Yeni Bir Karavan Hikayesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tugrulakalın Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,490
Evet konu konuyu açmışken aklımdaki XPS malzeme de zararlı olduğuna göre, kürşad bey'in de sorduğu gibi, ne kullanacağız yalıtım için ??

Buarada dünyada 50 yıldır "nano teknoloji" olduğunu bilmiyordum.
Bu aslında nano teknoloji değil 50 yılı az söylemiş olabilirim. Bu malzeme seramik parçaları ile yapıştırıcı bir malzeme ile tam bilmiyorum. Kazan vs borularını izolasyon için kullanılıyor orada merkezi sistem çok kullanılıyor. Hava da soğuk böyle bir ürün bulmuşlar. Ayrıca mekiklerde kullanılmış

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Mutlaka etkisi vardır. Ama yüksek sıcaklıklarda daha etkilidir. Seramik bazlı olması nedeni ile.

Bizim amacımız olan karavan ve günlük kullanım için eğer imkan yetiyorsa kauçuk köpüğü ile beraber kullanılabilir. İzolasyon hem ısı iletim katsayısı yani malzeme, hem de kalınlığın fonksiyonudur. Lamda sı iyi bir malzemeyi ince kullanırsanız etkisi az olur. Yada düşük kalite bir malzemeyi kalın kullanmanız gerekir.

Yalnız belirtmeden geçemeyeceğim, yazılanlara yanıtlarınız biraz ters. Forum ortamına yabancısınız sanki. Bir paylaşım yaptığınızda eleştiriye açık olmak gerek. Aksi yanıtlar verecekseniz hiç cevap yazıp ortamı germeyin daha iyi. Ben teknik olarak açıklama yapıyorum, yanıtınız ben kullanıyorum ya oluyor. Hoş değil. Amaç burada bilgi paylaşımı. İnsan kırmak değil.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mutlaka etkisi vardır. Ama yüksek sıcaklıklarda daha etkilidir. Seramik bazlı olması nedeni ile.

Bizim amacımız olan karavan ve günlük kullanım için eğer imkan yetiyorsa kauçuk köpüğü ile beraber kullanılabilir. İzolasyon hem ısı iletim katsayısı yani malzeme, hem de kalınlığın fonksiyonudur. Lamda sı iyi bir malzemeyi ince kullanırsanız etkisi az olur. Yada düşük kalite bir malzemeyi kalın kullanmanız gerekir.

Yalnız belirtmeden geçemeyeceğim, yazılanlara yanıtlarınız biraz ters. Forum ortamına yabancısınız sanki. Bir paylaşım yaptığınızda eleştiriye açık olmak gerek. Aksi yanıtlar verecekseniz hiç cevap yazıp ortamı germeyin daha iyi. Ben teknik olarak açıklama yapıyorum, yanıtınız ben kullanıyorum ya oluyor. Hoş değil. Amaç burada bilgi paylaşımı. İnsan kırmak değil.

Aslında evet bu mecraya baya uzağım. Ben kimseyi ben kullanmıyorum en iyisi budur vs demedim. Ben kullandım oldu diyorsun diyen oldu çetrefilli diyen oldu yalan diyen oldu oldu da oldu. Sadece başkaları da faydalansın amacı ile paylaştım. İnsanlar araştırsın kendi bilgilerini toplasın tarafındayım. Ama bilgi sahibi olmadan birkaç saniyelik düşünce ile olumsuz görüşleri kaldıramıyorum malesef. Tipik Türk aklı tabi. Garipsemiyorum bende Türk olduğum için aklın almıyorsa karala gitsin. Ayrıca poliüretan malzemeler oksijenle zamana bağlı tepkimeye girerek kanserojen toksit açığa çıkarırlar. Bilginize

Bu resmi pinterestten buldum.kopuk ile yapmislar yalitimi.bu zararli madde mi.bildiğimiz sprey kopuk gibi herhlade.

Screenshot 20190330 094655

150 yıl önce oluyor asbestin sihirli mineral olarak keşfi. Doğada serbestçe bulunması ise felaket bir gerçek. Bizde aktoprak diye bilinir bazı yerlerde.

Yasaklanması bizde 2010 yılında. Kanserojen etkisi çok yüksek. Hücre zarı 12 micron. Bundan bile ufak. Cam elyafı da öyle mesela 7 micron. Yani fiberglas malzeme de üretim aşamasında kansorejen.

İnsanların izolasyon malzemelerine bakış açısı son dönemde bu nedenle çok hassaslaştı. Belki hepsi kansorejen ama şu anki bilgilerimizle bilemiyoruz. Asbestin acı gerçeğini yüz sene sonra anladık.

Mineral yünleri toz nedeni ile yaşam alanlarında tavsiye edilmez. Ayrıca neme karşı buhar bariyeri gerektirir. Poliüretan da hem yanıcı, hem de gazlaşıyor zamanla. Eriyor da.

Demem o ki, tavsiyeniz iyi olabilir, ama insanların da mütereddit olmasını anlamak lazım. 29 yıldır ısı ve enerji ile uğraşıyorum. Bir de insanlarla. Etkileşim içinde olacağız. Karavancılık biraz da bundan kaçış aslında.

Saygılarımla...

Bu resmi pinterestten buldum.kopuk ile yapmislar yalitimi.bu zararli madde mi.bildiğimiz sprey kopuk gibi herhlade.

Ekli dosyayı görüntüle 511666
Evet bu bildiğimiz poliüretan köpük.aslında ısı ve ses izolasyonun da çok önemli bir özellik de var devamlılık. Başarılı bir izolasyon devamlılık la başlar. Bu malzeme kesinlikle devamlılığı sağlayabiliyor. Ama sağlıklı değil. Bunun yerine sağlıklı olduğu ispat edilmiş bor içerikli malzemeler var.

150 yıl önce oluyor asbestin sihirli mineral olarak keşfi. Doğada serbestçe bulunması ise felaket bir gerçek. Bizde aktoprak diye bilinir bazı yerlerde.

Yasaklanması bizde 2010 yılında. Kanserojen etkisi çok yüksek. Hücre zarı 12 micron. Bundan bile ufak. Cam elyafı da öyle mesela 7 micron. Yani fiberglas malzeme de üretim aşamasında kansorejen.

İnsanların izolasyon malzemelerine bakış açısı son dönemde bu nedenle çok hassaslaştı. Belki hepsi kansorejen ama şu anki bilgilerimizle bilemiyoruz. Asbestin acı gerçeğini yüz sene sonra anladık.

Mineral yünleri toz nedeni ile yaşam alanlarında tavsiye edilmez. Ayrıca neme karşı buhar bariyeri gerektirir. Poliüretan da hem yanıcı, hem de gazlaşıyor zamanla. Eriyor da.

Demem o ki, tavsiyeniz iyi olabilir, ama insanların da mütereddit olmasını anlamak lazım. 29 yıldır ısı ve enerji ile uğraşıyorum. Bir de insanlarla. Etkileşim içinde olacağız. Karavancılık biraz da bundan kaçış aslında.

Saygılarımla...

Haklısınız araştırmadan kabul edilen tüm malzemelerde birçok sorunu kabul ettik ediyoruz. Sorgulamak da sorun yok.ama yeni fikirlere de açık olmak gerekir.ben inşaat sektöründe yıllardır eps taş yünü poliüretan gibi malzemelerin. Özellikle hazırlık aşamasında. Kanserojen olduğu halde kullanıldığını biliyorum.tabi bu kadar öcü gibi yaklaşmak ta uygun değil görüşündeyim.günde bir paket sigara içen insana taşyünü poliüretan ne yaparmış Allah aşkına değilmi?

Haklısınız araştırmadan kabul edilen tüm malzemelerde birçok sorunu kabul ettik ediyoruz. Sorgulamak da sorun yok.ama yeni fikirlere de açık olmak gerekir.ben inşaat sektöründe yıllardır eps taş yünü poliüretan gibi malzemelerin. Özellikle hazırlık aşamasında. Kanserojen olduğu halde kullanıldığını biliyorum.tabi bu kadar öcü gibi yaklaşmak ta uygun değil görüşündeyim.günde bir paket sigara içen insana taşyünü poliüretan ne yaparmış Allah aşkına değilmi?

Evet sigara iciyoruz ama asil dusundugumuz aractaki cocuklarimiz ve ailemiz.benim buyuk oglum 11 yasinda astim.tas cam yunu kullanamam.sprey kopukler zaman icerisinde degisime ugruyor.sanki en uygunu eps malzemele gibi geliyor.laminant altina dosenen dansitesi yuksek olanlar.1 veya 2 cm lik olanlar.ilk once altina alman mali wurth marka izalasyon boyasi (boya gibi siyah birsey.kapi iclerine camurluklara kullaniliyormus)yada nano teknolojik sprey koruyucu.ustunede eps kopuk.eps xps lerden daha az zararliy madde iceriyor gibi.

Evet sigara iciyoruz ama asil dusundugumuz aractaki cocuklarimiz ve ailemiz.benim buyuk oglum 11 yasinda astim.tas cam yunu kullanamam.sprey kopukler zaman icerisinde degisime ugruyor.sanki en uygunu eps malzemele gibi geliyor.laminant altina dosenen dansitesi yuksek olanlar.1 veya 2 cm lik olanlar.ilk once altina alman mali wurth marka izalasyon boyasi (boya gibi siyah birsey.kapi iclerine camurluklara kullaniliyormus)yada nano teknolojik sprey koruyucu.ustunede eps kopuk.eps xps lerden daha az zararliy madde iceriyor gibi.
Kürşat bey daha bitmedi aslında takip ederseniz 2.etapta uyguladığımız malzeme tam size göre hem hijyenik hemde nem almaz yanmaz anti alerjen. Konuyu toparlayıp burada paylaşacağım

Kürşat bey daha bitmedi aslında takip ederseniz 2.etapta uyguladığımız malzeme tam size göre hem hijyenik hemde nem almaz yanmaz anti alerjen. Konuyu toparlayıp burada paylaşacağım

Tamam takipteyim.daha aracim bakimdan cikmadi.ve muayene yapilacak.yani iki uc hafta gibi bir sure sonra aracin cevirimine baslayacagim.insallah yaza yetisecek.

Isı izolasyon boyasından sonra ses ve ısı takviyesi olarak birkaç çeşit malzeme daha kullandım. Bunun içinde yine reklam yapmıyorum ama firma ismi vereceğim. İnsanların bilgi alması amacı ile. Aracın motor bölümünde ısıya daha çok dayanıklı alüminyum astarı olan alt tarafında tamamen ses amaçlı yanlarda ve tavanda arka yönü yapışkanlı ürünler kullandım. Ürünler tamamen yanmaz. Hijyenik ve su ve nem tutmaz özelliklere sahip ürünleri cellofoam markasının alman menşeli ürünlerini kullandım sırayla anlatacağım
474242b2c21001244fe697e75b76232b

Nasıl olur da reklamını yapmıyorum dersiniz aklım almıyor.Siz yazdıklarınızı okumuyormusunuz? Buraya koyduğunuz videoyu bir daha seyredin derim, hani videodaki reklam DETAYI gözünüzden kaçmış olabilir.
Herkes sormuş ne kullanıyorsunuz,nasıl yapıyorsunuz diye..Tuğrul bey de bilgi vermiş,firma ismini,iletişim bilgilerini vermiş,ne var bunda?Bu şüphecilik,her şeyde art niyet arama ,bilip bilmeden insanları suçlama!Ayıp ediyorsunuz artık!Sırf bu yüzden insanlar yaptıkları çalışmaları paylaşmayı bırakacaklar da ben ona üzülüyorum.

Her şeyin bir adabı usulü vardır diye bir sözümüz var.Çok şüpheci aklı ermez zeka ortalaması ortanın altında olabilirim ama bir kişinin yaptığı şeyi video ya çekip sunması başka şeydir;bir malın reklamını yaparken sanki bir uygulama da kullanılıyormuş gibi acık gözlük yaparak oynayan konu üstünde konuyu kapatacak büyüklükte, teknikte ve sürede firma adını gözümüze sokması na bal gibi KABA REKLAM denir.
Daha evvel yazdım yine yazıyorum.Bu başlıkta amaç karavan imalatındaki bir aşamayı göstermek gibi gözükse de aslında belirli markadaki malı satın almamız için yapılan reklamdır.Ve yine diyorum ki buradaki karavanda %90 o malzeme satan firmanın malı
Şayet böyle düşünüp haksız yere kafa karıştırıyorsam o zaman bir şeyi yazmadan evvel düşünsünler yazınca da bir kere daha okusunlar ondan sonra tıklasınlar

Her şeyin bir adabı usulü vardır diye bir sözümüz var.Çok şüpheci aklı ermez zeka ortalaması ortanın altında olabilirim ama bir kişinin yaptığı şeyi video ya çekip sunması başka şeydir;bir malın reklamını yaparken sanki bir uygulama da kullanılıyormuş gibi acık gözlük yaparak oynayan konu üstünde konuyu kapatacak büyüklükte, teknikte ve sürede firma adını gözümüze sokması na bal gibi KABA REKLAM denir.
Daha evvel yazdım yine yazıyorum.Bu başlıkta amaç karavan imalatındaki bir aşamayı göstermek gibi gözükse de aslında belirli markadaki malı satın almamız için yapılan reklamdır.Ve yine diyorum ki buradaki karavanda %90 o malzeme satan firmanın malı
Şayet böyle düşünüp haksız yere kafa karıştırıyorsam o zaman bir şeyi yazmadan evvel düşünsünler yazınca da bir kere daha okusunlar ondan sonra tıklasınlar
Sorulan sorular üzerine bilgilendirme yapılmış.Bilgi isteyen insanlar beğenilerini belirtmişler.Siz zaten taarruza, yakıtla ilgili şüpheci mesajınızla başlamışsınız:wink:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR