Yedigimiz Meyvelerin Çekirdekleri Spil Dağına Ekiliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,388

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Yedigimiz meyvelerin çekirdekleri Spil dağına ekiliyor

Güzel bir kampanya...

Tek yapacağımız Ekim ayına kadar yediğimiz kiraz, vişne, erik, kayısı ve şeftalinin çekirdeklerini çope atmayıp, kurutup, saklamak.Manisa'nın Spil dağında ekilmesini sağlamak için göndermek.

Dr. Fahrettin Er, geçen yıl çevre ödülü almış, yabani armudu aşılayıp yenilebilir armut haline getirmiş.Reçinesiz ağaç olduğu için yangını da önlüyormuş meyve ağacları.Çöpe atmak yerine meyve ağacı olmasına yardımcı olmak düşüncesi bile yeter aslında bu kampanyaya katılmaya.

Dağıtım noktaları Manisa'da, o yüzden İstanbul ve diğer illerde yaşayanlar kargo ile şu adrese gönderecekler çekirdeklerini:

Dr. Fahrettin Er
2. Anafartalar Mahallesi
Tümen Caddesi
Gazi Ismail Bey Apt No: 5/1, Manisa
(GSM: 532-387 33 14, Muayenehane: 236-234 92 11)

(08/06/2007 Radikal Gazetesi)
Yılın en 'çilgin' projesi!

Yazın muhtarlarca toplanan meyve çekirdekleri, sonbaharda yamaç paraşütçülerince doğaya serpilecek. Manisalıların yediği meyvelerin çekirdekleri, yamaç paraşütçülerince Spil Dagi'na serpilecek. Hedef 1 milyon ağaç...

Kent halkı, yaz boyu yedikleri şeftali, kayısı, erik gibi meyvelerin çekirdeklerini toplayacak. Gölgede kurutulan çekirdekler, sonbahar geldiğinde Spil Dağı'ndan yamaç paraşütüyle atlayan Manisa Havacılık Topluluğu üyelerince doğaya saçılaca. Biraz çılgın gibi gözüken projede hedef, 10 yılda Spil eteklerinde ateşe dayanıklı türde 1 milyon meyve ağacı yeşertmek. Spil'i atlayış noktası olarak kullanan Manisa Havacılık Topluluğu üyeleri, çekirdekleri saçmaya gönüllü olunca, TEMA Vakfi Manisa Temsilciliği, dağcılık grupları ve belediye tarafindan 2007 yılının yerel 'Tarzan'ı seçilen Dr. Fahrettin Er'in destek verdiği 'Her Çekirdek Bir Ağaç' projesi için düğmeye basıldı. Belediye, muhtarlardan çekirdek toplama noktaları oluşturmalarını istedi. Projeye bir destek geçen hafta Tarzan Çevre Festivali'ne katılan Nasuh Mahruki'den geldi. Projeyi 'benzersiz' bulan Mahruki, AB'den kredi sağlanabileceği görüşünde.

Tarzan efsanesi
Festival, bir tür 'derviş çevreci' olan Ahmet Bedevi'yi (Manisa Tarzanı) ölüm yıldönümünde anmak için düzenleniyor. 1923'te Manisa'ya çıkagelen Ahmet Bedevi, 1963 yılında ölene dek tam 40 yıl boyunca savaşta yakılıp yıkılmış tepelere agaç ve çiçek dikmişti. Spil Daği'nda bir kulübede yaşayan Ahmet Bedevi, büyün hayatını diktiği fidanların ve çiçeklerin bakımına adamıştı. Bugun Manisa'yi çevreleyen yemyeşil örtünün önemli bir bölümü , Ahmet Bedevi'nin yadigârıdır.

Etiketler
Ynt: Yedigimiz Meyvelerin Çekirdekleri Spil Dağına Ekiliyor

Ekirdek1

Ekirdek1 1
Ekirdek2

2007 yılında yapılan bu organizasyonun sonuçları hakkında bilgi sahibi olan varsa bizimle paylaşsa da biz de sevinsek. Hatta işe yaradıysa yeniden yapılsa.

ne olmuş yapılmışmı gerçekten. Yeniden düzenlense her ilde gezenbilir ailesi olarak yapsak ;en azından Türkiye'mizin coğrafi bölgelerinde birer tane....Büyük ses getirir.

Gezenbilirdeki herkes doğada bulunuyor hem de sıkça. Doğaya her gittiğimizde (uygun mevsimlerde tabii ki ) bir kaç tane tohum götürüp etrafa saçsak o bile kardır. Ama bir organizasyon olursa daha iyi de olabilir tabii ki.

bir kar tanesi yuvarlanır yuvarlanır kartopu olur.
Haydi arkadaşlar herkese yayalım bu işi.

Bana anlatılan bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Eskiden Aşıcı çobanlar varmış,
Yanlarında türlü türlü meyvelerin kalemlerini (Aşılanacak dal) taşırlar,
Gittikleri yerlerde uygun ağaç gördüklerinde aşılarlarmış,
Maksat dağda rastlayan insanlar bu meyvelerden yesin diye.
Bu güzel kampanya bana bunu hatırlattı.
Ama bir de şu yönü var ki, orada olmaması gereken belki oradaki florada doğal olarak bulunmayan bir bitkiyi ekiyorsunuz. Bu da bir yönüyle doğaya müdahale etmek değil mi?

Bu başlık gibi başka bir konu daha var.
Amaç aynı. Hatta bu sayfanın link' i de var içinde.
Biz de elimizden geldiğince bir şeyler yapalım dedik.
Bakın neler yaptık.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=8294.0

yugun' Alıntı:
Bana anlatılan bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Eskiden Aşıcı çobanlar varmış,
Yanlarında türlü türlü meyvelerin kalemlerini (Aşılanacak dal) taşırlar,
Gittikleri yerlerde uygun ağaç gördüklerinde aşılarlarmış,
Maksat dağda rastlayan insanlar bu meyvelerden yesin diye.
Bu güzel kampanya bana bunu hatırlattı.
Ama bir de şu yönü var ki, orada olmaması gereken belki oradaki florada doğal olarak bulunmayan bir bitkiyi ekiyorsunuz. Bu da bir yönüyle doğaya müdahale etmek değil mi?

Belirtiğiniz konuda haklısınız, olmaması gereken yere bir canlı türünü götürmek aslında ekosisteme doğrudan müdahale anlamına geliyor. Faydalı olalım derken başka zararlar oluşturmayalım. Bu konu hakkında bizleri bilgilendirecek birileri olursa seviniriz, yanlış yapmayalım.

Konuyla ilgili bir haber buldum, spil dağındaki kampanyayla ilgili açıklama var...

http://w10.gazetevatan.com/pazarvatan/haberdetay.asp?hkat=1&hid=11424

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri