Yeni Mazdam ile Herkese Merhaba...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hilüxcü osi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,791

Etiketler

Ynt: Yeni Mazdam ile Herkese Merhaba...

abi mazdan hayırlı olsun allah kaza bela vermesin .bende 97 model 4x4 mazda buldum almayı düşünüyorum bakalım görüşleriz nedir bilmek isterim simdiden abilerime teşekkür ederim.

97 ve 98 lerin bi kısmının motorlarının sorunlu olduğunu duydum.imkanınız varsa vede bulabilirseniz 98 sonrasına bakmanızı öneririm.yada bulmuş oldugunuz 97 ye çok iyi bi motor kontrolü yaptırarakta alabilirsiniz.bu arada ben aracı sattım.hatta bu araçtan sonra baya farklı marka ve model 4x4 e bindim halada binmekteyim çok şükür....

hilüxcü osi' Alıntı:
97 ve 98 lerin bi kısmının motorlarının sorunlu olduğunu duydum.imkanınız varsa vede bulabilirseniz 98 sonrasına bakmanızı öneririm.yada bulmuş oldugunuz 97 ye çok iyi bi motor kontrolü yaptırarakta alabilirsiniz.bu arada ben aracı sattım.hatta bu araçtan sonra baya farklı marka ve model 4x4 e bindim halada binmekteyim çok şükür....

doğru diyorsun dayımda 97 mazda vardı motor kapağı çatlak çımıştı o 97 serileri ve 98 serilerinin hepsinde aynı sıkıntı...genelde motor kapaklarında sktı cıkıyor

Ben de mazda aldım...

Arkadaşlar yeni üye oldum foruma.
Bende 1998 B2500 4x4 aldım geçenlerde. Resimlerini güzel bir havada çekip yayınlayacağım. Ancak aklıma takılan birkaç soru var. Cevaplarsanız sevinirim.

Defransiyel kilidi ile ilgili anlayamadığım birkaç konu var. Kontağı açtığımda arazi vitesi hangi konumda olursa olsun göstergede RFW yanıyor, 2H konumunda ise RFW düğmesine bastığımda göstergedeki ışık sönüyor fakat defransiyel kilidinde bir değişiklik olmuyor (Kilitsiz kalıyor).
Ancak 4H ve 4L konumlarında RFW ışığı göstergeden hiç sönmüyor ve defransiyel sürekli kilitli kalıyor (virajda arka tekerleklerden biri sürüklenir gibi ses çıkartıyor). Bu aracın normali midir? Bildiğim kadarıyla defransiyel kilidi tüm konumlarında isteğe bağlı olarak devreye girmeli. Sizin fikriniz nedir ve aracınızdaki durum nedir cevaplarsanız sevinirim.

idrisyilmaz' Alıntı:
Arkadaşlar yeni üye oldum foruma.
Bende 1998 B2500 4x4 aldım geçenlerde. Resimlerini güzel bir havada çekip yayınlayacağım. Ancak aklıma takılan birkaç soru var. Cevaplarsanız sevinirim.

Defransiyel kilidi ile ilgili anlayamadığım birkaç konu var. Kontağı açtığımda arazi vitesi hangi konumda olursa olsun göstergede RFW yanıyor, 2H konumunda ise RFW düğmesine bastığımda göstergedeki ışık sönüyor fakat defransiyel kilidinde bir değişiklik olmuyor (Kilitsiz kalıyor).
Ancak 4H ve 4L konumlarında RFW ışığı göstergeden hiç sönmüyor ve defransiyel sürekli kilitli kalıyor (virajda arka tekerleklerden biri sürüklenir gibi ses çıkartıyor). Bu aracın normali midir? Bildiğim kadarıyla defransiyel kilidi tüm konumlarında isteğe bağlı olarak devreye girmeli. Sizin fikriniz nedir ve aracınızdaki durum nedir cevaplarsanız sevinirim.
Aracınız hayırlı olsun, aracınızda arkada LSD var diye biliyorum Dif kilidini veya LSD'yi devreden çıkartan bir buton vs. yok mu? Kilit mekanizması pek çok araçta 4L konumundayken çalışır ve sürücünün isteği ile devreye alınır, eğer dif kilitli konumda virajlara girerseniz tüm tekerlekler eşit hızda dönmeye çalışacağı için difransiyele ciddi zararlar verebilirsiniz.

CİNCİN' Alıntı:
Aracınız hayırlı olsun, aracınızda arkada LSD var diye biliyorum Dif kilidini veya LSD'yi devreden çıkartan bir buton vs. yok mu? Kilit mekanizması pek çok araçta 4L konumundayken çalışır ve sürücünün isteği ile devreye alınır, eğer dif kilitli konumda virajlara girerseniz tüm tekerlekler eşit hızda dönmeye çalışacağı için difransiyele ciddi zararlar verebilirsiniz.

CİNCİN Arkadaşım cevabın için teşekkür ederim... Ancak 4x4 konusunda acemiyim. ;D Bilgisizliğime verin. Benim aracımda sadece RFW butonu bulunmakta ve 2H konumunda butona basıldığında gösterge panelindeki RFW ışığı sönyor ama mekanik olarak Dif kilidi devreye girmiyor. 4x4 konumlarında ise RFW ışığı sürekli yanıyor ve butonla söndürülemiyor. Dif kilidi ise sürekli çalışıyor.

Dif kilidi mantıken çalışıyor gibi görülüyor ancak tahminim buton ile ilgili elektriksel bir problem var diye düşünüyorum. Aracımın önceki sahibi de bu 4x4 hiç kullanmamış.

1998 Mazda B2500 4WD kullanan arkadaşlardan olması gereken durumu hakkında cevap bekliyorum.

Saygılarımla, tüm forum dostlarıma bol çamurlu günler dilerim...

Arkadaşlar,
Aşağıdaki linkler faydalı olabilir.

http://www.galne.se/mazda/manual/workshop%20manual/
http://www.trinituner.com/v3/forums/viewtopic.php?f=41&t=233032&hilit=ranger&start=330
http://www.exploroz.com/Forum/Topic/81247/BT_50_Owners.aspx?ky=%22Service%22&p=%2FForum%2FDefault.aspx%3Fs%3D1%26ky%3D%2522Service%2522%26pn%3D12
http://www.trinituner.com/v3/forums/viewtopic.php?f=41&t=330720&view=next
http://www.mazdatruckin.com/
http://www.trinituner.com/v3/forums/viewtopic.php?f=41&t=326401&hilit=mazda+b2500

aramıza hoş geldin idris abi bende de var 97 model 4x4 mazda . abi arazi vitesini 2H konumuna getirdiğin zaman R.F.W tuşuna bir kere basmak gerekiyo devreden çıkarmak için. devreden çıktıgında ise göstergedeki ışığın sönmesi lazım. benimde sorun vardı araziye taktığımda gostergedeki yeşil 4wd ışığı ile R.F.W ışığı yanmıyodu ustaya götürdüm elektrik tesisatında sorun oldugunu söyledi elektirkciye gittim ön aksları bağlayan elektronik kutuya gelen kablo komple yanmıştı onu değiştirdi sorun çözüldü şimdi ise arazi şanzımanındaki zincir atlama yapıyo onuda kısa sürede yaptıracamda zinciri sordurdum parçacılarda yok . zinciri bulmamda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı:smiley:

yanikog' Alıntı:
aramıza hoş geldin idris abi bende de var 97 model 4x4 mazda . abi arazi vitesini 2H konumuna getirdiğin zaman R.F.W tuşuna bir kere basmak gerekiyo devreden çıkarmak için. devreden çıktıgında ise göstergedeki ışığın sönmesi lazım. benimde sorun vardı araziye taktığımda gostergedeki yeşil 4wd ışığı ile R.F.W ışığı yanmıyodu ustaya götürdüm elektrik tesisatında sorun oldugunu söyledi elektirkciye gittim ön aksları bağlayan elektronik kutuya gelen kablo komple yanmıştı onu değiştirdi sorun çözüldü şimdi ise arazi şanzımanındaki zincir atlama yapıyo onuda kısa sürede yaptıracamda zinciri sordurdum parçacılarda yok . zinciri bulmamda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı:smiley:

murat bey mrb ben hiç 4x4 97 model mazda görmedim :smiley: acaba 1-2 resim koyma sansınız var mı ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR