Yerli Çekme Karavan Üreticileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,381
Merhaba @AKMühendis, bu Antalyadaki ustamız ile ilgili bilgiye nasıl ulaşabilirim, forumu taradım ama bulamadım. Önerdiğiniz gibi bir düşüncedeyim ama, burada bu işi yapabilecek eli ayağu düzgün bir usta sıkıntısı yaşıyorum. Ender beyden elektrik tesisatı vs. döşenmiş boş bir tane alıp burada detaylandırmak güzel bir fikir.

@AKMühendis tekrar mehaba, yukarıdaki soruyu sorarken olan üslubum için özür dilerim, selamsız sabahsız destursuz odaya dalmış gibi olmuş, yakıştıramadım kendime. Bir süredir üye olmadan takip ediyorum forumu, çok uzun yıllardır motor kullanıyorum ve binlerce km yaptım, karavan işin doğrusu hayatım boyunca hiç ilgimi çekmemişti, bir kaç aydır böyle bir merak hasıl oldu, eşim ile de konuştuk, ailecek keyif alacağımız bir eylem olacağına karar verdik, 47 yaşında yeni bir dünyayı inşa etmeye başladık kendimize, kendimi tanıtmış da olayım bu mesajımda. Kaba ve aceleci üslubum için özür dilerim tekrar. Bu gün Ender beye maxi modeli için siparişimi verdim, olduğu gibi, hiç değişikşik istemedim, alıp bu yıl sefasını süreceğim, eğer bu hobiye devam edeceğimize karar verisek eşimle (eminim devam edeceğimize) ya daha üst donanımlı bir ürüne geçiş yaparız, ya da bu aldığımızın içini komple söker yeniden yaparız. Ben de siz gibi mühendis akıllıyım, güvenlik ve kullanışlılık birinci önceliğim. Hayırlı olması dileğimle, girdik bir alamete. İsmim Nazım ERCAN.

Nazım Bey merhaba.
Başlangıç için çok güzel bir karavan seçmişsiniz.
Uygun fiyatlı,gerçek 01 belgeli, denenmiş, sağlam, gösterişsiz fakat fonksiyonel.
Karavancılığı çok sevecksiniz tahmin ediyorum.

İyi günlerde kullanın.

Umarsandan gelen rena3 hamlesini beğeniyordum ancak neden tasarım kopyalıyoruz onu anlamıyorum. Bizde gerçekten özgün ve yaratıcı tasarımcı yok anlamına mı geliyor bu? Birebir kopya olmasa da esinlenmenin oldukça ötesinde benziyor.

Alttaki model airstream nest modeli.

Nest Sub Gallery Exterior 30 StreetSideFront3Qtr2

Bu ise rena 3;
WyRkYRk

Nest | Travel Trailers | Airstream
https://www.airstream.com/wp-content/uploads/2019/09/2020-Nest-Brochure-Airstream.pdf

Bunu yapan bir de carpento var. Alttaki karavan da airstream basecamp modeli.

Basecamp Gallery Exterior 2 2
Bu da bizim carpento;

3.jpg

Son düzenleme:

Esinlenme diyerek kibarlık etmişin sanırım, bayağı kopya bunlar :smiley: (Şaşırmıştım bende bizden böyle özgün tasarımlar çıkmasına, meğer özgün değilmiş)

Taklit kısmına çok fazla bir şey söyleyemiyorum, ama daha iyisini yapacak bilgi ve beceriye haiz değilsen taklit en iyi yol bence. Ama bu sözüm Carpento modeli için, taklit ederken de hataları düzeltip işlevselliği artırsaydı en azından iyi olurdu. :smiley:

Carpento yu çok işlevsel bulmadım doğrusu, ama Rena yı beğendim ve inceledim ve görüştüm, bence fiyatı da çok güzel. May ve benzerlerinin 38-42K aralığındaki fiyatlarına bakınca Rena 45K ile en önde bence. Artık Ranza opsiyonları da var 3500 tl gibi bir fakla.

@pasolvon

Haklısın... Bu kopyalamayı da yaparken ağzımıza pelesenk olmuş "Amerikayı yeniden mi keşvedeceğiz" sözleri var :smiley: Gerçekten keşvetmiyoruz :smiley:

Carpento şimdi sürgülü cam çalışıyormuş. İşlevsellik artar mı, daha mı vahim olur, yorumlayamadım. Fuarda göreceğiz.

Şu Airstream'in distribütörlüğünü neden kimse almıyor, onuda anlamış değilim.

bugün cnr daki karavan fuarında NK pino carpento umarsan başoğlu karavanlarını inceledim. İşçilik hepsinde çok kötü. neye göre kötü? hemen yandaki avrupa karavana girince anlıyorsunuz neyin ne olduğunu. kötünün iyisiolarak başoğlu uncle vardı diyebilirim. oda çok içime sinmedi açıkcası. birde 750 kg altı karavan getirmemişler. bir tek başoğlu caretta ve cravlerin karavanını gördüm.

Birde başoğlu standındaki beyefendi insanları yanlış yönlendiriyor. Özelikle sordum 740 kg karavan koymuşlar. Bunun içine tüp koysak zaten 750kg aşıyor nasıl olacak diyorum. bana tüplü tam donanımlı ağırlığı o diyor. yahu sen karavanı tüplümü satıyosun be mübarek. donanım bilgisi yazmışssın oraya. altınada 740 kg demişsin. kaldıki ilave ısıtıcı vs bir sürü donanım listeside eklemişsin ek listeye nasıl tam donaımlı ağırlık oluyor o? malını satmak için yalan söylemeyin.inş burada yetkilisi vardırda okur.

Carpento ve umarsan ın daha çook yol almaları gerekir diye düşünüyorum.
Başka bir başlığa yazdığım bu konudaki önerilerimin sabit bir başlıkta olması
gerektiğine inandığım için buraya Dinçer Bey in başlığına aldım.
Çünki O da ayağı yere basan önerilerde bulunuyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
İyi cesaret, yeni firma,kullanıcı yorumu yok,bir arkadaş sipariş verdim dedi
Sonra sipariş alana kadar çok ilgiliydiler, sipariş verdikten sonra değiştiler diye yazdı,sonra yazdıklarını sildi, hayırlı olur inşallah

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi- Omnitemporal​
-------------------------------------------------------------------------------------

Bence bu üretici hakkında yapılmış en doğru yorum bu..
Siteye bir haller oldu son zamanlarda..
Hayatında karavan kullanmamış uzman yorumları..
Hiç karavan imal etmemiş,esas işi muhtelif sanayi dallarında polyester
parça üreten bir firmayı aşırı övmeler..

Ben buradaki arkadaşlarımıza, pek de hoşlarına gitmeyecek bir laf söyliyeyim.
Keşke acemiliği başkalarında atlatacak kadar beklese idiniz.
Hayal başka,övünme gerinme başka, tecrübe bambaşkadır.

Çook sevgili eski dostlarımız, kendilerini methedince iyi, hatalarını söyleyince kötü olduğumuz
ortizcilerin ilk karavanlarının ön camından yan camından su alması gibi
,(Çünki ben
görüp de ikaz edinceye kadar,yan minibüs camlarını, damak dışta olacak şekilde yanlış
monte ediyorlardı ve gidiş halinde yağmur yağınca içeri su giriyordu doğal olarak.
Yine ön cam montajı hatalıydı. Neyse sonradan düzeltmeleri yaptılar.)
bunlarda da bir sürü eksik,yanlış çıkacak.
Çünki karavan üreticisi değiller.
"Biz neler yaptı ki karavan ne ola ki.." zihniyeti ile ,
ilk anlarda hedefe yaklaşılmaz.
Tecrübe ile ileride düzelebilir herşey.

Ben olsam şu anda asla satın almaz, eksik ve noksanlarını
başkalarınıda gidermelerini beklerdim.

Ama malum söz, akıllar pazara çıkmış,herkes gidip kendiaklını satın almış,
bundan iyisi yok diye.

Taklit kısmına çok fazla bir şey söyleyemiyorum, ama daha iyisini yapacak bilgi ve beceriye haiz değilsen taklit en iyi yol bence. Ama bu sözüm Carpento modeli için, taklit ederken de hataları düzeltip işlevselliği artırsaydı en azından iyi olurdu. :smiley:
------------------------------------------------------------------------

Bunlar kağıt üstünde mühendislik yapan arkadaşlarımız.
Muhakkak değerli insanlardır,ama karavan konusunda değil !
Bir de bu kardeşimiz Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olunca,
orijini itibarı ile fantaziye yatkın.
İşlevsellik sonra geliyor.

Ama buna da ayılan bayılan,karavan tecrübesi sıfır arkadaşlarımız var.
"Şöyle harika, böyle harika v.s..v.s."

Yurt içi veya yurt dışı bir geziye çıkıp ta,
İçinde 15 gün yaşayana bir elma şekeri hediye edeceğim..:sweatsmile:

Bazı kardeşlerimiz kızsa da, amacım doğru bilgilendirmek.:mad:

Son düzenleme:

------------------------------------------------------------------------

Bunlar kağıt üstünde mühendislik yapan arkadaşlarımız.
Muhakkak değerli insanlardır,ama karavan konusunda değil !
Bir de bu kardeşimiz Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olunca,
orijini itibarı ile fantaziye yatkın.
İşlevsellik sonra geliyor.

Ama buna da ayılan bayılan,karavan tecrübesi sıfır arkadaşlarımız var.
"Şöyle harika, böyle harika v.s..v.s."

Yurt içi veya yurt dışı bir geziye çıkıp ta,
İçinde 15 gün yaşayana bir elma şekeri hediye edeceğim..:sweatsmile:

Bazı kardeşlerimiz kızsa da, amacım doğru bilgilendirmek.:mad:

Akın bey merhaba,
tecrübeler, gözlemler her zaman değerli ve önemli. Benim çekme karavan tecrübem yok. 2015 yılında 330 kabiniçi uzunluğa sahip motokaravan ile karavan hayatına başladım, 2018 yılında 4.07cm iç uzunluğa sahip motokaravan ile devam ettim. Şimdi kafamda motokaravanımı satarak özellikle 750kg bir çekme karavan alma düşüncesi var. Bu sebeple İstanbul'daki karavan fuarına 2 kez gittim. Biri haftasonu kalabalık olduğu için gözlem niteliğinde, diğeri de haftaiçi sakin bir zamanında tamamen incelemeydi. 750kg altı karavan olarak Fuarda
*Caretta Uncle'a (çakma 750kg altı, en ufak opsiyonel eklemede 750kg üstü oluyor) baktım. hem fiyat, hem de gerçek anlamda 750 kg altı olmamaması nedeniyle, çok dikkate almadım.
* NK Karavan, anlatmaya çok gerekyok. Kendince belli standartları tutturan bir karavan üreticisi. Bana hitap etmiyordu ama incelemiş olmak için karavanlarına bakktım. (Bu arada Şirket sahip olduğunu belirttiği belgeleri bir pano birşeye asmıştı ve arasında O1 belgesi vardı, Daha önce O1 belgesi incelemediğim için için yorumda bulunamıyorum)
*Rena 360, bu karavan ile ilgili gözlemlerimi ilgili başlık altında belirtmiştim. Firmanın alması gereken daha yol var. Tam bitirilmemiş ama donanım olarak güzel bir karavan. Firmayı bekleyerek, gözlemlemek gerekiyor.
* Carpento 360, Geçen sene fuara 680 kg olarak gelen karavan bu sene 600 kg a düşürülmüş. Bu da taşınabilir faydalı yük kapasitesini arttırmış. Geçen sene opsiyonel olan (bence bütün karavanlarda standart olması gereken) frenli dingil ve kaplin standart olmuş ve su ve akü göstergeleri ve bazı eski opsiyonel olan donanımlar standart hale gelmiş. Sıkıntı, buzdolabı, Ocak, kasetli tuvalet gibi standart olması gereken donanımlar opsiyonel ama geçen seneki opsiyonlara nazaran bu sene daha ekonomik çözümler sunuyorlar bu sene. Kalite anlamında da geçen seneye nazaran iyileştirmeler mevcut.

İncelediğim karavanlar içinde en ferah kullanım sunan ve kullanışlı olan Carpento karavan olarak gözüktü. Açılamayan ön camlara şeklini bozmadan yanlardan sürgülü cam yapabiliyorlarmış artık. Ayrıca karavanın arka duvarına 2 adet açılır karavan camını standart donanıma ekleyerek havalandırma anlamında önemli adımlar atmışlar.
Her ne kadar bunlar gözlem olsada, benim için önemli olan tecrübeler ve kullanıcı yorumları. Sakin zamanında gezerken, sosyal medya hesabını takip ettiğim bir öğretmen çifte denk geldim. Kendilerinin de carpento 360 karavaanları var ve geçtiğimiz yaz çocukları ile birlikte toplamda 3 kişi 2,5 ay boyunca önce sırasıyla Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve sonrasında İstanbul olmak üzere uzun bir tur yaptılar. Ben de takip etmiştim. Bu çift ile bir süre muhabbet etme şansım oldu. Carpento 360'dan çok memnunlardı. Havalandırma nedeniyle yazın Ege ve Akdeniz'i sordum. Sıcaklarda herhangi bir sıkıntı/rahatsızlık yaşamamışlar. Kullanım olarakta memnunlardı. Firma ile ilgili kullanıcadan ve ilk ağızdan alınan yorumlar şu an olumlu. Bakalım gelecek neyi gösterecek :smiley:

Kendilerinin de carpento 360 karavaanları var ve geçtiğimiz yaz çocukları ile birlikte toplamda 3 kişi 2,5 ay boyunca önce sırasıyla Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve sonrasında İstanbul olmak üzere uzun bir tur yaptılar. Ben de takip etmiştim. Bu çift ile bir süre muhabbet etme şansım oldu. Carpento 360'dan çok memnunlardı. Havalandırma nedeniyle yazın Ege ve Akdeniz'i sordum. Sıcaklarda herhangi bir sıkıntı/rahatsızlık yaşamamışlar. Kullanım olarakta memnunlardı. Firma ile ilgili kullanıcadan ve ilk ağızdan alınan yorumlar şu an olumlu. Bakalım gelecek neyi gösterece
---------------------------------------------------

"Aldım, bin pişmanım, berbat bir şeye para vermişim." diyene rastladınız mı hiç..
Halk lafı;
"Yoğurdum ekşi." diyen olmaz.

Mimarımıza başarılar diliyorum, hedefi dünya pazarı imiş, :tired:
biz ne söylesek boş..

Bu arada umarsan başlığına bir yazı yazdım, okumanızı önerririm.

Selamlar.

Ben hala anlamıyorum...
Karavan üreticilerinin yaka silktiği, ben karavan yapıyorum diyip istediği ile alakasız karavan yaptım diyip, tecrübeden bahsedenler, bu konuya ilgi gösterip yazan insaları hala bu forumda eleştiriyor. Tecrübenin sadece yaşanılarak kazanılacağını öğrenen kendini yenilememiş, mevcut aynı yorumları sürekli tekraryan kişiler...
Üstelik yorum yaparken hala karşındakini de aşağılamaktan çekinmiyorlar.
İstersen yaşı 90 olsun, ben o tecrübe sahiplerine saygı duymuyorum. Birşeyle ilgili tecrübe sahibi olmak illaki onu kullanmayı gerektirmez. Okuyarak, araştırarak, zaman ayırıp öğrenerekte tecrübe sahibi olunur. Aksi halde akademi olmaz sadece çekirdekten yetişenler başarılı olurdu...

Ben hala anlamıyorum...
Karavan üreticilerinin yaka silktiği, ben karavan yapıyorum diyip istediği ile alakasız karavan yaptım diyip, tecrübeden bahsedenler, bu konuya ilgi gösterip yazan insaları hala bu forumda eleştiriyor. Tecrübenin sadece yaşanılarak kazanılacağını öğrenen kendini yenilememiş, mevcut aynı yorumları sürekli tekraryan kişiler...
Üstelik yorum yaparken hala karşındakini de aşağılamaktan çekinmiyorlar.
İstersen yaşı 90 olsun, ben o tecrübe sahiplerine saygı duymuyorum. Birşeyle ilgili tecrübe sahibi olmak illaki onu kullanmayı gerektirmez. Okuyarak, araştırarak, zaman ayırıp öğrenerekte tecrübe sahibi olunur. Aksi halde akademi olmaz sadece çekirdekten yetişenler başarılı olurdu...

@Demirak

Selam ;

“Başkalarının hatalarından ders alın. İnsan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.” Eleanor Roosevelt

Yaşanılarak kazanılan tecrübe konusunda senin gibi düşünmüyorum, bu bütünün parçalarından biri, 1994 yılında üniversiteden mühendis olarak mezun olduğumda ki döneminin iyi okullarından birinden mezunum, tüm üniversite hayatımda toplasan 15 kez bilgisayar görmüştüm okulda, kitaplar ve teori idi her şey. Olmamıştı eksikti, zaman içinde uygulayarak öğrenerek, başkalarının yaptığı doğruları uygulayarak, yapılmış yanlışlardan kaçmaya çalışarak, düzeltebileceklerimi düzelterek vs. meslekte bir yerlere geldim. Yani demem o ki tümü bir bütün, herkese her düşünceye saygı gösterip, kendi gelişimimizi tamamlamak, tecrübenin eksik kaldığı yerde tecrübelerden faydalanmak, teorinin eksik kaldığı yerde teorik eksikliklerimizi gidermek. Konu bireylerin yaşı ile ilgili de değil aslında, ortada bir fikir, bir düşünce, bir yaşanmışlık var ise 90 a gerek yok 9 yaşındaki çocuğa da saygı göstermektir doğru olan. Her birimiz tüm yaşanmışlıkları kendi süzgecimizden geçirip kendi kararlarımızı veriyoruz ve vermeliyiz ikisi başka.

Kimin kimden yaka silktiğinin ya da kimin kimi sevip sevmediğinin de bir önemi yok, her birimiz el yordamı ile yaşamaya çalışıyoruz ve öğreniyoruz, 7 de de 70 de de, o yüzden her birey ve düşünceye saygı duyup, kendi süzgecimizden geçirip kendi yaşam algı ve beklentilerimize uyan kararlar veriyoruz, özgür bireyler olarak.

Burası bir platform ve her birimiz kendi algılarımızı, bilgi ve görgümüzü sunuyoruz birbirimize ;) hiç bir diyaloğu kişiselleştirip içselleştirmemek gerek diye düşünüyorum. Günün sorunda birey olarak kendi kararlarımızı alıyoruz.

@lautreamont

Yazım kişiselleştirmediği için genele yazılmıştı. Bende sizin belirttiğiniz gibi düşünceleri savunduğumu yazdım. Çünkü burada öncelikli saygı duyulmayan "sen karavan sahibi değilsin, sen ne bilirsin" tarzında karşındakini aşağılar sözü sarf edenlerdi.Dediğim gibi istediklerinden farklı karavan yapmışlardır, sonuçta karavan kullanmışlardır bilgileri vardır. Ama bu bilgi karavana ilgi duyan, araştıran, birşeyler öğrenen insanları aşağılamayı gerektirmez!
Hele benim üslubum böyle diyip sıryılmayı hiç gerektirmez. Burası genel bir alan, sizinde dediğiniz gibi herkes hür iradesi ile görüşünü yazıyor. Kimin kiminle alıp veremediği olabilir?

Bu arada "Kimin kimden yaka silktiğinin ya da kimin kimi sevip sevmediğinin de bir önemi yok" sözünüze katılmıyorum. Burada özellikle karavan üreticileri bizi duysun, sıkıntıları gidersin diye de birşeyler paylşıyoruz. Ama ben Fuarda hangi karavan üreticisi ile konuştuysam, gezenbilirde yazıyoruz, liste tutuyoruz dediysem, "aman aman çok bilmişlerden biriysen, X isen hiç konuşmayalım", "o sitede herkes çok biliyor, üreticilerin halllerinden anlayan yok, gelsinler kendileri üretsizler bakalım" sözlerini işittim. Ve abartmadan söylüyorum bu tepkileri 3 karavan üreticisinden aldım. 1 üreticide Fuar dışı olarak konuştuğumuzda buradaki bu aşağılamalardan hoşlanmadığını ve girip bakmadığını söylemişti.

Yani size göre önemi yok ama burası özellikle karavan üreticileri arasında çok hoş karşılanmıyor. Sürekli aynı yaftalarla, Bay X çok bilir, Şu marka şöyledir, bu firma kötüdür vb demek, ne kadar bilge olursanız olun, hiçbir anlam ifade etmez. Biz sadece kendimizi gazlarız burada...

Yazınız ve özlü sözünüz için teşekkürler.

@lautreamont

Yazım kişiselleştirmediği için genele yazılmıştı. Bende sizin belirttiğiniz gibi düşünceleri savunduğumu yazdım. Çünkü burada öncelikli saygı duyulmayan "sen karavan sahibi değilsin, sen ne bilirsin" tarzında karşındakini aşağılar sözü sarf edenlerdi.Dediğim gibi istediklerinden farklı karavan yapmışlardır, sonuçta karavan kullanmışlardır bilgileri vardır. Ama bu bilgi karavana ilgi duyan, araştıran, birşeyler öğrenen insanları aşağılamayı gerektirmez!
Hele benim üslubum böyle diyip sıryılmayı hiç gerektirmez. Burası genel bir alan, sizinde dediğiniz gibi herkes hür iradesi ile görüşünü yazıyor. Kimin kiminle alıp veremediği olabilir?

Bu arada "Kimin kimden yaka silktiğinin ya da kimin kimi sevip sevmediğinin de bir önemi yok" sözünüze katılmıyorum. Burada özellikle karavan üreticileri bizi duysun, sıkıntıları gidersin diye de birşeyler paylşıyoruz. Ama ben Fuarda hangi karavan üreticisi ile konuştuysam, gezenbilirde yazıyoruz, liste tutuyoruz dediysem, "aman aman çok bilmişlerden biriysen, X isen hiç konuşmayalım", "o sitede herkes çok biliyor, üreticilerin halllerinden anlayan yok, gelsinler kendileri üretsizler bakalım" sözlerini işittim. Ve abartmadan söylüyorum bu tepkileri 3 karavan üreticisinden aldım. 1 üreticide Fuar dışı olarak konuştuğumuzda buradaki bu aşağılamalardan hoşlanmadığını ve girip bakmadığını söylemişti.

Yani size göre önemi yok ama burası özellikle karavan üreticileri arasında çok hoş karşılanmıyor. Sürekli aynı yaftalarla, Bay X çok bilir, Şu marka şöyledir, bu firma kötüdür vb demek, ne kadar bilge olursanız olun, hiçbir anlam ifade etmez. Biz sadece kendimizi gazlarız burada...

Yazınız ve özlü sözünüz için teşekkürler.

Tekrar selamlar, cevabınızın şu karavan üreticilerinin şikayetleri ve yaka silkmeleri konusunda olacak bir kaç sözüm. Onların işi, birilerinden ya da bazı platformlardan şikayet etmek değil, en iyi şekilde işlerini yapmak, herkes beğenmekte ya da beğenmemekte özgür, onların işi ise bir şekilde bizler gibi her türden tüketiciye kendilerini ve ürünlerini beğendirmek. Ticaret budur ve buna zorunluyuz. Öyle gel kendin yap demekle de olmaz, ekonomik kuralların doğasına aykırı, saçmalık ve terbiyesizlik. Yapmak isteyen kimseden izin alacak değil, isteyen yapar zaten. Ayrıca ciddi paralar kazanılan bir işten bahsediyoruz. Ben bireysel olarak kimsenin savunucusu değilim, ama terbiye sınırları içinde beğenmediğim bir ürün ya da bir birey var ise dile getiririm ve yapamadığını düşündüysem yapamıyorsun, ya da yanlış yapıyorsun diyebilmeliyim ve derim. Üretici de beni kazanmak istiyorsa bu konuyu düzeltme ya da iyileştirme yolunda bir adım atmalı ya da beni ikna etmeli yanlış olmadığına. Çünkü tüketiciyiz. Kimse benim karşıma geçip kazmaca "cari açığın sorumlusu sensin" diyemez mesela. Para benim neredeki açığı istersem oradaki açığa tıkarım onu. Yani demem o ki üretici ne halt düşünürse düşünsün, her birimiz terbiye ve saygı sınırları içinde beğeni ve eleştirilerimizi yapmalıyız. Bu platform bunun için var, her birimizin de üslubu farklı tabi, katlanmak zorundalar. Çünkü ben iş hayatımda katlanıyorum, onlara vereceğim parayı kazanabilmek için. ;)

Son düzenleme:

Bugün fuara gittim en sonunda. Ben son günlerinde boşalır gibi düşünmüştüm ancak hala hınca hınç doluydu. Özellikle başoğlu, umarsan ve nk karavan ürünlerini inceledim. Bir de yeni bir karavan firmamız prototipini getirmiş. Carvan diye yeni markamız hayırlı olsun. Öncelikle carvan karavanla başlayalım.

Carvan Karavan
Genç ve dinamik bir arkadaşın işi. Öncelikle satıştaki bir ürün olarak değil bir prototip olarak değerlendirmeniz gerekiyor. Bu gözle bakıldığında çizgileri gayet orijinal. Mevcut halde eksiği çok, hatta aslında ürün baya yarım. Kapısı dahi henüz gümrükte. Camlar tek kat pleksi karavan camı, antalyadaki bu işi yapan adını unuttuğum ustamıznın işi. Önde de aynı camdan varmış ancak fuara alma esnasında cam kırılmış ve geçici olarak pleksiden bir kapak yerleştirmişler zaten bitmemiş karavanın iyice çıplak durmaması için. Kabin dışı alelacele fiber ile kaplanmış. Tip onay belgesi elinde olmadan piyasaya çıkmayı düşünmüyor. Tüplük küçük geldi gözüme yeni çizimlerde onun da büyüyeceğini belirtti. Ben bu arkadaşın ışığını sevdim. Seneye markasını duymaya başlayacağız gibi geliyor.

Başoğlu Karavan
Bu adamların karavanlarını ilk defa bu kadar yakından inceledim. Şunu açıkça söylemek isterim ki başoğlu fuara katılan diğer yerli üreticilerden bir kaç kılıf önde, işçilik çok güzel. Ben uncle modelini inceledim. Bu kadar küçük bir karavan için kullanım alanı insanı boğmuyor. Tek problem 1.80'lik tavan yüksekliği. 1.77 boyumla saçlarım sürekli tavandaydı. Fakat 2 çocuklu aileler için tam bir haftasonu karavanı. 65bin artı kdv başlangıç fiyatı var. Eleştirime gelirsek, ek donanıma bu kadar kar koymak böyle köklü bir firmaya hiç yakışmıyor. Portapotti'nin webastonun fiyatını bilmesek neyse de bilince olmuyor. Bir de fiyatlar avrupaları aşar durumda gerekli donanımları eklediğinizde. En azından yerel piyasaya dönemsel de olsa kayda değer kampanyalar yapın.

Umarsan Karavan
Rena 3'ü çok merak ediyordum. Daha girişte her yerin fiber olması beni rahatsız etti. En azından taban bir laminat istiyor. Bir karavancı olarak o kadar dar bir mutfağın hiç bir işinize yaramayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Yerleşimi pek beğenemedim. Dışarıdaki ranzalı modeli de dışardan görebildiğim kadarıyla inceledim. Üst ranzanın tavana çok yakın olduğunu gördüm. Şahsi kanaatim aynı modelin 2 ya da 3 kişilik modele evrilip neawidow ile aynı klasmanda yarışması. Airstream nest'te 2 kişilik bir karavan ve bu karavana fazlaca benziyor dışardan.

NK Karavan
En sonunda bu firmanın tip onay belgelerini görmeye muvaffak oldum. Fotolarını bile çektim ancak üşendim şimdi yüklemeye. Daha önceden detaylı bir araştırmasını başka bir arkadaşımız yaptığı için detaylı anlatımına hiç girmeyeyim ama bana uymuyor NK'nın tasarımları. O kadarını söyleyebilirim. Fuardan çıktım eve geldim. Yolda "olsun, adamlar belgelerini tamamlamış ve uygun fiyatlı karavan satmaya çalışıyor" diye olumlu bir düşünce tarzına girdim NK hakkında. Eve gelip facebook'a girdiğimde karşıma ilk çıkan konu NK karavan hakkında yeni bir şikayet postuydu. Yine bir rüyadan uyanmak durumunda kaldım. Bu firmaya Nacizane tavsiyem satana kadar tutumundan kurtulsunlar. Satışınız güçlü, fuarda da gördüm. Hedef kitlenize uygun bir fiyatlandırmanız var. Ancak bu fiyatları satış sonrası hizmetler için 1 tık yükseltip satış sonrasını güçlendirirseniz gerçekten iyi bir yere yerleşebilirsiniz. Tüm şikayetler satış sonrasında size ulaşamamakla, destek alamamakla ilgili. Biraz kurumsallık size çağ atlatacaktır.

Velhasılı kelam geçen seneye göre daha geniş katılımlı bir fuar olmasına sevindim. Rekabet daha da artacak gibi görünüyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri