden olabilir, Yunanistan'da da bolca yokuş var :smiley:
Karavanınızın geri görüş kamerası yoksa bir tane taktırın, (bende de yok ama , dün akşam bizim karavanın aynısı bir servis aracı geri manevra sırasında bir kadını ezerek ölümüne sebep olmuş, bunu duyunca büyük hata yaptığımı anladım ve en kısa zamanda taktıracağım.)

Etiketler
Ben nakit kullandım, giderken özellikle 5-10-20 € gibi bozuk sayılabilecek paraları yanımda hazırladım, daha büyük paraları pek ortalık yerde çıkarmadım. Hırsızlık her yerde mümkün, evinizin önünde de soyula bilirsiniz. Motorsikletinizi ve karavanınızı tek kişi olarak gümrükten çıkaramazsınız, bunun için yanınızdaki kişiye bir tanesini zimmetlemeniz gerekiyor.
Karavanınız önden çekişli ise arkadaki motosiklet yükü yokuşlarda patinaja neden olabilir, Yunanistan'da da bolca yokuş var :smiley:
Karavanınızın geri görüş kamerası yoksa bir tane taktırın, (bende de yok ama , dün akşam bizim karavanın aynısı bir servis aracı geri manevra sırasında bir kadını ezerek ölümüne sebep olmuş, bunu duyunca büyük hata yaptığımı anladım ve en kısa zamanda taktıracağım.)

Haşmet Bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim
Ben ve eşimde sizin gibi yapmaya karar verdik nakit ile çıkacağız yolculuğumuza
karavanımız iveco arkadan itişli o nedenle rampalarda sorun olacağını zannetmiyorum
geri görüş kameram var uyarınız içinde çok teşekkür ederim
Zimmet işini pek anlayamadım ikisininde yani karavanımında motorumunda ruhsatları benim üstüme ben nasıl bir işlem yapacağım ve eşime zimmetliyeceğim ?

Merhaba, 2015 yılında Yunanistan,a yaptığımız 3 ay süren gezide, yanımızda götürdüğümüz scooter dan çok yararlandık. Zorunlu olarak 10 gün kaldığımız Selanikte ,karavanımızı şehir merkezine çok yakın olmayan ancak emin ve deniz kenarında park edip ulaşımımızı scooter ile sağladık.
Öte yandan özellikle Halkidiki yarım adasına birbirine uzak olmayan bir çok koy ve plaja, karavanı park ettiğimız yerden scooter la ulaşIp günlük geziler yaptık. Yine gerek market alışverişi gerekse su takviyesinde scooter dan çok yararlandık.
Kısacası scooter tüm gezilerimize kolaylık ve konfor katıyor.

Ali bey bilgilendirme için çok teşekkür ederiz
motosikletle seyahati ben ve eşimde zaten çok seviyoruz bizde sizin yapmış olduğunuz gibi düşünüyoruz karavanı güvenli bir yere bırakıp motorsikletimizle gezmeyi planlıyoruz hatta eğer vizemizi uzun alabilirsek İzmir'de oturmanın avantajını kullanarak Çeşme Foça veya ayvalıktan motor ve sırt çantası ile adalara geçip kaçamaklar yapmak istiyoruz

Haşmet Bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim
Ben ve eşimde sizin gibi yapmaya karar verdik nakit ile çıkacağız yolculuğumuza
karavanımız iveco arkadan itişli o nedenle rampalarda sorun olacağını zannetmiyorum
geri görüş kameram var uyarınız içinde çok teşekkür ederim
Zimmet işini pek anlayamadım ikisininde yani karavanımında motorumunda ruhsatları benim üstüme ben nasıl bir işlem yapacağım ve eşime zimmetliyeceğim ?
Bildiğim kadarıyla gümrükte "bir kişi aynı anda 2 aracı kullanamaz" mantığıyla araçlardan birisi yolcuya zimmetleniyor.

Sn.ege boncuk, motosiklet inizi yurt dışına çıkarırken yapacağınız işlem; eğer motokaravanınızın ruhsatı da sizin üzerinize ise, birden fazla araçla yurt dışına çıkmanıza izin verilmediği için, noterden , eşiniz ya da yanınızda ki bir kişinin motosikletinizi yurt dışına çıkarması için onay verdiğinizi belirten bir belgenin alınmasıdır.

Sayın grkn-sa, hem çok keyifli hem de öğretici bir yazı olmuş. Büyük bir beğeniyle okudum. Biz ilk yurt dışı arabalı gezimizi Yunanistan'a yapmış ve hayran kalmıştık, sonrasında 3 kez daha Yunanistan'ı turladık. Her seferine nasıl oluyorsa yolumuz Asprovalta'ya düşüyor ve oradaki o kocaman devlet kampına uğramadan geçemiyoruz. Sizin ayrıntılı ve özendirici anlatımınız en az bir kez daha Yunanistan'ı dolaşmamızın şart olduğunu hissettirdi (özellikle Pelopennes'i).

Birçok arkadaş çeşitli sorular sormuş, çok da güzel yanıtlar almış.

Ama benim aklıma takılan soru aldığınız telefon hattıyla ilgili. Son Orta-Batı Avrupa (Romanya-Polonya-Berlin) gezimize çıkarken pek makul görünen Türk Telekom'un yurt dışı aylık hattı yüzünden (ve tabi bizim dikkatsizliğimiz de var işin içinde) çok ağır bir bedel ödediğimiz için, uygun bir telefon (daha doğrusu internet) çözümü yakalamak amacıyla soruyorum. Bu hattı (+500 MB'lık pakedi) GPS ya da internette bilgilenme amacıyla mı kullandınız ve işinizi gördü mü? Yoksa sadece çok acil durumlar için mi kulandınız?
Bu konuda yol gösterebilirseniz çok memnun olacağım.

Güzel ve yararlı anlatımınız için tekrar teşekkürler

Sayın grkn-sa, hem çok keyifli hem de öğretici bir yazı olmuş. Büyük bir beğeniyle okudum. Biz ilk yurt dışı arabalı gezimizi Yunanistan'a yapmış ve hayran kalmıştık, sonrasında 3 kez daha Yunanistan'ı turladık. Her seferine nasıl oluyorsa yolumuz Asprovalta'ya düşüyor ve oradaki o kocaman devlet kampına uğramadan geçemiyoruz. Sizin ayrıntılı ve özendirici anlatımınız en az bir kez daha Yunanistan'ı dolaşmamızın şart olduğunu hissettirdi (özellikle Pelopennes'i).

Birçok arkadaş çeşitli sorular sormuş, çok da güzel yanıtlar almış.

Ama benim aklıma takılan soru aldığınız telefon hattıyla ilgili. Son Orta-Batı Avrupa (Romanya-Polonya-Berlin) gezimize çıkarken pek makul görünen Türk Telekom'un yurt dışı aylık hattı yüzünden (ve tabi bizim dikkatsizliğimiz de var işin içinde) çok ağır bir bedel ödediğimiz için, uygun bir telefon (daha doğrusu internet) çözümü yakalamak amacıyla soruyorum. Bu hattı (+500 MB'lık pakedi) GPS ya da internette bilgilenme amacıyla mı kullandınız ve işinizi gördü mü? Yoksa sadece çok acil durumlar için mi kulandınız?
Bu konuda yol gösterebilirseniz çok memnun olacağım.

Güzel ve yararlı anlatımınız için tekrar teşekkürler
Sayin myguldo; begeniniz ve guzel sozleriniz icin tesekkur ederiz. Biz 20 Euro verdik. Bunun 5 Euro'su sim kart, 15 Euro ile de 1.5 GB data aldik. Ayrica 1GB da hediye verdiler. Biz bu datayi bir tek internet icin kullandik. Butun yazisma ve gorusmelerimizi WhatsApp ile yaptigimiz icin data bize fazla fazla yetti. Offline navigator kullandigimiz icin GPS e data harcamadigimizi da belirteyim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.