Yıldırım Fotoğrafları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkirmizikaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,406
Ynt: Yıldırım Fotoğrafları

erkan bey mükemmel fotoğraf paylaşım için teşekkürler nasıl çektiğinizi ve makinanızı da yazarsanız çok sevinirim

Etiketler

harika fotograflar ellerınıze sağlık

nasıl çekılıyor bu fotograflar,parmak deklanşörde saatlerce beklenmıyordur herhalde

yıldırım fotoğraflarını çekmenin iki yolu var (en azından benim bildiğim)

bir tanesi bir kablolu ya da kablosuz kumanda edinip makinayı bulk moduna getirmek ve tabii bunu yaparken diyaframı iyice kısmak ve beklemek, yıldırım düştüğünde kumandanın düğmesine basarak perdeyi kapatmak.

ikinci yol (bunu ben denemedim) çekim modunu sürekli çekim'e getirmek ve basılı tutmak. kimisi için shutter sayısı önemli olduğu için bu çok mantıklı gelmeyebilir ama bir yöntemdir.

farklı bir yöntem kullanan varsa bilmek isterim.

Tabii ki tripod şart :smiley:)

Gozak' Alıntı:
yıldırım fotoğraflarını çekmenin iki yolu var (en azından benim bildiğim)

bir tanesi bir kablolu ya da kablosuz kumanda edinip makinayı bulk moduna getirmek ve tabii bunu yaparken diyaframı iyice kısmak ve beklemek, yıldırım düştüğünde kumandanın düğmesine basarak perdeyi kapatmak.

ikinci yol (bunu ben denemedim) çekim modunu sürekli çekim'e getirmek ve basılı tutmak. kimisi için shutter sayısı önemli olduğu için bu çok mantıklı gelmeyebilir ama bir yöntemdir.

farklı bir yöntem kullanan varsa bilmek isterim.

Tabii ki tripod şart :smiley:)

değerli bilgileriniz için teşekkürederim.

yıldırım fotografı çekmek için bilinen diğer yollarıda bilen arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.
mesela sıradan bir dijitaf fotograf makinası ile bu resmler çekilebilinirmi.

Fotoğraflar çok güzel,elinize sağlık...Ama benim için bu tür fotoğraf çekmek imkansız tabi...Zira ben şimşek duyduğum zaman odanın penceresine bile yaklaşmayan ve gergin bir şekilde bir an önce bitmesini dileyenlerdenim :smiley:

gerçektende harika görüntüler bunlar yakalamakta ayrı bi ustalık gerektiriiyor paylaşım için tşkler

.

E9e1439f1e51e79eec94ba892a802998

Yıldırım fotoğrafı çekmek için basit açıklama;

1. Fotoğraf makinanızı tripoda yerleştirin
2. f ayarını 10 veya 12 gibi bir değere getirin
3. ISO 100 yapın
4. Pozlamanızı yaklaşık 20sn ye ayarlayın. Tabiki vizörden bu pozlamanın yeterli olup olmadığını kontrol edin
5. En güzeli bir denklanşör tetikleyici ile çekim yapmaktır. Eğer yoksa kendi kendine çekim modunu kullanın
6. Ve en sonunda ise Sabırlı olup bekleyin

merheba.makinam canon 60 d.çekim değerleri f8 ve 20 sn.iso 100.lens 18 -200 kullandım.18 55 daha iyi oluyor.selamlar

IMG 1409kkkkgg

Yıldırım fotoğrafı çekmek için basit açıklama;

1. Fotoğraf makinanızı tripoda yerleştirin
2. f ayarını 10 veya 12 gibi bir değere getirin
3. ISO 100 yapın
4. Pozlamanızı yaklaşık 20sn ye ayarlayın. Tabiki vizörden bu pozlamanın yeterli olup olmadığını kontrol edin
5. En güzeli bir denklanşör tetikleyici ile çekim yapmaktır. Eğer yoksa kendi kendine çekim modunu kullanın
6. Ve en sonunda ise Sabırlı olup bekleyin

Selamlar

in Turkish please ;D

Tam gecerli bir makina alma arifesindeyken nasıl kullanıcam endişesi kapladı beni canon 60d başlangıç seviyesi için tavsiye edermisiniz. önce başlangıç için şu makina parası + hadi biraz ögrendik biraz daha prof. makina alalım parası vermek istemiyorum. tavsiyeniz ne olur.

saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri