Yelken Seyri... Trilye (Zeytinbağı)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,797

SEVAL

www.sevalduban.com
Web
www.sevalduban.com
23 Nisan tatilini bahane edip bizlerde bir yolculuk yapalım dedik ve rotamızı Trilye olarak belirledik.

Güneşli bir öğle vakti önce alış veriş merkezinin yolunu tuttuk. Sepetimizi çikolata, bisküvi, meyve, yiyecekler ve içeceklerle doldurduktan sonra Fenerbahçe Marina’ nın yolunu tuttuk. Bizi gören Kaptan, arkadaşlar okyanusa açılmıyoruz sadece Trilye’ ye gideceğiz dedi. Tabii o kadar torbayı ve valizi taşıyamadığımız için arabayı ponton’ un dibine kadar sokmak zorunda kaldık. Bir an havuzluk poşetlerle dolmuş olsa da hemen hepsini içeri boca edip yerleştirdik. Ortalığı iyice neta edip yolculuğa hazır hale getirdik. Tabii bu arada karnımız zil çalıyor.

Saat 17:30 gibi palamarlarımızı fora edip yola koyulduk. Hava güneşli ama pek keyfi yok güneşin, gitti gidecek.

DSC_1224.JPG

DSC_1226.JPG

Öreke taşını geçip de Kınalı ile Burgaz’ ın arasına doğru yol alırken Güneş de bizi yolcu edip gitti.

DSC_1269.JPG

DSC_1276.JPG

Hafif rüzgar eşliğinde yelkeni camadana vurup motorla yol alıyoruz. Bu arada Kaptan’ ın gözlerinin içine bakıyoruz yemek hazırlasın diye. Neyse ki halden anlıyor. Biraz sonra mutfaktan mis gibi bonfile kokuları geliyor. Göbek salata ve kırmızı şarap eşliğinde hapır hupur götürüyoruz etleri. Bozburun çakarını kerteriz aldık, fonda Rupa ve April Fishes’ ın neşeli ezgileri keyifle yol alıyoruz.
Saat 00:30 gibi Trilye limanına vardık. Kıçtan kara edip palamarlarımızı voltaladık. Sabah 10:00 gibi uyandığımızda Trilye’ de pırıl pırıl bir güneş karşıladı bizi. Çay suyu kondu, sucuklu yumurta ocakta kokuyor buram buram. Tabii yumurta tam pişmeyince ben arıza çıkarıp surat yaptım :smiley:

Kahvaltıdan sonra kendimizi Trilye’ nin sokaklarına atıyoruz.

Eskiden klise olarak kullanılan bu bina bir şekilde sahiplenilmiş. Şu an iki kardeşe ait bina. Fakat anlaşamadıkları için sadece biri oturuyor binada. Miras meselesi yüzünden anlaşamıyorlarmış. Ne yazık.

DSC_0018.jpg

DSC_0020.jpg

Çeşme süslemeleri, günümüze kadar bu halde kalmış olmaları sevindirici. Fazla harap olmamışlar.

DSC_0016.jpg

DSC_0034.jpg

DSC_0032.jpg

Eski evler

DSC_0037.jpg

DSC_0030.jpg

DSC_0042.jpg

DSC_0039.jpg

H. Stephanos Kilisesi, Kenolakkos Manastırı Kilisesi, Trigleia Manastırı’ nın İsa Kilisesi, Trigleia Kilisesi
Çeşitli araştırmacıların yukarıdaki farklı isimlerle adlandırdığı yapı orjinalinde bir Bizans Kilisesidir. Araştırmacı Evangelides’ e göre kilise 720-730 yılları arasında inşa edilmiş Kenolakkos Manastırı’ na aittir. Orjinalinde ise Trigleia Manastırı’ na ait İsa Kilisesidir. Çeşitli Bizans kaynakları değerlendirilerek İmparator V. Loe (813-820) döneminde kilisenin baş rahibinin işkence edilerek öldürelen Stephanos olduğu tespit edilir. Bu veriye göre kilise 800 yılından önce tarihlenir.

Camideki kitabelerden kilisenin Hacı Hasan tarafından 1561 yılında Trilye’ nin Türkler tarafından fethi ile birlikte Fatih Camii adı ile ibadete açıldığı anlaşılmaktadır.

DSC_0047.jpg

DSC_0046.jpg

DSC_0043.jpg

DSC_1299.jpg

Taş Mektep

DSC_0022.jpg

DSC_0024.jpg

Gezimizi tamamlayıp çayımızı da içtikten sonra demirimizi vira edip Esenköy’ e doğru düşüyoruz yollara. Bu sefer şanslıyız, rüzgar tam iskele baş omuzluktan esiyor. Deniz dalgalı, bata çıka dalgalarla oynaşarak ilerliyoruz.

DSC_0112.jpg

DSC_0114.jpg

DSC_0116.jpg

DSC_0118.jpg

DSC_0119.jpg

DSC_0101.jpg

DSC_0084.JPG

DSC_0083.jpg

DSC_0080.jpg

Gece seyrinde kerteriz aldığımız Bozburun çakarı, gün ışığında tüm ihtişamıyla selamlıyor geçen tekneleri.

DSC_0056.jpg

Etiketler
Ynt: Yelken Seyri... Trilye (Zeytinbağı)

seval hanım geziniz harika olmus teknenizin teknik ozellikleri hakkında bize biraz bilgi verirseniz fotograf esliginde tabi cok seviniriz tesekku ederim bayram

Seval Hn , cok guzel bir gezi olmus. Bizimle paylastiginiz icin tesekkur ederim. Bir daha giderseniz Seker Ev ' de benim icin balik yiyiyin:smiley:

bayram' Alıntı:
seval hanım geziniz harika olmus teknenizin teknik ozellikleri hakkında bize biraz bilgi verirseniz fotograf esliginde tabi cok seviniriz tesekku ederim bayram

Kayık,Algomar'ın karia31 modeli standart modelin fotoğrafları için web sitesi :

http://www.algomar.gen.tr/c/urunlerimiz.asp?u=1

kadir bey tekne sizin galiba link icin tesekkur ediyorum siteyebaktım karia 31 cok guzel birtekne
bu teknelerin saglamlıgı ve kalitesi hakkında bizi aydınlatırsanız cok seviniriz ayrıca cok guzel bir
gezi olmus cuk tesekkur ederiz fotoların devamını diliyoruz.

Tekne seyir esnasında dümen kimdeyse onun :smiley:

Türkiye deki fiber teknelerin neredeyse tamamı el yatırması sistemiyle yapıldığı için dünyadaki emsallerindan daha kalın ve daha sağlam olur.70'li yıllarda polimarin tarafından yapılan pala serisi tekneler hala taş gibi, sularımızda geziyor.Karia 31, Jeanneu nun sunlight modelinin kabuğundan model alınarak yapılmış.İki yıldır kullanıyorum ve bir şikayetim yok.

Fotolar için Seval Hanım a müracaat etmek gerekiyor.Fotoların tamamı onda çünkü...

Ben dümen tutmaktan fazla fotoğraf çekemedim :smiley:
Fotoğraflar Funda arkadaşımızın hüneri.
Bu gezinin fotoğrafları şimdilik bu kadar. Geri kalanı (Esenköy' e ait olanlar) henüz Funda' da. Onları da aldığımda ekleyeceğim.

9-12 Nisan' da bu yıl ki gezimizi gerçekleştirdik.
Önümüzdeki hafta onun da fotoğraflarını paylaşacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR