Yerli Webasto Taktırma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan suleymancirit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,393

suleymancirit

Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı
Fiat Ducato 2008 11 M3 yeni kasa karavanıma yerli webasto " Dai Shava DH 2500 modeli " yeterli olur dediler , bu modeli karavanında kullanan varmıdır , 11 M3 için ısıtması yeterli olurmu ?

Taktırmadan önce yorumlarınızı almak istedim .

Etiketler
Merhaba 5.25 çekme karavanımda kullanmak üzere aynı marka ve modeli 10 gün önce aldım. Firma sahibi Ahmet bey ile telefonda görüştüğümde, çok soğuk havalarda yeterli olmayabilir dedi ve bir üst modelini önerdi. Ciddi fiyat farkı vardı, tercih edemedim. Henüz montajı yapılmadı, servisini bekliyorum. Bu modelin ismi zor söylenen muadilini aynı hacimdeki bir karavanda kullanan arkadaşım var. 2 KW ısıtma gücü var her ikisinde de. Kış günü gayet güzel ısıtıyordu. Ben de bu deneyime güvenerek satın aldım.

Fiat Ducato 2008 11 M3 yeni kasa karavanıma yerli webasto " Dai Shava DH 2500 modeli " yeterli olur dediler , bu modeli karavanında kullanan varmıdır , 11 M3 için ısıtması yeterli olurmu ?

Taktırmadan önce yorumlarınızı almak istedim .

Süleyman abi, ısıtma ve soğutmada, izolasyon ve iklim şartları farklılık gösterir.
Dai Shava nın 2500 modeli nin teknik verilerinde max 2.9 KW olduğu yazıyor, buda bence orta yalıtımlı 11m3 bir karavanda, ülkemiz şartlarında, gayet yeterli olur.

Kesinlikle yeter,iki servisçi arkadaşımda var,çok memnunlar.Otomatik zaman saatinin standart olması büyük avantaj.Size tavsiyem mazotu depodan almasınlar.Sık kullanmayacağınız için hava yapabiliyorlar,bu bütün markalar için geçerli.

Kesinlikle yeter,iki servisçi arkadaşımda var,çok memnunlar.Otomatik zaman saatinin standart olması büyük avantaj.Size tavsiyem mazotu depodan almasınlar.Sık kullanmayacağınız için hava yapabiliyorlar,bu bütün markalar için geçerli.
Pompanin cikisina cekvalf koyarsa hava yapmaz diye dusunuyorum.

6 m3 Trafic'te kullanıyorum aynı modeli. Aracım cityvan olduğu için çok iyi bir yalıtımı yok. Bence aracınıza yeterli gelmeyebilir. Yılbaşında Abant'ta camlar 2 parmak aralık kalmak şartıyla iç ısıyı 15 derecenin üstüne çıkartmadı. Sabaha kadar tam gaz çalıştı bu sebeple. Tabi o gece dışarısı -15 civarıdır diye tahmin ediyorum.

Aşırı soğuklarda kullanma niyetiniz yoksa ve yalıtım çok iyi ise iş görebilir ama ben 11 m3 karavan yapsam bir üst modelini alırdım.

6 m3 Trafic'te kullanıyorum aynı modeli. Aracım cityvan olduğu için çok iyi bir yalıtımı yok. Bence aracınıza yeterli gelmeyebilir. Yılbaşında Abant'ta camlar 2 parmak aralık kalmak şartıyla iç ısıyı 15 derecenin üstüne çıkartmadı. Sabaha kadar tam gaz çalıştı bu sebeple. Tabi o gece dışarısı -15 civarıdır diye tahmin ediyorum.

Aşırı soğuklarda kullanma niyetiniz yoksa ve yalıtım çok iyi ise iş görebilir ama ben 11 m3 karavan yapsam bir üst modelini alırdım.
Camları neden öyle aralık bıraktınız?

Özür dilerim bilmediğim için soruyorum.Yoguşma nedir?
Mazot yakarak hava ısıtan sobaların mantığının şöyle olduğunu biliyorum.Mazot yanar sıcaklık meydana çıkar.Yanan mazotun dumanı ısınacak odaya gitmeden bir bacadan havaya atılır.Ortaya çıkan bu sıcaklık bir demiri ısıtır.ısınan demirin öbür yüzünu yalayan odanın havası da ısınmış olur.Durum böyle olunca odadaki havaya yanan mazottan bir şey karışmamış olur.Yoğuşma denen şey bu işin neresinde?

Özür dilerim bilmediğim için soruyorum.Yoguşma nedir?
Mazot yakarak hava ısıtan sobaların mantığının şöyle olduğunu biliyorum.Mazot yanar sıcaklık meydana çıkar.Yanan mazotun dumanı ısınacak odaya gitmeden bir bacadan havaya atılır.Ortaya çıkan bu sıcaklık bir demiri ısıtır.ısınan demirin öbür yüzünu yalayan odanın havası da ısınmış olur.Durum böyle olunca odadaki havaya yanan mazottan bir şey karışmamış olur.Yoğuşma denen şey bu işin neresinde?

Rica ederim. Yoğuşmanın ısıtıcının oluşturduğu egsoz gazı ile bir ilgisi yok. Cam ve metal yüzeylerin dış ve iç sıcaklıkları arasındaki fark, yüzey üzerinde su buharı oluşmasına sebep olur. Havadaki nem soğuk cam veya metale temas ettiğinde yoğuşarak sıvılaşır. Araç içindeki kişilerin nefesi bu süreçte yüksek miktarda sıvı oluşumuna sebep verir. Bu da hem rahatsız bir ortama sebep olur hem de ilerde paslanma/küflenme gibi sorunlara sebep olur.

Eksi 15 derecede camları aralık bırakırsanız soba yaksanız ısınamazsınız:smiley:Aracınız zaten yalıtımsız olduğu için siz istemeseniz bile hava sirkülasyonu(şoför kabini tarafından) olacaktır.Ben bu kış şoför kabinini bir perde ile ayırdıktan sonra vebastoyu bile çalıştırmadan sadece çay kaynatarak ısındığı mı biliyorum.
IMG 20190125 164250

Eberspacher d2 ile strafor ile yalıtımış 11 m3 civarı bir çekme karavanda -20 derecede atlet ile oturacak kadar ısıtıyordu
Camları açmadık tabiki
Terleme evet oldu iç yüzeylerde
Sonra kuruyor
Eberspacher d2 ile dai shava 2500 aynı ise
Cam açmadığınız sürece en soğuk havalarda bile yeterli olur

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri