Yay Kullanımı Hakkında Teknik Bilgi Ricası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enkidu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,796

enkidu

Yeni Üye
herkese selamlar.
bu forumu okçuluk merakım sayesinde keşfettim.Çok güzel başlıklar ve konular mevcut..Ben öncelikle yay kullanımı ile ilgili birkaç teknik detay soracağım,umarım konu ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlar vardır..
Ebay üzerinden 2 adet makaralı yay getirttim.Bir tanesi tam efsane.. yarı tahta yarı metal biraz antika bişey ama atışı çok rahat..Black hawk marka,diğeri PSE.
50-60 libre atış menzili olan yaylar.. işin içine girince çok komplike ve uzmanlık isteyen bir spor.. yayı tutuş ve atış tekniklerini araştırıp öğrenmek gerekiyor,ben biraz biraz internetten döküman toplayarak öğrendim sayılır...
neyse benim asıl sormak ve öğrenmek istediğim bu son teknoloji yaylar üzerinde bulunan parçalar hakkında bilgi sahibi olan var mı?
yayın ön tarafına takılan stabilizer var,ne işe yarar mesela? aynı şekilde peep sight,limb saver denen parçalar tam olarak ne işe yarar? bu konuda aydınlatıcı bilgi verebilecek var mı?
şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Yay Kullanımı Hakkında Teknik Bilgi Ricası

Konuyu çok geç gördüm kusura bakmayın. Sorularınızın cevabını zaten bulmuşsunuzdur ama ben cevaplanmış olması adına yine de yazayım. Belki aradan işinize yarayacak bikaç şey bulursunuz da faydalı olurum..

Stabil, "Kararlı" anlamına gelir. "Denge" olarak çevrilse de aslında yayı kararlı hale getiren parçadır stabilizer. Titreşimleri alır ve dengeyi de sağlamanıza yardımcı olur tabi..

Peep Sight, nişan aldığımız "gez" dir (silahlarda olduğu gibi). Ortasındaki delikten bakıp nişangahı görürüz. Hedefi de nişangahın ortasına aldığımızda, Göz - Gez - Nişangah düzlemini oluşturmuş oluruz. Atışa hazırız :smiley:

Limb Saver, makaralı yaylarda (çiftli kanat) limblerde oluşan titreşimi emen aparattır. Bir nevi stabilizere yakın bir görev yapar.

Bunlar çok özet.. Mesela limb' in ne olduğunu, çiftli kanat yayın nasıl olduğunu da bilmek gerekir tabi. Bunları size bıraktım, araştırıp bakmanız lazım. Sağlıcakla..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR