Yunanistan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,465
Ynt: Yunanistan

Sevgili forumdaşlar, 7 Temmuz 2015 itibarı ile referandum sonrası Yunanistan'da olan yada Yunanistan'dan geçenlerin ilk el bilgilerine ivedilikle ihtiyaç var. Bilindiği üzere, özellikle bayram sonrası istikameti komşuya çevirecek kimseler var aramızda.
Bu başlıkta yazılacakların duyumlardan çok yaşananlar olması daha sıhatli olur kanımca.

Etiketler

Mesut Bey nakit para tasima dışında bir olumsuzluk bekliyormusunuz? Sonuçta endişeli olanlar paralarini kaptiranlar..

Evet Teoman bey, sorun gerçekte parayı kaptırmaktan çok, önemli sayıdaki kamp dışı konaklamaları ve eşimle beraberce denize girmelerimiz düşünülürse, yanımızda nakit taşımanın vereceği huzursuzluk. Ayrıca, Alman plakası ile halktan gelecek en küçük bir ima ile karşılaşacağımızı bile sanmıyorum.

Bizlerin büyük otelleri yerine pansiyon ve butik tarzı otelleri ile Yunanlıların turizme yaklaşımları geleneksel misafirperverlik gibi duygusal bazlı olmaktan ziyade daha doğrudan ilişkili ve akılcı. Bizdeki gibi "Doğu Türkistan'lıyı Çinli sanacak hassasiyete" komşuda rastlayacağımıza ise dediğim üzere gerçekten ihtimal vermiyorum. :D

Yunanlılar günde sadece 60€ çekebilirken turist olarak daha fazla çekebilmek biraz yakışıksız kaçacak, bu da bizi nakite zorluyor. Üstelik banknotların küçük olmasının, üste verilecek bozuk sıkıntısı yüzünden de isabetli olacağı söyleniyor. 3 aylık Türkiye'yi tavafımız arkasından, Mora'ya kadar inmeyi de planladığımız 2 aylık Yunanistan gezimizde depoyu birkaç kere dolduracağımız düşünülürse, olası yakıt sorununa da kafa yormak gerekecek. Bilmem belki tek depo ile sadece Taşoz ve Kalkidiki'de kalmak da alternatif olabilir ?

Çipras'ın "bu üçlü (Troika) ile iyi poker oynanır" demesinin bizim planların tam ortasına düşmesi tatsız oldu. Biz aslında Sirtaki oynayanları seyretmek istiyorduk. :D
Bakalım artık...?

Sizin yolculuk nereye ?
Yoksa bu sefer Güney Kutbu'nu mu hedeflediniz ? ;)

Düzeltme:
Yukarıda "Doğu Türkistanlı" yerine, aslında "Güney Koreli" demeliydim. Geç farkettiğimden değiştiremiyorum. :-\

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Düzeltme:
Yukarıda "Doğu Türkistanlı" yerine, aslında "Güney Koreli" demeliydim. Geç farkettiğimden değiştiremiyorum. :-\
Zaten ayırt edemiyoruz Mesut Bey. ;)
Yunanistan'da artan işsizlik birtakım sorunlar oluşturabilir. Belki eskisi kadar güvenli olmayabilir.
Yakıt fiyatları eskiye göreceli yükselmiş durumda gibi ama halen Türkiye'ye göre bayağı ucuz. Yunanistan 1.219€, Türkiye 1.361€ Almanya ise 1.239€ ile Yunanistan'a yakın. Yunanistan, benzinde bizden biraz ucuz neredeyse aynı, LPG'de ise Türkiye'den pahalılar.
http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=6

2015 yılı Temmuz sonu ağustos ortalarına kadar Yunanistan'ın Halkidiki yarımadası ve ülkemize doğru olan güzergahta gezimizi tamamladım. Güvenlik , nakit kullanımı , kredi kartı kullanımı , akaryakıt sıkıntısı yaşamadım. Kurumsal hizmetlerde temizlik işleri , feribot ve ulaşım gibi aksamalar olmadı .

Mutlu geziler dilerim

Hüseyin Işıl

Yaz yaklaşıyor, hep kafamızın bir köşesinde olan "bu yaz komşuya bir kahve içimine mi gitsek?" sorusu yine beni dürtüyor. Mülteci krizinden sonra "komşi" de durumlar nasıldır acep?

Yaz yaklaşıyor, hep kafamızın bir köşesinde olan "bu yaz komşuya bir kahve içimine mi gitsek?" sorusu yine beni dürtüyor. Mülteci krizinden sonra "komşi" de durumlar nasıldır acep?
Adalarda belki sıkıntılı olabilir ana karada bir problem olacağını düşünmüyorum. En doğru bilgiyi oradan gelen karavancılardan alacağız. :smiley:

Adalarda belki sıkıntılı olabilir ana karada bir problem olacağını düşünmüyorum. En doğru bilgiyi oradan gelen karavancılardan alacağız. :smiley:
Iki haftadir Yunanista ana karadayiz, bugun Pelepones'e gectik...........Hic bir sorun yok dostlar,yeni ehliyetlere uluslararasi ehliyette istemiyor artik komsu........Ilkbahar cok sakin ve huzurlu buralarada......

Yeni bir yasa var duymussunuzdur,simdiye kadar kullanmakta oldugumuz ehliyetlerin 5yil icinde yenileriyle degismesi gerekiyor..........Ben gecen ay bu islemi yaptim, eski yillarda Ipsala'dan Yunanistan'a gecerken eski ehliyeti yeterli gormuyor,ilaveten uluslararasi ehliyet istiyorlardi..........Yeni tip ehliyetinizi edinmis iseniz bu uluslararasi ehliyeti istemiyor artik komsu, anlatmak istedigim buydu...........Emin Arin....

Bende bugün Yunanistana giriş yaparken uluslararası ehliyetim yanımda olduğu halde yunan polisine yeni değiştirdiğim ehliyeti verdim hiç bir sorun çıkmadı.halkidikideyim bu mevsim yunanistan başka güzel , benim gibi sıcağı sevmeyenler nisan ve mayısta kaçın gelin

şadan abi yollardasın yine iyi gezmeler.vallahi sen türkiyeden önce avrupa birliğine girdin.çünkü türkiyeden çok avrupadasın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri