Yeni Bir Proje

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Eekaynarr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,856
Siz mühendis filan değilsiniz zaten her mesleğin bir beyan etme cümlesi vardır sizin ondan bile haberiniz yok.
Haydi salla bir okul bakalım.Nasıl olsa sallamaktan çekinmiyorsunuz.
Konudan uzaklaşmadık sizin gibi hem bilgisi hemde nezaketi olmayanların suçlayıcı beyanları çok bilmiş tavırları ile konuyu başka tarafa çekmesine mani olmaya çalışıyorum sadece hayali mühendis bey.

Etiketler
Siz mühendis filan değilsiniz

Eyvah yine yakalandık:smiley:

Neyse ben konuya geri döndüreyim sizi, yoksa "forum ikili çekişme yeri değil" diye ikaz edecekler bizi.

Siz mühendis olduğunuz için benden:smiley: daha iyi bilirsiniz ki, kritik noktaların "sencesi / bencesi" olmaz. Her motorun ayrı bir servis manuel'i vardır(yüzlerce sayfadır). Bu yüzlerce sayfalık servis manuellerde "binlerce" kritik değer toleranslarıyla verilir. bu değerlerden bir tanesi bile kontrol edilmediğinde yapılan iş yanlıştır.
Motor yenilemede yapılacak işler servis maneuli ile sınırlı değildir, bunun haricinde de doğru şekilde yapılması zorunlu olan yüzlerce kontrol daha vardır. Bu kontrollerden herhangi biri yapılmadığında, yanlış yapıldığında, doğru alet/edavat ile yapılmadığında yapılan iş yine yanlıştır.

Bunların da "sencesi/bencesi" olmaz hepsi kritiktir, bir tanesi bile atlansa kısa süre sonra motorun çalışmasını etkiler.

Son düzenleme:

Büyüklere masallar yuvarlak sözlerle konuyu kapatma denemesi hiç olmadı atmasyondan yüksek mühendis.
Buraya bir tane onemli veya sıradan kritik nokta tarifi yazın tabiki aklınız erebiliyorsa.
Handi ben bir soru sorayım sana:Gayet kolay bir soru:Bir motora ilk defa yenileme işlemi yaptınız diyelim şimdi bu motor binde kaçlık oldu ? neden böyle söyleniyor?

Büyüklere masallar yuvarlak sözlerle konuyu kapatma denemesi hiç olmadı atmasyondan yüksek mühendis.
Buraya bir tane onemli veya sıradan kritik nokta tarifi yazın tabiki aklınız erebiliyorsa.
Handi ben bir soru sorayım sana:Gayet kolay bir soru:Bir motora ilk defa yenileme işlemi yaptınız diyelim şimdi bu motor binde kaçlık oldu ? neden böyle söyleniyor?

Bu kadar komik ve anlamsız bir soruya cevap vermek utanç verici ama madem sordunuz:
Yenilenen her motor için değişir bu (motor grubuna göre değil aynı gruptan motorlarında her biri için). Tüm ölçüleri servis manuelindeki ölçülerde bile yapmış olsanız toleransın ne kadarını kullandığınızla bile değişir. Sadece sizin kullandığınız kapak taşlama vs. toleransla da değil, krank mili üreticisinin kullandığı kullandığı tolerans, piston kolu uzunluğu toleransı, piston yataklarının kalınlık toleransı, vb..
Dolayısıyla böyle sabit bir oran vermek, gerçekle alakası olmayan, çok cahilce, aldatıcı bir yaklaşım olur.

Dyno cihazları bu sorunuzun cevabını yüksek hassasiyetle verir. Dyno cihazı her mahallede bulunan bir cihazdır.

Son düzenleme:

sorumun cevabını bile bilmiyorsunuz sayın yükseklerde uçan sözde mühendis

Sorunuzun cevabı budur:
(sanırım "alay etmeye çalıştığınız" kişinin verdiği cevabın altında ezildiniz, görmezden gelmeye çalışıyorsunuz)

Yenilenen her motor için değişir bu (motor grubuna göre değil aynı gruptan motorlarında her biri için). Tüm ölçüleri servis manuelindeki ölçülerde bile yapmış olsanız toleransın ne kadarını kullandığınızla bile değişir. Sadece sizin kullandığınız kapak taşlama vs. toleransla da değil, krank mili üreticisinin kullandığı kullandığı tolerans, piston kolu uzunluğu toleransı, piston yataklarının kalınlık toleransı, vb..

Dolayısıyla böyle sabit bir oran vermek, gerçekle alakası olmayan, çok cahilce, aldatıcı bir yaklaşım olur.

Son düzenleme:

Vakit öldüren sensin servis manueli diye terane tutturup.Ben sana honlama tezgahı imalatımı yapıyorsunuz diye sormadım Honlama nedir diye sordum tıpkı kıvırtıp cevaplayamadıgınız binde sorusu gibi.
Honlama nedir ? Haydi bir seferde soruya gerçek cevabını detayınla yaz da görelim.
Başka sorularımda olacak bana göre çok basit olan

......
  • Bu saydığınız olumsuzluklar oluşuyor olsaydı şu ana kadar motor yenileme işlemi yapan iş kolu batardı.
  • Motor yenileme işleminde sizin isimlendirdiğiniz gibi öyle yüzlerce kritik iş filan da yok.Ayrıca her atölye de her türlü alet edevat ta vardır çalışanlar da işlerini de bilir.Zaten sizin dediğiniz gibi bir dükkan çalışamaz senesini bile çıkaramaz.
  • Lütfen Esnafıda böyle gereksiz yere suçlamayalım.

sanırım çevrenizde bu tip sorunlar yaşamış insan yok ki bilginiz bulunmuyor.
rahmetli babam servis ve hatlı minibüs şöförüydü,onun neler çektiğini bizzat ben bilirim bu rektifiye yapanlardan.
o arkadaşın dediği gibi işini düzgün yapanda var, para göz yada iş bilmezi de var.

Vakit öldüren sensin servis manueli diye terane tutturup.Ben sana honlama tezgahı imalatımı yapıyorsunuz diye sormadım Honlama nedir diye sordum tıpkı kıvırtıp cevaplayamadıgınız binde sorusu gibi.
Honlama nedir ? Haydi bir seferde soruya gerçek cevabını detayınla yaz da görelim.
Başka sorularımda olacak bana göre çok basit olan

Üstad soruların hep ilkokul müfredatından ve konuyla ilgisiz:smiley:

"konuyla ilgili en zor" sorunu alalım.

Ben 9 yaşından itibaren rektefe atölyelerinde büyümenin, şu anda da halen motor parçaları üretiyor olmanın getirdiği tecrübe ile bu fikirlere sahibim.
----------------------------------------------------------------------------

Sn. Nemret, ince999 üstadımız bu sitede bilinen, konularına hakim bir üyedir.
Gerek tecrübesi ve gerekse bilgisi itibarı ile, saygılı olmakta fayda var.
Siz de bazı mesajlarda gayet saygılı düzgün ifadelerde bulunmuşsunuz,
bazen de aksi olur gibi olmuş.

"Aksi ihtiyar " :tearsofjoy: üstadımızın sizin mühendis olduğunuza dair şüphesine,
üzülerek ifade edeyim, ben de katılıyorum.
Şöyle ki:
Alıntıda belirttiğiniz gibi,piyasada yetişmiş pişmiz bir insansınız.
Bu nedenle konunuzda yeterli ve bilgili olduğunuza inanırım,
ama sadece USTALIK konusunda.

Bu ustalığınıza güvenerek," ne mühendisleri cebimden çıkarırım" zihniyeti ile,
zannederim kendinize "çok yüksek mühendislik " ünvanını layık görmüşsünüz,

Ayrıca hiçbir mühendis" reketefe" kelimesini kullanmaz,
bu ustaların kullandığı bir ifadedir.

"Rektifiye ne demektir?
Fransızca “Rectifier” kelimesinden Türkçe’ye “REKTİFİYE” olarak geçmiş olan
bu kelimenin karşılığı ise “Düzeltme” anlamına gelmektedir."

Usta olmak gocunacak birşey değildir,
mesleğinde gerçek usta olmak da öğünülecek bir özelliktir.

Mühendisliğe özenmenize bence gerek yok.

Mesleğinizde ve yaşamınızda başarılar diliyorum.

İnce999 üstadımıza da sevgilerimi yolluyorum,
hemen sinirlenme, bizim yaşlarımızda ( 70 li..) fazla sinir iyi olmuyor.
O nedenle ben bazılarına cevap vermiyorum :rolleyes:

----------------------------------------------------------------------------

Sn. Nemret, ince999 üstadımız bu sitede bilinen, konularına hakim bir üyedir.
Gerek tecrübesi ve gerekse bilgisi itibarı ile, saygılı olmakta fayda var.
Siz de bazı mesajlarda gayet saygılı düzgün ifadelerde bulunmuşsunuz,
bazen de aksi olur gibi olmuş.

"Aksi ihtiyar " :tearsofjoy: üstadımızın sizin mühendis olduğunuza dair şüphesine,
Şöyle ki:
Alıntıda belirttiğiniz gibi,piyasada yetişmiş pişmiz bir insansınız.
Bu nedenle konunuzda yeterli ve bilgili olduğunuza inanırım,
amasadec USTALIK konusunda.

Ayrıca hiçbir mühendis" reketef" kelimesini kullanmaz,
bu ustaların kullandığı bir ifadedir.

"Rektifiye ne demektir?
Fransızca “Rectifier” kelimesinden Türkçe’ye “REKTİFİYE” olarak geçmiş olan
bu kelimenin karşılığı ise “Düzeltme” anlamına gelmektedir."

Usta olmak gocunacak birşey değildir,
mesleğinde gerçek usta olmak da öğünülecek bir özelliktir.

İnce999 üstadımıza da sevgilerimi yolluyorum,
hemen sinirlenme, bizim yaşlarımızda ( 70 li..) fazla sinir iyi olmuyor.
O nedenle ben bazılarına cevap vermiyorum :rolleyes:

Sayın Akmühendis,

size, ince999 üstad başta olmak üzere üstadlara saygımız sonsuz, (çırak kültürü:smiley: )

üstadla tartışmak güzel, ama mühendis olmadığım için beni çok aşağılıyor. kaldı ki olup olmadığımı da bilmiyor. Bende bilerek açık bıraktım o noktayı ki ordan yürüsün:smiley::smiley:

Ama konu zevkli gidiyor değil mi:smiley:

-
.......

.........

............

..... :rolleyes:

Arkadaş mühendis olmasını ispatlamak zorunda mı sizlere?
Mühendisler odası kimliğini yada diplomasını buradan yayınlayınca nasıl ikna olacakmısınız ,yoksa photoshop da düzenlenmiştir diye şüphe tohumlarınıza devam mı edeceksiniz.
Kişinin diplomasına değil ,burada yazdığı düşüncesine göre yorum yapılması doğru olmazmıydı.

Honlama nedir nasıl yapılır neden yapılır cevap yazın YÜKSEK MÜHENDİS efendi (her ne mühendisi ise)
Binde konusunda zaten sınıfta kaldınız

Üstad soruların hep ilkokul müfredatından ve konuyla ilgisiz:smiley:

"konuyla ilgili en zor" sorunu alalım ki konu bize de biraz keyif versin..
Belki bilmediğimiz bir şeyler çıkar bizde öğreniriz. üstadla sohbet etmenin ,fırça yemekten başka, bize bir faydası olmalı öyle değil mi?

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR