Yunanistan - İtalya - Fransa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vatanoğlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,315

vatanoğlu

Yeni Üye
Yer
marmaris
selam ben yeni üyeyim.2001 yılından beri motokaravan kullanıyorum.2007 yılında uzun zamandır hayal ettiğimiz turumuza başladık.herşey çok yolunda giderken dönüş yolunda( yaklaşık 5.hafta )roma da karavanımızı çaldırdık.uçakla geri döndük.
Bu rotada yolculuk yapmak isteyen arkadaşlar olursa ve ayrıntıları merak eden olursa tecrübelerimi paylaşmak isterim.herkese karavan üstünde mutlu günler dilerim
ÖMER VATANOĞLU
omervatanoglu@hotmail.com

Etiketler
Ynt: Yunanistan-İtalya-Fransa

Ömer Bey aramıza hoşgeldiniz,

öncelikle büyük geçmiş olsun.
Eğer sakıncası yoksa olayla ilgili anlatabileceğiniz kısmını burada paylaşırsanız memnun oluruz.

Geçmiş olsun Ömer Bey,

Umarız karavanınız bulunur. Italya'ya belki karavanla gitmek yerine oralardan kiralamak daha iyi galiba. Ya da kalabalık gidip nöbetçi mi bırakmak lazım?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun oluruz.

Selamlar
Ferhat

Arkadaşlar,geçmiş olsun temennileriniz için teşekkürler...

Olay 27.08.2007 de oldu.Biz zaten böyle bir durumdan korktuğumuz için roma da 2 gece kampingde kaldık.Diğer zamanlarda kampiglere hiç girmedik.Sabah kampingten çıkış yaptıktan sonra kısa bir son tur atmak için şehrin en merkezi meydanlarından birine(PIAZZA BOCCA DELLA VERITA)parkettik.Otomata 1 saatlik para attık.Coleseum u şöyle bir turlayıp karavana döndük.Tekrar 1 saatlik daha para atttık.yarım saat sonra işimiz bitti döndüğümüz zaman karavan yerinde yoktu.Saat öğlen 15.30.İlk şoku atlattıktan sonra yoldan geçen iki motorlu polis gördük.Onlara durumu anlatıp hemen anons etmelerini rica ettim.Ancak polisler anons yetkilerinin olmadığını merkez karakoldan anons yapılabileceğini söylediler.merkez karakoldan da bize ,hırsızların çok hızlı olduğu artık karavanın bulunmasının imkansız olduğu söylendi.
Elimizde birer şapka ile kalmıştık.Allahtan pasaportlarımız yanımızdaydı.Yurtdışında bu halde kalan bir vatandaş nereye gider tabiiki konsolosluğa.Bizde doğru oraya gittik.Biz derdimizi anlatmak için uğraşırken konsolosluk görevlileri şakır şakır çaylarını içiyorlardı.Bize bir bardak çay dahi sormadılar.
O gece orda bir otelde kaldık.Sabah ta uçakla yurda geldik.
İtalyada başınıza birşey gelirse konsolosluğa gitmenize gerek yok.boşuna taksi parası vermiş olursunuz.

Yazık şu halimize.
Gurbet ellerde tek sığınacağımız yer konsolosluklar ve Büyükelçiliklerimiz ve düştüğünüz hale bakın.
Biz kendimize bunu yaparsak başkası ne yapmaz?

ömer bey geçmiş olsun...italya' da otomobil hırsızlığı çok yaygınmış.bildiğim kadarıyla bazı bölgelerde kaskonuz o bölgeye girdiğiniz anda çalıntıya karşı geçersiz oluyormuş.özellikle Napoli de otomobil kiralama şirketleri dahi çalıntıya karşı sigortalamıorlaşrmış arabaları...bu durum bulgaristan için de geçerli..tam kasko yapsanız bile çalınma dahil edilmiyor..

konsolosluğa gelince..böyle durumlarda nedense hep üzülüyoruz..yani sesimizi çıkarmıyoruz..türkiyeye döndükten sonra konu ile ilgili ne gibi girişimlerde bulundunuz acaba.olayın peşini bırakmadınız umarım.sesimizi çıkaramayan bir toplum olduğumuz için, bize sindirmeyi öğrettikleri için başımıza geliyor tüm bunlar.oysa ki durumu şikayet edebilecek ciddi bir kurum olsa korkularından herkes yapmaları gerekeni yapacaktır.o an düşündükleri şey de git kime şikayet edersen et olmuş muhtemelen.
tekrar geçmiş olsun...

...otomobiliniz kaskolumuydu acaba?yoksa yukarıda bahsettiğim gibi kasko yapmadılar mı turunuz öncesi çalıntıya karşı...

çok geçmiş olsun ama karavanı nasıl çaldıklarını hala anlayamadım aracınız eskimiydi yeni araçlarda dreksiyon fln kilitleniyor yeni araçları kaçırmak zor.

Karavanım 2000 model 6 kişilik Saly yapımı Ford Transit'di.Yurt dışına çıkarken hazırlamamız gereken evrakları turing otomobil kurumundan yaptık.Bu evraklardan biride yurtdışına çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu yeşil kart sigortasıydı.Ben bu sigortayı yaptırdım ancak bu sadece kaza sigortasıymış.Dolayısıyle böyle bir durumda geçerli olmadı.
Güvenlik olarakta kimin aklına gelirki 5 hafta herşeye okadar dikkat ettikten sonra Romanın göbeğinde öğlen saat 3 de koskoca karavanın çalınabileceği.

çok geçmiş olsun kasko yoktu herhalde anladığım kadarıyla.
kulağımıza küpe olsun demekki allah nasip ederse birgün arzu ettiğim karavan tasarısını hayata geçirirken güvenlik için ekstra düşünmek lazım.sonunda kötü bir olay yaşasanızda herhalde oldukça hoş bir gezi olmuştur. güzergahınız yapılması gereken mevzuatlar masraflar ve geziniz hakkında bilgi verirseniz çok hoş olur.
şimdiden teşekkürler

Bunlar her İtalyaya gidenin başına gelebilecek şeyler neyapalım canımıza birşey olmadı diyoruz.Sonuçta karavanları hafta sonu piknik yapmak için almadık.tabiiki imkanlarımız dahilinde gezeceğiz.
Gelelim olayın teknik ayrıntılarına.Eğer böyle bir gezi hayal ediyorsanız hiç oyalanmayın.
Vizelerimizi İzmir Yunanistan konsolosluğundan aldık.Gerekli evrakları verirseniz vizeyi hemen veriyorlar.kişi başı 12o YTL Yine İzmirde Turing de evrakların(aracın triptik,uluslararası ehliyet) hazırlanması 15 dak.toplam maliyeti 300YTL.Malum yeşil kart sigortası herhangi bir sigorta acentesinden veya çıkarken gümrükte yaptırabilirsiniz 350 YTL.KASKONUZU YAPTIRMAYI UNUTMAYIN.......
İpsala ya geldik.Karavanla ilk yurtdışı gezi olacağından çok heyecanlıyız.Sadece pasaport kontroluyla sınırı geçiyoruz.Herşey umduğumuzdan çok daha kolay oluyor.
Benzinciye yanaşıyorum mazot 90 cent yak yakabildiğin kadar.İlk gecemizde Dedeağaç ta kaldık.İskeçe Gümülcine buralarda Türkçe bilmeyen yok gibi.
Kavala,Selanik,Larisa,Trikkala,İonnina dan feribot için igomenitsa ya geliyoruz.Dönüşü Atina üzerinden yapacağız .(karavanımız olsa yapacaz)Feribot 120 euro
Sadece güzergah belirtmek için geçtiğimiz şehirleri yazıyorum.Ayrıntılar tabiiki çok uzun.Bari den kuzeye doğru hiç otobana girmeden tüm Adriyatik kıyısından Venedik.otobanlar hem pahalı hemde hiçbirşey göremiyorsunuz.Daha sonra Verona,Milano,Genova Monaco dayız.Monte Carlo da F-1 pisti şehrin içinde koca karavanla pisti geçiyoruz.inanılmaz bir duygu.Daha sonra Cannes ve Nice, St Tropez.Fransada herşey değişti.Hem kalabalık hem çok pahalı.Örnek;bira 6 euro piza 15 euro .Karavanı koyacak yer bulmakta zorlanıyoruz.Portofino yuda görüp dönüşe geçiyoruz.önemli bir ayrıntı İtalyada otoyol bizdeki gibi yeşil ama fransada mavi.Dikkat etmesseniz 20 km yola 9 euro alırlar.
Dönüş La spezio,Pisa,Siena .Toskana mutlaka görülmeli. ve ROMA gerisi malum.
Sadece roma da campinge girdik (günlük 50 euro)Başkada heryerde müsait yerler bulduk.toplam 8000 km yol yaptık.aynı turu yurtiçi yapsaydım iki kat pahalıya mal olurdu.onun için hiç gözünüzde büyütmeyin.
Umarım daha sonra bir organizasyonda karşılaşırsak daha da çok ayrıntı verebilirim.
saygılar

2007 Temmuz: Ben de İtalya da Milano-Roma arası otobanda mola yerlerinden birinde Transporter minibüsümle yaklaşık 3 dakikalık bir mola da arabayı yalnız boraktığımızda arka yan sürgülü kapıyı çok profesyonel bir şekilde kilidin içindeki fişekleri dahi parçalayan bir biçimde giren hırsıza arka koltukta çanta içindeki video kamera ve fotoğraf makinamız ile içindeki yaklaşık 1000 adet çekilmiş resimlerimizin bulunduğu sd kartımızı ve hatıralarımızı çaldırdık. Akşama Romaya vardığımızda farkettiğimiz hırsızlığı kimseye anlatamadık.Çünkü Önceden de karavanı çalınan arkadaşımız gibi Pisa da yan yana parkettiğimiz bir alman aile nin karavanına cam kırarak giren hırsızlar yüzünden pisa yı nasıl gezdiğimizi anlamamıştık. Pisa daki park yerine Geri döndüğümüzde Alman arkadaşı karavanın başında görünce çalınan ne var diye sordum navigasyon yok dedi. Arka kapı camı kırık tı, hanım polise gitti onu bekliyorum dedi ,yaklaşık bir saat sonra hanımı ve küçük oğlu geldiler. Merakımdan bende bekledim ne olacak diye Adamcağız yalnız dönen hanımı ve küçük oğluna sorunca; kadın polislerin çok kanıksadıkları hırsızlık olayına fazla ilgi göstermediklerini ve siz gidin biz gelir bakarız dediklerini söyledi. uzun bekleyiş adamı sonunuda sinirlendirdi ve karısı ile çocuğunu alıp bağırarak sinirli bir şekilde çekti gitti.Bende hırsızlık ve güvensizlik yüzünden karavanı çalınan arkadaş gibi tüm italyayı Brindisi den feribotla çıkarak geçtikden sonra Fransa yı düşünmeme rağmen rahatça gezemeden ve Napoli nin meşhur hısızlıklarını oradaki tüm italyanlardan dinledikten sonra Napoli nin yanından transıt geçmek zorunda kaldım çok uzun ve güzel bir gezi idi ama en az 2-3 karavan birlikte gitmeli ve gezilecek yerlerde bir karavan sürekli nöbetçi bırakılmalı diyorum. Gidecekler için mutlakagidilecek yer diyorum. italyada kampingler her yerde ve çok yaygın güvenilir ama biraz pahalılar. Tüm otoparklarda kırık cam görebilirsiniz, gerçi Ankarada cok güvenlikçisi olan bir devlet dairemizin bir sokak yanında arabamızın camı kırılarak 2-3 defa hırsızlığı yaşadım bizim polisimizin kayıtlarına da geçirttik ama Türk polisi de hırsızlık olayını öyle bir kanıksamış ki iki sefer de de olay yeri raporu için geldiğinde geçmiş olsun bile demedi biz de İtalya ya mı benzedik nedir.İtalya da Karavanı çalınan arkadaşı en çok ben anladım ve okuyunca yazmak istedim büyük geçmiş olsun . Aynı gezi ile ilgili sorusu olanlara cevap vermek isterim selamlar... Saygılar...

Sevgili Vatanoğlu,
bende temennilerine katılıyorum inşaallah bu sıramızı savmak bir yana hiç kimseye sıra gelmez diyorum...Yeni karavan alacak mısınız, inşaallah daha iyisi nasip olur...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR