Yörük Ali Efe Müzesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izzy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,871

izzy

punks not dead !!!
Yer
aydin
Yörük Ali Efe Müzesi Aydın ili Yenipazar ilçesi, Yörük Ali Efe Caddesi üzerinde bulunan ve 19. yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen Yörük Ali Efe'ye ait ev 1980'li yıllarda çıkan bir yangınla tamamen yanmış, yangından sonra bina ve bahçesi kaderine terkedilmiştir.

1995 yılında Aydın İl Kültür Müdürü Özgen Karaca Başkanlığındaki Aydın Valiliği Kültür Komisyonu, Milli Mücadelede işgalci güçlere karşı silahlı direnişin Aydın'daki önderi Yörük Ali Efe'nin evinin restore edilip, Müze Ev olarak yeniden yaşama geçirilmesini ve gelecek kuşaklara aktarılmasını önermiştir. Bu öneri de Aydın Valiliği'nce Kültür Bakanlığı'na sunulmuştur.

Yörük Ali Efe'nin mirasçıları adına Kayhan Kavas'dan projenin gerçekleştirilmesi durumunda, söz konusu taşınmazın Kültür Bakanlığı'na bağışlanacağı sözü alınmış, 1997 yılında Evin Müze olarak kullanılmasına ilişkin Kültür Bakanlığı ve varisler arasında bir protokol yapılmıştır. Taşınmazın Kültür Bakanlığı'na tahsis işlemleri 1999 yılında gerçekleştirilmiştir. İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü rölöve, yeniden tasarımlama ve yenileme projelerini hazırlamış, tescil karar taşınmaza ait bu projeler İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkların Korunma Kurulu tarafından onanmıştır. 1999 yılı birim fiyatlarına göre yaklaşık 94 milyar TL 1.Keşif bedelli restorasyon işinin Aydın İli Ören yerleri gelirleri ile yaptırılması Bakanlıkça emredilmiş, 13.12.1999 tarihinde 1999–2000 yıllarına sari olarak Aydın Valiliği İl Daimi Encümenince ihale edilmiştir. Bu arada Yörük Ali Efe Evi bütününden daha önce ayrılan 7 parsel nolu taşınmaz da kamulaştırılarak bahçeye dahil edilmiş, sonradan yapılan bina ve sundurmalar yıkılarak bahçe eski özgün haline dönüştürülmüştür.

Bu iş kapsamında harap durumda olan bina ve bahçenin tamamı temizlenmiştir. Daha sonra temelden itibaren aslına uygun hazırlanan yenileme projesi ve restorasyon ilkeleri çerçevesinde bina yeniden yapılmıştır. Bahçede gişe, bekçi odası ve ziyaretçilere hizmet verecek tuvaletleri bulunduran ikinci bir yapı gerçekleştirilmiş, sığınak onarılmıştır. Eski bademlik evi olarak bilinen müştemilat binası da onarılıp kır kahvesine dönüştürülerek ziyaretçilere hizmet amacı güdülmüştür. Bir bölümü yıkılan bahçe duvarları onarılmış, yeniden yapılmış, bahçe tanzimi tamamlanmıştır. Yenipazar mezarlığında bulunan Merhum Yörük Ali Efe’nin mezarı ise Bakanlar Kurulu’nun 29.08.2000 tarih ve 2000/1252 sayılı kararları ile Müze Bahçesine nakledilmiştir.

Evin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasından sonra Varislerine çağrı yapılarak Yörük Ali Efe’nin özel eşyalarının derlenmesine katkıda bulunmaları istenmiş, Aydın Müzesi Eser Kıymet Takdir Komisyonunca eser derlenerek tefriş ve donanım çalışmaları yapılmıştır. Kültür Bakanlığınca Prof. Dr. Tankut Öktem’e yaptırılan Yörük Ali Efe’nin heykeli de bahçedeki yerine konuşlandırılmıştır.

Yörük Ali Efe Evi Müzesi 8 Haziran 2001 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Ali Efe Evi Yatak odas

Etiketler
Ynt: Yörük Ali Efe Müzesi

istanbul'da Büyükçekmece Gölünün kenarında aslına uygun olarak yapılan yöre evleri var. bu evlerden bazıları o yörede yaşayan birinin evi olarakta yapılmış. kastamonu,trabzon, mersin konağı bunların bir kaçı. en son olarakta Yörük Ali Efe evi yapılmıştı. Evler aynı zamanda bu yörelerin yemeklerinin de yapılıp satıldığı yerler olarak düşünülmüştü. ben de Aydın'lı olduğum için gitmiş işletmecileri ile tanışmıştım. yaklaşık 4 yıldır gitme fırsatı bulamadım. yolu düşen olursa bilgisi olsun.

yenipazara gidecek olan arkadaşlara tavsiyem yörükl ali efe müze evi ve müthiş pidesini yemeden dönmemeleri özelikle sümer pide salonu ve hukul pide salonu bu iki yerden başka yere giderlerse hayal kırıklığı olur

Yenipazar a o kadar pide yemek için gittim ama bu müzeden haberdar değildim şimdi ilk fırsatta müzeyi ziyaret edeceğim paylaşım için sağolun

Yoruk ali efe hakkinda yazilanlar 960x560

Efelerin Efesi lakabının en çok layık görüldüğü zeybeklerden biri olan Yörük Ali Efe ağır bir araba kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir. 1951 yılında gerçekleşen araba kazası sonrasında oldukça ağır yaralanmış olan Ali Efe, Bursa’da tedavi edildiği sırada vefat etmiştir. Yenipazar’daki evinin bahçesine defnedilmiş olan son efenin evi 2001 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

Bilgihanem

istanbul'da Büyükçekmece Gölünün kenarında aslına uygun olarak yapılan yöre evleri var. bu evlerden bazıları o yörede yaşayan birinin evi olarakta yapılmış. kastamonu,trabzon, mersin konağı bunların bir kaçı. en son olarakta Yörük Ali Efe evi yapılmıştı. Evler aynı zamanda bu yörelerin yemeklerinin de yapılıp satıldığı yerler olarak düşünülmüştü. ben de Aydın'lı olduğum için gitmiş işletmecileri ile tanışmıştım. yaklaşık 4 yıldır gitme fırsatı bulamadım. yolu düşen olursa bilgisi olsun.
Büyükçekmecede yaşayan biri olarak yöre evlerinin pek de yöreselliğe hizmet ettiğini söyleyemem. Damak tadı olarak o yöreye ait bazı şeylerin bulunabildiği mekanlar diyebiliriz. Trabzon evinde kuymak yiyebilirsiniz. Ancak hizmet ve yöreselliğin hakkını vermek anlamında fazlaca yetersiz. Yani ben oralarda bir şey yemeye ya da içmeye girdiğimde mekanlarda o yörede olduğumu hissetmiyorum. Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.