Yelkene Küçük Tekne Ile Başlamak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan expeditioner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,559

expeditioner

Yeni Üye
Merhabalar,

Arkadaşlar eğer çevrenizde, tatil yaptığınız yerde yelken yapmaya elverişli koy,göl benzeri yerler varsa hele bir de o bölgede başka yelken yapanlar varsa aklınıza ilk gelen şey bir küçük bir yelkenli alıp bu işe bir yerinden başlamak oluyor. Ben de küçük guruplara yelken eğitimi veren bir firmadan paket eğitim aldım ve daha sonra da ADB ve KMT belgelerimi aldım. Fakat bu işlere başlamadan denizin hele ülkemizde büyük bir sabır gerektirdiğini unutmamalısınız. Her işlem ayrı ayrı prosedür yumağı.. Eğer sportif amaçlı küçük tekne kullanacaksanız bu belgelere zaten ihtiyacınız yok.
Burada en önemli nokta tekneyi almaktan çok muhafaza edecek bir yer bulabilmekte yatıyor. Eğer kışları rahatlıkla karaya çekebileceğiniz bir yer varsa veya bir römork üzerinde muhafaza edebilecek yer varsa küçük bir yelkenli tekne alınabilir. Sonuçta uzak mesafeler katetmeyecekseniz içinde konaklamayacaksanız size aynı yelken hazzını fazlasıyla verebilecek küçük yelkenliler var.
Ben de bu niyetle geçen sene internetten inceleyerek Rota Yarış Tekneleri İzmir firmasından Kırlangıç R570 modeli 3,80 boyunda bir tekne sipariş ettim. Aradığımda karşıma çıkan kişi ciddi bir şekilde ilgilendiği için ve kampanyalı fiyatta da zaman kısıtı olduğu için parayı bir mail order sözleşmesi yaparak baştan transfer ettim. Bana birbuçuk aylık bir imalat sürasi verdiler. Esas kullanmak istediğim zaman bu sene sezon başı olduğu için bir sene süre zarfında rahat rahat yetişeceğini ve hatta o tarihe kadar aklıma gelmeyen eksikleri de tekneye ekletebileceğimi düşündüm. Fakat ne mümkün ... Bu sene Mayıs başında istediğim tekne bir türlü hazır olmadı. Her seferinde Firmayı defalarca arayarak sayısız e postalar yazarak zar zor ulaştım. Başlangıçtaki o ciddiyet yerini inanılmaz bir rahatlığa ve ilgisizliğe bıraktı. Artık neredeyse tekneyi göndermeyeceklerini düşünmeye başlamıştım ki telefonda kendilerini mahkemeye vereceğimi söyledikten sonra teknenin çok az eksiğinin kaldığını, fakat nakliyeci bulamadıklarını, aslında nakliye işine hiç karışmadıklarını söylediler ve özel bir römorkçu tavsiye ettiler. (başlangıçta bu şekilde her yere ambarlarla gönderim yaptıklarını ve benim istediğim yere de ufak bir nakliye ücreti karşılığında gönderebileceklerini söylemişlerdi)
Ben ekstra maliyete katlanarak o römorkçuyla kendim anlaştım fakat mayıs sonuna doğru belirledikleri günde nakliyeci oraya gitmesine rağmen tekne nasıl olduysa yine hazır değildi. Yine iki gün sonraya attılar ve tekne Mayıs sonunda teslim edildi. Fakat bu sefer de parasını ayrıca ödeyip sipariş ettiğim kürekleri göndermemişler. Bununla ilgili yine defalarca aradım e-postalar yazdım fakat cevap yok. Göndermedikleri kürekler de 150-200 TL lik bir fiyatı olan ve herhangi bir kürek imalatçısının parasını gönderdikten sonra aynı gün kargo yapabileceği cinsten basit ahşap sandal kürekleri.. Fakat onlar olmadan da olmuyor.
Bu yazıyı benim gibi yelken heveslilerinin tekne alırken temkinli davranmaları için yazıyorum. Yoksa moraliniz bozulup denizden soğuyabilirsiniz.

Büyük geçmiş olsun ne diyelim neyseki uzun bekleyişten sonra yelkenlinize kavuşmuşsunuz güzel günlerde kullanmanız dileğiyle bizde bu yaz başı princess 5.75 bir yelkenli aldık tabi ikinci el ve çok memnunuz şu an marmarada kullanmaktayız .

Büyük geçmiş olsun ne diyelim neyseki uzun bekleyişten sonra yelkenlinize kavuşmuşsunuz güzel günlerde kullanmanız dileğiyle bizde bu yaz başı princess 5.75 bir yelkenli aldık tabi ikinci el ve çok memnunuz şu an marmarada kullanmaktayız .
Tesekkurler. Sizin tekne de hayırlı olsun.baglama yerini nasıl hallettiniz. İstanbul'da cok zor diye biliyorum..

Rota firmasından bu tür şikayetleri çok duydum. Ben bu tür sıkıntılar yaşamadan edinebildim. İki sezondur da kullanıyorum. Küçük teknenin derdi şu, kısa zaman sonra kendinize güven geliyor ve kaşınmaya başlıyorsunuz daha büyüğünü almak için..

Arkadaşların söyledikleri doğrudur. Küçük büyük fark etmiyor en temel sorun bağlanma yeri. O nedenle "yeri ile birlikte" satılık tekne ilanları görüyoruz.

İkincisi özellikle deniz koşulları, zihnimiz karaya göre formatlı olduğundan herhalde tekneyi bağlayınca sorun çıkmayacağını düşünüyoruz oysa çıkıyor. Kötü bir havada barınaklar, marinalar karışabiliyor. Bu da birçok sıkıntıyı getiriyor.

Sürekli elinizin üstünde olması gerekiyor. Ya da güvendiğiniz birinin sürekli kontrolü altında olması..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.