Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,154
@ozanpinar

Bu değerlendirmeyi daha öncede yapmıştık dediğiniz gibi. Ancak verdiğiniz ithal örneklerden yola çıkarak O2 belgeli 4-5 metre karavan satan örneğin Pino'yu ele alalım. Yine sarı sayfalı ilan sitesinde belirttiğiniz donanımlar olmadan KDV dahil indirimli 100-110.000 TL ye bıraktığı karavana belirttiğiniz 60.000 TL yi eklesek aynı fiyata çıkıyorlar.

Bu noktada neden ithal alıyoruz?

Yerli olduğu için ucuz olmalı kafamıza kazınmış ama örneğin Pino özelinde baktığınızda bazı donanımları ilthal olduğu gibi birçok donanımı yerli. Şase yerli, camlar yerli, işçilik yerli vb. Ve bu yerli uygulamalar AB ayarında. Yani tamperli cam görmüyorsunuz, belgeli çift kat plexi camlar. Şase'de galvaniz yok diye görmüyorsunuz. Belgeli teste tabi tutulmuş galvanizli şase.

Sonuç olarak yerli karavan aynı donanımlar ile ithal ile aynı fiyatlara geliyorsa, ağırlık olarak da arada fark yoksa (Pino özelinde yazdım.)

Bende bunu anlamıyorum.

@ozanpinar

Bu değerlendirmeyi daha öncede yapmıştık dediğiniz gibi. Ancak verdiğiniz ithal örneklerden yola çıkarak O2 belgeli 4-5 metre karavan satan örneğin Pino'yu ele alalım. Yine sarı sayfalı ilan sitesinde belirttiğiniz donanımlar olmadan KDV dahil indirimli 100-110.000 TL ye bıraktığı karavana belirttiğiniz 60.000 TL yi eklesek aynı fiyata çıkıyorlar.

Yerli olduğu için ucuz olmalı kafamıza kazınmış ama örneğin Pino özelinde baktığınızda bazı donanımları ilthal olduğu gibi birçok donanımı yerli. Şase yerli, camlar yerli, işçilik yerli vb. Ve bu yerli uygulamalar AB ayarında. Yani tamperli cam görmüyorsunuz, belgeli çift kat plexi camlar. Şase'de galvaniz yok diye görmüyorsunuz. Belgeli teste tabi tutulmuş galvanizli şase.

Sonuç olarak yerli karavan aynı donanımlar ile ithal ile aynı fiyatlara geliyorsa, ağırlık olarak da arada fark yoksa (Pino özelinde yazdım.) niye ithal alıyoruz?

Bende bunu anlamıyorum.
Mercedes ve Murat 124 de
İkisinde de ABS airbag vs aynı donanımlar olup,aynı paraya gelse Murat 124 mü alacaksın?
@ozanpinar

Sonuç olarak yerli karavan aynı donanımlar ile ithal ile aynı fiyatlara geliyorsa, ağırlık olarak da arada fark yoksa (Pino özelinde yazdım.) niye ithal alıyoruz?

Bende bunu anlamıyorum.
Aynı donanımlara ithal ve yerli aynı fiyata geliyorsa neden yerli almıyoruz,ben de bunu anlamıyorum yazmış yaa
Aradaki kalite farkını göremiyor :smiley:
Ya da karavan ithal eden firmalar da engelledi bunu galiba :smiley:

merhabalar
ben de konuya dahil olmak istedim.
bizde yeni karavancı olarak aranıza katıldık ve yeni bir avrupa karavan aldık. bu karavanı almadan önce tabi ki de yerli karavanları detaylı olarak inceledim. hatta ege bölgesinde olan bir karavan imalatçısına kadar gittik ve inceledik. fiyatlarını aldık ve avrupa karavanlarla karşılaştırdık. şu şekilde bir sonuca vardık. yerli karavan üreticileri özellikle 750 kg altı yapabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar fakat sonuç tam olarak bize göre fiyasko. çünkü hem 4 metre hem 750 kg altı yapmaya kalkınca tabi ki de şöyle bir sorunla karşılaşıyorlar aslında olması gereken fakat kilo sebebiyle opsiyonel olarak sunulan ürünler ki bunlar aslında karavanda olması gereken ürünler. örneğin minibüs camı kullanıyorlar ve karavan camını opsiyonel kullanıyorlar fakat adı üzerinde karavan camı neden opsiyonel olsun ki. buzdolapları 220 volt güneş paneli yok ısıtıcı yok hatta bazı firmalarda musluk ocak yok. şimdi karavancı için güneş paneli, ısıtıcı, olması gerekir diye düşünüyorum ben bunları eklettiğimde avrupa karavan la yaklaşık aynı bedele geldi. fakat sorun aslında bu değil ben o parayı da verebilirim yani avrupa karavana vereceğime yerli karavana vereyim diye düşünüyorum ama sorun şuradaki yerli karavanlardaki işçilik ve tasarım maalesef çok çok geride kalmış durumda. aynı paraya hatta bir miktar fazlasına aynı kaliteyi alacak olsam inanın hiç düşünmeden yerli üretim alırdım sonuçta bende yerli bir üreticiyim fakat mesele aslında para değil kalite işçilik kalitesi olarak bizim yerli üreticilerin çok ama çok mesafe kaydetmeleri lazım diye düşünüyorum. yeni karavancı olarak sadece kendi düşüncelerimi yazdım eğer kusurumuz olduysa affola. bu arada yerli üretici arkadaşlar umarım bu ve buna benzer forumları takip edip kendi yaptıkları karavanlarda bu yazılanları dikkate alırlar.

bunlara ek olarak stabilizatör , ön cam, arka cam, güneş paneli, mppt, akü, tavan heiki, tuvalet te heiki, dış kapaklar, sıcak su ve dıştan kasetli tuvalet te yine aynı şekilde opsiyonel. bunları yazmayı unutmuşum. fakat bunlarda önemli diye düşünüyorum. al-ko şaseyi hiç saymıyorum bile sanırım şasenin ne kadar önemli olduğu belli fakat neyse ki yerli üreticilerimiz şase de genelde al-ko kullanıyorlar.

Aslında sürekli forumda geziyorum fakat pek sık yorum yapmıyorum. 25 yıllık kampçı ve hevesli bir karavancı olmanın dışında 15 yıllık bir mühendis olarak ilgiyle takipteyim. Ben sahada tecrübenin, reelde teknikten daha önemli olduğunu düşünüyorum. Teorik bilgi tabiki ihtiyaç fakat sonuca götüren bir fonksiyon değildir. Burada gerçekten çok değerli insanlar çok naif karavancılar var. E biraz da ben bilirim düşünceleri haklı olarak var. Ama bizde bilmek istiyoruz değil mi ama?:smiley:
Yerli ve yabancı üretim karşılaştırması @omnitemporal hocamın dediği gibi ciddi bir fark oluşturur. İnternet milliyetçiliği yapmaya gerek yok. Herkes gönülden ister Knaus ya da Adria markalarının Türk olmasını ve hiç düşünmeden gidip almayı. Burada biz biraz kurnazlık yapıyoruz yerli üretici olarak. Devletin de komple tökez olduğu sistem yüzünden ruhsat ve muayene gibi (parası bari devlete gitse heyhat!) yükümlülüklerden kaçıyoruz. Maalesef Atatürk'ün "Türk övün çalış güven" lafını çok yanlış anlıyoruz. övünüyoruz ama çalışmayıp güvenmiyoruz.

Teknik olarak bir projenin üretim prosesi basite indirgenemeyecek ve üzerinde uzun süreler adam/saat çalışalacak bir dinamiktir. Sanıyor muyuz ki bürstner ilk üretim yıllarında bu kalitede ürün çıkardı? hayır! zorlandı, belki satamadı. ama devam etti. ki 1950 lerin mühendisliğini @AKMühendis ten özür dilereyerek belirtmek isterim ki 4x5 m sayfalara masaların üstüne çıkıp çizerek bugünün autocad, photoshop programları üretildi. yani emek vardı. Şimdi? lütfen kusura bakmasın kimse ama tasarmcı bir arkadaşın markası diye lanse edilen bir üründe(eksikler olmasına rağmen şık bir tasarım) nasıl bir mühendislik olabilir? ürün ekip işidir. Nasıl burada @Doğrucu Davut teknik destek veriyorsa ortiz de de vermek zorundadır.
Biz çalışmayı sevmeyen ama herşeyi isteyen bir milletiz!
daha çok çalışıp daha çok üretip daha çok destek vermeliyiz. Tabii olarak müşteriyi de kazıklanacak adam yerine koymadan.
Çok değerli insanlar var akdeniz45 gibi pasolvon gibi ince999 gibi Red Kit gibi theador gibi (ismini sayamadıklarım hakkını helal etsin) öğreneceğim çok şey var. Lütfen bilgilerinizi tecrübelerinizi basit bir sudoku probleminden öte olmayan sorunlara teslim etmeyin.

Aha buraya da atıyorum fotoğrafı.
827c99fca3b6be965647b9cf62a495cc65a0a9a3

Sonsuz saygı ve sevgilerimle.

Mercedes ve Murat 124 de
İkisinde de ABS airbag vs aynı donanımlar olup,aynı paraya gelse Murat 124 mü alacaksın?

Aynı donanımlara ithal ve yerli aynı fiyata geliyorsa neden yerli almıyoruz,ben de bunu anlamıyorum yazmış yaa
Aradaki kalite farkını göremiyor :smiley:
Ya da karavan ithal eden firmalar da engelledi bunu galiba :smiley:
Ben de saf saf okudum :smiley:

Yerli ile Avrupa arasında 1)tasarım (ARGE yatirimi) 2)malzeme kalitesi (çok satan daha iyi malzemeyi daha iyi işler) 3) satış sonrası hizmet gibi 3 temel fark var.

Burak her konuya "zaten önceden biliyorduk" diye yaklaştığı için inandığına tapan milletimin tartışmaya kapalı kesimini temsil ediyor.

Fikir ve yorum değil de matematiğe ve denenip ölçülmüş deneyimlere dair yorumlar çok değerli.

Selamlar.

Filton ürünlerinin kendi internet sitesi üzerindeki teknik bilgiler ile satış ilanındaki bilgilerin bir kısmı uyumsuz.

Kendi sitelerinde FL-350, FL-450 ve FL-500 olmak üzere 3 model tanıtılmış. Bunların boş ağırlıkları ve yük kapasiteleri sırasıyla 300/500kg, 410/600kg, 440/660kg olarak verilmiş. Her 3 ürün de maksimum yüklü olarak 750 kg üzerinde.

Satış ilanındaki ürünlerden sadece bir tanesi boş- max.dolu ağırlık 300- 750 kg olarak belirtilmiş.

Fren sistemi tüm modellerde "isteğe bağlı" olarak sunulmuş ki bence yük amaçlı kullanılacak bu tür bir römorkta fren opsiyonel değil mutlaka standart olmalıdır.

Firma O1 belgesi olduğunu söylüyor fakat ürünlerin hemen tamamının yüklü ağırlığı 750kg ı geçebiliyor. Bu açıdan firmanın O2 belgesini de sunması gerekir diye düşünüyorum.merhaba. filtondan bir karavan aldım. Merak edene b bilgi veririm.

Filton ürünlerinin kendi internet sitesi üzerindeki teknik bilgiler ile satış ilanındaki bilgilerin bir kısmı uyumsuz.

Kendi sitelerinde FL-350, FL-450 ve FL-500 olmak üzere 3 model tanıtılmış. Bunların boş ağırlıkları ve yük kapasiteleri sırasıyla 300/500kg, 410/600kg, 440/660kg olarak verilmiş. Her 3 ürün de maksimum yüklü olarak 750 kg üzerinde.

Satış ilanındaki ürünlerden sadece bir tanesi boş- max.dolu ağırlık 300- 750 kg olarak belirtilmiş.

Fren sistemi tüm modellerde "isteğe bağlı" olarak sunulmuş ki bence yük amaçlı kullanılacak bu tür bir römorkta fren opsiyonel değil mutlaka standart olmalıdır.

Firma O1 belgesi olduğunu söylüyor fakat ürünlerin hemen tamamının yüklü ağırlığı 750kg ı geçebiliyor. Bu açıdan firmanın O2 belgesini de sunması gerekir diye düşünüyorum.
Merhaba filtondan bir karavan aldım, merak edene bilgi veririm.

henüz sahibi olamasam da yıllardır çekme karavan araştırırım ve forumu okuyucu olarak takip ederim, üye olmak bugüne kısmetmiş.

pandemi döneminde mantar gibi tamiraneden hallice üreticiler dışında bilinen tüm üreticileri gezdim, gördüm, dokundum. son 3 yıldır yaz tatillerimi karavan kiralayarak geçirdim. istanbuldaki her iki kamp karavan fuarına da gittim. yani mantarları çıkarsak bilinen firmaların hepsini araştırdım, sosyal medyayı takip ettim. şimdi hobisi için çok uğraşmış ancak henüz ulaşamamış bir karavancı olarak içimdekileri parça parça dökeceğim.

ilk önce istanbul çekmeköydeki airstream basecamp'ın çakması olan carpentodan başlayayım. ben bu karavanın içine geçen fuarda girdim. mobilya kalitesi fena değildi. yatağın açılma şekli güzel düşünülmüş. ama basık bir karavan. içinde nefes alamadığımı hissettim. ön camı açılma şansı olmayan bir karavan ile yazın akdenizde nasıl kalmayı düşünüyorlar. tepedeki havalandırma ile nereye kadar olacak o iş. bu adamlar ya hiç karavana binmemişler ya da kampa gitmemişler. bir de yazmadan geçmeyeyim bu ilgilenenler bir havalı ki sormayın. fuarda yanımda turist bir çift vardı. beni bırakıp hemen onlarla ilgilenmeye başladı. zaten bu forumda da saçma sapan yorumlar yapan bir karavan markasından bahsediyoruz çok uzatmayayım. bu arkadaşın niyeti kendisinin de belirttiği gibi yerli pazar değil gibi. hedef olarak yurt dışını koymuş bizi pek tınlamıyor. eleştiriye de sonuna kadar kapalı. airstream'a çok benzemiyor mu diyorsun pişkin pişkin 2 teker bir şasi, nesi benziyor diyor.

çakma olur da çakmanın çakması olmaz mı? allah'ın sopası yok. sen taklit edersen seni taklit edenden şikayet etmeyeceksin. bu çakma airstream'ın da çakması çıktı. başkent karavan diye bir firma nk karavanın ilk serilerinden hallice bir karavan üretti içinde ne buzdolabı var ne başka donanım. ilk satış zamanlarında illa buzdolabı isteyene hurdacıdan topladığı ikinci el buzdolaplarını koyuyordu. ne yüce gönüllülük. bir de bunların sosyal medyada bir ekibi var ki durmadan algı değiştirmek için övgü pompalıyorlar. gidip görmedim yalan olmasın ama sarı sitede bir ilanda denk gelmiştim şasi üstünde şekilsiz başparmağım kadar kaynak vardı. ama sırf kendini beğenmiş bir firmaya derin bir nefes aldırdığı için takdir ediyorum.

tam tersine de değinmek lazım. özgünlük konusunda carvan karavan diye bir genç çıktı ama karavancılık yapmadığı çok belli oluyor. sosyal medya paylaşımlarından gördüğüm kadarıyla iş adamı olma hevesinde. buna diyeceğim yok ama bosslife'a para verip röportaj yapsan ne yapmasan ne be aslanım. bunun yerine yaptığın karavanla şöyle 1 aylık bir tatil yapsan eksikleri göreceksin. tente rayı bile koymamışsın karavana koyduğun tente eşeğin malum yerine kelebek konmuş gibi duruyor. avrupadan iyi yaparım diyorsun tasarımı patentli diyorsun. sonra ön cam temperli diyorsun. hele bir soğukta dizel ısıtıcını çalıştır da gör o temperli camın bulut olup üstüne yağmasını. o sky windowu çift katlı bir yapıya getirmeden ve açılabilir olmadan avrupalara hala uzaktan bakar dururuz biz. sert bir dil oldu ama bunları olumlu bir eleştiri olarak alırsa çok daha iyi bir ürün ortaya çıkacaktır.

çakmalardan tek model kaldı. o da umarsan rena 3. onu da başka bir gün anlatırım. onunla da fuar maceram var.

erzurumlu ölür kabre gömülür. kafayı tak diye çarpar tahtaya anlar öldüğünü sonra sorgu sual meleği gelir hemen erzurumluyu sorguya çeker.
-rabbin kim nebin kim?
erzurumlu;
-"hele dur gardaş bir soluklanak" der
-sorgu sual meleği buna bir tane yapıştırır
erzurumluda cevap hazır
- hep böyle yapirsiz kimse gelmek istemir

umarsan deyince aklıma bu fıkra geliyor son fuar maceramdan sonra. dün söz vermiştim umarsan rena3 ile ilgili yazacaktım yaşadıklarımı. rena 3 modeli airstream nest çakması olsa da monoblok olduğu için merak ettiğim bir modeldi. karavan daha yeni çıkmıştı ve 40bin gibi bir fiyatla alınabiliyordu. karavanın içine girdiğimde hanım hanımcık bir ablamız karşıladı beni. yorgunluktan ön oturma grubuna çökmüş elindeki tanıtım broşürünü yelpaze yapmış serinlemeye çalışıyordu. oturmasa bile yorgunluğu gözlerinden okunabiliyordu, kim bilir kaç kişiye anlattı karavanı hak vermiyor değilim, her zaman emekçinin yanındayız. ben bir gezeceğim dedim. tamam dedi. nerden baksan 1,5 adım attım zaten karavan bitti :smiley: psikolojik olarak kendimi o kadar dar bir yerde hissettim ki kafamı eğerek kambur dolaşmaya başladım. öyle 2 metre boyunda da bir adam değilim zaten hepi topu 175 boyunda unoya binen bir adamım buna rağmen kendimi tabutta gibi hissettim. özellikle iç kaplamada nereye elimi atsam plastik hissi bıraktı, fiber üstüne bir kaplama yapılmamış. tuvalet deseniz sağlam insan orada klostrofobik olur öyle çıkar. arka yatak v şeklinde daralıyordu. ön yatağın açılış kapanışını görmek isterdim ama yorgun emekçi hanımefendi oturduğu için rahatsız etmek istemedim. zaten ayaklarıma kara sular inmişti. bir oturayım dedim karşısına 1-2 soru sorayım. sonradan vazgeçtim hanımefendi yanlış anlamasın diye dip dibe oturmayalım dedim. şöyle bir soru sormaya yeltendim aman sorma der gibi baktı üzüldüm haline. neyse o zaman iyi günler dedim. az önce yelpaze yaptığı tanıtım broşürünü verdi elime ayrıldım. giderken şöyle bir dışardan bakayım dedim tüplük kapağındaki menteşeler kırıktı kapak emanet duruyordu.

sözün özü bu karavan olsa olsa ancak 2 kişilik olabilir o da iç kaplama olarak plastik üstüne doğru düzgün bir kaplama yapılırsa.

bu konuyu çok şeetmiyim artık, kulaklarım fena çınlamaya başladı. şuradan devam edeceğim yazdıklarıma.

Son düzenleme:

Yerli olan tabi ki daha ucuz olucak, siz maaşınızı dolarla mı alıyosunuz :smiley: Karavanjn içine koyup da yerli olmayan ne var ? Römork falan sadece. Ben içinde dandik ve kullanışsız 2 ışık ve çeşme var diye hiç bir şeye 50k vermem :smiley: Yanlış anlamayın ama aptalca. 50k veriyosam 2010 trabsporter falan da içinde olması lazım :smiley: Yukarıda bir arkadaş artık yerli karavan da bize lüks olucak yazmış. Bu karavanın ederi olan 20-30k olsa arkadaslarım alırdı (tabi çeki demiri işletmek fln ayrı bişe) ama arkadaslarım ya çadır ya da araç üstü çadır aldı. Campingciler de coşmuş zaten adam başı 50 istiyolar, yani turkoya çadır bile lüks bi yerde :smiley:

Yerli olan tabi ki daha ucuz olucak, siz maaşınızı dolarla mı alıyosunuz :smiley: Karavanjn içine koyup da yerli olmayan ne var ? Römork falan sadece. Ben içinde dandik ve kullanışsız 2 ışık ve çeşme var diye hiç bir şeye 50k vermem :smiley: Yanlış anlamayın ama aptalca. 50k veriyosam 2010 trabsporter falan da içinde olması lazım :smiley: Yukarıda bir arkadaş artık yerli karavan da bize lüks olucak yazmış. Bu karavanın ederi olan 20-30k olsa arkadaslarım alırdı (tabi çeki demiri işletmek fln ayrı bişe) ama arkadaslarım ya çadır ya da araç üstü çadır aldı. Campingciler de coşmuş zaten adam başı 50 istiyolar, yani turkoya çadır bile lüks bi yerde :smiley:
Geçen sene bunu yazsaydın belki tamamdı ama bu sene o dediğin fiyatlar hayal.

erzurumlu ölür kabre gömülür. kafayı tak diye çarpar tahtaya anlar öldüğünü sonra sorgu sual meleği gelir hemen erzurumluyu sorguya çeker.
-rabbin kim nebin kim?
erzurumlu;
-"hele dur gardaş bir soluklanak" der
-sorgu sual meleği buna bir tane yapıştırır
erzurumluda cevap hazır
- hep böyle yapirsiz kimse gelmek istemir

umarsan deyince aklıma bu fıkra geliyor son fuar maceramdan sonra. dün söz vermiştim umarsan rena3 ile ilgili yazacaktım yaşadıklarımı. rena 3 modeli airstream nest çakması olsa da monoblok olduğu için merak ettiğim bir modeldi. karavan daha yeni çıkmıştı ve 40bin gibi bir fiyatla alınabiliyordu. karavanın içine girdiğimde hanım hanımcık bir ablamız karşıladı beni. yorgunluktan ön oturma grubuna çökmüş elindeki tanıtım broşürünü yelpaze yapmış serinlemeye çalışıyordu. oturmasa bile yorgunluğu gözlerinden okunabiliyordu, kim bilir kaç kişiye anlattı karavanı hak vermiyor değilim, her zaman emekçinin yanındayız. ben bir gezeceğim dedim. tamam dedi. nerden baksan 1,5 adım attım zaten karavan bitti :smiley: psikolojik olarak kendimi o kadar dar bir yerde hissettim ki kafamı eğerek kambur dolaşmaya başladım. öyle 2 metre boyunda da bir adam değilim zaten hepi topu 175 boyunda unoya binen bir adamım buna rağmen kendimi tabutta gibi hissettim. özellikle iç kaplamada nereye elimi atsam plastik hissi bıraktı, fiber üstüne bir kaplama yapılmamış. tuvalet deseniz sağlam insan orada klostrofobik olur öyle çıkar. arka yatak v şeklinde daralıyordu. ön yatağın açılış kapanışını görmek isterdim ama yorgun emekçi hanımefendi oturduğu için rahatsız etmek istemedim. zaten ayaklarıma kara sular inmişti. bir oturayım dedim karşısına 1-2 soru sorayım. sonradan vazgeçtim hanımefendi yanlış anlamasın diye dip dibe oturmayalım dedim. şöyle bir soru sormaya yeltendim aman sorma der gibi baktı üzüldüm haline. neyse o zaman iyi günler dedim. az önce yelpaze yaptığı tanıtım broşürünü verdi elime ayrıldım. giderken şöyle bir dışardan bakayım dedim tüplük kapağındaki menteşeler kırıktı kapak emanet duruyordu.

sözün özü bu karavan olsa olsa ancak 2 kişilik olabilir o da iç kaplama olarak plastik üstüne doğru düzgün bir kaplama yapılırsa.

bu konuyu çok şeetmiyim artık, kulaklarım fena çınlamaya başladı. şuradan devam edeceğim yazdıklarıma.

Güzel de zaten alırken ölçüleri veriyorlar 3.60 karavan deyince zaten benim evdeki üçlü köşe koltuk kadar adamlar buna 3 kişilik bir hayat sığdırmayı deniyor olabilir mi? Bu kadar olur. Yani eleştirmek ayıplamak mümkün ama asıl konular atlanıyor. Evet parası olan daha iyisini alır vs. ama sorun arz talep dengesizliği son zamanlarda herkes karavan almak istiyor ve talep çok yoğun tabiki krizi fırsata dönüştürmek isteyen girişimciler de bundan faydalanmak istiyor ama talep de bunu teşvik ediyor yani ithal ürünlerin maliyetleri sürekli artarken talep de ucuz ürünlere oluyor ucuz ürün demek karavan için üretilmemiş yerli piyasa için yapılmış ürünleri karavanda kullanmak demek o zamanda kalite yerlerde oluyor ama halk yine de buna rağbet ettiği için üreticiler de bu tarafa kayıyor. Bu sektör öyle bilinirliği ve derinliği fazla olan bir sektör değil, üreticiler ve piyasayı domine eden markalar belli o ürünlerle rekabet edecek ürünleri de ya fiyata oynayarak ya kaliteyi arttırarak oluşturabilirsiniz. Kalite de ithalata dayalı olduğu için oyun alanı yerli çözümler ve ucuzluk tarafına kayıyor, bu alanda çalışan firmaların kendini geliştirmesi ile ilgili durum sadece marangozluk ile sınırlı değil kalıp hazırlayıp kalıptan özel enjeksiyon parçalar üretmek gibi yeniliklere de fazla girmek istemiyorlar neticede talep var üretim az. Ama asıl üzücü konu işine gelirse tarzı yaklaşım. Tamam sıra var teslimat aylar sürüyor falan anladık da özel tasarım diye yazıp da şu olur mu diye de soramamak yada ufak şeylere yapamıyoruz cevabını almak can sıkıcı. Herkes böyle mi bilmiyorum ama şu anda işler hiç olmadığı bir noktaya geldi ve talep patlaması sonucu bazı firmaların zorlandığı bir gerçek.

Son düzenleme:

Geçen sene bunu yazsaydın belki tamamdı ama bu sene o dediğin fiyatlar hayal.
Haklısınız ben de geçen yıldsn beri tskipteyim. 25 olan karavan 65 oldu :smiley: içinde değişen bi hslt yok :(
Hayır madem dandik bişe, römorkun üstüne bi çatı yapıp boş satsınlar, içini biz yapalım :D En son o olucak zaten bu gidişle. Zaten yürüyen duş ve tuvalet alıyo millet :smiley:
Neyse, çadıra devam. O olaydaki konforumuza oynayalım bari.

Merhaba,
Uzun zamandir hem bilgiden istifade etmek, hem tecrubeleri kendimce degerlendirmek hem de farkli konulari kitap okur gibi okumak icin forumda uye olmadan dolasiyordum. Bugune nasipmis uye oldum ve ilk paylasimimi bu konu altinda yapiyorum.
Edine'de yasayan bir Ziraat muhendisiyim.
Cekme karavanlari uzun sure takip ettim. Ben ederken pandemi basladi, doviz aldi basini cikti vs..
Ben de ''neden yabanciya para vereyim, ulkemde kalsin kendi insanim kazansin'' dusuncesinde hem arastirma yapiyorum hem de bazi ureticilerle irtibatta olup bilgi aliyorum, pazarlik ediyorum.
''KUR'' kelimesi o kadar cok kullanilmaya basladi ki bir suredir akil alir gibi degil. Yabanci sermayeli bir sirkette calisiyorum ve 2021 fiyat guncellemesi tek haneli. Buna karsin uzun suredir takip ettigim bir modelin fiyati dolar cinsinden ESKİDEN $8900'du. 8 Subat 2021 dolar kuru ile TL karsiligi sadece 2000 lira degismis. (Bahsettigim yerli karavan icinde ev tipi malzemeler var sakin dolu bir model oldugunu dusunmeyin)
Peki bu karavanin TL cinsinden fiyati ne kadar degismistir sizce? 6 aylik bir sureden bahsediyoruz.
Fiyat tam olarak %50 zamlanmis.
İsin komik tarafi bazi ureticileri aradigimda mesgule atip geri bile donmediler, alacagim modelin nakit parasi hesabimda bos bos dururken...
Demem o ki; bu sektor cok yuksek kar oranlarini gecip cok cok cok yuksek karlarla bu isi oldu bittiye getiren sozum ona esnaflarla dolmus.
Acizane yasadiklarimi ve hesaplayabildiklerimi yazmak istedim. Zahmet edip okuyana tesekkurler.
Selametle..

Foruma hoş geldiniz @Mert Gezenoglu
Güzel bir analiz yapmışsınız, bir üreticinin girip bu soruyu yanıtlamasını isterdim.
Tabi herşey kur değil.
Arz talep durumu da karı maksimize etmek için kullanılıyor bunun yanısıra pandemi dönemi ara verilen zamanlar, düşük istihdam, yarı zamanlı çalışma gibi türlü sebeplerle üretimi kıstığı ve bu durum hammaddeden üretim yapan yarı mamul ve hazır mamul üreten bütün üreticileri zincirleme etkilediği ve tüm ara kalemlerin değerleri arttığı için aynı ürünün birim fiyatları da hem yurtiçi hem yurtdışında artış gösterdi fakat bu üreticilerin fiyatları bu noktaya çekmeleri için geçerli bir sebep gibi gelmiyor. Daha çok hazır su akarken küpünü doldurmaya çalışmak gibi görünüyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR