Yenice Ormanları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan The Ugly King Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,142
Ynt: Yenice Ormanları

Merhaba,

Biz arkadaşlarla Yenice Ormanlarında kamp yapmak ve 2 gün boyunca kalıp, keşfetmek istiyoruz.

Yalnız bir sorum olacak, bilgisi olan varsa sevinirim.Görüştüğüm bir rehber Yenice Ormanlarında gezmek, ve milli parklara giriş yapmak için izin almak gerekitiğini söyledi.Yani kendi başınıza gidip gezemiyor muşsunuz.Böyle bir şey var mı peki gerçekten?

Etiketler

bir üst mesajda resimlerini koyduğum yerde kamp yapabilirsiniz ben sorumlusu ile görüştüm ayrıca ormanda da gezebilirsiniz ,eğer çadır ile gelecekseniz yemek ihtiyacınızı arkadaşın misafirhanesinden karşılar iseniz çadır için ücret almayacağını söyledi ,bu arada çadır ücretlerinide milli parklar belirliyor arkadaş onu kendi sinesine çekecek anlayacağınız isteyen de misafirhanede kalabilir yenice prmanlarına giriş bu göletten 2-3 km mesafededir isteyen yayan olarak ta gidebilir

Karadeniz'de gördüğüm ilk yer olan Yenice Ormanları'na 2010 Haziran ayında gitmiştim. Resmen çarpıldım. Bir avuç toprak görmek bile çok zor. Her taraf yemyeşil. Yenice Ormanlarını görünce bu güne kadar Karadeniz'i görmemiş olduğuma hayıflandım. Bu yüzden kısmetse Temmuz ayında Artvin-Samsun arasını gezmeyi planlıyorum. Benden de bir kaç fotoğraf :smiley:

Yenice Ormanlar 1

Yenice Ormanlar 2

Yenice Ormanlar 3

Yenice Ormanlar 4

Yaz aylarında gidilmesi gereken bir yer.Paylaştığınız için teşekkürler.

Herkese merhaba

Yenice ormanları çadırlı aktiviteler için uygun mudur? Bilgisi olan var mı acaba?
Ya da milli park statüsünde Bolu yedigöller gibi girişinde bekçi olan çadır için yer gösterilen bir bölge midir? Yukarıda Hagurel arkadaşın söylediği şekilde misafirhane yakınında kamp atıp 1-2 gün kaldıktan sonra başka nerede kamp atabiliriz. Bu bölgede uzun yürüyüş rotası çıkar mı?
Yani yukarıda yazan yürüyüş rotalarının dışında başka uzun parkurlar varmı 5-6 gün yürüyecek.
Teşekkür ederim :smiley:
Tayfun

tayfun27' Alıntı:
Herkese merhaba

Yenice ormanları çadırlı aktiviteler için uygun mudur? Bilgisi olan var mı acaba?
Ya da milli park statüsünde Bolu yedigöller gibi girişinde bekçi olan çadır için yer gösterilen bir bölge midir? Yukarıda Hagurel arkadaşın söylediği şekilde misafirhane yakınında kamp atıp 1-2 gün kaldıktan sonra başka nerede kamp atabiliriz. Bu bölgede uzun yürüyüş rotası çıkar mı?
Yani yukarıda yazan yürüyüş rotalarının dışında başka uzun parkurlar varmı 5-6 gün yürüyecek.
Tayfun

Karabük geliş yönünden Yenice'ye gelmeden soldan yukarıya dönünce. Şekerden yukarıya kent ormanları-İncebacaklar köyü-orman depoları ve yol boyu odun kesim istifleri, toplam 20 km ilerleyişle Sorgun yaylası-Keltepe mıntıkası açık alan yerde, yalnız kamp yapacağınızın uygun olacağını sanmıyorum, Civarda yayla besiciliği yapan köylüler var.

Gerçi hoş her taraf zümrüt yeşili orman Yenice-Devrek yönünde 3 km sonra soldan yukarıya çok dik bir rampa yolla Göktepe yaylasına çıkılıyor. Yayla köyünden biraz ilerde geceleri orman ürkütücü oluyor.

Ben 3 çocuk ile birlikte bu bölgelerde 4 gün kaldım.

Ayrıca bölge sakinlerinden aldığım habere göre Ekim 15 itibariyle Geyiklerin çiftleşme dönemi ilginç üstün erkek kapışması ve eş seçimi meraklıları da bölgeye çekiyor.

Merhabalar,

16-17 Temmuzda Yenice Ormanları ve Şeker Kanyonunda gerçekleştirdiğimiz kamplı kanyoning etkinliğimizin ayrıntılarını inceleyerek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz..

Ayrıca Yenice Ormanlarında bulabileceğiniz bir çok parkurda uzun yürüyüşlerde yapabilirsiniz..

Keyifli etkinlikler diliyorum, selamlar,
Zerrin Yiğiter

tayfun27' Alıntı:
Herkese merhaba

Tayfun

Zolguldak civarında kendine has bitki örtüsü uzaktan bakıldığında değişik renkler görebilirsiniz.

Haftasonları kentin karmaşasından uzaklaşıp, doğanın içinde bol oksijenli etkinliklere katılarak sağlıklı yaşamı tercih edenlerin birinci tercihi günübirlik turlar formatında düzenlenen gezilere katılmak. İster aktif , ister dinlenceli bir haftasonu geçirmek isterseniz mutlaka size uygun bir faaliyet bulabilirsiniz. Yeni haftaya zinde ve enerji dolu başlamak için doğa yürüyüşleri yapmak, hem egzersiz hem de temiz hava depolayarak kendinizi zinde hissettirecektir.

İstanbul ve Ankara'da yaşayanlar bu anlamda şanslı sayılabilir, ama en çok onların bu tarz faaliyetlere ihtiyacı olabileceğini düşünürsek de normal bir durum. Zira bu şehirlerde bu tarz hizmetler sunan birçok doğa turizmi acentası mevcut. Hemen hemen hepsinin de benzer formattaki tur programlarını inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

Size bu anlamda internet üzerinden online rezervasyon imkanı sunan breakoutdoor.com'u tavsiye edebilirim. Oturduğunuz yerden zengin günübirlik turlar seçeneklerinden dilediğinizi seçip kredi kartınızla online ve güvenli bir şekilde rezervasyon yaptırabildiğiniz site, ayrıca uygulanan ödül sistemi ile sizi daha fazla gezip görmeniz için teşvik ediyor. Üyeliğinizin başlamasıyla Mil de kazanmaya başlıyorsunuz. Arkadaşlarınıza tavsiye ettikçe, ve arkadaşınız rezervasyon yapınca yine Mil kazanıyorsunuz. Oldukça verimli fırsatlar sunan sistemle, Millerinizin yeterli olduğu, dilediğiniz günübirlik veya daha uzun süreli doğa ve kültür turlarına ücretsiz katılma imkanı elde etmiş oluyorsunuz.

Sadece doğa ve kültür turları alanında hizmet veren site, ayrıca eğitim ve kurslar konusunda da faaliyette bulunuyor. Yamaç paraşütü eğitimlerinden, yelken eğitimine, dalış kurslarından, hayatta kalma tekniklerine kadar geniş yelpazede, outdoor sporları konusunda kendinizi uzmanlaştırabileceğiniz zengin seçenekler bulabilirsiniz. Tursab A tipi lisans sahibi olan Teleskop Seyahat Acentası bünyesinde hizmet veren breakoutdoor, kısa zamanda birçok üyesi olan doğa sever, sporcu ruhlu ve yeni kültürler keşfetmekten zevk duyan gezginlerin buluştuğu bir platform haline gelmiş durumda. Siteyi ziyaret edin inceleyin, mutlaka size uygun bir faaliyet ya da gezi bulacaksınız.
İletişim bilgileri:
0 212 251 7303

hagurel' Alıntı:
Keçi kran yaylasının fotoğraflarını bulamadım ama şirinyazı göletini bulabildim
Yenice ormanları resimdeki yoldan 3-4 km sonra başlıyor heryer orman olduğu için yeterli olacaktır

Bir yanlışlık var gibi geldi :smiley:

Keçikıranın yaylası yoktur. Keçikıran bölgenin 1656 m rakımlı en yüksek tepesidir. Açık havada tepe üzerinden kuzeye baktığınızda karadenize kadar bütün dağlar ayağınızın altındadır. (şansınız var ise çıplak gözle karadenizi görebilirsiniz) Keçikıran yaylası olarak bahsedilen yer ise karaishak köyüne ait karaishak yaylasıdır. Yaylanın ortasından orman içerisinde devam edilen yol takip edilir. Orman içerisinde bir kaç yüz metre aralıklarla iki ayrı küçük çimenlik bir arazi vardır. Bu açıklıklardan ilkine yöre halkı "küçük mahya yeri" ikincisine ise "büyük mahya yeri" demektedir. Büyük mahya yeri olarak tabir edilen noktada yol biter ve yukarıya devam eden patika yol sizi 30 dakikalık bir tırmanış ile keçikıran tepesine çıkarır.

syg

Keçi kıran yaylası yoktur da ne demek yaşadığım yeri ben mi bilmiyorum ,bu yaylaya çıktığınızda yenice ormanları ayaklarınızın altındadır ,denizin buraya uzaklığı 100 km dir nasıl görüyorsunuz çıplak gözle 100 km yi merak ettim Karaishak yaylasınına çıktığınızda kuzeye doğru bakarsanız Keçikıranın kayalıklarını görürsünüz ,taşıt yolu Karaishak yaylasına kadardır gerisini yayan gitmeniz gerekir .

hagurel' Alıntı:
Keçi kıran yaylası yoktur da ne demek yaşadığım yeri ben mi bilmiyorum ,bu yaylaya çıktığınızda yenice ormanları ayaklarınızın altındadır ,denizin buraya uzaklığı 100 km dir nasıl görüyorsunuz çıplak gözle 100 km yi merak ettim Karaishak yaylasınına çıktığınızda kuzeye doğru bakarsanız Keçikıranın kayalıklarını görürsünüz ,taşıt yolu Karaishak yaylasına kadardır gerisini yayan gitmeniz gerekir .

Karaishak yaylasından baktığınızda gördüğünüz tepe (kayalıkları olan) Kapıtaş olarak adlandırılan tepedir. Keçikıran değildir. Kapıtaş'ın arkası Sarp Kırık, Kökel Deresi onun da devamı Güneyerendir. Bu dağların kuzeye bakan yamaçları Karakuz olarak adlandırılır. Karakuzdan sonra kuzeye bakan dağ sıraları, Mundarağaç, Doğan Tepesi, Kirazören, Bakraz diye dere boyunca devam eder. Dağların güneye bakan yamaçlarında, Akçapınar, Ağaç Yurdu, Göçükler, Karaboğa olarak adlandırılan dağlar devam eder. Onun devamından güneye doğru, Kadıahılı, Kızman, Meyre Deresi vardır ve avcıların bildiği patika(Oyrak) yolları bilirseniz meyre deresinden şirinyazı göletine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sizin keçikıran yaylası olarak tabir ettiğiniz yer 1656 m yükseklikteki keçikıran tepesidir. Yayla değildir orası. Tepede küçük bir taş bina vardır zamanında yangın kulesi olarak kullanılmış. Taşıt yolu karaishak yaylasının ortasından orman içerisine devam eder yaklaşık 300 m sonra yol biter. Evet yaşadığınız yerin adını siz bilmiyorsunuz. Çünki o dağlarda benim dedelerim yıllarca avcılık yapmış, en büyük amcam iş güç bulup çalışmamış o dağlarda 60 sene geyik kovalamış. Şu an hala kovalamakta :D Onun dedesi dağda o dağlarda ölmüş. Karaishak yaylasından başlarım Yenice Tirköy'e oradan Keltepe Karaağaç köyüne oradan güneye şimşirdere(çitdere) pazarköye kadar olan dağların hepsini avucumun içinden iyi bilirim ve size viraj viraj, patika patika sayarım. Ayrıca keçikıran tepesinden kuzeye kuş uçusu bakışınız 55-60 km arasıdır. Dağcılık faaliyetleri gösteren arkadaşlar bilir yeterli rakımdaysan o mesafeden denizde gözükür dağda gözükür. ;) :D

Syg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri