Yükseltme Sonrası Şaftta Titreşim Ve Çözümleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Lassher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,090

Etiketler
Bu kadar yazdıktan sonra finali de yazmadan olmaz :smiley:
Son durum: Bütün sorunlar çözüldü, araç yağ gibi akıp gidiyor. Her türlü yolda 3000 km test ettim. En ufak bir problem yok.
İşlem olarak;
İlk önce aracın orta şaft askısını yeniledik. Basit, kısa ve ucuz bir işlem. Zaten yırtıkmış, değişmesi gerekiyormuş. İnternette şaft askısı ararken aynı model araç için 2 tip askı olduğunu gördüm. Bir tanesi aynen aracın orijinal askısı gibi, diğeri ise biraz daha ufak. Her ikisinden de aldım. Önce orijinal olanı taktık. Aracın kalkışında ilk 10 metrede çok kötü bir kazıma sesi ve titreşim yapmaya baladı . Otobana çıkıp yol testi yapalım dedik. Hiç bir olumlu sonuç alamadık. Servise geri döndüğümüzde daha yeni taktığımız askının yırtılmış olduğunu hayretle gördük. Bu sefer daha ufak olanı takalım dedik. Montaj deliklerinin yeri uymadı, matkapla 2-3 mm kadar deliği genişletip taktık. Kalkıştaki berbat kazıma sesi ve titreşim tamamen kayboldu ama bu sefer de 20-30 km sürat aralığında hafif bir titreşim başladı. Daha önce hissettiğim 110 km de başlayan titreşim de epeyce azaldı. Hatta çok zaman hiç olmamaya başladı. Durumun iyiye gittiğini görünce cesaretlendik, tornacıya yukarıdaki resimdeki gibi 13 mm kalınlığında çelikten bir uzatma flanşı yaptırdık. Bu şekilde 3000 km yaptım. Sıfır sorun, mükemmel yol tutuş :smiley:. 60 TL askı, 100 TL flanş, 150 TL işçilik. Gayet makul bir maliyet :smiley:. Aracın yeni sürüş dinamiklerine de iyice alıştım. Şu kadarını söyleyeyim, orijinal hali 100 puansa, şimdiki hali 120 puan rahat alır.

size nasıl ulaşabilirim?

Flanş takarak sorunu tamamen veya çok büyük oranda çözebilirsiniz. Ben resimde gördüğünüz flanşı tornacıya yaptırıp taktım. Hiç bir viteste ve süratte vibrasyon kalmadı. Flanş konusunda çok önemli bir detay var: Yaptıracağınız flanş mutlaka yuvalı olsun. Yani defransiyele bakan kısmında dişi bir yuva olsun. Birkaç mesaj yukarda yuvalı bir flanşın resmini koymuştum. Tornacılıkta yuva açmaya fatura diyorlar sanırım. Flanşta yuva olmazsa vibrasyon daha bile kötü olur aman :smiley: Ekli dosyayı görüntüle 515492
Selamlar, yaptırdığımız flanş için başka bir ölçü gerekiyor mu? Kalkışta ki titreme bende de mevcut, 2013 model l200, ortadaki dışı yuvanın ölçüsü mesela, veya tam olarak nerede açılmasıyla ilgili bir detay varmıdır ?

Selamlar, yaptırdığımız flanş için başka bir ölçü gerekiyor mu? Kalkışta ki titreme bende de mevcut, 2013 model l200, ortadaki dışı yuvanın ölçüsü mesela, veya tam olarak nerede açılmasıyla ilgili bir detay varmıdır ?
Ben kalınlık dışında özel bir ölçü vermedim. Tornacı şaftı söktüğümüz servisin tam karşısındaydı. Usta kumpasını alıp geldi ve difrensiyal kısmının ölçüsünü alıp ona göre işi yaptı. Zaten tornacılar bu tür parçalarda yuva olmazsa balans problemi olabileceğini iyi bildikleri için özel olarak bir şey söylemeye gerek yok. Yuvalı olsun deyince işin doğrusunu yapıp veriyorlar.

Bu arada geçen ay yine başka bir dostumuz da aynı sorunu çözmek için benim tarif ettiğim işlemleri yaptırdı. Önce sonuç alamadı. Şaft askısını kontrol etmesini söyledim. Kontrol etti, kauçuk kısmı sertleşmiş biraz da yırtılmış. Değiştirmesini söyledim. Orjinali ile değiştirdi ama sorun devam etti. Tekrar değiştirmesini ama bu sefer biraz daha ufak olan yan sanayi ile değiştirmesini söyledim çünkü ben de orijinal askı ile sonuç alamamıştım. Dediğimi yapınca araçtaki tüm sorunlar bir anda sıfırlandı. Neden yan sanayi oluyor da orjinal olmuyor bilemiyorum açıkçası ama böyle bir durum da var. Şaft askısı kısmıyla ilgili yazıyı bir önceki sayda 9 nolu mesajda detaylı olarak yazmıştım.

Ben kalınlık dışında özel bir ölçü vermedim. Tornacı şaftı söktüğümüz servisin tam karşısındaydı. Usta kumpasını alıp geldi ve difrensiyal kısmının ölçüsünü alıp ona göre işi yaptı. Zaten tornacılar bu tür parçalarda yuva olmazsa balans problemi olabileceğini iyi bildikleri için özel olarak bir şey söylemeye gerek yok. Yuvalı olsun deyince işin doğrusunu yapıp veriyorlar.

Bu arada geçen ay yine başka bir dostumuz da aynı sorunu çözmek için benim tarif ettiğim işlemleri yaptırdı. Önce sonuç alamadı. Şaft askısını kontrol etmesini söyledim. Kontrol etti, kauçuk kısmı sertleşmiş biraz da yırtılmış. Değiştirmesini söyledim. Orjinali ile değiştirdi ama sorun devam etti. Tekrar değiştirmesini ama bu sefer biraz daha ufak olan yan sanayi ile değiştirmesini söyledim çünkü ben de orijinal askı ile sonuç alamamıştım. Dediğimi yapınca araçtaki tüm sorunlar bir anda sıfırlandı. Neden yan sanayi oluyor da orjinal olmuyor bilemiyorum açıkçası ama böyle bir durum da var. Şaft askısı kısmıyla ilgili yazıyı bir önceki sayda 9 nolu mesajda detaylı olarak yazmıştım.
Yazdıklarınızı en ince noktasina kadar okudum 😁çoğu usta bunları bilmiyor. Gerçekten çok faydalı Bir paylaşım olmuş. Benimde sorunum makaslara bakım yaptırırken verilen kavisle alakalı, 5cm kavis verince aletin tum dengesi şaştı, daha sonra konfor kupesinin kademesini bı tık oynayınca 2cm aşağı geldi ve %70,%80 sorun azaldı ama hala 1.vites 3 bin devire kadar bı titremesi mevcut, bu arada araçta yükseltme vardı önler get arka makas kupesiyle, makaslara verilen kavisle iş cigrindan çıktı, shafta bakım yaptırdım mafsal degisti, balansta yaptırdım, uzun vadede ekstra başka sorun çıkarmasın diye cozdurmeye çalışıyorum. Bunu deneyeceğim bı tornaciya gidip ölçü aldırmam lazım o zaman anladığım

Yazdıklarınızı en ince noktasina kadar okudum 😁çoğu usta bunları bilmiyor. Gerçekten çok faydalı Bir paylaşım olmuş. Benimde sorunum makaslara bakım yaptırırken verilen kavisle alakalı, 5cm kavis verince aletin tum dengesi şaştı, daha sonra konfor kupesinin kademesini bı tık oynayınca 2cm aşağı geldi ve %70,%80 sorun azaldı ama hala 1.vites 3 bin devire kadar bı titremesi mevcut, bu arada araçta yükseltme vardı önler get arka makas kupesiyle, makaslara verilen kavisle iş cigrindan çıktı, shafta bakım yaptırdım mafsal degisti, balansta yaptırdım, uzun vadede ekstra başka sorun çıkarmasın diye cozdurmeye çalışıyorum. Bunu deneyeceğim bı tornaciya gidip ölçü aldırmam lazım o zaman anladığım
Birde koyulan flanş sanırım standart 13mm değil mi onun bı ölçüsü bulunuyor mu ?

Makas küpesi takınca makasların düzleşmesi normal. Genellikle tam düz hale gelse bile sorun olmuyor. Sadece bu durumda arkaya çok yük atmamak gerek. Aksi halde makaslar da kırılma olabiliyor. Ama basıldı diye makaslara kavis verilince arka fazla yükseliyor, iyice oynaklaşıyor ve araçta denge namına bir şey kalmıyor. Dediğiniz gibi bu durumda küpeden biraz indirmek aracı tekrar dengeli hale getirebilir. Kavis verilen makaslar bir süre sonra yine inecektir. O zaman küpeden tekrar yükseltirsiniz.
Titreşim olayının çözümü yazdığım gibi ama yükseltme araç sayısı çok arttığı için yeni bir çözüm daha bulunmuş. Şaftı 2 parçalı şaft haline getiriyorlar ve sorunu böyle de çözüyorlar. Sonuçta titreşimler yükseltme sonrası şaft/mafsal açılarındaki bozulmadan kaynaklanıyor. Şaftı 2 parça yapınca açısal bozulma 2 mafsal yerine 4 mafsala paylaştırılıyor. Böylece mafsal başına düşen bozuk açı miktarı iyice azalıyor ve sorun büyük ölçüde çözülüyor.
Kolay gelsin size. Sonuçları paylaşırsanız başka kişiler de yararlanır.

Makas küpesi takınca makasların düzleşmesi normal. Genellikle tam düz hale gelse bile sorun olmuyor. Sadece bu durumda arkaya çok yük atmamak gerek. Aksi halde makaslar da kırılma olabiliyor. Ama basıldı diye makaslara kavis verilince arka fazla yükseliyor, iyice oynaklaşıyor ve araçta denge namına bir şey kalmıyor. Dediğiniz gibi bu durumda küpeden biraz indirmek aracı tekrar dengeli hale getirebilir. Kavis verilen makaslar bir süre sonra yine inecektir. O zaman küpeden tekrar yükseltirsiniz.
Titreşim olayının çözümü yazdığım gibi ama yükseltme araç sayısı çok arttığı için yeni bir çözüm daha bulunmuş. Şaftı 2 parçalı şaft haline getiriyorlar ve sorunu böyle de çözüyorlar. Sonuçta titreşimler yükseltme sonrası şaft/mafsal açılarındaki bozulmadan kaynaklanıyor. Şaftı 2 parça yapınca açısal bozulma 2 mafsal yerine 4 mafsala paylaştırılıyor. Böylece mafsal başına düşen bozuk açı miktarı iyice azalıyor ve sorun büyük ölçüde çözülüyor.
Kolay gelsin size. Sonuçları paylaşırsanız başka kişiler de yararlanır.
Evet aslında şu an küpeyi 1 kademe daha aşağıya aldım mı sorun çözülecek gibi veya titreme çok daha aza indirgenecek ama şaseye denk geldiğinden küpeyi kesmek gerekiyor onu da çok istemiyorum ondan biraz ertelemsitim şimdi sizin yöntemi deneyip bakaagim, muhakkak paylaşıyor olurum ben de sonucu 😁😁paylaşımlar çok önemli araçta girmedigim nokta kalmadı gibi, birde arazi zincirini yılbaşında değiştirdim ama takviyede sert kalkışta diş atıyor, ekstrem sert kullanan biriside değilim, gezi ve kamp için kullanıyorum ama bu zincir 33 lastikte bu kadar çabuk esner mı ? Daha açıp bakmadim bu arada dişlerle alakalı birşey var mı bilmitorum ama sadece aşırı sert kalkışta takirdiyor, başınıza geldimi acaba

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR