Yerli Webasto Taktırma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan suleymancirit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,389
Ancak anladığım kadarıyla bu dai shava 2500
Eberspacher D1 ile aynı güçte
Yani siz dai shava 3500 almanız lazım

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler

Ben 2KWA 8m teknede kullanıyorum ve çok memnunum
Hocam tekne şartları ile karavan bir değil. Fiber veya ahşaptır tekneniz. Karavan sac, buhar bariyeri uygulanmıyor, farklı sıcaklıklı yüzeylerde yoğuşma oluyor. Dış ortam genelde daha soğuk oluyor. En soğuk havada teknenin su altındaki sıcaklığı 4 C dir. Gövdenin 2/3 de su altındadır.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ancak anladığım kadarıyla bu dai shava 2500
Eberspacher D1 ile aynı güçte
Yani siz dai shava 3500 almanız lazım

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
11.5 M3 karavanımda , 3 M3 kapalı alan ( duş+mutfak) kalan 8 M3 civarı için , ilk çalıştırmadan sonra , Dai Shava 2500 yeterli olur kanaatindeyim , üretici de 2500 yeterli gelir dedi , 15 veya 17 M3 olanlar Dai 3000 taktırsın , bana yeterli olur inşaallah .

Mazotu depodan kullanıyor , şu ana kadar gayet güzel çalıştı .

Merhaba,

Çekme karavanıma, 4 Mayıs Cumartesi günü Bodrum'da DAi SHAVA 2500 model ısıtıcı montajını yaptırdım. Üretici firmadan verilen telefon ile görüştüğüm firma yetkili servis imiş ve montajı (yakıt deposu montajı dahil) iki saat içerisinde bitirdi. Isıtıcı sabit yatağın altındaki depo kısmına monte edildi. Sıcak hava çıkışı ve ısıtıcıya ortamın sıcak havasının girişi, depoya içeriden ulaşılan ancak bizim neredeyse hiç kullanmadığımız kapağa monte edildi. Egsoz çıkışı karavanın altına verildi. Yanma odası temiz hava giriş borusunu depo kısmında bıraktılar. İçime sinmedi, o girişi ön bagaja alacağım. Ön bagajda alt kısımda mutfak tüpü için bırakılan gaz tahliye (havalandırma) boşluğu var. Temiz havayı oradan alır. Isıtıcının kitapçığında da yanma odasına giden temiz hava borusunun MUTLAKA YAŞAM ALANININ DIŞINDAN alınması gerektiği vurgulanarak belirtilmiş. Yaşam alanındaki oksijeni tüketmemesi gerek.

Aküden ısıtıcıya 6 mm2 kesitli çok telli kablo kullanmam gerek. Yaşam aküm ile ısıtıcı arasında 3 metre mesafe var. Daha ince kablo kullanmak istemediğimden elimde mevcut 60 Amp. aküye ısıtıcının kendi kablolarını bağlattım. Test çalıştırmalarını bu akü ile yaptım.

Isıtıcının kullanması çok basit. Satış paketinde standart olarak bulunan kumanda paneli üzerindeki açma-kapama düğmesine açarken de, kapatırken de 3 saniye basmanız yeterli. Kumanda paneli çok sade. 3 adet tuş var. Açma-kapama, yukarı ve aşağı ok tuşları. Normal kullanımda yukarı-aşağı tuşları ile ısı derecesini ayarlıyorsunuz. Programlama sırasında ise bu tuşlar menü geçişlerinde ve ayar seçiminde kullanılıyor.

Eklemem gereken önemli bir ayrıntı var. Montaj yaptıracak arkadaşlarım buna dikkat etsinler.

Hangi marka ısıtıcı olursa olsun, egsoz borusu haliyle çok ısınıyor. Karavanın ahşabı ile boru arasındaki yalıtımı bende 300 derece sıcaklığa dayanan kahverengi bir silikon ile yaptılar. Test çalıştırmalarımda o kısımdan hafif duman çıktığını gördüm. Egsoz gazı olduğunu düşündüm ve açıkçası çok tedirgin oldum. Koku da oldu. Ancak benzer montaj yaptıran ve hem yelkenli teknesinde hem de çekme karavanında mazotlu ısıtıcı kullanan arkadaşımı aradım. Kokunun sıkılan silikondan olduğunu zaman içerisinde geçeceğini, dumanın da büyük bir ihtimalle silikondan geldiğini söyledi. Kendisi de aynı deneyimi her iki aracında da yaşamış. Konu tehlikeli olduğu için montajı yapan servisi aradım. Bu hafta içinde Didim'e gelip kontrol edeceklerini söylediler. Ancak onlar da egsoz gazı olamayacağını beyan ettiler. Ben zaten her ihtimale karşı, bu tip bir ısıtıcı monte etmeye karar verdiğimde karbonmonoksit detektörü takmayı düşünüyordum. Bu tedbiri atlamamak gerek.

Montaj ile ilgili düzenlemeleri yaptıktan sonra fotoğrafları paylaşacağım.

Sevgilerimle,

Bir şeyi anlamadım ? Yanma havasını da ortamdan mı alıyor ? Aslında ortamdan aldığı havayı ısıtıp gene ortama vermeli, yanma odası havasını da dışarıdan alıp egzozla dışarı vermesi gerekmiyor mu ?

Merhaba,

Haklısınız, yanma odasına giden hava mutlaka ortam dışından alınmalı diye vurgulamışlar kullanma kılavuzunda. Sonuçta o havadaki oksijen harcanıyor. Yaşam mahallindeki oksijeni harcamaması için gerekli. O hava yanma odasından egsoz'a gidiyor.

Servis montaj sırasında kolayına geldiği için yatak altındaki boşlukta bıraktı sanırım. Bu yaklaşım da hoşuma gitmedi aslında. Kendilerine de bildirdim telefonda. Yukarıdaki mesajımda da belirttiğim gibi yanma havası girişini ön bagajdan alacağım.

Cihazın sıcak hava üfleyen ağzının tam aksi tarafında ise, yanma odasını çevreleyen hazneye alınan hava emiliyor. Eğer cihaz yaşam mahallinde ise ısıttığı havayı çekeceğinden oraya bir müdahale gerekmiyor. Minibüslerde böyle kullanılıyor.

Ancak, bendeki montaj şeklindeki gibi soğuk olan ve ısıtılmayan ayrı bir bölmede ise; bu durumda emiş ağzına uzatılan bir akerdeon boru ile ısıtılan ortamın havası geri besleniyor.

Böylece alet çalıştıkça daha da ısınan hava emilmiş oluyor. Bu da yakıt tasarrufu olarak geri dönüyor bize.

Son düzenleme:

Merhaba,

Haklısınız, yanma odasına giden hava mutlaka ortam dışından alınmalı diye vurgulamışlar kullanma kılavuzunda. Sonuçta o havadaki oksijen harcanıyor. Yaşam mahallindeki oksijeni harcamaması için gerekli. O hava yanma odasından egsoz'a gidiyor.

Servis montaj sırasında kolayına geldiği için yatak altındaki boşlukta bıraktı sanırım. Bu yaklaşım da hoşuma gitmedi aslında. Kendilerine de bildirdim telefonda. Yukarıdaki mesajımda da belirttiğim gibi yanma havası girişini ön bagajdan alacağım.

Cihazın sıcak hava üfleyen ağzının tam aksi tarafında ise, yanma odasını çevreleyen hazneye alınan hava emiliyor. Eğer cihaz yaşam mahallinde ise ısıttığı havayı çekeceğinden oraya bir müdahale gerekmiyor. Minibüslerde böyle kullanılıyor.

Ancak, bendeki montaj şeklindeki gibi soğuk olan ve ısıtılmayan ayrı bir bölmede ise; bu durumda emiş ağzına uzatılan bir akerdeon boru ile ısıtılan ortamın havası geri besleniyor.

Böylece alet çalıştıkça daha da ısınan hava emilmiş oluyor. Bu da yakıt tasarrufu olarak geri dönüyor bize.
Cİhaz direkt olarak öndeki tüpün konulduğu bagaja konulsa olmaz mı ? Sadece sıcak hava çıkışı içeriye verilirdi. Cihazın soğuk havalarda çalışmama gibi bir sorunu oluyor mu acaba ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri