Yerli Hummer Projesi Konusu...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan outlawwanted Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,134

outlawwanted

Yeni Üye
sevgili forumdaşlarım ismim tahsin gaziantepten foruma katılıyorum benimde balıkçılık sevdam var bende nissan 4*4 nissan skystar mevcut müsait zamanda pick upın fotolarını çekerim bu forumu yapan ve bütün emeği geçenlerden allah razı olsun bu topiclerini gezerken hummer konusuna denk geldim bu aracın seveni çok ama kullananı fiyatından dolayı yok gibi ülkemizin araç konusundaki katı kuralları sağır sultan biliyor ve hummer h1 sevdasına ulaşmayı hayalden öte bir duruma getiriyor malum sitede 1 adet h1 var onunda 97 model olmasına rağmen fiyatı tam tamına 167 bin dolar yuh dedirten cinsten hal böyle olunca kendi hummerını kendin yap projesine destek vermek isterim haa yapabilirmiyim şu an maddiyattan dolayı yapamam forumdan önce klor sonra diğer gönüllü arkadaşların önününü açmak için bir araştırma yaptım şimdi forumda bunun için açılmış konular olsada farklı fikirler ortaya atıldığı için kafa karışıklığına sebebiyet veriyor bu durumda bu projeyi gerçekleştirmek isteyenleri frenliyor oysa aşşağıda vereceğim bilgi emsal teşkil ettiği için önünüze engel olacak durumu ortadan kaldırıyor benim amaçım topladığım bilgiler ışığında bu projeye gönül verenlerin önünü açmak olsun istiyorum buyrun topladığım bilgiler....

Antalya'da klasik otomobillerin replikasını (birebir kopyası) üreten 23 yaşındaki Kıvanç Kaya, James Dean'in efsane otomobili Porsche'un ilk üretilen serisi 356'nın speedster modelinden 20'nin üzerinde sattı. Kaya, "Replika, klasik otomobilini bozmak istemeyenler için çok önemli bir üretim" dedi.

Kıvanç Kaya için her şey 18 yaşında aldığı 1975 model Ford marka klasik otomobille başladı. Hurda olan aracı arkadaşlarıyla birlikte, bir apartmanın altındaki garajda yenileyen Kaya, Antalya sokaklarına çıkan yenilenmiş Amerikan klasiği Ford ile kısa sürede ilgi odağı oldu.

Çevresindeki birçok kişinin 'Bana da bir otomobil yapalım' sözleri üzerine replika üretime başlayan Kaya, sanayide tuttuğu işyeri küçük gelmeye başlayınca Döşemealtı'nda 2 bin metrekare alan üzerine kurulu garajı faaliyete geçirdi ve 14 ustayla hizmet vermeye başladı.

PORSCHE İÇİN 45-50 BİN LİRA LAZIM

James Dean'in efsane otomobili Porsche'un ilk üretilen serisi 356'nın speedster modelinden 20'nin üzerinde sattığını belirten Kaya, replika üretim Porsche 356 isteyen bir kişinin 45- 50 bin TL'yi gözden çıkartması gerektiğini söyledi. Kaya, modele bağlı olatrak fiyatın 130 bin dolara kadar yükselebildiğini kaydetti.

Replika otomobilin kesinlikle 'çakma otomobil' olmadığını belirten Kıvanç Kaya, "Porsche, gelmiş geçmiş tüm ürettiği modellerin yedek parçalarının halen üretimini gerçekleştiriyor. Kapı kollarından camına kadar bunları tek tek alıp farklı motor seçenekleri üzerine uygulama yapıyorsunuz. Kaportasının ise kalıplarını satın alıyorsunuz. Bu kalıplara uygun olarak kaportasını hazırlayıp güncel bir klasik otomobil üretiyorsunuz" dedi.

Kıvanç Kaya, replika otomobillerin ayrı bir tutku olduğunu, ilk üretimi tamamladığında anladığını belirtti. Kaya, "Replika otomobil her koleksiyonerin sevdiği araçtır. Mesela 1930 model bir klasiğiniz var. Üç vitesli. Bu aracın üçüncü viteste yaptığı hız 30 kilometre. Frenine bastığınızda 150 metrede duruyorsunuz. Araba yokuş çıkmıyor. Arabanızı kullanamıyorsunuz. Bu arabaya binmek için bir şeyleri güncellemek zorundasınız. O zaman koleksiyoner orijinal arabasını sergi amaçlı tutuyor, bir de keyfini sürmek için replika üretimini yaptırıyor. Biz ona müzik tesisatı, ABS, disk fren, klima, airbag gibi uygulamalar yapıyoruz" diye konuştu.

Retro Works'un genç patronu Kıvanç Kaya, Türkiye'de replika üretimle ilgili yasal mevzuat bulunmadığını, devletten her araç yapımı için teknik izin alındığını ve yapılan aracın özel ruhsatla trafiğe çıktığını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19263449.asp

buradanda anlayacağını üzere bu arkadaş yerli hummer değil ama yerli porsche yapıp trafiğe çıkarıyor antalyada bu arkadaşla görüşmek gerek.. ;D

buyrun başka bir örnek..

http://www.rhinobuggies.com.au/

bu arkadaşlar yurtdışında 88-98 kasa 4.2 litrelik benzinli motor patrola hummer kasası bindiriyor yani şanjuman difransiyel ve motor aynı sadece kasa yapılmış yani bizim işte yukarıda link verdiğim porsche yapan ve trafiğe çıkaran arkadaşla aynı kapıya çıkıyor tabi ben tam olarak kıt ingilizcemle yurtdışında kasası yapılan hummerı tam detaylarıyla irdeyemedim bu konuda ingilizce bilen bir arkadaş olaya dahil olurda siteyi inceleyip bizi aydınlatırsa çok seviniriz şimdi araştırmalarım devam edecek....herkese iyi forumlar...

Etiketler
Ynt: Yerli Hummer Projesi Konusu...

Bu konuda neden kimse birşey yazmamış bilmiyorum ama .ok mantıklı bir proje
tabi türkiye şartlarında bu işin resmi onayları nasıl olur bilemiyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR