Yeşil Sigorta Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan anstel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,173
Ynt: Yeşil Sigorta Hakkında

Benim sigortanin uzerinde firma ismi bulmaya calistim bulamadim ama sanirim sağ alttaki muhurde firma ismi olabilir...

Etiketler

Yunanistan kisminda haberlerinizi bekliyoruz... Belki onlarda balkan ülkelerinin geçerli olduğu bir poliçe tipi vardır...

Sizin mühürden iz sürdüm...
http://www.ozk.bg
Sizin yaptirdiginiz firma.

siteyi bayağı bir kurcaladım ama malesef ürün ve fiyat bilgisi bulamadım
en iyisi bulgarca bilen birinin araştırması

Hic firma ismine bakmamistim bulgar ve yunan sorun cikarmadigi içindir belki de... sanirim fiyati araba için 136.5 leva yaklasik 205 TL gibi en altta mühür kismindaki rakamdan ama emin değilim...

anstel' Alıntı:
Almanyadaki tanıdıklara danıştım orda halihazırda kullandıkları sigorta ücretsiz olarak yeşil sigortayı veriyormuş türkiyeye hatta avrupa yakasına kadar geçerliymiş, bu dediğinizi bende düşünüyorum bulgaristana gidecek birisi var haftaya, araç ruhsatı ve eski türkiyede yaptırdığım sigortayla gidip orda soruşturmak istiyorum bakalım olabilecekmi

Almanyadaki tanıdıklara danıştım orda halihazırda kullandıkları sigorta ücretsiz olarak yeşil sigortayı veriyormuş türkiyeye hatta avrupa yakasına kadar geçerliymiş, bu dediğinizi bende düşünüyorum bulgaristana gidecek birisi var haftaya, araç ruhsatı ve eski türkiyede yaptırdığım sigortayla gidip orda soruşturmak istiyorum bakalım olabilecekmi
Bu aralar yunanistandan uzun vizeler aldığımızdan dolayı arada sırada çıkış yaparak sonraki vizeyi de uzun alma niyetim var o yüzden sigortayı ucuza getirme derdindeyim
yunanistana uzun süreli vize almak için arada sırada giriş yapmak istiyorsan aracını pazarkule gümrüğünde bırakıp yürüyerek yunanistana giriş yap hemen gümrüğün yanındaki yunan köyünde (kestanelik) bir kahve iç bir saat sonra dön sadece 15 tl çıkış pulu ve edirneye kadar olan yakıt ücreti masrafı.ben şahsen böyle yapıyorum ve şu anda iki yıllık yunanistan vizem oldu

Merhaba, ilginç bir yol, yakın yerde oturuyor olsam sık sık yapardım ama istanbuldan hazır oralara gitmişken biraz alışveriş birazda gezmek isterim
bende en son 1 yıllık vize aldım temmuzdan beri 3 kere giriş çıkış yaptım, vize bitimine kadar bi o kadar daha giriş çıkış yaparım diye düşünüyorum

Kaza durumunda, belki (?) yunanca vaya bulgarca öğrenmeyi göze alırsanız, çözüm sayılabilir.
Satın alınan şeyi tam bilmeden kıymetini hesaplamak yanlış olmalı ?

Bu yeşil belge sonucta sigorta, sınır geçiş evrağı değil. ;)

Haklısınız, İnşallah başımıza bahsettiğiniz gibi bir durum gelmez, ama bir tecrübemi aktarayım
geçen sene yurt dışı kaskomunda açık olmasına rağmen sırbistanda aracımın camı kırılarak çalınan içinde para ve pasaport bulunan çantayla ilgili hiç bir geri dönüş olmadı, elimde tutanağım olduğu halde genede bir hak elde edemedim, o yüzden çokda üzerinde durmuyorum ( önemsemiyorum anlamında değil )
mümkün olan en ucuz şekilde halletmeye devam :smiley:
İnşallah yılbaşından sonra vaadedilen yeni ehliyetlerede kavuşuruzda, şu uluslar arası ehliyet derdindende kurtuluruz.

Ben yeşil sigortamı Türkiye'de yıllık yaptırdım ve 4 aydır yurtdışındayım. Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Arnavutluk'a gittim, hiç sıkıntı yaşamadım. Uluslararası ehliyet soranda olmadı...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Uluslararası ehliyet problem ciktigi anda sorulabilir..bilginize.

anstel' Alıntı:
geçen sene yurt dışı kaskomunda açık olmasına rağmen sırbistanda aracımın camı kırılarak çalınan içinde para ve pasaport bulunan çantayla ilgili hiç bir geri dönüş olmadı, elimde tutanağım olduğu halde genede bir hak elde edemedim, o yüzden çokda üzerinde durmuyorum ( önemsemiyorum anlamında değil )
mümkün olan en ucuz şekilde halletmeye devam :smiley:

Kaskonun aracınızdan çalınan çantayla ilgili bir yükümlülüğünün olmadığını düşünüyorum. Kasko aracınızda oluşacak zararları karşılar bu olayda da sadece kırılan camınızın parasını alma hakkınızın olduğu düşüncesindeyim.

[/quote]

Merhaba, haklısınız ama kaskoda rakam yanlış olmasın 1000 tl veya 1000 euro gibi kişisel eşyaların çalınması ile ilgili bir bölüm var, lakin hiç yardımcı olmadılar, camımıda zaten istanbula dönünce yaptırdım, genede herşeye rağmen kasko gereklidir diye düşünüyorum.

Gezgin arkadaşlar.
Haziran ayında 25 günlük yıllık izin alınca,hiç bir ön hazırlık yapmadan Ruhsatta N1 sınıfında olan yani kapalı kasa Fiat ducato kamyonetimle yollara vurup Dereköy sınır kapısına vardım.(Karı koca pasaportlarımız yeşil.)
Derekeöy kapısında araç için yeşil kart üçreti sorunca 150 yuro dediler,yaptırmadım.Türk kapısından çıkma işlemim sadece 1 dakika sürdü,kimse gelip aracıma bakmadı bile.Bulgar kapısında işlem 5 dakika sürdü,dezenfekte filan yapmadılar,araca sadece sağ kapıdan içeriye şöyle bir bakıp tamam geç dediler.Yeşil sigortayı yaptırmam için gümrük sahası bitiminde sigorta barakalarının önünde sağa çektirdiler.Ruhsatı inceleyen sigortacı aracımın kamyonet olduğunu bu yüzden yeşil sigortanın 1 aylığının 150 yuro olduğunu,sorduğumuzda sadece Bulgaristan için geçerli bir sigorta türü olmadığını söyledi.Yanımızda çok iyi Bulgarca bilen bir Türk vatandaşı vardı,sigortacı ile biraz uzun konuşmalar sonunda aracın her ne kadar ticari görünüşlü olsa da özel amaçlı kullanım olduğunu yani otomobil sayılması gerektiğini anlatıp ikna etti.Böylece A sınıfı yani otomobil ücreti olan 132 leva=63 yuro ya 1 aylık yeşil sigortayı yaptırdık ve Bulgaristana girdik.
Yaptırdığım yeşil sigorta fiziksel görünüş olarak internette gördüğüm yeni şekilde ama sayfa yarısı yeşil yarısı pembe renkte ve renk sınırından kolayca ayrılacak şekilde cırtlı yapılmış.
Sigortada geçerli olan ülkeler olarak Bulgaristanda dahil olmak üzere bütün Avrupa birliği ülkeleri gösterilmiş amma listedeki diğer 15 ülkenin üstüne çarpı atılıp geçersiz kılınmış.
(AL-AND-BIH-BY-IL-IR-MA-MD-MK-MNE-RUS-SRB-TN-TR-UA )
Şimdi bir sorum var Egerki ben bu yeşil sigortayı Türkiyede yaptırsaydım yani bie ay için 150 yuro verseydim bu benim sigortadaki geçersiz ülkeler geçerli olacakmıydı?
Soruyu azıcık değiştireyim: Bulgar sigortacının yaptığı bu yeşil sigortaya söz gelimi Makedonyayı eklemek için 63 yuroya ne kadar ilave etmek gerekecekti.(Makedonya sadece kendi ülkesinde geçerli olan yeşil sigorta için en az süre karşılığı 50 yuro istedi)
Bulgaristanda K3 sınıfında vigneti bir aylık 17 leva ya alıp etiketini cama yapıştırdım. 1 yuro yaklaşık 2 leva ediyor.
Mazot bedeli Türkiye ile bir birine çok yakın olup 2.40 leva civarında oynamakta idi.
Yollar düzgün ve rahat,yol boyu her yerde Erik ağaçları var.
Romanya girişini kuzey batıdan yaptım.İşlemler tek kulübeden ve çok hızlı yaptılar.Arabaya bakmadılar bile.Romanya vigneti için 7 günlüğüne 27 ley verdim,etiket vermediler.1 yuro yaklaşık 4.4 ley
Mazot Bulgaristanda bir nebze ucuz.
Romanyada tekrar Bulgaristana batıdan Romanyanın calafat kasabasından yani tarihi Vidin kalesinden girdik.Bulgar tarafında Tuna üstündeki köprüye her kes gibi vignetimiz olduğu halde ilave ücret olarak 6 yuro verip mecburen geçtik.Sofyada sonra Makedonyaya devam ettik.Gümrükler ayrı ayrı ve az biraz mesafeli.Bulgar gümrüğünden 1 dakika içinde geçtik,Makedonya gümrüğüde kapıda söyle bakıp tamam dediler ama sigorta için 50 yuro istediler bende vaz geçtim çıkış yaptım,Bulgar gümrüğü neden geri döndün dedi kaşlarını kaldırdı Türkçe bilmiyorum dedi neyse ki İngilizce bilen biri vardı ona durumu anlatıp ben 50 yuroyu Bulgaristanda harcarım deyince anında gülümsediler ve yine Bulgaristana girdim.
Yolumu güneye çevirip 1 nolu kara yolundan Kulata Bulgar Yunan sınır kapısına geldim.5 dakika kadar kuyrukta bekledikten sonra anında cıkış ve giriş damgaları tek kulubede vurulup Yunanistana girmiş oldum.
Ne Yunanistanda nede diğerlerinde kimse Sürücü belgesi sormadı.
Yunanistanda mazot bizimle aynı para.Her şey yuro ile satıldığı için hayat Bizden ve Bulgaristandan,Romanyadan pahalı.Doğruca Selaniğe gittik. Atamızın evini gezdik.
Selanikten batıya Türkiyeye dogru HİÇ BİR OTOBANA girmeden geze geze Komonitiye kadar gittik.Sitede yazılanların tersine yol boyunca istemediğin kadar akaryakıt istasyonları var.
Komonitiden kuzeye dönüp tekrar Şipşak Bulgaristana girdik,Kırcaaliye Filibeye uğradık,sonra geri dönüp Hasköy üzerinden Kapıkuleye geldik,Bulgar kapısında vardiye değişimi olduğu için yarım saat kadar bekledik,sıramız gelince anında çıkış verdiler hiç bir şey sormadılar,Türk tarafında kuyrukta 10 dakika bekledikten sonra anında giriş vurdular,Araç kontrolu için kayar kapıyı açınca hemen tamam dediler Giriş yaptık.Ne İçki sordular nede sigara.
Gezim boyunca hangi devlette olursak olalım hep ya akaryakıt istasyonlarında yattık yada büyük alışveriş mağazalarının geniş otoparklarında.
Hep kredi kartı kullandım.Hep kendi yemeğimizi kendimiz yaptık.Hep marketlerden alış veriş yaptım.
Girdiğim ülkelerin hiç birinde yollarda Trafik polislerince çevrilmedik rahatsız edilmedik,hiç birinde Türk olduğumuz için rahatsız edilmedik tam aksine hep sevgi yakınlık gördük. Toplamda 4900 km yol yaptım.

Merhaba, sorunuza istinaden; evet türkiyedeki sigorta kosova hariç bütün ülkeleri kapsıyor, bulgaristanda yapılan sadece AB ülkelerinde geçerli sordum ama halen bütün ülkelerde geçerli olanını bulamadım (bulgaristanda).

Yurtdışına arabayla çıkış yapmak isteyenler için Yeşil sigorta (uluslar arası trafik sigortası) ucuza yaptırmak için özel msj atın daha ucuzu türkiyede yok.

Otomobil : 3 aylık 90 Euro 1 aylık 65 Euro
kamyonet: 1 aylık 65 euro 3 aylık 100 euro
motorsiklet : 1 aylık 37 euro

Sigorta yaptırmak isteyen arkadaşlar özel msj atabilir, sigorta yaptırdıktan sonra en geç 2 gün içinde adresinize gelecektir.

watsapp: 05055496507

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri