Yunanistan - İtalya - Fransa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vatanoğlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,309
Ynt: Yunanistan-İtalya-Fransa

Ömer Bey, öncelikle geç de olsa geçmiş olsun demek istiyorum. Karavan ile setehat konusunda çok fazla tecrübem yok ama akdeniz bölgesi ülkelerinin hırsızlık konusunda oldukça profesyonel olduklarını çok iyi biliyorum. Bu konuda tecrübeli arkadaşlarımızın alınacak önlemler konusunda bizleri aydınlatmalarını bekliyorum.

Etiketler

nöbetçi dışında alınabilecek bir tedbirde yok sanırım aracı götürmesini kısman engelleyebiliriz ancak içine girmelerini çok zor. cehaletimi bağışlayın oralarda bizim gibi bekçili kapalı otoparklar yokmu yada çok mu pahalı karavandan pahalı olamazda.

Güvenlik için benim önerim ;küçük küçük olsada birkaç farklı önlem.Zaman olarak daha fazla uğraşmaları için örneğin;
Direksiyon simidi için kilit yani baston kilit.ordada birçok araçta var.
Aracın hem içine hemde dışına yani kaputun içine konabilecek küçük bir devre kesen anahtar.bence ikisi birden
Ve hepimizin bildiği klasik oto alarmı
Bence tüm önlemleri hiç üşenmeden her zaman aktif hale getrmeli.
EN KUVVETLİ ZİNCİR DAHİ EN ZAYIF HALKASI KADAR SAĞLAMDIR
Kapalı otoparklara karavan almıyorlar

Geçmiş olsun. Dünyanın neresine hangi araçla gidersek gidelim, tedbiri elden bırakmamalıyız.

Sevgili Ercüment Oflas kardeşime,
İtalyada Bekçili otopark yok yada ben karşılaşmadım her tren istasyonunun yanında çok büyük ve uygun otoparklar var ama görevliyi görmek bir mucize İtalyanlar bu işi çözmüş bir otomat makine koymuşlar, parayı at fişini al, arabanın ön camına yerleştir. Yani paranı alıyorlar ama koruma yok bu yol kenarlarındaki çizgili otoparklar ve diğerleri için de geçerli Garda Gölü kıyısında ,Pesciarada karavan için özel geceleme otoparkı da dahil makinayı gördüm (Geceliği 10 Euro) ama görevliyi asla..Bu otoparklarda da daha önce belirttiğim gibi her yer daha önce kırılmış oto cam kırıkları ile dolu...En güzeli iki yada üç karavan gitmeli ve birisi devamlı nöbetçi durmalı özellikle yol kenarı dinlenme noktalarında bu çok önemli..Gezilmesi mutlaka ve çok güzel bir güzergah, ben çeşme-brindisi feribot ile gittim harika bir güzergah 2 gün ege ve adriyatikte deniz yolculuğu ve çok ilginç bir korinth kanal geçişi unutulmaz duygular özellikle karavanla gezilecek çok ilginç ve güzel yerler ama mutlaka 2 yada 3 karavan, geçenlerde çek cumhuriyeti karavan klübü internet sitesinde gördüm italya gezi resimlerinde hep çift karavanlar ile gezmişler...
Sevgili Vatanoğlu na;
Yeni Karavanını güle güle kullan yeni gezi planlarını dinlemek isterim...Sevgiyle kalın...

Not: Suriye, İtalyadan daha güvenli idi Halepte Şehiriçinde herhangi bir yere bıraktığım minibüsüme, (üzerinde açıktaki bavullar da vardı) 7 saat sonra geldiğimde hiçbirşey olmamıştı... Venedikte ise paralı otoparkta Lastiğim inmişti ama neden bilemedim..

Sayın Abucam,Haziran sonunda Marmariste motorsiklet festivali düzenliyoruz.(www.marmok.com)
Hemen sonrasında yarım kalan turu tamamlamak üzere Yunanistan istiyoruz.Bakalım zaman neler gösterecek.

Merhabaler karavanlardaki hirsizliga karsi Alman karavan dergsinde bazi tavsiyeleri okumustum gezmeye giderken karavanin icinde portativ radyonun calisir vaziyette birakilmasi, aksam bir yere giderken icerden bir lanbanin yanik birakilmasi, gece yatarkan ön kapilarin kemerle baglanmasi kapi acilip da iceriye gaz sikilmamasi icin.En güvenli önleminde bir tane köpegin olmasi.Ben bunlari bir sefer soyulduktan sanra okudum ve yillardir uyguluyorum.tabiki alarmda sart.hepinize sorunsuz geziler.

Calismak icin yasli,Yasamak icin genc,Gezmek icin zinde.

Merhaba,
siteye bugün kaydolduk ve tecrubelerinizden yararlanmak istiyoruz. Feribotla Yunanistan-İtalya sonrasında İspanya ve Fransa'ya Fiat Doblo aracımızla temmuz ayında bir seyehat planlıyoruz. Yazılarınızı okuyunca oldukça kaygıya kapıldık. Şayet İtalya'da hırsızlık sorunu bu derece fazlaysa sizce aracımızla gezme planımızı iptal ederek uçak, vs gibi alternatif bir plan mı yapmalıyız? Durum bu kadar mı kötü? Bize vereceğiniz gerek rota gerekse görülmesi gereken özel yerler ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler...

Omer Bey, pazar sabahi ve bu sevdaya yeniden adim atmis bizler icin gercekten SOK inanin bobrek tasi agrim vardi bir anda dondum agri falan unuttum sizin sikintinizi candan paylasiyorum mallesef ki bunlar hayatta karsilasabilecegimiz prblmler cok buyuk gecmis olsun derinden sizin adiniza uzuldum.Herseye ragmen aramiza hosgeldiniz kaygiyi tasayi ltf bir tarafa birakin yeni hayaller yeniden baslama sevdasini elinizden sakin birakmayin tum kalbimiz bu guzel tutkunuzun yenide yesermesi gelismesi icin sizinle beraber olacak haydi bakalim kolay gelsin.

Bugun konu lanet olasi hirsizlardan acilmisken , bir amcanin beni yolda cevirip hatirlattigi konuyu sizinle paylasmak istedim belki cogunuz biliyosunuzdur ama bilmeyen olabilir.Ozellikle yeni T5VW lerde arkadaki stepneyi yurutme(calma) meselesi adamlar nerdeyse 3n cikariyorlarmis aman oglum dikkat et dedi bende elimden geldigince kolay sokulmiyen hale getirdim zira yeni almaya kalksan 500 -600 ytl dir sanirim cantiyla lastik bilmiyenlerin dikkatine..

Değerli Gencay,
Hep İtalya Derken bizim Türkiye de hurdacıların önayak olduğu stepne hırsızlığı konusuna girmen çok doğru bu eski stepneleri herhalde ihtiyacı olanlar çalmıyorlar satacak yerleri var ki çalınıyor benim arka ek aparatlı T4 stepne çelik koruyucu çemberiyle parçalanarak çalındı bunların müşterisi olmasa herhalde kimse çalmaz. Yoksa yanılıyor muyum....

Sevgili Yavuz Ailesi,
Düşündüğünüz gezi parkuru çok güzel özellikle orta italyadada çok güzel tarihi kasabalar var görmeden geçmeyin derim (Örn.Assisi, Siena, Foligno vb.)Ayrıca gözünüz korkmasın italya hırsızlıkları olduğu kadar gezilmeye değer. Parkuru uzatmak Fransa ve İspanya yı da eklemek çok güzel olabilir. ( araba yerine internette araştırın turizm firmalarının turları daha mantıklı da olabilir...) ama kendi arabanızın macera ve rahatlığı bir başka oluyor.merak ettiklerinizi sorun bildiğimiz kadarıyla tecrübelerimizi paylaşalım...Ben bu temmuzda Norveç i deneyeceğim inşallah oralardan da paylaşılacak haberler olacak zannediyorum....

Öncelikle geçmiş olsun.
İtalya'ya gittiğimde "çantanı çaldırma" şeklinde uyarı almıştım. İnşallah ileride "karavanını çaldırma" şeklinde bir uyarı almak da nasip olur.

Bu arada biraz önce tv'den seyrettim. Bir şahıs Ankara Gölbaşı'nda karavan tatil köyü işletiyormuş. Günlük 30 YTL. Yalnız karavanlar sabitti galiba. Yani bir nevi çadır misali. Ama yine de insanları karavan yaşamıyla tanıştırmak için güzel ve işletmeci açısından da kârlı bir girişim olsa gerek.

Ynt: Yunanistan - İtalya - Fransa

Sevgili Abucam,hesaplar ortada onlar icin artik herturlu kilit oyuncak dolayisiyle sistemli bir sekilde geliyorla cok dusuk fiyatlara veriyorlar gecip gidiyorlar kaldiki stapne adamlar basir plastik jant kapaklarini bile aliyorlar bunun sonu gelmiyece sevgii selamlarimla...

Ynt: Yunanistan - İtalya - Fransa

Sevgili gencay,
Hadi bu tür hırsızlıklara milleti alıştırdılar da, bizim eskiden mahallemizde düdüğünü öttürerek gezen bekçilerimiz nereye giitti? ileri mi gidiyoruz yoksa geriye mi gidiyoruz anlayamıyorum... selamlar...

AVRUPADA EMNİYET TEDBİRLERİ

Arkadaşlar
Ben de bu yaz , Fransa ya kadar gittim geldim. Uyguladığım emniyet tedbirleri.
1. İpsaladan çıkar çıkmaz plakadaki TR işaretlerini kapattım. (Maalesef)
2. Karavan üzeirinde Türkiye yi çağrıracak hiç bir şey bırakmadım. (Bu yolla İsvirçeye transit girdim. 2 yıl önce gittiğimde sokmamışlardı:(
3.Gece kamping de kalmadığım zamanlarda otobanlardaki benzin istasyonlarında kaldım. Hem güvenli hemde ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz.
4. Şehir içinde kalmam geerktiğinde, McDonald parklarında kaldım. Özellikler şehir etrafındaki McDonald lar 24 saat açık.
5. Navigasyon kesin yardımcı ve çok önemli. Mutkala alın.
6. Aracınıız şehir içind ebir yere park ettiğinizde, navigasyona yerinizi işaretleyin. (varsa) yoksa , sokak tabelası , okul gibi belli noktaları fotograflayıın. Şehrin büyüsüne kapılıp kendinizi 5-10 km uzaklarda bulduğunuzda geri dönmede zorlanırsınız. ( Veya bir avuç bulgur alın serpe serpe gidin:( )
7. Aracınızda içme suyu depolayın. Venedikte 1,5 litre suya 2,5 euro verdim. Yüreğime oturdu. O hızla Venedik çıkışında Metro Gross markete daldım. Aynı marka aynı suyu 0,19 Euro dan aldım. O kadar çok almışımki, halen arabaın bagajıda made in europa suyu var.

Yeşil sigorta tamamen aldatmaca, hiç bir yararı yok. Ama yapma zorunuluğu var.
Triptik tamamen aldatmaca, bir tek Yonan soruyor. Herhalde bizimkilerle ortak çalışıyorlar:(
Yunanistan otobanlarına dikkat edin. Daha tesisler açılmamış. Mazot deponuz full olsun.

Ama yapılabilse en iyisi 3-4 araba olarak çıkmak.

Bülent KOÇOĞLU
Ankara

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri