Yunanistan İtalya Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tuncsaab Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,385

tuncsaab

Yeni Üye
Yer
İstanbul
;)
21.Haziran 2013 tarihinde gece 03.00 saatlerinde Dacia aracımla ve yanımda delikanlı oğlumla yola düşüyoruz.
Saab ahenkli ve normal bir hızla İpsalaya sınır kapısına 06.00 sularında indik. Yaklaşık işlemlerimiz sabah olması dolayısı ile 06.15 gibi bitti ve Yunanistan tarafına geçtik. 06.20 gibi onların gümrüğüne girdik sadece 5dk işlemleri bitirip bize hoş geldin dediler. ( Belirtmeliyim çok önemli uluslararası ehliyeti ve sigortayı pasaportlardan önce istiyorlar)
buna lütfen dikkat edim.
Oradan çıkıp otoban yoluna sapıyorum ama ne göreyim otoban tamirattan dolayı kapalı ve yolu Alxandrapolise yan yola veriyorlar 25 Km sonra otabana yeniden bağlanıyorsunuz ve düzgün pürüssüz bir zeminde benim planım direk Selaniğe inmek saay 10.00 gibi daha önceden bir kaç defa kalmış olduğum Astoria otelde kalıyorum hemn ekonomik hem temiz hemde otoparkı çok güvenli ve güler yüzlü insanlar.
Yanımda oğlum olduğu için başlıyoruz Selanik şehrini yay olarak dolaşmaya ilk olarak otelden çıktıktan sonra sahil şeridine getirdiğimde her yer Türk vatandaşlarımız kaynıyor ve oğlum baba bi yanlışlık yapmıyasın yoksa İzmir kordonoma getirdin diyerek bana takılıyor.
Beyaz kule ziyaretinden sonra ver elini Sevgili Atamızın doğduğu eve ama ben 2012 Haziran ayında da geldiğimde halen ev tadilatta ve sadece bahçe bölümüne giriş yapılıyor. Buna biraz üzülüyorum içini de ziyaret etmesini isterdim.
21.Haziran 2013 gecesini Selanikte geçirdikten sonra İtalya feribotuna binmek için Igoumenitsa ya hareket ediyoruz. Feribot akşam olduğundan dolayı yolumuzun üzerinde Parga ve Prevezeye uğrayıp biraz deniz sefası yaptıktan sonra feribot limanı çevresinde balığımızı yedikten sonra yeni yapılan limana geçiyoruz. Check in işlemlerini yaptırıp aracımız limana sokuyoruz. Fakat ince bir ayrıntı ne kimse Yunanistan çıkışı vuruyor ne aracı kontrol ediyor nede bir güvenlik. Saat 23.00 de kalkacak feribot gecikme ile saat 02.00 gibi hareket ediyor ben Türkiyeden rezervasyonu yaptırıken Kamara hiç kalmamıştı Anek feribotunda Bari ye geçmek için bindiğinizde eğer 2 kişi veya daha fazlaysanız ve kamara almadınızsa hemen birisi Koltuk bölümüne çıkıp yer kapsın yer bulmak çok zor.
23.Haziran sabah 11.00 sularında İtalya bari limanına varıyoruz. Gemi hemen boşaltıkıyor ve İtalyaya ayak bastık burada da ne bir pasaport kontrolu ne bir vize kontrolu polis selam veriyor ve ülkeye giriyoruz.
İtalya da Kamp yerlerini kullanarak seyahatime devam ediyorum. Saat biraz geç olduğundan detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim

SDC14250

SDC14246

SDC14251

SDC14283

SDC14281

Etiketler

Ynt: Yunanistan İtalya Turu

Yunanistan ve İtalya turuma kaldığım yerden devam diyelim.
İtalya Bari limanından çıkışta yol haritam ve navigasyonu Napoliye ayarlamadan kısa bir liman şehri olan Bari de kısı bir tur atıp etrafı dolaştıktan sonra Napoliye hareket ediyorum yaklaşık yol 3 ile 3.5 saat arasında sürüyor otoban çok düzgün ve sakin şehir içinde bizler gibi agresif araç kullananlar burada daha sakin ve kurallara uyarak araçlarını sürüyorlar. Burada önemli bir not otobanlara girmeden Pass kart alırsanız daha hesaplı İtalya otobanlarında ekonomik seyahat etmiş olursunuz. Ben almadım biraz pahalıya geldi. Yaklaşık ortalama 2 saatlik yol 18 ile 24 avro civarı. Tüm otoyol üzerinde bulunan yakıt ve dinlenme istasyonları düzenli ve keyifli tuvaletleri gerçekten çok temiz duş imkanı her mola yerinde ücretsiz.
Sonunda Napoli ye varıyoruz burada şehrin biraz dışında limana yakın bir otel rezervasyonunu yaptırmıştım. Eşyalarımızı yerleştirip aracımızı otelin otoparkına çekip 15dk bir tren yolculuğu ile Napoli ana merkeze varıyoruz. Yalnız Napoli trafiği çok ama çok yoğun her yerden scooter çıkıyor.Bunun yanında şayet aracınızla şehir merkezine gidecekseniz muhakkak limanda bulunan ve 24 saat açık otoparka aracınızı çekin direksiyon kilidi ve bilumum güvenlik önlemlerinizi alarak fişinize plakanızı yazdırıp aracınızı teslim edin yerinde geldiğinizde yeller esebilir. Tabi şehir içinde dolaşırken cüzden pasaport ve değerli eşyalarınıza çok dikkat etmelisiniz.yanımda bir Amerikalıyı bir satıcı konuşturuyor diğeri ise arkasından çantasını boşaltırken müdahale etmeye çalıştığımda kötü bir bakışla karşılaştım. Tarihi yerleri gezmeye başladık eski binalar çok güzel bir şekilde korunmuş ama felaket bir görüntü kirliliği mevcut ekliyeceğim resimde de görüleceği üzere her yerde evlerden çamaşırlar sarkıtılmış çeşit çeşit antenler çatı ve balkonlarda. Yemek işine gelinde düşündüğünüz gibi hoş pizza ve makarnalar damak tadınıza göre bulmanız biraz zor iyi yerlerde fiyatlar abartılmış turist çok olduğundan iyi yerlerde ortalama bir kişi 70 veya 80 avro civarında yemek yenir. Diğer normal yerlerde ortalama 15 ile 20 avro arasında fakat pizza pizza değil salçalı ekmek diyelim.
Ertesi gün Napoli den Pompai ve Vezüv yanardağına tırmanmak üzere Napoliden yola çıkıyoruz yaklaşık otoyoldan 20 dk kadar sürüyor 2.40 avro. İlk önce Pompai de bulunan tarihi yanardağ lavları altında kalan şehri ziyaret ediyoruz. Beni felaket etkiliyor yüzyıllar önce insanlar burada yaşamış ve inanışa göre zevk sefa ve yoğun geçen eğlenceli gecelerden dolayı tanrının onları yanardağdan akan lavlar altında kalarak ve gerçekten insanlar canlı olarak burada taş kesmişler taş kesen insanlar sergileniyor ve nasıl hangi durum o lavlara yakalanmışlarsa öğle kalmışlar.
Pompaiden saat 12 sularında Vezüv yanardağına çıkmak için yola koyuluyorum. Normalde Pompai müzesinde kalkan dağın eteklerine kadar götüren tur araçları var. Ben aracınla devam edip eteklerde bulunan park yerine aracımı park ettikten sonra dağa çıkaran Unimog kamyonlara binip dağın diğer noktasına hareket ediyoruz.Dağ tırmandıkça nefis bir görüntü mis gibi kokan çicekler ve bulutlarla aynı seviyede yol almak çok hoş. Unimoglar sizi bir noktaya kadar bırakıyor ve kratere ulamanız için yaklaşık 45 ile 50 dk arasında tırmanmanız şart ama mutlaka çok dik bir yerden çıkıyorsunuz ve üzerinize kalın bir şeyler giyin yukarısı esintli ve soğuk. Kraterin ağzına geldiğinizde müthiş bir manzara sizi karşılıyor akan kurumuş lavlar dehşet güzellikte aralardan çıkan halen dumanları görmek size büyük bir zevk veriyor.

SDC14308

SDC14343

SDC14364

SDC14392

SDC14411

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.