Yer Kaplamayan Wc Ve Banyo Çözümleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan çakırefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,619

çakırefe

Ana Kamp
WC ve banyo mutlaka olsun diyorum ancak yer problemi var, resimdeki çözümler konusunda tecrübesi ya da önerileri olanlar... görüşlerinizi rica edebilir miyim?

Banyo3

Ekmece banyo1

Portabl wc1

Banyo

Banyo3

Etiketler

.

* Duş torbasının vücuda yapışmayacak önlemlerle kullanılması konforunu arttırır. Taban yapısının yeterli sağlamlıkta olması da önemli.

* Porta Potti’nin kapaklı çözüm yerine, yatak altından çıkarılması hem daha kolay uygulanır hem de uyuyanlar gereksiz rahatsız edilmememiş olur.

* Tuvalet sandalyesi, artıkların ortadan kaldırılması açısından çağdaş bir çözüm sayılmamalı ?

.

.

* Duş torbasının vücuda yapışmayacak önlemlerle kullanılması konforunu arttırır. Taban yapısının yeterli sağlamlıkta olması da önemli.

* Porta Potti’nin kapaklı çözüm yerine, yatak altından çıkarılması hem daha kolay uygulanır hem de uyuyanlar gereksiz rahatsız edilmememiş olur.

* Tuvalet sandalyesi, artıkların ortadan kaldırılması açısından çağdaş bir çözüm sayılmamalı ?

.

Evliya hocam ilginize teşekkür ederim. Banyo için çekmeceli yönteme karar verdim. 70X70 duş teknesi düşünüyorum (tekneyi kendi belirlediğim ölçülerde yapmak istersem hangi materyali önerirsiniz? ) , perdenin vucuda yapışmaması için iskelet sistemini planladım ( tel yada plastik çemberler), duş için solar shower box düşünüyorum, perdeyi ve box'un ikisini de dağcıların kullandığı çengeller ile tavana asacağım...wc için dedem usulu sehpa şeklindeki torbalı çözüm düşünmüştüm ama atık poşetlerin imhası sorun olacak gibi, bu yüzden portabl kasetli wc karar kıldım aynı resimdeki gibi yerleştireceğim ...sanki oldu gibi

.. 70X70 duş teknesi düşünüyorum (tekneyi kendi belirlediğim ölçülerde yapmak istersem hangi materyali önerirsiniz? )

Paslanmaz çelik öneririm.

Ancak o olmazsa da kendiniz yapmak yerine hazır satılan duş altlıkları var? Ucuza ve hızlıca mal etmiş olursunuz, zaten az kullanacaksınız diye düşündüm.

Avrupa motokaravan görsellerinde dairesel acılıp kapanan duş bolümü vardı açılınca koridoru kapatıyordu.. bu sistemi araştırırsanız bi fikir olabilir belki.. takipteyim görsel bulabilirsem atarim ..

çekme karavanda wc nin nereye konması gerekir? ben karavanımı iki oda şeklinde tasarlıyorum yarısı atölye, yarısı oda olacak şekilde. wc yi da tam ortaa koymayı düşündüm.

Bu tasarımlar göze hoş akla mantıklı geliyor ama normal bir yaşamda özellikle tuvaletin alan darlığı sebebiyle ortada olduğu senaryoların hiç birinin mutluluk getirmediğini gözlemliyorum. Genelde son çare olunca olarak kullanılmak üzere bekleyen bir araç oluyor. Bu son çare olarak kullanılmasını da anlayabiliyorum çünkü en gizli olarak gidermek istediğimiz ihtiyacımızı mahremiyeti tamamen yok eden bir şekilde karşılayacak odanın içinde yemek ve uyku alanına yakın durduğu için rahatsızlık verici bir durum oluşturuyor. Dolayısıyla bu şekilde bir işe girişilene kadar (her ne kadar dışarıda yaparım diyenler olacaksada o bölüme mutlaka ihtiyaç olacağını düşünerek) özellikle tuvalet için izole bir alan oluşturulması, yer sıkıntısı varsa belki bazı kaplumbağa tipi karavanlarda olduğu gibi dışarıda konumlandırılan bir mutfak ünitesi ile yer kazanılmasında fazda olacağını düşünüyorum.

Bu tasarımlar göze hoş akla mantıklı geliyor ama normal bir yaşamda özellikle tuvaletin alan darlığı sebebiyle ortada olduğu senaryoların hiç birinin mutluluk getirmediğini gözlemliyorum. Genelde son çare olunca olarak kullanılmak üzere bekleyen bir araç oluyor. Bu son çare olarak kullanılmasını da anlayabiliyorum çünkü en gizli olarak gidermek istediğimiz ihtiyacımızı mahremiyeti tamamen yok eden bir şekilde karşılayacak odanın içinde yemek ve uyku alanına yakın durduğu için rahatsızlık verici bir durum oluşturuyor. Dolayısıyla bu şekilde bir işe girişilene kadar (her ne kadar dışarıda yaparım diyenler olacaksada o bölüme mutlaka ihtiyaç olacağını düşünerek) özellikle tuvalet için izole bir alan oluşturulması, yer sıkıntısı varsa belki bazı kaplumbağa tipi karavanlarda olduğu gibi dışarıda konumlandırılan bir mutfak ünitesi ile yer kazanılmasında fazda olacağını düşünüyorum.

25 yıldan fazla bir zamadır karavanımda bir Porta Potti bulunur. Eşimle ona alıştık. Ikinci aracımız Corsa yerine wc nedeniyle çok zaman alışverişlere bile karavan Sprinter’i tercih eder olduk. Çünkü nereye gidersek gidelim, Porta Potti bizim için en temiz WC. Her şey alısmaya bağlı. Wc kullanılırken ikinci şahıs dısarıya çıkabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri